STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

NMaki1 - Profil | Pá 2.10.2015 8:20:02

Úlovek z minulého víkendu z Rejsíkova. Vzdutí Orlíka tu už nebylo ale původní koryto u Jehněda je úplně zanesené bahnem a řeka si našla cestu přes vysoký levobřežní výhon pod Jehnědem, takže ačkoliv jez v Rejsíkově je vysoký přes metr, vidět z něj bylo jen málo. Dokonce podélná hráz pod propustí byla pod vodou a kde je se dalo jen tušit podle vlny na jezu. Stejně je to ale nádhera. Nikdy bych netušil že tohle někdy uvidím.
Mimochodem, toho drátěného oka namotaého v železném kruhu na třetí fotce od konce si všiml jeden známý vltavolog a podotknul, že kdo tu asi co mohl vázat takhle silným drátem než prameňáci pramen. :-) Vypadá to na artefakt po voroplavbě.

    NMijon - Profil | Čt 1.10.2015 21:12:47

    JaMi >> jj já vím:)Hodně fotogenicky misto

      NJaMi - Profil | Čt 1.10.2015 20:17:08

      Mijon >> Tady je zbytek lávky ...

        NMijon - Profil | Čt 1.10.2015 19:47:59

        K fotu: jedná se o pohled na zamek Orlík ze zámeckého parku

          NMijon - Profil | Čt 1.10.2015 19:35:55

          Neskutečně krásná fotografie, kterou sem našel na fb.

            Nemines - Profil | Čt 1.10.2015 14:46:50

            Ahoj všichni, nemá někdo informace, jak to vypadá se skálou u Písecké Smoleče? Bývala tam hned pod jezem a mlýnem Dolního Lipovska dost vysoká skála, viz obrázek a měla by už být dávno vidět. Na fotkách je vyznačené kde asi by měla být. Díky za info příp. nějaké fotky.

              N1568 - Profil | St 30.9.2015 21:47:07

              yvana >> Jéžiš jen to né!!!:-)

                Nyvana - Profil | St 30.9.2015 21:45:16

                1568 >> Tome,vím odkud je a jestli je jako my,tak mezi nás zapadne:-)

                  N1568 - Profil | St 30.9.2015 21:38:36

                  yvana >> Ivčo je z Nera!!!!!!!!!!!Dobře víš jaký tam jsou lumpové!!!!:-))))))))))

                    Nyvana - Profil | St 30.9.2015 21:11:04

                    Maki1 >> Nádhera,ty kluku,proč tohle všechno nesepíšeš?Fotek máš taky dost.Krásný vyprávění,až běhá mráz po zádech.

                      NMaki1 - Profil | St 30.9.2015 21:07:04

                      : vydrák >> Když změna tak změna :-)

                      Jednoho pozdně srpnového rána, roku 1997 mne při toulkách kolem Vltavy nohy zanesly na Hladnou. Přišel jsem pěšky silnicí z Albrechtic nad Vltavou, která mne provedla hustou mlhou kolem chat a nechala stát na levém břehu Vltavy.

                      Bylo klidné a tiché ráno, s mlhou tak hustou, že skrývala i ne příliš vzdálený druhý břeh řeky. Nikde ani živáčka, mimo třech rybářů tiše sedících kousek níže přímo u vody. Chvíli jsem se jen tak kochal a pak vyrazil kamenitým břehem, k nedaleké zátočině. Jen se ale mlhou ozvaly moje kroky po kamení, jeden z rybářů se otočil a jak zmerčil tuláka s ruksakem, hned se mu blýsklo v očích.

                      „Tam se nikam nedostaneš, mladej. Tam to nikam nevede“ , spustil. „ Mě můžeš věřit, já jsem odsud.“ Hned mi blesklo hlavou že ze staré Hladné zbyla jen chatová osada, takže jestli je odsud, musí to být pamětník. Otočil jsem se a dal se s tím rybářem do řeči.

                      „Dobrý den. Vy jste odsud? To určitě musíte pamatovat starou řeku. „ A rybářovi blýsklo v očích podruhé. „ No jakpak by ne, dyť já ještě ploul na vorech.“ Paráda pomyslel jsem si. „No nepovídejte, dáte si kafe ?“. Přišel jsem k němu, sundal si ruksak ze zad a začal v něm hledat vodu sirky ešus a sklenici s kafem. Hned na vrchu v ruksaku jsem měl bibli každého vltaváka, knihu Ztracená Vltava od J. Čáky, jak jsem ji předtím v autobuse rychle uklízel. Vyndal jsem ji abych se lépe dostal k ešusu a jakmile ji rybář spatřil, úplně v něm hrklo a vyazil ze sebe „Strana 40, tam je můj taík.“

                      Ten rybář byl p. Husa, syn slavného vltavského vrátného Vojtěcha Husy a poslední plavec z plaveckého rodu Husů. Strávil jsem s ním na břehu Vltavy celé dopoledne. Usrkávali jsme horké kafe z plného ešusu, p. Husa vyprávěl o starých časech a já poslouchal, sledujíc jak se protější břeh řeky pomalu vynořuje z mlhy, zvedané probuzeným letním sluncem. Byl to nádherný zážitek a já dodneška lituji že jsem sebou neměl diktafon, abych si mohl všechny ty plavecké historky z dávných časů někdy znovu připomenout.

