MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Uchovávání živých ryb

K založení této diskuze mne vedla právní poradna dubnového čísla časopisu Rybářství a v ní uveřejněný příběh. Jednalo se o problém, kdy RS pustila ryby z vezírku, který nebyl označen a nikdo se k nim nehlásil. Později se ukázalo, že ryby ve vezírku nebyly pytláka ani nepoctivého rybáře, ale jedné paní - chatařky, tudíž nerybářky na kterou se RŘ nevztahuje. Ta si 2 kapry údajně zakoupila za účelem pohoštění návštěvy. O tom si myslím své, ale o to nejde. Překvapil mne ale závěrečný komentář, kdy předseda ČRS píše, cituji:

"Dobrou ženu, která se domáhala náhrady škody, bych decentně upozornil, že ona sama se dopustila porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání a ať je ráda, že puštěním ryb bylo zabráněno negativním důsledkům jejího jednání a tudíž nemusel být její přestupek hlášen orgánům ochrany přírody."

A tady jsem v rozporu s vyjádřením pana předsedy. Proč si má rybář označit vlastním jménem vezírek s rybami, když se vlastně dopouští porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Znamená to tedy, že všichni výrobci a prodejci vezírků, saků atd. podporují porušování zákona a to i v součinnosti s ČRS a MRS? Pokud by tedy při výkonu rybářského práva nemělo docházet k porušování zákona na ochranu zvířat, nemělo by jakékoliv přechovávání ryb ve vezírcích či sacích být zakázáno? A co takové přechovávání ryb v sacích při závodech, při vánočním prodeji v kádích, prodeji živých ryb v supermarketech atd.? Nebo je to tak, že rybáři při výkonu RP mohou ryby týrat, ten kdo není rybářem, tak nemůže? Něco mi tady nějak nehraje.

Autor diskuse: elhierro ®
Zařazeno do: všeobecné - RŘ, MO, svazy, 28.3.2014

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 18 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N shiro utsuri - ® Po 7.4.2014 15:38:47
marmyš >> Jistě i v tomto případě jde o týrání. souhlasím
N marmyš - ® Ne 6.4.2014 20:43:47
shiro utsuri >> Možná taky jednou zakážou lovit ryby pro zábavu.
N shiro utsuri - ® Ne 6.4.2014 20:38:47
marmyš >> Možná se jednou změní zákony a změnit to budeš muset.
N Sven - ® So 5.4.2014 23:21:59
geriatrix >> :-))))))
N geriatrix - ® So 5.4.2014 22:47:07
Mrknato >> "kdy RS nepřekročila své pravomoce" Ne to určitě ne,RS jen odcizila 2 kapry a kdyby tam pani měla třeba kolo, tak ji na něm ujel.
N marmyš - ® So 5.4.2014 22:36:35
geriatrix >> beze svědků si může trhnout nohou,nebo rovnou urvat obě:-)
N marmyš - ® So 5.4.2014 22:34:15
Mrknato >> nechci to rozvádět,nežijeme v právním státě.
N geriatrix - ® So 5.4.2014 22:27:12
marmyš >> To by mělo i jednu výhodu, měli by jsme o čem kecat a řešili protiprávnost jeho chování........to by bylo příspěvků 8O))
N Mrknato - ® So 5.4.2014 22:26:43
marmyš >> Jistě že statut osoby úřední tuto neochrání od toho, co popisuješ, ale následky takového "trestného kopu", kdy RS nepřekročila své pravomoce, by byl pro dotyčného asi dost drahý.......
N Mrknato - ® So 5.4.2014 22:22:51
Sven >> Závěr hodnocení pana předsedy, bod c) je nesmyslný a jde zřejmě o přepis, protože bod b) vyvrací bod c). Dále si myslím si, že uchovávání úlovku, jak to stanovují rybářské předpisy na revírech, náleží jen rybářům a kontrola je na RS. Tím nelze říci, že vezírek nemohou použít i nerybáři, ale pak mohou nést následná rizika.
N marmyš - ® So 5.4.2014 21:52:58
Být majitelem kapra temperamentnější chatař,tak ve večerních tv. novinách na Nově mohla být reportáž o rozkopané perdeli:-)
N geriatrix - ® So 5.4.2014 21:43:44
kakr >> Myslím, že prohlášení pana předsedy bylo ryze účelové, aby tak zamaskoval průšvih který se stal. Že by pán z RS byl kamarád pana předsedy?
N marmyš - ® So 5.4.2014 21:02:06
shiro utsuri >> Dávám ryby do saku přes 40 let a nebudu to měnit. Pokud máš rád ryby,tak na ně nechoď.
N devastator.ccmore - ® So 5.4.2014 20:44:19
shiro utsuri >> ZDAR já zas myslím že by sis měl jít nechat vyšetři hlavu
N Sven - ® So 5.4.2014 20:28:55
Mrknato >> Mimo cílové ryby, bylo naraženo i na slušné hejnko okounů a plotic, několik úhořů, mraky hrouzků, něco mřenek, cca stovku strdlic, sem tam lipana, vypasenou štiku cca 65 -70cm a teď si raději sedni nebo něčeho přidrž.......i jednoho kapra.
Ten jednak nebyl první, který tam byl ulovený a druhak ještě nejsme hotovi a tedy je šance i na další.
Do hlavního toku, ústí odtoky tří soukromých rybníků a také několik přítoků, v jejichž povodí se nacházejí nejrůznější, zahradní rybníčky a bazénky...
Tedy v případě hyperaktivní RS, bylo lze se domnívati, že kapřík mohl rovněž pocházet z této vody.
Základním postulátem této "modelová situace" tedy budiž, že:
Předsedové přicházejí a odcházejí ale zdravý, selský rozum naštěstí občas zůstává :-))
N Sven - ® So 5.4.2014 20:27:47
marmyš >> to aby sis pak namotal silnější vlasce :-))
N shiro utsuri - ® So 5.4.2014 19:38:31
Myslím, že by bylo lepší uplně zakázat uchovávání živých ryb. Pokud někdo chce rybu ponechat at si ji zabije a podle vlastního uvážení uchová jak uzná za vhodné a nebo maže domů.
N kakr - ® So 5.4.2014 18:47:18
Našel jsem si na webu ČRS odpověď pana předsedy na téma otázky.
Pan předseda ne webu uvádí:
rybám byl ve vezírku zřetelně omezován pohyb, tedy byly týrány = ať je tam uložil kdokoliv, dopustil se porušení zákona č. 246/1992 Sb. = ryby je třeba ihned vrátit vodě.
Ovšem příloha vyhlášky č. 197/2004 Sb mezi povolenými technickými prostředky k lovu uvádí krom jiného i vezírek. Pro pořádek uvádím, že rozměry vezírku na rozdíl od čeřínku nejsou stanoveny.
Z odpovědi pana předsedy tedy vyplývá, že vezírek může oprávněný k lovu vlastnit, ale přisvojenou rybu do něj vložit nelze.
Laik žasne, odborník se diví:-))

