Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

Nstarecek - Profil | Pá 20.10.2023 19:21:41

ZMS >> Oměj Vlčí mor a oměj šalamounek se s vysokou pravděpodobností podílel na vyhubení mamutů - jako otrávené šípy.

    Nretrívr - Profil | Pá 20.10.2023 17:57:52 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

    kryštof >> svítí na vodu, samasito vybrala ptáci pomohli

      Nretrívr - Profil | Pá 20.10.2023 17:56:13

      kryštof >> samostatný objekt, příroda je mocná, hlídá vodu

        Nkryštof - Profil | Ne 15.10.2023 10:08:14 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        Při procházce s vláčákem u Nežárky. Květnatec Archerův (Ďáblovy prsty). Snad potěší. Ikdyž je nepůvodní. Foto nic moc jen pro sebe mobilem.

          NZMS - Profil | Ne 15.10.2023 7:27:43

          mirmen >> tak čarověník u smrku se dá rozmnožovat buď řízky,když začíná rašit,to je od května nebo a to většinou v předjaří roubováním.
          Oměj používala Agatha Christie a další v detektivkách. Využití v travičství - https://cs.wikipedia.org/wiki/Om%C4%9Bj_%C5%A1alamounek#Vyu%C5%BEit%C3%AD_v_travi%C4%8Dstv%C3%AD
          Oměj vlčí mor je taky hezký,viděl jsem ho u Prášil,jeho málo..Šalamounek roste kolem Otavy až k Horažďovicím.
          https://cs.wikipedia.org/wiki/Om%C4%9Bj_vl%C4%8D%C3%AD_mor

            Nmirmen - Profil | So 14.10.2023 23:39:05

            Nebyl jsem u vody, jen na procházce v lese.
            Na oblíbeném křemeňákovišti pouze jeden.
            A houba, kterou považuji za třepenitku makovou .
            K tomu jmelí + kontrola čarověníku na smrku ( přemýšlím, jak ho zakořenilt nebo přenést ).

              Nmirmen - Profil | So 14.10.2023 23:33:36

              ZMS >> oměj .. nebyl v tom proslulém " Vavro, tady máš kafe .. ? "

                Nmirmen - Profil | So 14.10.2023 22:02:48

                ZMS >> z tužebníku jsem včera dokončil tinkturu ( několika měsíční ).

                https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/215-tuzebnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti2

                Patří mezi rostliny, které mají obdobné účinky jako aspirin. .. a jsou tak v etnofarmakologii i využívány ( látky " příbuzné aspirinu " jsou obsaženy i ve vrbách a jim příbuzných ... I s vedlejšími účinky ......:nerozumím farmakologii a nechci věnovat čas rešerši ).

                  NZMS - Profil | So 14.10.2023 19:27:14 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                  Něco od Křemelné na Šumavě. V létě. Bolševník obecný, Oměj šalamounek, Pcháč zelinný , Tužebník jilmový.

                    Nmirmen - Profil | St 4.10.2023 0:57:16

                    ZMS >> nádhera.
                    Je znát, že si rostlinstvo musí prostor k živobytí vybojovat a zřejmě se tam s dusíkem neplýtvá :-)

                    Skvostně vybarvená ryba.

                    S mydlicí jsem se v přírodě nesetkal, podíval jsem se sem :

                    https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/124-mydlice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

                    a překvapilo mně, že se používala i k výrobě piva ( zřejmě saponiny ) ... Ale když se do některých českých piv kvůli vyšší pěnivosti začíná přidávat i syntetický tetrahop, tak to zas až tak překvapivé vlastně není .

                      NZMS - Profil | Po 2.10.2023 14:06:06 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      Tak jsem si odskočil na týden do Švédska a nemám žádné zajímavosti,tak jenom momentky. Na jednom místě byl pěkný porost plavuně pučivé https://cs.wikipedia.org/wiki/Plavu%C5%88_pu%C4%8Div%C3%A1 ,
                      neměl jsem zrovna čím fotit,tak ji možná vyfotím na Šumavě.

