STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

NMetallica - Profil | Pá 26.8.2011 20:29:19

když odpustěj Kořensko na podzim tak si to můžeš vyzkoušet aj teď

    N: vydrák - Profil | Pá 26.8.2011 20:16:33

    pár fotek kostelíku v Červené nad Vltavou,o kterém jsme tu nedávno hovořily:
    http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=631564

      N: vydrák - Profil | Pá 26.8.2011 19:26:48

      vahaj >> Hodně zvláštní píseň,pane docente!.-))))))) Dík

        Npfly - Profil | Pá 26.8.2011 12:38:48

        Raketýr >> Tahle fotka je,kromě tvých jiných,fakt supr.Je to skoro jak v Alpách.

          Nvahaj - Profil | Čt 25.8.2011 18:10:30

          : vydrák >> Zdravím pana radu:-)))

          Dění okolo Vltavy zasáhlo i do hudební tvorby.

          Písnička O Vltavském Korytě

          Poslechněte mou písničku o tom novým korytě,
          o tý slavný události, nejnovější raritě.
          Polovic už světa ví, jaký obraz poutavý
          bylo tohle přelejvání stříbropěnný Vltavy.

          K slavnostnímu aktu tomu přišlo mnoho publika
          a pak z kruhu hodnostářů účast byla veliká.
          Ptáš se pravdou, zdali to zjev už příliš starý to,
          že se sejdeš s hodnostáři jen tam, kde je koryto.

          Řečnil ten a řečnil onen, národ svorně nalejvaj,
          voni jsou to, jenom voni, co Vltavu přelejvaj.
          Vltava však, tralala, jejich řečí nedbala,
          jen tak vod těch velkejch pánů se tam nalejt nedala.

          A tak u očekávání hromovýho výbuchu
          drželi si všichni páni ruce svorně na uchu,
          vtom bez velkých nadsázek, nádhernej zříš vobrázek,
          prsklo to tak jak rachejtle a vylít pouze jeden voblázek.

          Inu kdo prej za to může, že prý si to nedá vzít,
          povídal pan ohněstrůjce: tím je vinen ekrazit.
          Spletli jsme se velice, sem patřila munice,
          co nám lóni rozházela půl Truhlářský ulice.

          A tak teče Vltavěnka starou cestou klidně dál,
          ten, kdo jí chtěl přelejvat, ježiši, ten se blamoval.
          Přelejou ji v závěrek až některej outerek,
          zatím tendek nateklo jen inženýrům do pérek.

            NRaketýr - Profil | Čt 25.8.2011 17:51:04

            Žandule >> Dělá mi radost, dělat Ti radost ;-)

              NŽandule - Profil | Čt 25.8.2011 17:43:09

              : vydrák - >> + Raketýr: děláte mi radost, prostě krásný a strašně moc zajímavý...

                NRaketýr - Profil | Čt 25.8.2011 16:20:43

                : vydrák >> On je to kaňon pořád, jen dneska už to nemá to pravé kouzlo..

                  N: vydrák - Profil | Čt 25.8.2011 16:16:13

                  Raketýr >> :-))Jo,byl to pěknej kaňon!

                    NRaketýr - Profil | Čt 25.8.2011 16:13:09

                    : vydrák >> Pohlednic je dost ;-)
                    Tady je pohled na tzv. Bílou skálu v bývalých Svatojánských proudech cca 1900 (dnes zatopeno Štěchovickou přehradou).
                    S trochou fantazie už tam chybí jen Old Shaterhand na kánoi, která je děravá jako ústa staré ženy :-)

                      N: vydrák - Profil | Čt 25.8.2011 16:08:33

                      a ještě jedna Zvíkovská - soutok

                        N: vydrák - Profil | Čt 25.8.2011 15:57:49

                        Raketýr >> Už jsem se lekl,že jsi vyčerpal pohlednice k tématu!:-))

                          NRaketýr - Profil | Čt 25.8.2011 15:55:54

                          : vydrák >> Přidám něco ze své kolekce pohlednic: Hotel Záhoří ve Svatojánských proudech ...

                            N: vydrák - Profil | Čt 25.8.2011 15:39:16

                            ..další

                              N: vydrák - Profil | Čt 25.8.2011 15:38:43

                              Zvíkov na starých pohlednicích:

                                N: vydrák - Profil | Čt 25.8.2011 15:36:59

                                Žandule >> Těší mě,že tě tato diskuse oslovila a díky moc za reakci.

                                  NŽandule - Profil | Čt 25.8.2011 9:11:41

                                  : vydrák >> zdravím a děkuji za skvělou otázku, díky takovým otázkám stojí nahlédnout na MRK, jsem nadšená, sice nemám s Vltavou nic společného, ale motám se neustále okolo Želivky (vodní nádrž Švihov) a vše okolo staré říčky Želivky a zatopených obcí mě fascinuje. Sedím v práci s kolegyní, která bydlela jako dítě v Dolních Kralovicích, které byly zatopeny, měly cca 3000 obyvatel, často mi vypráví o starých mlýnech, táborech okolo říčky a životu okolo řeky Želivky, muselo to být krásné. Je mi z toho vždy strašně moc smutno a říkám si jak je ten svět zvláštní, někdo rozhodne a celé vesnice najednou zmizí. Když prohlížíme staré fotografie a knížku o staré Želivce, jde skoro po zádech mráz, kolegyně vypráví o škole do které chodila, o vlakovém nádraží kde se prohánějí už jen ryby o stráni kde sáňkovala a vzpomíná na celé své dětství. Chtěla jsem moc poděkovat za link na CT2, kde jsem si pustila některé díly Hledání ztraceného času, kde jsou skvělé záběry naší Želivky a postupné zatopení i život ve vesnicích. Dnes když se procházím po březích, tak často přemýšlím jaké to dřív všechno bylo, kde bylo původní koryto a co je pod mostem, kde je konec silnic které vedou do vody...Je to pro mě hodně zvláštní pocit, člověk jakoby se vrátil zpět a čas se zpomalil.

                                    N: vydrák - Profil | St 24.8.2011 18:42:33

                                    ..soutok pod Zvíkovem