- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Chyť a pusť racionálně (ratio = rozum)
A kdo řekne že ano, je si vědom toho, co a hlavně kolik toho takový sumec za rok sežere?
A to samé platí o štice řekněme nad metr.
A umí někdo vysvětlit pojem "poraněné plevelné rybičky" v kontextu s takto velkými dravci? To je totiž axiomatický blud, stále opisovaný všemi autory kdoví odkdy, že dravci žerou jen poraněné rybičky a tím že ozdravují vody.
Jen se skromě ptám, kde se pořád berou ty poraněné a jak jsou vlastně velké ty rybičky? A kdo a nebo co ty plevelné rybičky pořád zraňuje?
A v neposlední řadě co to jsou plevelné ryby?
je třeba z vod svazu likvidovat už chycené sumce nad 20kg a štiky nad metr?
A) ne, velké dravce pouštět17%
B) ne, naopak dosadit co nejvíc dalších dravců6%
C) ano, velcí dravci dělají neúměrné škody20%
D) ano, je lepší snažit se udržet dravce v omezeném počtu3%
E) ano, je to jídlo pro člověka a zhodnocení méně ceněné plevelné ryby3%
F) nestarat se a nechat to na přírodu51%
Od 20.9.2011 hlasovalo 274 čtenářů.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
8x v oblíbených a 7x v ignorovaných.
Nmascha - Profil | Út 20.9.2011 23:50:14 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Ryby a to včetně tech velkých, jsou na téhle kouli už hodně dlouho. Rozhodně déle, než jsou lidské snahy o regulaci přírody a poroučení větrům dešťům. Obecně je v přírodě přirozené, že se ve vodě vyskytují i ryby velmi velké, predátoři staří a přerostlí. Zjednodušeně řečeno, dokud budou mít co žrát, tak tam budou. Příroda má silnou samoregulační schopnost, bez ní by se brzo stalo, že ve vodě budou už jen dravci, nebo naopak něco jiného. Samotná existence štik a velkých sumců je toho důkazem, když se dokázali věkem probít až do dnešních dnů i bez absence nadšených mičurinů, sanžících se všechno řídit. Tolik k tebou popírané samoregulaci a odmítání velkých ryb na divokých vodách (doufám, že nemusím tyhle tvé výroky vyhledávat a citovat, jsou tu).
Nicméně, divoká příroda je něco, co zná jen velmi málo z nás. Pohybujeme se v krajině, které se říká "kulturní" a pokoušíme se řídit běh věcí. Například MO ČRS, kde soustružník odpoledne sedne za stůl a je z něho rázem hospodář revíru. A takový "odborníci" pak sypou do vody kapři a duháci, cpou sumce tam, kam by se přirozenou cestou nedostal apod. Pak nastává situace, že existují například vody, kde není rozumné pouštět ulovené velké sumce. V tu chvíli s tebou můžu souhlasit, ale ne z celoplošným vyhlášením války velkým predátorům, a ne s tebou předvedenou argumentací a stylem vedení diskuze, který jsi předvedl.
NVenca888 - Profil | Út 20.9.2011 23:47:13
Kolibřík II.
NVenca888 - Profil | Út 20.9.2011 23:45:55
A zkus se zamyslet nad svym výrokem "Ano, člověk tu je a je nezbytné zajistit jeho život a komfort a to je primárum stáního zájmu a vše ostatní je nadstavba, postradatelná nadstavba." Na ten komfort se totiž musí nahlížet z trochu širšího pohledu a předevšim přemejšlet nad tim, že krátkodobej komfort někdy může bejt na úrok komfortu dlouhodobýho. Když budu házet odpadky místo do popelnice z okna na chodnik, tak to pro mně bude nějakou dobu taky komfortní. Stejně jako vymlátit zvířata, který teď muj komfort snižujou (případně jejich smrt mi ho zvyšuje).
Jsi jednoduchej člověk, co si nevidí na špičku nosu...
Nvencav9 - Profil | Út 20.9.2011 23:43:02
Vaše diskuse mě zaujala.
Nejsem odborník a proto by mě zajímala konkrétní odpověď na otázku-kolik toho sežere sumec 20kg???
Předem děkuji.
