Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

NDenny - Profil | Po 18.7.2022 12:28:16 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

mirmen >> Tohle je zrejme take rozrazil, ale jaky nemam tuseni.

    NZMS - Profil | Čt 7.7.2022 19:58:11 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

    Tak jsem se dočetl,že jako léčivka se využívá (a je prý lepší) rozrazil potoční.Musím se přiznat,že jsem si ho nějak u vody nevšiml.Také rozrazil rezekvítek je používán.To by měla být t.zv. "bouřka".Já ho-ji znám tedy nízkou,10-15cm.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozrazil_poto%C4%8Dn%C3%AD
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozrazil_rezekv%C3%ADtek

      Nmirmen - Profil | Čt 7.7.2022 19:20:58

      Lužní louka, občas sklizená.
      Zřejmě rozrazil dlouholistý ( v Německu prý rostlina roku 2017 )
      Netuším, zda má obsah účinných látek srovnatelný s rozrazilem lékařským

        NDenny - Profil | Čt 7.7.2022 13:04:58

        b.gun >> Diky moc !!!

          Nb.gun - Profil | St 6.7.2022 22:49:11 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

          Denny >> Sasanka virginská (Anemone virginiana)

            NDenny - Profil | St 6.7.2022 22:11:11

            Petr64 >> Letos jsem jeste vubec nebyl na lesnich loukach. Je tam uzasna kvetena, mnohe puvodni druhy a kazdy mesic je to jinak barevne, snad to vse neodkvete, nez se tam dostanu :-(

              NDenny - Profil | St 6.7.2022 22:07:08

              Petr64 >> Protoze jsem strasnej popleta. Hele jeden z manageru se tady jmenoval Ced. Ja si nejak ze zacatku nemohl vzpomenout na jeho jmeno, tak me Jitka rikala. To je jednoduchy, vzpomen si na syr cedar a hned budes vedet, ze se jmenuje Ced. No a prvni, kdyz jsem ho uvidel, tak me napadl emental, no nezabil by jsi me :-))))

                NPetr64 - Profil | St 6.7.2022 21:47:52

                Denny >> Příště dělej fotky i listů. Je to dost velká pomůcka k určení.

                  NPetr64 - Profil | St 6.7.2022 21:44:30

                  Denny >> Jak můžeš Karle ten název zapomenout? DENNY-DENIVKA.🤣🤣🤣🤣

                    NDenny - Profil | St 6.7.2022 21:38:06 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    Petr64 >> Jo jo, to bude ono. ja stejne zapomenu jeji spravny nazev( tedy asi), zase to pro me bude oranzova lilie :-)
                    Pred nekolika dny jsem nafotil kyticku . Lokalita u jezera, kde se stridaji podminky podle pocasi. Jednou je to zaplavene a podruhe tam clovek prijde a prasi se mu pod nohama. Marne se snazim najit co to je. Pet okvetnich listku a projel jsem Google, zdejsi kvetenu a nevim, k cemu to priradit. Podobnych je pomerne dost, ale kdyz to porovnavam, jsou tam docela zasadni rozdily, tak nevim o co jde. Kolikrat si rikam,ze sem neco dotahlo ptactvo ze vzdalenych mist a tady se to vubec nema vyskytovat.

                      NPetr64 - Profil | St 6.7.2022 12:47:29 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      Denny >> Nido není ve všem dokonalej.😉
                      Nic fotit nemusíš. Ja se ukecal a udělal s tabletem 7 kroků mimo zahradu. Stačí,když si to porovnáš.😁

                        NDenny - Profil | Út 5.7.2022 11:14:23

                        Petr64 >> Mam v tom bordel, ja na kytky opravdu nejsem, najelo me to ve vyhedavaci, tak jsem myslel, ze je to ona. Nafotim to i s listama, ale verim, ze mate pravdu vy. Pro me je to lilie, kterych ted tady vsude roste spousty na vsech moznych mistech.

                          NZMS - Profil | Po 4.7.2022 16:24:37

                          Denny >> Myslím,že jsme se loni o denivce již bavili,psal jsi,že je v sev.Americe velmi rozšířená, jako invazivní druh. Ale je pěkná,hezká !

                            Nb.gun - Profil | Po 4.7.2022 16:00:53

                            Denny >> Také vidím denivku. Lilie cibulkonosná je evropský druh a nemám informace o tom, že by se měla vyskytovat v Americe. Na rozdíl od takové denivky plavé, která v Americe zdivočela.

                            https://michiganflora.net/species.aspx?id=1434
                            https://www.mrk.cz/diskuse.php?action=searchthis&id=635329&q=lilie

                              NPetr64 - Profil | Po 4.7.2022 15:28:19

                              Denny >> Jakej má list? Květ mi totiž připomíná denivku (hemerocallis),než lilii.

                                NDenny - Profil | Po 4.7.2022 14:41:51

                                Na mnohych mistech ted tady kolem reky a jezer rozkvetaji tyhle lilie. ( Lilium bulbiferum ) Jestli jsem dobre koukal, tak doma lilie cibulkonosna( bez zaruky).

                                  NDenny - Profil | Po 4.7.2022 14:35:08

                                  ZMS >> Diky, mam nafocenych pomerne dost kytek, ale urcit je neumim. Snazim se, vlastne jsem s tim teprve zacal, udelat si jakousi databazi, ale pokud mozno jen tech z meho okoli. Jen vodnich rostlin a tech z bazin, to je des :-) Travy radeji moc nefotim, to uz bych nedal vubec, protoze nejsem zatim schopny rozpoznat ani nektere kere, kterych jsem si drive nevsimal. U nekterych jsou to jen mlade jarni rostliny, ale mam i dost tech, kde je mam v kvetu, ale to vyhledavani, to je pro me hrob :-(

                                    NZMS - Profil | Po 4.7.2022 14:25:05

                                    Kerblík lesní a bolševník obecný,který jsem sem dával loni - str 10 .

                                      NDenny - Profil | Po 4.7.2022 1:12:41

                                      Pratele, protoze v kytkach mam jemne receno bordel, mam na vas dotz, Je tohle Kerblík lesní nebo bolsevnik?