STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

NMaki1 - Profil | St 7.10.2015 22:20:50

Fero123 >> Jejda, myslíš tu podélnou hrázku přímo pod jezem u Rejzíkova. Tu jsem z druhého břehu vyhlížel už mockrát ale marně. To by byla bomba. Jinak mám dvě fotky výhonu na Otavě u Rybáka (bohužel nejsou moje tak je nemůžu přiložit). Jednu z půlky srpna, když byl utopený v blátě a řeka tekla přes něj, a druhou z téhle soboty, kde je vidět jak se už Otava prokutala blátem, výhon úplně očistila a obtéká ho kolem na úrovni starého koryta. Nádhera, je pěkně vidět jak se to bláto tam kde řeka teče fofrem splachuje. Jinak termoskový kafe by nevadilo :-)

    Nyvana - Profil | St 7.10.2015 22:16:58

    Maki1 >> Tak nevím ale kolem Jehnědna to nebude moc bezpečný k ježdění,ale já jsem ještě kousek dál.

      NMaki1 - Profil | St 7.10.2015 22:15:06

      yvana >> Moc rád. Jestli se došťouchám až na Kothánek budu vyhlížet rybářku :-)

        NFero123 - Profil | St 7.10.2015 22:06:13

        Maki1 >> Vzdutí nebude.:-))) Ta hrázka u Rejzíkova je kolem jezu pod ním. Pozval bych tě na kafe,ale už budu končit a kafe jen v termosce.:-))))

          Nyvana - Profil | St 7.10.2015 22:01:10

          Maki1 >> Tak se potom zastav u vody za mnou.

            NMaki1 - Profil | St 7.10.2015 21:48:58

            Fero123 >> Jejda, koukám na to jak Orlas stoupá a vypadá to že v sobotu už bude vzdutí až k Rejsíkovu, Škoda :-(. Alespoň přikládám podobnou, ale podélnou hrázku u Hladné.
            V Sobotu se tam taky plánuju vydat. Mám v plánu půjčit si nafukovačku a projet se od Rejsíkova k Podoláku, tak jsem zvědav jestli něco uvidím.

              NOrličák - Profil | St 7.10.2015 21:30:55

              Slapy klesají cca 20 cm za den a to během asi cca 3 hodin co běží elektrárna. Přítok do Slap je téměř nulový

                NFlying trout - Profil | St 7.10.2015 21:22:27

                Orličák >> tu bude záležet na počasí, Orlík na dno nevypustí a Slapy nejsou bezedné ...

                  NOrličák - Profil | St 7.10.2015 21:20:05

                  Tak podle PVL, kde jsem se dočetl, že Orlík bude klesat až na kótu 334,6 m toto asi hned tak nebude. Pouštějí Slapy a Orlík se začíná pomalu zvedat. Cca o 1cm za hodinu. Nevíte někdo, jak se bude situace dál vyvíjet?

                    NOrličák - Profil | St 7.10.2015 21:17:11

                    V Letoštici je za plného stavu cca 38 m vody. Nyní je hladina o cca 12 m dole takže elektrárna asi vidět nebude. Myslím, že by hladina musela klesnout ještě o těch 10 m tj. na tu minimální hladinu 329,6. To už by budova elektrárny resp. to co z ní zbylo štít a obvodové zdi mohla být vidět. Záleží na počasí.

                      NFero123 - Profil | St 7.10.2015 19:07:06

                      Maki1 >> Ahoj,je tam taková peřej a je docela možné,že tam něco je.On je problém se dostat blíž jak 30 metrů k vodě. Blbý krok a jsi tam po kolena.:-)) Jinak tam budu asi v sobotu..

                        NPetrZ - Profil | St 7.10.2015 18:47:07

                        Ahoj, nevíte někdo ,jak moc klesla voda v místě bývalé elektrárny Letoštice? Můj děda na ní pracoval a bydlel v jednom z domů nad elektrárnou. Chtěl bych se tam podívat, jestli je na co...

                          NMaki1 - Profil | St 7.10.2015 15:08:20

                          Ahoj. Pro oživení jedna tekoucí Vltava u Jehněda, focená z pravého břehu. Na místě jsem si toho nevšiml, ale v proudu je zřetelná rovná čára peřejí, připomínající polohou i sklonem původní regulační výhon, patrný na starých mapách. Nebyl jste někdo na místě na druhém břehu a nevšiml si jestli je to skutečně regulační zídka ?

                            NFero123 - Profil | Ne 4.10.2015 20:10:35

                            : vydrák >> Jasně.:-))

                              NMacros - Profil | Ne 4.10.2015 19:53:58

                              záslužný to čin - promáznutí ..... Pěkný večer všem

                                N: vydrák - Profil | Ne 4.10.2015 19:45:31

                                Lehce jsem promáznul diskusi tématu se netýkající - děkuji za pochopení.

                                  Ndany1 - Profil | So 3.10.2015 21:07:29

                                  Mijon - Po tý lávce jsem chodil jako školák....už byla chatrná

                                    Nyvana - Profil | So 3.10.2015 19:49:16

                                    jirfak >> Jirko moc krásný knihy máš,já narazila na tohle http://www.stara-vltava.cz/litera.html jsou tam některý moc pěkný kousky.

                                      NJitkagold - Profil | So 3.10.2015 19:48:45

                                      jirfak >> Ahoj Jirko, kdyz jsem psala sem dotaz,tak uz jsem byla rozhodnuta,ze tu knizku koupim,jen me zajimal nazor na ni.Diky moc:-))

                                        Njirfak - Profil | So 3.10.2015 19:41:00

                                        Ahoj Jitko.
                                        Hodně záleží,co od knihy člověk očekává. Lépe řečeno,od jejího obsahu. Knihu mám a jsem přesvědčen,že stojí za to,si ji koupit. Konečně,jako každou knihu o naší národní řece. Ale mohu se mýlit.
                                        Jirka