- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Výklad zákona 99/2004 Sb - Zákon o rybářství
A mám jeden dotaz, respektive prosbu, zda sem nechodí i nějaký právník, který by mi osvětlil jeden problematický bod. Prosím o zdržení se uvádění názorů, jak by to mělo být, rád bych slyšel, jak to opravdu je.
Podle zákona 99/2004 Sb, paragrafu 2, je ve vymezení pojmů, které jsou relevantní pro celý zákon, lov specifikován v bodě i následovně:
Pro účely tohoto zákona se rozumí lovem činnost směřující k ulovení ryby nebo vodního organizmu v rybníkářství anebo ulovení a přisvojení si ryby nebo vodního organizmu při výkonu rybářského práva za podmínek stanovených tímto zákonem
Tedy buď v rybníkářství provádím činnost směřující k ulovení ryby, nebo jinde, třeba na řece nebo přehradě, se lovem rozumí ulovení a přisvojení si. Tedy abych splňoval definici lovu na řece, musím rybu chytit a přisvojit si ji. Pokud si ji nepřisvojím, podmínka definice lovu, tedy "ulovení a přisvojení si" není splněna a lov neprovádím. Předpokládám, že u spojky "a" mezi ulovením a přisvojením se jedná konjunkci, kdy se má vyjádrit, že predpokládaný právní následek (konsekvent) nastane pri soucasném splnení (kumulaci) dvou nebo více podmínek (antecedentu).
Je to tak správně?
A dostávám se v tom samém zákoně k paragrafu 30, bodu i, tedy Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že neoprávněně chytá ryby.
Ovšem pojem chytání ryb není nikde specifikován. Hledal jsem tedy dále a pan Lubovský z Ministerstva zemědělství napsal práci SPRÁVNÍ TRESTÁNÍ NA ÚSEKU RYBÁŘSTVÍ. Tam jsou jednotlivé body rozepsány a bod i, tedy neoprávněně chytá ryby, je tam rozepsán poměrně podrobně a je tam uveden i výklad, cituji část:
Zákon o rybářství termín „chytat ryby“ zmiňuje pouze jednou, a to v ustanovení § 13 odst. 2 písm. b), kde uvádí, že „je zakázáno chytat ryby na šňůry, do rukou a do ok“. Logicky se tak nabízí nesprávný výklad, že ustanovením § 30 odst. 1 písm. i) se myslí toto chytání a nikoliv lov bez rybářského lístku jak to bylo myšleno v zákoně o přestupcích.
Tedy podle tohoto dokumentu podepsaného právníkem z MZE je ve smyslu tohoto zákona má být bod i, neoprávněné chytání ryb, vykládáno jako lov bez rybářského lístku.
A tedy se dostávám k tomu nejpodstatnějšímu - vše v rybářském zákoně, kde se mluví o nutnosti lístku a povolenkách, je spojeno s lovem. Včetně kontrol rybářské stráže, která smí kontrolovat pouze osoby provádějící lov. Po přečtení celého rybářského zákona včetně výkladu z MZE, se však naskýtá výklad, že pokud někdo ryby opět pouští a nepřisvojuje si je, tak neloví a nepotřebuje lístek ani povolenku.
Je tu tedy někdo, kdo může bod j paragrafu 2 zákona 99/2004 Sb. vyložit přesně? Podle mého názoru je při posuzování nutnosti RL a povolenky potřeba rozlišovat způsob chytání a místo, kde chytám. Pokud si chci ryby brát, potřebuji RL a povolenku vždy, pokud si je brát nechci, potřebuji RL a povolenku jen v rybníkářství (viz definice pojmů ve výše uvedeném zákoně).
Jak to tedy je?
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám...
