STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

N: vydrák - Profil | St 7.9.2011 16:04:22








Pokračujem v cestě časem - dnes hostince okolo ztracené Vltavy.

Okolo staré Vltavy stálo spoustu plaveckých hospůdek,hostinců a penzionů.
Nejvíce jich stálo na trase Červená nad Vltavou - Podolsko - Zvíkov - Žďákov. Dnes se na některé v putování po staré Vltavě podíváme.








    N: vydrák - Profil | Út 6.9.2011 20:02:35

    glánis >> Ta poslední věta je moc zajímavá!! :...když se po emigraci na Orlík vrátil a nenašel milovanou krajinu kolem řeky...
    Musel být nejspíš hodně zoufalý z neznámého pohledu!

      Nglánis - Profil | Út 6.9.2011 19:14:52

      Na Orlík (myslím zámek), mám jednu zvláštní vzpomínku, když jsem studoval(90. léta) stopoval jsem na strakonické dálnici směrem do jižních čech a zastavil mně noblesní člověk, který měl zvláštní přízvuk a kterého jsem zpočátku nepoznal, až když mi sdělil že jede na Orlík a že se tam narodil, pochopil jsem, že je to kníže Schwarcenberg, tehdejší kancléř a dnešní ministr. Vedli jsme spolu asi 40 minutový rozhovor na téma orlické přehrady a všeho co s tím souvisí. V té době se kníže soudil se státem o zatopené pozemky,za které požadoval mimojiné pozemky a rybníky školního rybářství SRŠ Vodňany, tento spor prohrál. O to však nejde.
      Z našeho rozhovoru jsem pochopil, co pro rodáky znamenalo opustit tato krásná místa a jak krásná Vltava musela být. Pro knížete byl dle jeho slov největší šok, když se po emigraci na Orlík vrátil a nenašel milovanou krajinu kolem řeky na kterou tak často vzpomínal.

        Nmalinko - Profil | Út 6.9.2011 9:01:01

        mozna by stacila citace na danou stranku, od kad je to stazeny. Tezko rict

          N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 20:20:36

          A poslední bod : Pevně věřím,že autor fotografií by byl rád,že jeho díla ožívají po letech na největším rybářském serveru na světě(tady jsem to záměrně přehnal):-)))

            N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 20:08:33

            Autoři jsou většinou po smrti,tedy aktuální je odstavec 5.

            bod 1 - hodnota díla nebyla nikde snížena
            bod 2 - autorství si zde nikdo neosobuje

              N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 20:06:55

              Co říká zákon:
              autorský zákon č.121/2000 § 11

              (1) Autor má právo rozhodnout o zveřejnění svého díla.

              (2) Autor má právo osobovat si autorství, včetně práva rozhodnout, zda a jakým způsobem má být jeho autorství uvedeno při zveřejnění jeho díla.

              (3) Autor má právo na nedotknutelnost svého díla, zejména právo udělit svolení k jakékoli změně nebo jinému zásahu do svého díla, nestanoví-li tento zákon jinak. Je-li dílo užíváno jinou osobou, nesmí se tak dít způsobem snižujícím hodnotu díla. Autor má právo na dohled nad plněním této povinnosti jinou osobou (autorský dohled), nevyplývá-li z povahy díla nebo jeho užití jinak, anebo nelze-li po uživateli spravedlivě požadovat, aby autorovi výkon práva na autorský dohled umožnil.

              (4) Osobnostních práv se autor nemůže vzdát; tato práva jsou nepřevoditelná a smrtí autora zanikají. Ustanovení odstavce 5 tím není dotčeno.

              (5) Po smrti autora si nikdo nesmí osobovat jeho autorství k dílu, dílo smí být užito jen způsobem nesnižujícím jeho hodnotu a musí být uveden autor díla, nejde-li o dílo anonymní. Ochrany se může domáhat kterákoli z osob autorovi blízkých,1) toto oprávnění mají, i když uplynula doba trvání majetkových práv autorských. Této ochrany se může vždy domáhat i právnická osoba sdružující autory nebo příslušný kolektivní správce podle tohoto zákona (§ 97).

                N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 19:55:15

                vahaj >> Spoustu fotek (nejenom) staré Vltavy je chráněno proti zkopírování.Většinou jsou jen v malém náhledu.
                Je těžké dostat se k pěkné fotografii. Jak jsem psal M.M.Pokud se nebude chtít vystavit riziku,tak holt bude muset starou Vltavu poslat do pekel:-)))

                Rád bych slyšel názor někoho,kdo se v tomto vyzná!

                  Nvahaj - Profil | Po 5.9.2011 19:50:27

                  : vydrák >> Já osobně jsem se setkal na některých stránkách s přímým upozorněním, že fotky jsou majetkem autora a jejich další publikování je možné jen s jeho souhlasem. V takovém případě bych fotky asi nepoužil. U ostatních bych to tak "černě" neviděl. (i když se možná pletu a vysvětlí nám to nějaký odborník, který se tímto tématem zaobírá)

                    N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 19:40:01

                    Mates PB >> Já to beru.Už jsem to řešil i s M.M.Ale takovou diskusi je třeba živit:-))

                      NMates PB - Profil | Po 5.9.2011 19:37:44

                      : vydrák >> To je pravda, ale přeci jen, když je tam popis cizího webu je to takové no do očí bijící. Já nereju, jen upozorňuju.

                        N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 19:35:42

                        Mates PB >> Mrk je plnej cizích fotek!.-)

                          NMates PB - Profil | Po 5.9.2011 19:33:38

                          : vydrák >> Upozorňuji, že zveřejňování cizích fotek může býti probblém, myslím to v dobrém.

                            N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 19:16:00

                            Zvíkov a Orlík byli nejčastěji focené objekty u staré Vltavy.Dík za fotky:-)

                              Nvahaj - Profil | Po 5.9.2011 18:51:20

                              Orlík

                                N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 17:09:25

                                A přece jsem našel :-)
                                Obec Radava.Bylo tam vážně nádherně.

                                  N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 16:37:21

                                  V osadě Velký vír bylo 19 domů a 97 stálých obyvatel.
                                  V osadě Radava bylo 15 domů a 66 stálých obyvatel.

                                  Pokud má někdo fotografie týkající se Radavy,rád se kouknu.

                                  V oblasti bývalé Radavy je 10m pod hladinou zatopený les.Max.hloubka 52m.

                                    N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 16:18:31

                                      N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 16:18:19

                                      Osada Velký Vír.
                                      Max.hloubka 52m.

                                        N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 16:11:06

                                        a konečně dnešní pohled na zámek z ptačí perspektivy.
                                        Vltava,která tekla v hlubokém údolí pod Orlíkem se ho dnes dotýká.Pod zámkem Orlík je nyní hloubka 50m!