Nnofish - Profil | Út 20.9.2011 23:42:15
" Který vědec a kde říká že je dobré pouštět přerostlé dravce, kterými končí potravní řetězec a jak to ten hypotetický vědec zdůvodňuje, tedy to pouštění. Budu ti neskonale vděčný."---- jenže u těch dravců ta potravní pyramida nekončí, pak je člověk, lovec........... (mluvíme snad o revírech ne?) Nečetl jsem nikde ani že by nějaký vědec někde psal, že je třeba lovit ty velké a likvidovat je........ A víš co? když jsi dole napsal o těch škodách, jak by měl někdo kdo pustí velkého dravce nahradit tu škodu, kterou ta ryba způsobí. Naprosto v klidu ti říkám. Zajed zítra na Hartu. Máš u mě pětikilo, já si předplatím to, že bych náhodou pustil nějakou rybu, co by pak nadělala škodu. Třeba kapra co požere okouní jikry nebo tak.............
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 23:39:12
Neschovávám se tu za nic. Není tu naštěstí divoká příroda a tedy tu nemůže fungovat žádná samoregulace. To jsou jen neodborné environmentalistické kecy. Divokého a neřízeného tu není nic, jen džungle s názvem Natura 2000 a z toho bude zanedlouho problém jako nyní s chráěným kormoránem. uvidíš, pamatuju toho hodně, jako třeba zavlečení bobra, to bylo potlesku a nyní pachatelé (ochránci( mlčí. dal bych jim všechny škody zaplatit. Nyní poškození uplatňují škody na státu a tedy i na mě jako poplatníkovi. Ale já jsem sem v 70 letech 20 století bobry nezavlekl, ať to tedy platí ti, co to zavinili.
Analogicky když někdo pustí přerostlého dravce, měl by ostatním uhradit škody, které tento PŘEROSTLÝ dravec napáchá. Nic víc neříkám, ryzí logika. Nelíbí se ti, jasně, chápu.
Chyť a pusť je hysterie poslední necelé dekády a já tvrdím, že z toho může být jednou problém jako s těmi bobry, jako s chráněnými kormorány, jako s vydrou, jako se snahami zavléct sem zase vlky a medvědy. Nic víc neříkám. Už jednou se mi to vyplnilo s kormoránem a dopadlo to hůř, než jsem veřejně předpověděl v roce 2004.
Nnofish - Profil | Út 20.9.2011 23:31:41
SUmec nad pět kilo. Čemu říkáš nad 5? Vím i to, že jedne rok měl sumec 38, další rok 43 a rok po tom 40kg a byl vážen až po delší době, nenažraný. Ta ryba do určité velikosti roste a pak už je to trošku jinak. K1 je plůdek a 15dkg plůdek jsem neviděl, to by bylo o njičem, nevycházely by kusy z embrya. Taky jsem neslyšel o sumci co by žral jenom kapry a nereguloval i počty jiných ryb. A taky se snad bavíme o dravcí, ty pořád píšeš "sumec". To co sumec preferuje, nebo nepreferuje za ryby je diskutabilní, vzhledem k velikosti toho sumce a početnosti daného druhu- potravního. A sumec a lín společně jsou kravina, to je chyba v hospodaření, ne v sumci. Proč by štika cejna nežrala teda nevím, neptal jsem se jich. Nebude to trošku proto, že štika u břehu je naučená na plotice a jelce a amurky a tím pádem ji na cejna neulovíš? Nebude to tím, že cejn se drží spíš dna a co když štika lovící u dna ho slupne? Btw štika cejny žere a nedělá rozdíl, cejn, cejnek, plotice, perlín, kapřík.
NjindraŠ - Profil | Út 20.9.2011 23:31:24
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 23:30:03
Někdo tu pořád otravoval se zdroji obecně známých a dokonce logických faktů jako řeba že sumec fakt žere ryby a tak jsem dal netové odkazy na to první, co jsem v rychlosti našel.
Staří (důchodci) říkávali, na blbou otázku blbá odpověď. Fakt jsem netušil že tu bude někdo chtít dokazovat, že sumnec žere ryby a i velké.
Nicméně, dopustil jsem se tu několika tvrzení, vyvrať prosím jedno jediné něčím jiným než svými pocity a názory. Já se jen ptal, zda je rozumné pouštět atd.
Je to rozumné? Ano? Dobře, vysvětli mi, mě blbci, proč, děkuju. Který vědec a kde říká že je dobré pouštět přerostlé dravce, kterými končí potravní řetězec a jak to ten hypotetický vědec zdůvodňuje, tedy to pouštění. Budu ti neskonale vděčný.
Nmascha - Profil | Út 20.9.2011 23:25:30
Jo a ze štiky i sumce už jsem cejna při kuchání vytáhnul. Dokonce i z candáta.
NVenca888 - Profil | Út 20.9.2011 23:25:19
"Člověk v 60letech,toho taky sní míň jak 15letej mladík ve vývoji přece ;)"
To je nesmyslnej příměr. Ryba, na rozdíl od člověka, roste celej život.
