Udírny a uzení

Všude píšete jak udíte své úlovky ryb,v gastro koutku se také stále něco udí.Ale jak postavit udírnu a jak připravit maso na uzení se píše málo.Proto zakládám tuto otázku kde se to vše můžeme dozvědět.
Autor diskuse: Stopař - Profil , 30.10.2011 všeobecné - ostatní
Dále moderují: džigit Profil + p.lorenc Profil + PYTLAKS Profil
Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.

NJirka R. - Profil | Čt 18.6.2026 16:29:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pět kilo bůčku a tři sýra - na léto mám vystaráno...! 😄

    Ndžigit - Profil | Ne 16.11.2025 21:04:08

    zvláštní, kolik rozruchu udělá mouka v díle...

      NSkříťa - Profil | Ne 16.11.2025 15:28:47

      vysla >> Aha, díky moc za opravení. Neviděl jsem všechny díly (nebo je pustil z hlavy), ale když čtu co jsi napsal, tak mi to dává smysl. Stejně si říkám, že u velkovýroby je to hlavně snaha ušetřit. :-)

        Nvysla - Profil | Ne 16.11.2025 15:21:52

        Skříťa >> Malek to v nejakem dile vysvetloval, mouka drzi tuk rovnomerne uvnitr dila, neni tam jako pojivo.

          NSkříťa - Profil | Ne 16.11.2025 15:20:31

          Smutek >> Nedalo mi to a video jsem si pustil. Hned na začátku říká, že je ta mouka uvedena podle ČSN, ale nic víc. Je to jen snaha ušetřit při velkovýrobě a tím je to vyřešené. Tady je krásně vidět, že se má kniha Československé masné výrobky používat s rozumem. ;-) Konec spamu.

            NSmutek - Profil | Ne 16.11.2025 14:24:33

            Skříťa >> Jo podivám se na to,ale ta mouka tam asi nepujde. )))

              NSkříťa - Profil | Ne 16.11.2025 14:17:02

              Smutek >> Tak hovězí je samozřejmě fajn, ale tu mouku bych také nedával. Možná nejdřív mrkni na to video. Třeba v něm Honza říká, proč dal mouku. Já to video asi neviděl, nebo si to už nepamatuji.

                NMenca - Profil | Ne 16.11.2025 14:14:32

                Kruan >> jestli můžu říct jak to dělám já, tak po uzení dovařuju, nechám přes noc osušit a vychladnout a na druhý den to ještě dám na pár hodin do studeného kouře.
                Maso krásně měkké, nevysušené, voňavé s hezkou barvou.
                To stejné dělám i s klobásou.
                Jen mi tady někdo doporučil maso více solit, a nebo vařit v osolené vodě.
                Tak to dělám já a zatím bez stížnosti.
                A je to jen názor a postup začínajícího amatéra.
                At se daří

                  NSkříťa - Profil | Ne 16.11.2025 14:13:32

                  Kruan >> Možná jen ten bůček na pár minut, aby se zatáhl a při uzení nepouštěl tolik šťávy. Krknu jsem měl jen 14 dní ve vakuu a nic víc. Po vyuzení byla pekně pevná, ale ne tvrdá. Rozhodně nebyla taková vodnatá a blemcavá jako z obchodu.

                    NSmutek - Profil | Ne 16.11.2025 14:09:28

                    Skříťa >> Asi tu mouku vynechám,hovězí nechám.

                      NSmutek - Profil | Ne 16.11.2025 14:07:34

                      OG >> Tu formu mám,dělal sem v ní taky šunku,teď chci zkusit šunkový salám bo budu udit klobásky.

                        NKruan - Profil | Ne 16.11.2025 13:54:58

                        Tak snad to zase nejak neposerkam a nebude to tvrde a zuzlave :( merite teplotu v mase ? ja delam srutky tak 200-300 g, tak mi prijde, ze to bude celkem rychle. Porad ale premyslim tom predvareni a nebo na konci to dovareni....

                          NKruan - Profil | Ne 16.11.2025 13:28:55

                          a za 14 dni s tim do uzaku :) spek vyssi nez bucek :-) ma 3 prsty :-)

                            NOG - Profil | Ne 16.11.2025 8:57:29

                            Smutek >> kdysi jsem dělal šunku v tomhle šunkovaru. Vepřovou kýtu a plecko jsem nakrájel na kostičky, 1/3 třetinu jsem prohnal nožovým mixérem, okořenil pouze solí, bílým pepřem a trochou muškátového oříšku. V receptech ještě uvádějí cukr, já dával trochu medu.

                              NSkříťa - Profil | Ne 16.11.2025 8:17:51

                              Smutek >> Ta mouka mě také zarazila, ale zapomněl jsem ji zmínit, když jsem to psal.Možná že je v surovinách popsaných v knize Československé masné výrobky, ale já bych ji tam nedával. Do kuřecího salámu jsem mouku nedával a držel pěkně. Vepřové přeci jen pojí líp, tak snad tam nebude potřeba.

                                NSmutek - Profil | Ne 16.11.2025 8:09:19

                                Skříťa >> Mě tam spíš vadí ta mouka,ale asi je tam potřeba.

                                  NSkříťa - Profil | So 15.11.2025 22:50:41

                                  Smutek >> Mrkni na YT kanál mistra Málka. V popisku videa jsou použité suroviny a koření a stačí je jen přepočítat trojčlenkou na tvoje množství. Já osobně bych tam ty ořezy z hovězího nedával. https://youtu.be/PvuGwpt8jp0?si=5gpbyt3wFPnovq2N

                                    Ndžigit - Profil | So 15.11.2025 9:10:02

                                    Menca - neleje se mu to nikde, nemá tam krápníky tuku. Prostě krásná jednolitá barva

                                      Np.lorenc - Profil | So 15.11.2025 7:44:29

                                      Menca >> Nepochcané 😉

                                        NMenca - Profil | So 15.11.2025 3:44:41

                                        džigit >> co znamená nevylité?

                                          Nzelenac - Profil | Pá 14.11.2025 22:16:53 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                          Také něco přidám- jehně s vepřovým…