STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:36:44

: vydrák - >> Německá mapa z roku 1943 - tzv.druhá fáze ničení.

    N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:35:01

    : vydrák - >> Zde bunkr u mlýna v Podskalí.Toto místo je hluboko pod vodou přehrady.

      N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:32:42

      dany1 >> Žďákov,Zvíkov i Podolsko - všechny jsou trvale zatopeny.Musela by hodně klesnout voda!

        N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:30:45

        Mates PB >> Byli okolo celé Vltavy.Např.tento stál u Vltavy pod Mělníkem.

          Ndany1 - Profil | Čt 11.8.2011 8:29:14

          : vydrák -U Źd¨ákova vidět nebude..tam je to moc hluboký...

            N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:29:09

            libryb >> Pod hladinou jsou velmi-velmi zajímavý objekty!:-)

              N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:27:45

              Pod hladinou Orlické přehrady stále tyto pevnůstky můžeme nalézt.Tak např.:
              u Žďákova jich bylo 40 - zůstal jen jeden
              pod Zvíkovem jich bylo 36 - zůstal jeden
              na Podolsku jich bylo 39 - zůstalo jich šest.

                Nlibryb - Profil | Čt 11.8.2011 8:26:24

                Velká

                  Nlibryb - Profil | Čt 11.8.2011 8:25:23

                  : vydrák >> Zrůbek

                    Ndany1 - Profil | Čt 11.8.2011 8:25:15

                    : vydrák -To jsou..jen ten čas je muj nepřítel..

                      NMates PB - Profil | Čt 11.8.2011 8:21:22

                      Tyto řopíky, jsou i na horní Vltavě.

                        N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:15:24

                        : vydrák - >> Zde průřez tímto bunkrem (zvaným řopík).

                        Proč se těmto pevnůstkám říkalo řopík?Jednalo se o lidové označení dle názvu instituce,zajišťující jejich stavbu:(Ředitelství opevňovacích prací)

                          N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:14:17

                          dany1 >> Takový výlety jsou vždy velmi zajímavý !

                            N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:13:25

                            No a takto vypadal bunkr při odstřelu v srpnu 1939.

                            Po okupaci Československa německou armádou v březnu 1939 byly tyto objekty uzavřeny zabetonováním vchodu a střílen. Protože ale existovaly oprávněné obavy okupantů z využití pevnůstek v případě povstání, bylo rozhodnuto o likvidaci všech těchto bunkrů lehkého opevnění. Zachovány směly být pouze ty, při jejichž odstřelu by bylo vážně ohroženo okolí. Specifi cké podmínky v Kamýku nad Vltavou umožnily zachování souboru čtyř pevnůstek, z nichž je nejlépe patrný objekt č. 126/7/A-160z, stojící v dominantní poloze na skále nad mostem. Jižně od něho se nachází další objekt č. 126/6/A-140z. Zbývající dvě pevnůstky č. 126/10/A-180z a 126/11/A-180z stojí na severním okraji obce v zahradě domu čp. 104 a v areálu nedaleké pily.

                              Ndany1 - Profil | Čt 11.8.2011 8:13:07

                              : vydrák Už jsem to našel..tak tam jsem byl asi jen jednou.To tam musim naplánovat výlet....

                                N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:11:27

                                : vydrák - >> A tady z druhé strany - Zvírotice.

                                  N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:09:36

                                  dany1 >> Osada Zrůbek leží na pravém břehu Vltavy při ústí říčky Brziny mezi vodními nádržemi Slapy a Kamýk.

                                    N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:07:54

                                    : vydrák - >> Tento bunkr je u Zvírotic.

                                      Ndany1 - Profil | Čt 11.8.2011 8:06:03

                                      : vydrák - Nevim..nevzpomenu si.

                                        N: vydrák - Profil | Čt 11.8.2011 8:01:13

                                        dany1 >> To místo se jmenuje Zrůbek.