Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

Nmirmen - Profil | Po 14.8.2023 16:34:36

nofish >> mé ráno = silný turek se skořicí :-) a pro denní pitný režim gynostemma ( pětilistý ženšen, jiaogulan ).
Čagu jsem jako čaj ještě nezkoušel-neužíval .
A citronovou trávu taky ne.
Menší balení 50,100 , 200 gr. mi většinou vyhovují, stejně nemá smysl uchovávat mleté déle než 1 - 1,5 roku ( při skladování v suchu, ve tmě a při stálé teplotě ).

    NLasskoun - Profil | Po 14.8.2023 13:11:18

    Bulda 64 >> ... v Bulharsku s tím nemají problémy, neb ti ten pepř serou snad do všeho jídla ... ";o))) ... jednou jsem dokonce jedl i sladkou buchtu, ve které také byl ... ":oDD ... (a popravdě, nechutnalo to vůbec zle ":o)

      Nmirmen - Profil | Po 14.8.2023 12:57:31

      Bulda 64 >> připravuju si extrakt z pepře samostatně a přidávám do směsi pro lepší vstřebávání sliznicemi, většinou 4-6 % . Buhner uvádí, že látky obsažené v pepři napomáhají až několikanásobně i průchodu antibiotik ( nepamatuju se už kterých ) a zřejmě ovlivňují i průnik a distribuci některých dalších léků.

        NZMS - Profil | Ne 13.8.2023 13:35:32

        Lasskoun >> Děkuju. Brusinky mám zasazeny,cca 2m2,sežerou je ptáci (kos ).

          Nnofish - Profil | So 12.8.2023 22:24:15

          mirmen >> super firma, pokud jde o koření a nákupy v malém. Něco mají relativně dražší, pokud jde o řeznictví, ale zas balení pro domácí užití. Nedávno jsem koupil obrovský balík citronové trávy na čaj a už to musím zkusit. Jestli se dá srovnat s Milotou. A hlavně, mají muj oblíbený čaj na rano- čagu.

            NBulda 64 - Profil | So 12.8.2023 21:55:15

            mirmen >>
            Asi víš, ale možná i pro ostatní.
            Ke kurkumě vždycky současně trochu pepře, aby měla ty správné účinky ;))

              Nmirmen - Profil | So 12.8.2023 17:53:11

              https://www.profikoreni.cz/Ginkgo-biloba-listy-drcene-1kg-d7238.htm#detail-anchor-description

              Našel jsem docela slušný " zdroj" jinanu, navíc u firmy, od níž kupuju už léta koření a jsem spokojený s tím, co dodává ( spolehlivě, včas a za velice rozumnou cenu ). Pro rybáře, kteří rádi vaří, udí ... a užívají koření i jako lék ( kurkumu, skořici .. ).

              Nechci Martinovi & Romanovi dělat neplechu ( reklamu si firma může zaplatit ), ale nedá mi a pochválím .

                NLasskoun - Profil | So 12.8.2023 16:16:12

                ZMS >> ... proti zánětům / antibakteriálně luxusně fungují brusinky, i v rámci otevřených dlouho se nehojících ran ... https://www.mrk.cz/diskuse.php?action=searchthis&id=757378&q=brusin ...

                  Nmirmen - Profil | So 12.8.2023 15:08:07

                  ZMS >> občas do Janči kouknu, ale víc mi dává Buhner PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKA.
                  Lichořeřišnici dávám občas do směsi z více tinktur ( při onemocnění, únavě apod)
                  .
                  V oblibě mám gynostemmu, eleuterokok, pravý ženšen, maralan , česnek, cibuli a pravidelně kurkumu, většinou 2 měsíční kúra s následnou několikatýdenní přestávkou.
                  Zpracoval jsem skoro stovku druhů rostlin a koření.
                  Brzy chci vyzkoušet extrakt z okvětních plátků vlčího máku.. snad mi přinese o trochu lepší kvalitu spánku ( chmel, kozlík mučenka, meduňka, třezalka mi nijak zvlášť nepomáhají).

                    NZMS - Profil | So 12.8.2023 13:53:05

                    mirmen >> Já jsem to dělal a dělám podle Herbář léčivých rostlin - Janča,Zentrich.

                    Nedávno jsem si koupil knížku Svět přírodních antibiotik -Jonáš,Kuchař , ti z něj často citují.
                    Favoritem přírodních antibiotik je pro mne lichořeřišnice. Opravdu funguje.

                      Nmirmen - Profil | So 12.8.2023 12:04:55

                      ZMS >> podíval jsem se na rod komule - buddleja a našel odkaz na přínos pro etnofarmakologii.

                      Citace :

