Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

Petr64 - Profil | Ne 26.6.2022 18:30:44

ZMS >> Na lilii kouknu,dík.
Udatna ( ted jsem nenašel fotku s celou rostlinou) mi dorůstá 2m.

    ZMS - Profil | Ne 26.6.2022 16:55:37

    Petr64 >> No mám,měla ji na zahradě moje matka,teď já. Kde ji sehnala,nevím. https://garlo.cz/lilie-zlatohlava-album třeba se tam dá sehnat .

    Udatna mně jako plevel nepřipadá,roste roztroušeně ve vlhčích lesích,občas i v blízkosti řeky .Ani na zahradě se nijak nerozrůstá. Krásná kytka.

      Petr64 - Profil | So 25.6.2022 21:55:47

      woody >> Je to solidní plevel,ale jako solitéra do zahrady se hodí. I když po odkvětu květenství zrezaví,dělá parádu až do podzimu.

        Petr64 - Profil | So 25.6.2022 21:53:10

        ZMS >> Ty máš bílou marthagonku? Závidím. Já je mám na zahradě,v okolním lese z vlastního výsevu jich roste už tolik,že už je nikdo netrhá ani nevyrývá. Všechny jsou ale v základní formě a žádnej bílej kultivar. Asi je to složením půdy.🤔

          woody - Profil | So 25.6.2022 21:48:26

          Děkuji. Že já se do toho určování pouštím🤦 .

            b.gun - Profil | So 25.6.2022 21:41:48

            woody >> Nikoli, tohle je udatna lesní (Aruncus vulgaris).

              Petr64 - Profil | So 25.6.2022 21:41:17

              woody >> Udatna. Tužebník má jinej list a vlastně i květenství.

                woody - Profil | So 25.6.2022 21:20:19

                Ahoj, objevil jsem v Alpách. Jedná se o Tužebník?

                  ZMS - Profil | Po 20.6.2022 18:28:35

                  Odkaz na dřípatku uherskou oko.yin.cz nějak nejde,píšou tam mimo jiné - " V České republice a na Slovensku rostou tři druhy dřípatek - dřípatka uherská ve slovenských Karpatech v nadmořské výšce od 770 do 1700 metrů, dřípatka horská na jižní polovině Čech, na Vysočině a v Pieninách v nadmořské výšce od 600 do 1140 metrů a dřípatka karpatská v oblastech Babia hora, Pilsko, Strážovské vrchy, Malá a Velká Fatra, Chočské vrchy, Tatry, Nízké Tatry, Slovenský ráj, Muráňská planina, Galmus ve Slovenském rudohoří v lesích, na loukách v nadmořské výšce od 650 do 2620 metrů.

                    ZMS - Profil | Po 20.6.2022 18:16:38

                    K dřípatce - jestli to bylo u Popradského plesa,tak to naše dřípatka horská nebyla, nejspíš uherská ,karpatská. http://oko.yin.cz/49/dripatka-karpatska/.Jak se mezi sebou rozlišují by musel osvětlit nějaký botanik. Myslím,že v odstínech fialového květu.Viděl jsem i bíle kvetoucí dřípatku. Naše,montana je opravdu rostlina u vody,na březích Vydry,Křemelné je často. Loni jsem sem dával lilii zlatohlávek,vyskytuje se i v bílé barvě - to je z mé zahrady. Na podzim jsem nevyfotil červené tobolky brslenu,tak teď v nedozrálém stavu na břehu řeky. https://cs.wikipedia.org/wiki/Brslen_evropsk%C3%BD

                      woody - Profil | Po 13.6.2022 8:43:54

                      Děkuji moc všem👍👏👏

                        Petr64 - Profil | Po 13.6.2022 8:16:46

                        woody >> Když si sjedeš na jih ke Kaplicím,roste tam taky docela hojně.

                          Jiryyy - Profil | Po 13.6.2022 7:51:14

                          woody >> Jedná se o Dřípatku a bude to asi horská.
                          ... tak su druhej... 😀

                            Martin - Profil | Po 13.6.2022 7:48:08

                            Dřípatka horská, pěkná kytka.

                              woody - Profil | Po 13.6.2022 7:11:10

                              Zdravím, tuhle fialovou krásku jsem potkal ve Vysokých Tatrách. Poblíž Popradského plesa. Poznáte to někdo? Přikládám i foto volně rostoucích konikleců.

                                Denny - Profil | Po 6.6.2022 18:40:46

                                Lasskoun >> Jo jo, obcas koukam na tyhle stranky, kde je ten zaklad,ale jsem linej dohledat ceske nazvy
                                https://www.argobuilder.com/wisconsin-wildflower-photo-gallery.html
                                Snad bude i vice casu na foceni te flory, zatim jsem vzdy preferoval faunu. Je pravdou, ze obcas narazim na nejakou kvetinu nebo rostlinu, ktera me vyslovene zaujme, jenze obvykle chodim s vybavenim, ktere neni na foceni flory vhodne. Na druhou stranu, jsiu lokality, kde bych se bez dlouheho objektivu k te rostline nedostal.
                                V kazdem pripade ta priroda a to, co vse nabizi, to je tak uzasne, na to by clovek opravdu potreboval vic zivotu.

                                  Lasskoun - Profil | Po 6.6.2022 15:03:05

                                  Denny >>
                                  1.) ... malá střemcha? ... (Prunus)
                                  2.) ... i podle těch zubatých listů, snad některý z bezů? ... (Sambuctus) ... možná japosnský nebo červený ... (sry, ale chtělo by to lepší fotku)
                                  3.) ... možná, že je to pstroček / "konvalinka hvězdná" - "šalamounek" ... (Maianthemum) ...

                                    Lasskoun - Profil | Po 6.6.2022 14:47:23

                                    Denny >> ... česky Trojčetka, popř. Trojčeta ... ":o)

                                      Lasskoun - Profil | Po 6.6.2022 14:39:09

                                      Denny >> ... Džek na kazatelně?;o)) ... (/Jack In The Pulpit) ... nebo-li Arizéma trojlistá / Arisæma triphyllum ...

                                        Denny - Profil | Ne 5.6.2022 17:41:14

                                        Vypada jako nejaka exoticka masozravka, ale roste zde bezne. Nepamatuju si nazev, musim dodatecne najit :-(