Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

NMartin - Profil | Pá 26.11.2021 18:09:56

Vlčice >>
Na fotce je Kustovnice cizí (Lycium barbarum) , asiatce bude dost blbě, evidentně ji zaměňuje s Kustovnicí čínskou (Lycium chinense), zvanou goji, která se užívá jeko léčivka..ta u nás neroste (max. u pěstitelů v zahradách)

    NVlčice - Profil | Pá 26.11.2021 17:30:41

    drvoštěp >> To by mohlo byt
    Chodi sem zjara na ni prave i jedna asiatka, trha ty horni zelene vyhonky

    Lamanou cestinou mi rikala o nejakem caji
    Ale nebylo ji moc rozumet

    Dekuju

      Ndrvoštěp - Profil | Pá 26.11.2021 17:04:45

      Vlčice >> Kustovnice ?

        NVlčice - Profil | Pá 26.11.2021 16:57:04

        Nevite co je toto za ker?
        Roste tady ve meste, ted to ma takoveto cervene plody.
        Je to takovy spletenec slahounu. Ker je cca 4 m dlouhy a cca 1.5 m vysoky
        Dekuju

          Nmirmen - Profil | St 24.11.2021 14:55:07

          Z jedné opuštěné svazovky

            NZMS - Profil | So 20.11.2021 10:36:33

            Nejen vegetační klid.

              NZMS - Profil | Út 16.11.2021 0:35:08

              Nepůvodní modříny opadavé u řeky na západu Čech.Podzimní vybarvení.Obloha v pozadí budí dojem oblohy v minulém století.Tady večerní návrat od vody v minulých dnech.

                Nmirmen - Profil | So 30.10.2021 15:45:05

                Denny >> Děda taky, pár týdnů a po problémech.

                  NDenny - Profil | So 30.10.2021 15:35:51

                  mirmen >> Mel jsem kamaradku lekarnici. Jeji manze l trpel na zaludecni vredy a mel jit na operaci, Ta dotycna mu zacala podavt propolis a kyz sel po nejakem case na predoperacni vysetreni, tak si ve spitale mysleli,ze spletli rentgenove snimky. Zalutek totalne zahojeny bez jedineho vredu. To byl vlastne duvod, proc jsem si ho kdysi take koupil a rozpustil. Ne,ze bych mel zaludecni vredy,ale rikal jse si,co kdyby...

                    Nmirmen - Profil | So 30.10.2021 14:58:12

                    Denny >> 96% je nejlepší. V Česku je jen v lékárnách , kupuju levnější 80% .
                    Propolis používám na veškeré škrábance na kůži.
                    Vnitřně pár kapek do vody na kloktání při nachlazení a taky při žaludečních nevolnostech.

                      Nmirmen - Profil | So 30.10.2021 14:42:33

                      Vrbovka, semínka jsem přenesl na podobnou lokalitu poblíž rybářského. místa, snad se ujme

                        NDenny - Profil | So 30.10.2021 14:39:59

                        mirmen >> Hm, zajimave. Tady nevim, jestli bezne sezenu potravinarsky lih, ale 96 nebo 98 % spiritus je jeden z nejlacinejsich chlastu ,co se tady prodava, tak ten by asi sel take pouzit. Nebyt to v likerce, tak bych si myslel,ze je to denaturak :-), cena za pul litru myslim kolem 5 dolaru, Po te knizce se podivam, diky za typ. Moc druhu tady nenachazim,( take je cilene nehledam) prevazne ty drevokazne, ale tech je zde zase pomerne dost. Jestli to dela to prostredi nevim,zrejme ano.Ale treba ta lvi hriva by me i lakala ji nejak takhle zpracovat, protoze tebou zminovane lecebne ucinky by se nam obema hodili. Ja si takhle jen rozpustil propolis, ale uz nekolik let stoji v kuchyni nad linkou jako okrasa s ostatnim vystavenym chlastem, protoze nepiju ,ale libi se me ty flasky :-)))

                          Nmirmen - Profil | So 30.10.2021 14:03:51

                          Denny >> Rozemleté suché houby ( na prášek ) nakládám do potravinářského lihu ( používám 80%) , minimálně na 3-4 týdny.
                          Poté filtrace přes kávový filtr. Uskladnění ve tmě.
                          Připravil jsem tak reishi, shiitake i čagu.

                          Tinktury používám do směsí , které mají využití pro prevenci chronických onemocnění kardiovaskulárního systému, onkoprevence . ...

                          V USA např kniha Buhner .. přírodní antibiotika.

                            NDenny - Profil | So 30.10.2021 10:55:49

                            mirmen >> Jo, diky. Neco uz jsem si o nich precetl,tak vim, ze je vic druhu a take jsem zjistil,ze se da tahle houba pestovat doma a mnozi to opravdu delaji. Uvadi docela slusnou skalu jejich lecebnych vlastnosti,jen jsem si jeste nezjistoval,jak ji pripravujou. Jen z nejakych naznaku jsem pochopil,ze se prodava snad nejaky substrat a pripadne i nejake prislusenstvi,jak tu houbu pestovat, nekdo pise o nejakem "juice" , tak jestli, krome tepelnych uprav ji i nejak lisujou a pije se ta stava, to netusim. Proletnul jsem zbezne nabidky a asi je o ni zajem. Ne, ze bych ji chtel prodavat nebo konzumovat :-), spis me to jen zajima, protoze letos jsem jich nasel na jedne lokalite opravdu docela dost a prekvapilo me,ze i dalsi druhy techto hub, ktere bezne vidam pri svych toulkach , maji lecebne ucinky nebo jsou po nejakych zrejme specialnich upravach jedle. On ten muj zajem prameni hlavne z neznalosti tech druhu a take z toho,ze zde bezne houby,tak jako doma, nerostou nebo jen zcela vyjimecne.

                              NMichal - Profil | So 30.10.2021 9:01:48

                              Dušan >> jo, vypadá zvláštně 🙂

                                Nmirmen - Profil | So 30.10.2021 6:36:12

                                Denny >> mohlo by tě zajímat .. hezký web pana Kudláčka

                                https://www.houbareni.cz/houba/koralovec_jedlovy?nick=Kudl%C3%A1%C4%8Dek

                                  NDenny - Profil | So 30.10.2021 2:16:44

                                  Dušan >> Posledni, ktery jsem nasel je tak v 5 metrech na zlomenem pahylu stromu. Vsechny ostatni uplne u zeme a je hezke,ze kdyz ho nekdo nenajde,jak ty vytrusy kolem udelaji na zemi takovy kruh,jak kdyby tam byla plisen. To bohuzel nafocene nemam. Tenhle je ten posledni v te vysce, nebyl velkej asi 20cm v prumeru,ale tam ho nikdo neurizne :-)

                                    NDušan - Profil | So 30.10.2021 1:23:57

                                    Michal >> Ahoj...dík byl asi ve dvoumetrové výšce a připadal mi jako z jiné planety :-)

                                      NVlčice - Profil | Pá 29.10.2021 12:34:18

                                      ZMS >> Ze sadek bude vytekat hodne uzivna odpadni voda, rostliny a nejen ty na to pak reaguji

                                        NVlčice - Profil | Pá 29.10.2021 12:32:24

                                        ZMS >> Ahoj, nektere useky Berounky co znam cca od Zvikovce az po soutok s Vltavou, naprosto to same.
                                        Nevim co je to za druh rostliny

                                        V lete proste takove dlouhe cary zelene travy huste jakoby travy ve vode
                                        Je toho hodne, total zarostle koryto.

                                        Jeden pametnik take rikal, ze toto nepamatuje.