                      Komule jsou dřeviny atraktivního vzhledu, které jsou často pěstované jako okrasné rostliny. Nejznámější je komule Davidova, která je pěstována v mnoha kultivarech a díky tomu, že ji hojně na-vštěvují motýli a další hmyz, bývá nazývána také motýlí keř. Komule však nejsou atraktivní jen svým vzhledem, obsahují i zajímavé bioaktivní látky a vykazují řadu farmaceutických účinků. Rod Buddleja (komule, budleja) zahrnuje cca 100-150 druhů opadavých, poloopadavých či stále zelených keřů, vzácněji menších stromů, bylin a lián, patří do čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae). Pojmenována byla na počest anglického duchovního a botanika Adama Buddlea. Rostliny vstřícné či střídavé listy a trubkovité květy se čtyřcípou korunou bílé, růžové, fialové, karmínové, žluté či oranžové barvy uspořádané v květenství, plodem je tobolka obsahující drobná křídlatá semena. Rostou v Asii, av Severní a Jižní Americe, převážně v tropech a subtropech, vzácněji v mírném pásu. Některé druhy jsou pěstované jako okrasné rostliny. Mohou také zplaňovat a invazně se šířit. K nejznámějším druhům patří komule Davidova (B. davidii; Obr. 1, 2), komule lékařská (B. officinalis), komule střídavolistá (B. alternifolia; Obr. 3) a komule kulovitá (B. globosa; Obr. 4). Obsahové látky komulí a využití v tradiční medicíně Komule obsahují velké množství bioaktivních látek. Zjištěny byly terpenoidy (monoterpeny, seskviterpeny, diterpeny, triterpeny), iridoidy, flavonoidy, fenyletanoidy, fenylpropanoidy, lignany, fenolické kyseliny, alkaloidy, steroly, taniny a další látky. Za hlavní účinné látky se považují triterpenické saponiny. V zemích původu se komule hojně používají v tradiční medi-cíně. Slouží např. k léčbě jaterních onemocnění, bronchitidy, kašle, revmatismu, astmatu, horečky, nachlazení, kožních problémů, vředů, nespavosti, zánětu spojivek, infekcí, hy-pertenze, bolestí hlavy a také jako diuretikum. K léčebným účelům se používají listy, kůra, květy i plody. Díky obsahu saponinů se listy komulí používají také k mytí a při lovu ryb.

                      K jinanu.. zatím jsem ho nezpracovával.
                      Většinou začínám náhledem na
                      www.bylinkyprovsechny.cz, kde oceňuji přehlednost zpracování a uvádění kontraindikací u rostlin.

                      80% potravinářský líh používám pro většinu extrakcí a po filtraci ředím na 50% ( vodkou 37,5 % ).
                      Je zajímavé ( a pochopitelné) , že statisíce účinných látek, které si rostliny vyvinuly proti škůdcům, jsou hořké, pálivé...
                      Třeba chmel, křen , pepř...

                        NZMS - Profil | So 12.8.2023 11:21:58 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                        mirmen >> I já děkuji . Snažím se o něco pozitivního, a jak jinak než z přírody...

                        O jinanu jsem slyšel,že zatěžuje ledviny.Nevím,nepoužívám ho.Svého času jsem ho naložil,základní tinkturu,což je v 80% lihu. Ještě ho mám schovanej...Je to hořké jak fernet a mým kamarádům to dost chutnalo,nebyl jiný alkohol.
                        Nějaká rostlina - zajímavý a seversky vypadajíci smrk Picea abies Rotenhaus,kultivar česko-německého původu.
                        To stříbrné v popředí jedle Abies lasiocarpa Arizonica, pinsapo - španělská. . Idylické snímky bez zaplevelení.

                          Nmirmen - Profil | Pá 11.8.2023 21:48:32

                          ZMS >> díky. U jinanu si nejsem jistý ohledně jeho dlouhodobého vlivu na cévy zásobující mozek ( stoupá riziko " mrtvice " či nikoliv ? ).
                          V mém rodu je genetická zátěž ( RA - anamnéza ) a proto jsem opatrný a do čajů ho nepoužívám.
                          Jinak .. opět děkuji za tvé příspěvky do tohohle vlákna.

                            Nmirmen - Profil | Pá 11.8.2023 19:08:19

                            phoenix410 >> sehnal jsem ji v KRUHU , viz
                            https://www.zahradnictvikruh.cz/kalisie-vonava-zlaty-vlas-ean0145-skup05.php

                            Zatím ji nezpracovávám, jen obden odříznu kus listu a výžvýkám až na vlákninu.
                            V bytě ovládla okno, do výše cca 100 a šíře snad 150.

                              Nphoenix410 - Profil | Ne 6.8.2023 22:13:28

                              mirmen >> Mám jí doma od jara a trvalo mi asi ¾ roku než jsem jí sehnal. Měl jí až „můj dvorní zahradník“ v jednom malém zahradnictví ve Vinohradech v Praze a přežila noc v hotelu i cestu vlakem na Břeclavsko. Jen se mi za tu dobu trochu víc rozrostla a musím začít zpracovávat ty její výhonky.

                                NZMS - Profil | Ne 6.8.2023 21:23:26 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Tak tohle prý roste skoro všude.Buddleja. Krásný voňavý keř co kvete celé léto. A opravdu i u vody,viděl jsem ho ve Slovinsku u Soči v hojném množství úplně na břehu. Tenhle je ze zahrady u vody.
                                https://cs.wikipedia.org/wiki/Komule_Davidova
                                Pro mirmena léčivka jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba Saratoga).

                                  NDenny - Profil | So 22.7.2023 21:25:55

                                  MiPo >> Tak to diky, to bych si asi rano strejchnul :-))

                                    NDenny - Profil | So 22.7.2023 21:25:31

                                    Milda >> To znam, tady jsou nekteri komari take naprosto nepoucitelni :-))

                                      Nmirmen - Profil | So 22.7.2023 18:19:53

                                      Od vody to není, ale pro zajímavost

                                      KALISIE VONNÁ . . Venku v kbelíku rozdíly den a noc v našich podmínkách nedává ( pochází ze subtropické oblasti ).
                                      Udávají, že ji lze letnit... Zatím tuhle informaci nepochopila.