                        NJaMi - Profil | St 30.9.2015 20:54:57

                        Zvíkov r.1922

                          NJaMi - Profil | St 30.9.2015 20:32:09

                          Foto Podolí 28.9.2015 16:00hod. od kamarádky, potomka Šimečků.

                            NMaki1 - Profil | St 30.9.2015 20:18:05

                            : vydrák >> Ahoj. Ne, to nejsem. Asi půjde o shodu jmen, ale toho jmenovce bych rád poznal. Možná že jsme příbuzní. V hydrologii jsem lama, ale Vltavu mám moc rád a už dlouho se o ni zajímám.

                              N: vydrák - Profil | St 30.9.2015 17:42:05

                              Maki1 >> Ty jsi inženýr Jan Machač,spoluautor projektu Eutrofizace vodní nádrže Orlík?

                                N: vydrák - Profil | St 30.9.2015 17:32:47

                                Hodím něco k počtení,ať je změna.

                                Jak plavci uvázali vrátnýho
                                V roce 1941 bylo hodně dřeva ku plavbě. Plavci se sehnali, ale bylo málo vrátných zkušených, protože od roku 1931 do roku 1940 bylo málo plavby. A tak novopečený vrátný za tu dobu byl jediný - František Pisinger z Doubravy.
                                Zima na přelomu roku 1940-41 nadělala tolik polomů a vývratů v lesích píseckých, že bylo plavby trojnásobek proti dřívějším letům, protože od roku 1930 se těžilo v lesích jenom asi polovic normální těžby, aby dorostlo v lesích o co víc polom roku 1929 nadělal.
                                Ten polom byl v červenci 1929 na západní straně Čech a v roce 1930 padly obrovské plochy lesa na Českomoravské vysočině.
                                V roce 1931 jsem dal na čas plavbě vale, koupil jsem koně a vozil jsem dřevo pro Rychnburskou akciovou dřevařskou společnost. Tam nás jezdilo pro tuto společnost 327 párů koní.
                                V tom roce 1941 došlo tedy i na vrátné, kteří byli přestárlí a podobně.
                                Já zjednal taky jednoho takového, Jana Janečka z Koloděj nad Lužnicí. Jezdil dobře, protože to dobře znal a dovedl dobře pramen vésti, že nebylo třeba moc jezdit.
                                Bylo mu asi dvaasedmdesát let, ale plavce měl mladé. Ale měl stále žízeň.
                                Jednou jeli přes Moráň, šenkýřka jim vyvezla pivo a vrátný Janeček měl flaštičku na rum už prázdnou, tedy paní hostinská Vodrážková mu naplnila rumu až po zátku.
                                Když dopil pivo, pěkně si přihnul z nově nafasovaného. Za jednu hodinu byli ve Svatojánských proudech, v tom vrátný Janeček u vesla padnul. Dědo, sedněte si! - říkali mu plavci.
                                On ne a ne,stoupl si a padl znova a začal se po voru kutálet. Jen tak tak, že jej Vašek Milotů zachytil.
                                Nedal si ale říct, sedět nechtěl a jakmile vstal, hned zas padnul. V proudech museli plavci jezdit a ne hlídat vrátného.
                                A tak Vašek Milota (silák) připravil houžve, chytil vrátného Janečka a položil ho na náklad břichem dolu. aby se nemohl hnout. A řádně ho uvázal.
                                Jeli přes proudy sami plavci, bez vrátného. Pití mu tenkrát vzali a vrátili mu ho až v Praze.


                                Z vyprávění plavce a vrátného Vojtěcha Husy z Hladné (kniha Lidé od vody)

                                  NZiggy - Profil | Út 29.9.2015 21:09:23

                                  Maki1 >> + všichni poskytující dokumenty, jsou moc nádherné fotky včetně dokumentů a popisků, Roman udělal moc dobře že to založil, díky

                                    NMaki1 - Profil | Út 29.9.2015 20:25:40

                                    Začínám zpracovávat víkendový úlovek. Tady je něco od Zvíkova. To orlické archivní jsem vylovil asi z 0,5 metrové hloubky. Docela mne lákalo, vyzrálé kdoví jak dlouho v 12 metrech, ale ochutnat jsem se neodvážil.

                                      Nyvana - Profil | Út 29.9.2015 20:12:30

                                      : vydrák >> Jinak mám taky fotky od podoláku,je to krásný pohled na ty základy baráků.