STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 16:07:16

Několik starých fotografií : http://vltava.logout.cz/zt-orlik.html

    N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 16:02:38

    Pro milovníky památek prohlídka zámku Orlík:
    http://www.schwarzenberg.cz/cs/

      N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 16:00:37

      Trocha wikipedie nikoho nezabije:-))
      http://cs.wikipedia.org/wiki/Orl%C3%ADk_(z%C3%A1mek​)

        N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 15:57:53

        pohlednice z r.1920

          N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 15:55:09

          zámek Orlík stával vysoko,vysoko nad tehdejším korytem Vltavy.

            N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 15:52:45

            ..a pokračujem v putování starou Vltavou.Dnes Orlík,Velký Vír,Radava.
            http://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-z​traceneho-casu/20352216311/

              N: vydrák - Profil | Po 5.9.2011 15:20:43

              glánis >> Tak to je opravdu poklad - ty fotografie.Jen doufám,že neskončily v propadlišti dějin,byla by to veliká škoda.

                NMates PB - Profil | Po 5.9.2011 11:52:29

                CeP >> Hmm, to já mám natočenou Vltavu 2002 z Budějovic až do Prahy..

                  NCeP - Profil | Po 5.9.2011 11:41:04

                  glánis >> toto by mela byt vyzva pro milevskou kliku (viz. Jihoceska basta) profaka, brcka a spol...

                    NŽandule - Profil | Po 5.9.2011 11:17:52

                    glánis >> musím jen souhlasit: "Je to to nejlepší co na MRKU je", vážně mám z této diskuze také ohromnou radost a každý den zvědavě načuhuji co je tu nového a staré fotky mě přímo uchvátily.

                      Nglánis - Profil | Ne 4.9.2011 22:10:15

                      Díky, jasně tyhle znám, na síti nic lepšího nebude, měl jsem před lety v ruce kompletní fotodokumentaci proudů, kterou nafotil nejlepší fotograf staré Vltavy Josef Dostál z Milevska, mohl jsem je zcizit ale neměl jsem tu drzost, nyní jsou v archivu Milevského muzea nebo v soukromém archivu Ireny Dostálové(manželky). V Milevském muzeu se při rekonstrukci válely bez dohledu asi 4 krabice fotografií tohoto vyjímečného fotografa,letmo jsem je prošel a musím říci že to je nebo možná byl poklad o kterém se milovníkům staré Vltavy ani nesní. Byly tam detailní nezapomenutelné výjevy běžného života kolem řeky, ne klasické pohlednicové obrázky. Nemám tušení kde to skončilo. Nyní si vyčítám, že jsem je tenkrát neukradl.

                        N: vydrák - Profil | Ne 4.9.2011 13:44:10

                        glánis >> Nějaké fotky na internetu jsou.Jinak dík za hodnocení!:-))
                        Tak třeba ty červenské proudy: http://vltava.logout.cz/zt-proudycervena.html

                          Nglánis - Profil | Ne 4.9.2011 13:39:29

                          Náhodou jsem narazil na tuto diskuzi a musím říct, že je to to nejlepší co na MRKU je. Sám jsem mnohokrát přemýšlel o základní otázce, kterou Vydrák položil a v duchu srovnával, jestli to bylo lepší dříve než dnes. Pocházím ze středního povltaví a na Orlíku prožil celé dětství a mládí.Detailně jsem jej několikrát prozkoumal,ale nejraději mám okolí červenského mostu a bývalých červenských proudů, kde mám loď a kde rád chytávám. Znám mnoho pamětníků staré řeky, bývalých plavců,sedláků, kameníků či jejich potomků,ale jednoznačnou odpověď jsem zatím nenašel.
                          Zažil jsem zde týdny osamění a ryzího rybolovu a Orlík si zamiloval. Dnes je situace na přehradě poněkud jiná, než jak jsem ji znal. Ve srovnání s 90 tými lety přibylo lidí, lodí, houseboatů,jachet a rybolov zde už není tak krásný jako dřív. Tam kde jsem na "svých" místech nikoho měsíc nepotkal, se díky lodním motorům za den vystřídá několik rybářů.
                          Zajímaly by mě fotografie právě červenských proudů, kterých je obecně velmi málo. Notoricky známé jsou fotografie skály na Zabilým,či vstup do červenských proudů pod červenským hřbitovem, možná fotografie stavby kučeřského mostu,ale co dál?
                          Pokusme se detailně zmapovat tento cca 6 kilometrový a asi nejkrásnější úsek staré řeky.

                            N: vydrák - Profil | Ne 4.9.2011 11:18:45

                            ..přívoz pod Zvíkovem.

                              N: vydrák - Profil | Ne 4.9.2011 11:04:20

                              Na přívozu se převáželo téměř vše - dobytek nebyl vyjímkou.

                                N: vydrák - Profil | Ne 4.9.2011 10:53:33

                                Zaniklé přívozy na Vltavě na území dnešní Orlické přehrady:

                                - Saník – Křenek
                                - Červená nad Vltavou u Souhradova (Pazourkova) pensionu
                                - Vltavský přívoz pod Zvíkovem: Těsně před soutokem s Otavou, loďka a prám. Dnes do těchto míst zasahuje Orlická nádrž. Orlická přehrada byla budována v letech 1956 – 1965, přívoz zanikl v roce 1960 při napouštění přehrady, poslední převozník Václav Štván. Přívoz byl před soutokem i na Otavě.
                                - Letoštice
                                - Žďákovský přívoz: U Pavlíčkovy restaurace, nyní na místě bývalé vesnice Žďákov i přívozu Orlická nádrž a Žďákovský most. Přívoz ještě začátkem šedesátých let fungoval v provizorní podobě.
                                - Orlický přívoz: Následoval za dvěma prudkými zatáčkami Vltavy pod hradem Orlíkem. Nyní zaplaveno Orlickou nádrží.
                                - Velký Vír
                                - Políčko – Radava
                                - Podskalí: Zbytek osady Podskalí ještě zůstal poblíž Klučenic, zbytek s přívozem zaplaven Orlickou nádrží.
                                - Brousek: Nedaleko za osadou Podskalí bývala samota Brousek s vazišti vorů. Zaplaveno Orlickou nádrží.
                                - Těchnice
                                - Orlické Zlákovice – Zbenické Zlákovice

                                  N: vydrák - Profil | Ne 4.9.2011 10:51:29

                                  Dnešní téma - přívozy na Vltavě.

                                  Přívozy na Vltavě byly odedávna.
                                  Postupně byla většina z nich zrušena buď po nahrazení mostem, nebo bez náhrady. Od středověku bylo právo přívozu předmětem privilegií. Od poloviny 19. století byly přívozy provozovány obcemi nebo soukromníky.

                                    N: vydrák - Profil | Pá 2.9.2011 15:58:08

                                    Tak tady to začalo - Orlické Zlákovice.

                                      N: vydrák - Profil | Pá 2.9.2011 15:53:19

                                      Tak,pokračujem v putování starou Vltavou.Další díl nás zavede do doby,kdy se pomalu k Vltavě stěhovali stavební stroje.
                                      http://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-z​traceneho-casu/202324246000325/

                                        NCeP - Profil | Pá 2.9.2011 14:50:15

                                        13. a 14. srpen 2002. Drtiva vetsina fotek se nedochovala kdyz muj hardisk odesel do vecnych lovist a vzal si je sebou.