                        Nmirmen - Profil | So 16.9.2023 17:32:26

                          NZMS - Profil | So 16.9.2023 9:50:33

                          Já už tu aplikaci mám, tápu s přístrojem,občas. Musím uznat,že to je rychlejší než knihy...

                            NZMS - Profil | So 16.9.2023 9:42:49

                              NBulda 64 - Profil | So 16.9.2023 9:24:21

                              ZMS >> hluchavka pitulník/netýkavka velkokvětá

                                NZMS - Profil | Pá 15.9.2023 17:00:19 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Tak moc toho už nekvete.Jedna známá a invazní a jedna co je překvapivě velmi dobrou léčivou rostlinou.Musím se přiznat,že jsem při určování odložil knihy,neboť jsem si koupil chytrý telefon (ač jsem prohlašoval,že jen když to bude povinné),kvůli navigaci... a dal jsem si tam aplikaci na poznávání rostlin,trochu v tom tápu,ale je to
                                https://cs.wikipedia.org/wiki/Konopice_velkokv%C4%9Bt%C3%A1 . Docela v tom moři netýkavky hezká a viditelná.V Sev.Americe invazní. V té lovecké nudě co panuje v Otavě, zpestření se snahou zachytit a vyfotografovat množství čmeláků na těchto medonosných rostlinách. Postesknutí - pamatuju,v minulém století (!),že za takového počasí sbírali lipani jak o závod celý den....Smiřovat se s realitou je v určitém věku všudypřítomné....

                                  NDenny - Profil | Ne 10.9.2023 13:23:55

                                  mirmen >> Jinak stehovani presne jak pises. Kolem 60 velkych krabic a beden se vsim moznym + dalsi veci. Nadrenej jak soumar. Nerad bych se jeste stehoval, ale ted je to tady s praci takove na nic. Ne, ze by nebyla, ale je otazkou za kolik. Mame nabidky z jinych mist, kde by jsme vydelavali podstatne vice nez tady, tak nikdy clovek nevi.

                                    NDenny - Profil | Ne 10.9.2023 13:19:46

                                    mirmen >> Uvadi se, ze v povodi Michiganskeho jezera je 136 druhu, ale v jezere samotnem "jen" 68. Urcite pro rybare nejzajimavejsi jsou lososi a pstruzi a zhruba dalsich 15 druhu. Pro komercni rybolov i bila ryba- hering.. Tady konkretne lososi a jezerni pstruzi, stiky, bass, am. sumecci, nejaka ta bila ryba, okouni a pochopitelne v pobreznich vodach kapr. Kdyz bych chtel chytat candaty, tak musim popojet pul hodiny autem do Green Bay, kde v tehle casti jezera je jich opravdu dost, a je to vyhlasena voda i na muskalungy. Pro rybare hlavne pro ty, kteri nemaji lod, jsou nejzajimavejsi usti rek a to nejen v dobe tahu lososu. Je zde velmi oblibeny zimni lov na dirkach, nekdy mam pocit, ze v zime lovi vice lidi nez pres leto. Kapr se temer nikde neuvadi, stejne jako mnik nebo snakehead. Invazivni ryby, ktere chyta jen male promile rybaru. Pro me nejosklivejsi zdejsi velka mihule - sea lamprey.Pro lidi nebezpecna neni. Asi znas, takevej "uhor" s velkou tlamou plnou zubu. Videl jsem ji nekolikrat i jake zpusobuje rybam poraneni a pokud se dostane na breh s rybou, rybari ji nekompromisne zabiji. Nastesti tady u nas vyskyt nulovy.
                                    https://outforia.com/fish-in-lake-michigan/

                                      Nmirmen - Profil | Ne 10.9.2023 12:14:08

                                      Denny >> no jo, stěhování. Pár jich mám za sebou, krabice, bedny, balení ... . S věkem už nemám většinu změn v oblibě...
                                      Co je v jezeře za ryby?