STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

NPíňas - Profil | Út 29.9.2015 20:08:54

Maki1 >> na spálence mám bydlík a víkendu tam jedu tak jsem na to zvědavej

    N: vydrák - Profil | Út 29.9.2015 18:59:02

    yvana >> Tak to jsem rád,že jsem tě inspiroval a děkuji za vyznání:-)

      Nyvana - Profil | Út 29.9.2015 18:56:17

      : vydrák >> Jo.Taky mě to zajímá,ale abych se do toho zabrala,to až vlastně díky tvojí diskusi:-)

        N: vydrák - Profil | Út 29.9.2015 18:53:08

        yvana >> Joo? :-)

          Nyvana - Profil | Út 29.9.2015 18:46:13

          : vydrák >> A víš,že jenom díky tobě?

            N: vydrák - Profil | Út 29.9.2015 18:40:48

            yvana >> Je to tak,máš to v merku! :-)

              N: vydrák - Profil | Út 29.9.2015 18:09:09

              A blesk si jako vždy přidal nějaký ten metr:-) Hezký letecký fotky.
              http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/345647/o​rlik-docasne-nasuchu-hladina-klesla-az-o-12-metru.h​tml

                Nyvana - Profil | Út 29.9.2015 14:55:37

                29.září roku 1960 se začala napouštět Orlická přehrada.Tím je to dneska 55 roků.

                  NRytíř - Profil | Út 29.9.2015 12:14:22

                  Maki1 >> maki1 - 28.9.2015 23:54:48 >> tak nějak jak píšeš to asi dopadne.

                    NMaki1 - Profil | Po 28.9.2015 23:58:59

                    To by znamenalo že na Orlíku zbývají skoro přesně 4 metry, a protože se už vyprázdnily největší rozlivy, půjde hladina dolů čím dál rychleji. Jestli je pravda co tvrdí Povodí, cirka do měsíce by mohli začít upouštět Slapy. Tak jsem zvědav.

                      NMaki1 - Profil | Po 28.9.2015 23:54:48

                      Milda74 >> Na TN.cz to už je. No ta šestka nezněla moc přesvědčivě :-). Podle vyjádření Povodí Vltavy na facebooku zní manipulační řád tak, že musí dotovat minimální odtok 40 m3 z Vraného a to tím, že budou upouštět Orlík na kótu 334,60. To by znamenalo konec vzdutí někde u Kothánků. Pak upoštění Orlíka zastaví a odtok budou dotovat ze zásobního prostoru Slap. Když se na Slapech vyprázdní celý zásobní prostor, hladina klesne na 246,60 m.n.m. To by znamenalo vzdutí Slap končící někde pod Cholínem a odhalené Bučilské proudy, a stará plavební komora v Županovicích. Pokud se tak stane a pořád bude přítok menší než odtok, začne se znovu upouštět Orlík, a to až na stálé nadržení, tedy kótu 329,60 m.n.m a vzdutí končící někde u Saníku. Kdyby i potom sucho pokračovalo, dotování odtoku pod kaskádou skončí a odtok se vyrovná s přítokem.

                        NMaki1 - Profil | Po 28.9.2015 23:42:21

                        Ahoj Trochu z jiného soudku. Přidávám foto z druhého konce, od hráze. Na Spálence byla hezky vidět cesta k hájovně a nepokácené stromy. Na Lavičkách pak cesta do Těchnic s pěkným vyvaleným pařezem. Kupodivu měl kořeny plné utrhaných vlasců ... A v jedné zátoce na mne čekalo betonové překvapení. Vevnitř pod vodou byla ve zdi vidět železná oka jako schůdky kamsi dolů pod vodu. Vůec netuším co by to mohlo být..

                          NJaMi - Profil | Po 28.9.2015 22:58:41

                          Tady jedna starší fotka.

                            NRytíř - Profil | Po 28.9.2015 21:00:59

                            Milda74 >> není zač.

                              NMilda74 - Profil | Po 28.9.2015 20:37:42

                              Rytíř >> Tak to zítra skouknu na TN.CZ Teď to tam ještě není,díky za info

                                NRytíř - Profil | Po 28.9.2015 20:25:58

                                : vydrák >> vostudo:-)

                                  NRytíř - Profil | Po 28.9.2015 20:25:39

                                  Milda74 >> jo v hlavníh.Pude to až kam můžou.

                                    NMilda74 - Profil | Po 28.9.2015 20:16:03

                                    Rytíř >> ...to dávali v hlavních zprávách? Potvrzovalo by to,že upustí na stálý nadržení-329,60 m.n.m. Teď v 19.50h byla hladina na 338.69m.n.m. a už hodinu zase upouští přes 250kubíků...no,bude to ,,zajímavý,,

                                      NFero123 - Profil | Po 28.9.2015 20:14:52

                                      : vydrák >> Chlape dobrou.

                                        N: vydrák - Profil | Po 28.9.2015 20:12:05

                                        Přeju všem dobrou noc a sny o nacvaknutým Orlíku plným ryb.
                                        (já chodím spát se slepicema)