10x v oblíbených a 12x v ignorovaných.
nofish - Profil | Út 3.2.2015 17:59:02
zdevac - Profil | Út 3.2.2015 17:49:45
Promiň, ale četl jsi, co jsem napsal? Já tě o ničem nepřesvědčuji. Ano, chytat bez RL a povolenky je přestupek. Stačí to ti to takhle? Už nevím, jak to napsat srozumitelněji. Jediný problém, který s vámi je, i s tebou, je ten, že mi nikdo nebyl schopen říct důvody. Každý tu akorát mele kolem dokola jednu a tu samou frázi, ale konkrétní fakta chyběla. Ale buď v pohodě, už jsem k tomu dospěl, paradoxně mi v tom nepomohl nikdo tady, ani ty ty svými nesmyslnými argument typu "věř mi, dělám to už řadu let", ale Alex. Šíma, a to konkrétně dokumentem Pytláctví po rekodifikaci trestního zákona.
Kromě toho, nic takového, jako je jen pytláctví, není. Měl by existovat jen přestupek pytláctví a trestný čin pytláctví :-) Ale to ty jistě víš...
Saddám - Profil | Út 3.2.2015 17:24:13
Jakožto vystudovaného rybáře mne svými vědomostmi ohromují obvykle lidé, kteří je mají. Ty vědomosti. Ne úřad nebo funkci. Na tom asi nic měnit nelze. No a že je slečna pohledná, to snad není žádný nehezký výrok. Ale , že by byla moje nadřízená? Kdes na tohle přišel?
Saddám - Profil | Út 3.2.2015 17:17:41
Sám za sebe ti ovšem mohu sdělit, že potkáme-li se u vody, ty budeš ,,sportovat" na rybách bez řádných dokladů, tak půjdeš domů bez výbavy, jen s potvrzením o jejím zadržení a s růžovým průpisem hlášenky o přestupku, na níž bude napsáno pytláctví. Pokud se budeš vzpěčovat, přivolám na místo příslušnou policii a budeš to mít s mezipřistáním na jejich služebně, ale výsledek bude stejný, jen budeš mít navíc kopii protokolu od nich.
Toto je letitý standartní postup řešení pytláctví, který má u mne kolem 50 repríz. Když se ti ho povede soudně zpochybnit, rád se ti omluvím, ale nepředpokládám to. U toho soudu i u odvolávání se na MZe jsem už párkrát byl. Fakt nejsem žádnej pionýr. Měj se.
kakr - Profil | Út 3.2.2015 16:33:13
Jen malá poznámka, zákon 99/2004 Sb.nebyl napsán pro rybářské svazy.
RL znal již první rybářský zákon (1885) a z jeho výnosu mělo být zvelebeno rybářství. Tedy o žádné novum se nejedná...
zdevac - Profil | Út 3.2.2015 16:19:54
Ano, to souhlasí. Takový byl můj provotní dojem po přečtení rybářského zákona. Ovšem během těch tří dnů jsem dohledal další a další zákony a názor jsem změnil. Problém byl, že mi nikdo nenapsal, že lovem bez RL dělám přestupek podle přestupkového zákona, ale že jste mi psali, že rybářský zákon je potřeba vykládat jinak, než je napsán. Nediv se, že jsem nechtěl akceptovat, že nějaký zákon je nějak napsaný, ale vykládat se bude podle toho, jak se to hodí nějakému svazu. Pravda, výsledek je sice stejný, bez RL se nesmí chytat ani CaR, ale z jiných důvodů, tentokrát logických a jasně doložitelných, a nemám s akceptací jediný problém.
Můj záměr od začátku nebyl vás přesvědčit, že to děláte špatně a že CaR se smí i bez RL a povolenky. Účelem bylo najít podložený a oprávněný výklad, proč se tak nesmí.
Takže ačkoliv jsem na začátku měl záměr jiný, jdem si v sobotu na naší MO pro papíry, uděláme si se synem zkoušky, koupíme povolenky a život jde dál :-)
kakr - Profil | Út 3.2.2015 16:06:05
Právě že četl.
3 dny zde tvrdíš, že nelovíš, že pouze chytáš a k tomu nepotřebuješ RL ani povolenku.
Pak prohlédneš a vše je jinak.