Metrovej sumec má dejme tomu 7 kg. Dvoumetrovej třeba 50 kg. Už jenom z principu zachování životních funkcí a předevšim energie nezbytný k pohybu mnohonásobně těžšího tvora je nutný zkonzumovat víc žrádla. Takže nepochybně dvoumetrovej sumec sežere víc než dva metrový...
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 23:22:17
Ano, člověk tu je a je nezbytné zajistit jeho život a komfort a to je primárum stáního zájmu a vše ostatní je nadstavba, postradatelná nadstavba. Ve tvém věku bych býval nevěřil, že ti budu muset toto připomenout.
Nmascha - Profil | Út 20.9.2011 23:22:14
Takže ještě jednou ty neumíš číst. Stejně jako jsi nepochopil ironii u Vapiho poznámky o důchodcích a jen to na tebe (a Vavřinu) zapůsobilo jako červený hadr.
NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Út 20.9.2011 23:18:15
NBOWDEN® - Profil | Út 20.9.2011 23:18:06
A tebe neděsí fakt, že jestli sumec nad 20 kg přiroste za rok o 5 kg, že na to spotřeboval asi 7x víc především ryb a že jestli K1 váží 15 deka a je jich tedy do kila víc než 60 že tak sežere 450 ks kapří násady? + k tomu sežere minimálně stejné množství na udržení životních funkcí. A takto se to dá přepočítat i na dvoukilové kapry, na duháky (které kdoví proč svaz dává a jen vyhazuje peníze).
A proč taky nenapíšeš, že sumec, když si může vybrat, že žere nejdřív líny, pak kapry a pak teprve tlouště a plotice a cejny až fakt nemá nic jiného?
A proč nepřiznáš že víš, že štika cejna nežere? A když tak až poté, co ve vodě není nic jiného. Někde dole jsem se ptal, jestli je tu někdo, kdo by jen slyšel o tom, že by někdo chytil štiku na cejna a nebo že by štice při kuchání našel cejna. Nic, ticho a nebo jsem to nenašel, nemůžu tu být celý den a nestíhám číst všechno.
Poněkolikáté opakuju, že jsem se jen zeptal zda pouštěči vědí co činí svým pouštěním. Hnusu jste tu na mě za to rouhání nakydali jen co je pravda.
NjindraŠ - Profil | Út 20.9.2011 23:15:25
Nnofish - Profil | Út 20.9.2011 23:14:48
1)plevelné
2)boha kapra a ty na gril
3)škodlivé (ty co kapra mohou, byť jen teoreticky, ohrozit)
NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Út 20.9.2011 23:11:40
Nnofish - Profil | Út 20.9.2011 23:09:35
edit: tak obrovský rozdíl, že ani odborná literatura jako mrk.cz a wiki (asi první co vyleze z googlu) na to nepamatuje
Čtenáři této diskuse také sledují
NBrněnské jádro364683
NFóry59877
NČerná listina Bazaru - upozornění na podvodné či nefér jednání1517
NPokec - Vranovská přehrada15072
NUdírny a uzení51144
NRybářsko-houbařské jádro .-)45011
NMorava 10 a Morava 10A8266
NPerly MRKu ...!1171
NKoi a zahradní jezírka6733
NZahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22059
Kde to žije - všechna témata
13:07NRybáři vs ochránci přirody 90
12:45NLov pod jezem v letních vedrech? 14
12:33NATTs hlásiče a ATTx příposlech 548
12:32NPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 12
11:23N🔥 Grill a grilování 🔥 586
9:55NZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
9:43NHlídač slev eshopů 752
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNDivoký potočák nebo granulák? 63
ČtNDiskuse k článku: Invazivní druhy ryb v našich vodách 2 - Sumeček americký 21
ČtNCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 48
ČtNPoradna: Sumcařina 2574
ČtNStaré Česke rybářské vybavení 399
StNMedkovy rybníky Kroměříž 188
StNBečva Vsetinská 4a Nový hrozenkov 0
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
Výprodej - Elektromotor Minn Kota ENDURA C2 45/36"Za 7.500 Kč
Minn Kota Endura C2 45 je spolehlivý a odolný elektromotor s indikátorem stavu baterie, navržený pro maximální výkon, dlouhou životnost a bezproblémový provoz.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
GScarp.cz
Rádi Vás kdykoli uvítáme na našem internetovém obchodě rybářské potřeby a nově i v naší kamenné prodejně. V našem...











