STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

NMaki1 - Profil | Po 12.10.2015 16:04:26

Fero123 >> Ahoj. A neseděli jste náhodou na terase u hospůdky ? :-)

    Nyvana - Profil | Po 12.10.2015 13:02:40

    Maki1 >> Ahoj hoď mi do soukromky odkaz na tu fotku Horního Kothánka tam jsem ještě nedojela.Počkej myslím,že před Boudeckou bylo vaziště našel jsi ho?I tu fotku údolí mi pošli,moc díky.On jel Vojta člunem?

      NMaki1 - Profil | Po 12.10.2015 12:50:36

      yvana >> Ahoj, JJ Vojta Pavelčík tu fotku v sobotu publikoval na facebooku. To je taky Kothánek ale horní. Býval nad Boudou, kusek proti proudu od vás. Mířil jsem tam od Sv. Jana ale nešlo projít kolem skály kousek pod Boudou tak jsem se vrátil. A když jsem pak znovu sešel k vodě u Dolního Lipovska, už jsem se tam nevracel, jen jsem udělal z dálky fotku údolí, ale nevím jak vyšla, bylo docela mlhavo..

        NFero123 - Profil | Ne 11.10.2015 12:48:40

        Maki1 >> Zdary kolego,nebyl jsi v sobotu v horním kempu v Jehnědnu? Nějaký týpek tam prošel celý v černém.:-))

          Nyvana - Profil | Ne 11.10.2015 12:36:33

          Maki1 >> Ahoj nevím která bije o který barák jde?
          edit:ty myslíš Vojtu Pavelčáka co?

            N: vydrák - Profil | Ne 11.10.2015 12:14:09

            Maki1 >> Je to možný:-)

              NMaki1 - Profil | Ne 11.10.2015 10:49:32

              : vydrák >> Jejda, vydráku. Narazil jsem na tvůj starší komentář k Lannovu kříži. Jestlipak víš že jsi to necitoval Jana Čáku ale mne :-) Čáka o koupání ježíše krista nic nepsal. To jsem zaslechl v kempu na Horním Lipovsku když jsem se tam kdysi toulal. Ale, nevěděl by někdo kde přesně stával ten původní kříž, přenesený do Týna nad Vltavou ? Vím jen že někde u řeky..

                NMaki1 - Profil | Ne 11.10.2015 9:29:26

                yvana >>Ahoj. Hele co se urodilo. Voja mě asi chtěl naštvat, jen netuším jak se dozvěděl, že tohle je jediný místo na levém břehu od Svatýho Jana po Rejsíov, kde jsem včera nebyl :-)

                https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-x​lp1/v/t1.0-9/12079081_899495826755040_6729833228022​985982_n.jpg?oh=a6e3e05b674122aec43495fa40f9088f&oe​=56CF4C72&__gda__=1456390496_231633ebabd8823a860376​b9a385c686

                  N: vydrák - Profil | Ne 11.10.2015 7:30:07

                  jirfak >> Ahoj Jirko. Koukám jako blázen jak voda rychle stoupá! Dík za foto.

                    Nyvana - Profil | Ne 11.10.2015 6:12:13

                    Maki1 >> Ahoj,to dá rozum,že je lepší to vidět všechno.Ten řízek mě bude hodně dlouho mrzet:-))Jinak doufám,že budeš mít pravdu a příští rok,to všechno zaleje voda.Však není všem dnům konec a já přijedu za tebou:-)

                      NMaki1 - Profil | Ne 11.10.2015 1:03:54

                      yvana >> Tak jsem si to kafe vypil nakonec sám, a snědl i ten druhý řízek co jsme měl s sebou jako překvapení :-). Zašel jsem se podívat ke Kothánkům a i když ty tvoje fotky jsou super, není nad to vidět to naživo. Mrknul jsem i do zátoky a kousek dál na základy samoty Trubáček, no co říct, máte to tam pěkný. A Celou zátoku zarostlou trávou. Až se ty rybí pastviny zalijí vodou budete tu mít kapry jako selata :-). Přikládám pár fotek abys mi věřila že jsem u vás opravdu byl :-)

                        Njirfak - Profil | So 10.10.2015 22:21:05

                        Ještě dnešní "Podolák",pro mě to byla návštěva dole u řeky,po 55 ti létech.
                        Akorát chyběl starý most...A pro ty později narozené. Na druhé fotce je hlavní část "šlajfu" od hnojného vozu,nebo žebřiňáku.
                        A utopená lodička na červenském hřbitově.

                          NFero123 - Profil | So 10.10.2015 22:14:11

                          jirfak >> Koukám co je tam plavidel,

                            Njirfak - Profil | So 10.10.2015 22:02:07

                            Červená-ústí hrejkovického potoka. Vyprávění paní Žabkové,rozené Žákové.
                            Schody na snímku vedly od Adámkova mlýna,k Žákovům. Stojící postava se nachází v kuchyni,kde letos vyrostli i dvě rajčata. Na druhé fotce,skupinka stojí v místě ložnice. Jíž zmíněné schody,dodělal pan Žák,rok před zátopou....

                              NMaki1 - Profil | Pá 9.10.2015 16:19:41

                              Ahoj. Našel jsem video od lodičkářů, kteří jeli Otavu od Topělce po soutok s Lomnicí. Tady je sestříhaná verze toho nejzajímavějšího dlouhá 10 minut.
                              https://www.youtube.com/watch?v=uSTmUk9-rMw

                              A tady nesestříhané video. Má asi 2 a půl hodiny a Otava je na něm v tomhle úseku cela.
                              https://www.youtube.com/watch?v=l_4HqL6wZ3w

                              Moc zajímavé podívání.
                              Jez na Jistci je v tom dlouhém videu v 1:10:30 a ten odhalený výhon u Rybárny od 1:26:30.

                                NMaki1 - Profil | St 7.10.2015 23:44:18

                                jirfak >> Zdravím. V reakci na SZ posílám detail železného kruhu se zbytkem drátu z Rejsíkova, který mi akorát padla do oka. Docela by mne zajímalo, jestli to skutečně je zbytek po uvázání pramene. Důkaz nemám ale přijde mi to jako pravděpodobné.

                                  NMaki1 - Profil | St 7.10.2015 22:42:17

                                  Jee, koukám že se mi to plánování nějak cuchá. Domluvím se přez SZ. Pardon.

                                    NMaki1 - Profil | St 7.10.2015 22:40:44

                                    yvana >> JJ, to je vlastně pravda. Než bych se tam došťouchal, jestli vůbec, mohl by být taky večer.... Stavím se na Kothánku v sobotu rovnou a zkusím tě najít u vody. Budeš tam dopoledne? Vzal bych termosku s kafem a album s pár pohlednicemi staré Vltavy, co se mi podařilo posbírat, ju ;-) ?

                                      Nyvana - Profil | St 7.10.2015 22:29:04

                                      1568 >> V sobotu tam budu,ale ne moc dlouho,musím na jednání společenství vlastníků,ale v neděli tam budu určo dýl.

                                        N1568 - Profil | St 7.10.2015 22:21:31

                                        yvana >> Je možný že se tam uvidíme!