Kapánek mi to připomíná hru - Obrácení Ferdyše Pištory:-))
zdevac - Profil | Út 3.2.2015 15:56:39
To není proměna, to je vývoj. Na začátku jsem poznal rybářský zákon, udělal si nějaký závěr a slušně tady požádal o sdělení, zda je závěr správný a zda, pokud není, tak proč ne a zda je chytání ryb upraveno ještě i jinak, třeba jiným zákonem. A když jsem to konečně našel, není co řešit. Jasně jsem na začátku psal, že tomu nerozumím, zda mi to může někdo ozřejmit a vysvětlit. Ale i u naší MO jsem se setkal s tím, že prostě musím a hotovo.
Jen je bohužel smutné, že ačkoliv je tu takových "odborníků", že ani tady nikdo nebyl schopen napsat, to, co jsem napsal já 3.2.2015 12:15:58. Mohli jsme si ušetřit skoro 500 příspěvků. No alespoň jsem poznal něco nového.
Co mne ovšem velmi zaráží je fakt, že řada rybářů vůbec neví, na jakých principech zákony o rybářství fungují, a na jakém základě musí RL a povolenku mít. Je smutné sledovat, jak většině stačí říci pár slov, a oni to poslouchají bez toho, aniž by se zajímali o souvislosti, princip fungování nebo oprávněnost a důvod některých požadavků.
Mrknato - Profil | Út 3.2.2015 15:51:34
Nechci říkat, že jsem říkal, že trestání takových pseudopřestupků není správné, ale asi to řeknu....))) No a vůbec není hezké, že se o své jediné nařízené takto vyjadřuješ.........)))
Saddám - Profil | Út 3.2.2015 15:47:39
Saddám - Profil | Út 3.2.2015 15:44:21
FRANK71 - Profil | Út 3.2.2015 15:37:45
Saddám - Profil | Út 3.2.2015 15:32:00
Mrknato - Profil | Út 3.2.2015 15:26:17
Saddám - Profil | Út 3.2.2015 15:15:28
Mrknato - Profil | Út 3.2.2015 14:10:21
zdevac - Profil | Út 3.2.2015 14:06:02
Hele, četl jsi to celé? Jednak jsem žádal, abys na začátek nereagoval, a jednak jsem to celé zakončil tím, že chytat bez RL a povolenky nesmím. Na co se mne tedy ptáš? Co chceš více, než když jsem zde napsal, že chytání bez RL a povolenky je opravdu přestupek s pokutou až 8000 a možností zákazu výkonu činnosti až na jeden rok??????
Že řada lidí nepochopila podstatu problému a důvody, proč jsem se ptal, lze pochopit. A i to chápu. Ale že napíšu, že nesmím chytat, a někdo mi odepíše ve smysly, že jsem úplně blbej, že bez povolenky nesmím chytat, to už jde tak trochu mimo.
Čtenáři této diskuse také sledují
Fóry59883
Čína - objednali ste uz nieco?15760
Brněnské jádro364683
Perly MRKu ...!1171
Gastrorožek aneb o jídle a všem okolo36023
Rybářsko-houbařské jádro .-)45013
Sranda bez nadsázky 🤘10867
Revíry MO Žďár nad Sázavou3532
Černá listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
Problémy se psy u vody553
Stav vody v okolí
| Praha - Nusle (Botič) | 23.5 °C | 46 cm | 0.12 m³/s |
| Praha - Výtoň (Vltava) | 84 cm | ||
| Praha - Na Františku (Vltava) | 247 cm |
Kde to žije - všechna témata
SoRybáři a vinařství 930
SoATTs hlásiče a ATTx příposlech 553
SoBoilies TB baits- chytací řada 47
SoKde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 0
So🔥 Grill a grilování 🔥 592
SoLov pod jezem v letních vedrech? 43
SoRybářský kniho - koutek 145
So471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáRybářské odznáčky ... 547
PáPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáRybáři vs ochránci přirody 90
PáZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáHlídač slev eshopů 752
ČtElektro tříkolka na ryby 40
ČtDivoký potočák nebo granulák? 63
Co je nového - všeobecné
ČtBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . Bleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . Bleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . Bleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . Bleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
Doporučujeme e-shop
www.chytil.cz
Firma Chytil byla založena v roce 2000 a od té doby vyrábí nejrůznější návnady a nástrahy pro lov nejen kaprovitých ryb....