Kolega Sven neuposlechl doporučení pana předsedy a místo toho by kapra vrátil vodě prodlužoval jeho utrpení ve vezírku po dobu zvonění v přilehlých chaloupkách:-))
N Mrknato - ® So 5.4.2014 18:19:55
Sven >> Tak z této "modelové situace" asi každý odtuší, že kapř nemůže pocházet z potoka a jeho puštěním by mohly být porušeny hygienické předpisy a ZP daleko více, než chvilkovým osvěžením pašíka. ..))))))))
N geriatrix - ® So 5.4.2014 17:20:13
elhierro >> Přesně, kdyby to tak v klidu vyřešla RS ve zde diskutováném případě, neměli jsme se o čem dohadovat, přitom stačí tak málo a všichni mohou být spokojení.

Edit: jsem línej, nadutej, tak to nebudu přeci řešit, ty ryby pustím a hotovo, jsem přece RS, king a na mě u vody nikdo nemá, Omlouvám se tímto všem slušným z RS.
N marmyš - ® So 5.4.2014 16:58:28
Sven >> Dojeď s tím agregátem sem na Dyji. Potřeboval bych do těch ryb pustit trochu energie:-)
N elhierro - ® So 5.4.2014 15:38:40
Mrknato >> nevysiluji, emoce se mnou necloumaji. Je mi jedno, kdo zacal mluvit o zahranici, ty jsi uvedl priklad Severni Ameriky. Jsme Cesi, zajima me tedy, co se deje u nas. Z prikladu nize je videt, ze kdyz se pouzije rozum, hned je zivot veselejsi a jednodussi.
N Sven - ® So 5.4.2014 15:35:37
Pvl >> to si piš ...chudák taťka Vranka..... sado-maso :-))))
N Pvl - ® So 5.4.2014 15:33:09
Sven >> To zase bylo ... blesky , samý mrvtvý živočich ... :o§)))
N Sven - ® So 5.4.2014 15:21:38 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
elhierro - >> ahoj. Jedna tématická, modelová situace z dnešního dne...
Před chvílí jsem se vrátil z dalšího pokračování agregace, chovné pstruhovky.
Zajedeme k místu, kde jsme minulý víkend skončili a rozbalujeme vercajk a ejhle: v chovné pstruhovce vezírek a v něm urostlý, žluťoučký šupináč.....:-)
Už dlouho jsem tak pěkného kapříka neviděl.
Okamžitě jsem si vybavil tuto debatu a proto jsem se úmyslně neangažoval, dal věcem volný průběh a z pozice pozorovatele sledoval, jak se situace vyvrbí....
Mimo jiných lidí, byli v četě přítomni i dva členové RS a jeden příslušník PČR...

Mohu s potěšením konstatovat, že se všichni tři unisono shodli, že si kapříka do pstruhovky nejspíš uložil někdo z domorodců z přilehlých obydlí. Rovněž žádná poznámka na téma týrání zvířat, nezazněla.
Zazvonili na dva zvonky nejbližších stavení a opravdu, majitel se ihned našel.
Nikoho z nich ani na vteřinu nenapadlo si kapříka nechat nebo vypustit....

Jsem tomu rád nejen kvůli této debatě a podpoření našeho názoru ale také proto, že slušnost a mozek v hlavě tentokrát zvítězily :-))

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 18 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | RŘ, MO, svazy ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniAKCE | Fox Supa Brolly 50 MK2 + Přehoz Zdarma

Za 6.750
Oblíbený přístřešek Supa Brolly 50" MK2 v akčním setu s přehozem Zdarma. Ušetříte 47 %!

akce, rybareniPrologic set hrazd a vidliček (SLEVA 53%)

Za 999
Skvělý set od firmy Prologic ve kterém získáte čtyři vidličky a dvě hrazdy na tři pruty! Dali jsme dohromady naše vidličky a hrazdy a vytvořili tak perfektní lehký a kompaktní set, který je dodáván v elegantním pevném přepravním obalu. Tato verze pojme tři pruty.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky