STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

N: vydrák - Profil | St 24.8.2011 18:27:36

Červenské proudy po druhé.Dnes popojedeme z vodácké hospody U Lávičky pod Červenskými proudy k hradu Zvíkov.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-z​traceneho-casu/202324246000319/

    N: vydrák - Profil | St 24.8.2011 18:21:04

    Ještě něco k Červené nad Vltavou.
    Poslechněte si vyprávění jednoho starého vodáka o časech minulých:


    ...nezapomenu na poslední cestu po Vltavě, kdy se všechno už připravovalo na zatopení, jak nás u Červené vyháněl sedlák, protože jsme stanovali na jeho louce, která byla stejně určena k zatopení. Nakonec nás tam stejně nechal. Povídali jsme si s ním pak dlouho do noci, plakal nad svým osudem, litoval krajinu a řeku a všeho kolem. Měl pravdu. Majestátní hrady Orlík, kdysi na vysoké skále a Zvíkov na soutoku Otavy a Vltavy už neupoutají svoji nádhernou velebností. Všechno zaniklo, zmizelo v nenávratnu. Zrovna tak jako osudy lidí, jejichž život byl s řekou spojen. Byly to většinou smutné osudy. Příběhy lidí, rodin, které žily po generace u řeky a nedokázaly si představit život bez ní. Vše postupně zmizelo:Kamýk, Novomlýnská retarderová „šlajsna“, hospůdky v kterých se setkávali vodáci s voraři, kteří už jenom vzpomínali na doby dávno minulé, zmizela hospoda svérázného převozníka Václava Smrtě u soutoku Otavy s Vltavou. Poslouchali jsme jejich vyprávění a bylo nám smutno.

      N: vydrák - Profil | Út 23.8.2011 19:27:07

      ..bez komentáře

        N: vydrák - Profil | Út 23.8.2011 19:24:26

        Tahle fotografie už tady byla ale z jiného pohledu.

          N: vydrák - Profil | Út 23.8.2011 19:22:34

          ..ve skalách

            N: vydrák - Profil | Út 23.8.2011 19:21:34

            ..pár dalších fotografií od staré Vltavy - přívoz na Vltavě

              NCeP - Profil | Po 22.8.2011 21:03:17

              : vydrák >> : vydrák - ® Po 15.8.2011 18:30:36 > to se mi nechce verit ze 11m. odhadoval bych to na polovic.. max. 6m. >> viz CeP - ® Ne 7.8.2011 13:29:06 >> http://www.mrk.cz/Data/Pics/2011/566954_140e1.jpg

                N: vydrák - Profil | Po 22.8.2011 16:59:08

                Položení základního kamene 26.5 1847 podolského řetězového mostu.

                  N: vydrák - Profil | Po 22.8.2011 16:56:20

                  ..detailní mapa Podolska

                    N: vydrák - Profil | Po 22.8.2011 16:54:29

                    ..dva mosty

                      N: vydrák - Profil | Po 22.8.2011 16:37:06

                      Raketýr >> Jo,to foto nemá chybu:-)

                        NRaketýr - Profil | Po 22.8.2011 16:29:59

                        : vydrák >> Wow, tak to je raritní foto...

                          N: vydrák - Profil | Po 22.8.2011 16:27:56

                          Raketýr >> Jedná se o automobil francouzské výroby Sizaire-Naudin.

                            NRaketýr - Profil | Po 22.8.2011 16:26:25

                            : vydrák >> Tak ta fotka s tím veteránem nemá chybu!
                            Stahuju :-)

                              N: vydrák - Profil | Po 22.8.2011 16:25:15

                              Tato fotogragie pochází z doby,kdy řetězový most(který nyní stojí v Stádleci) stál na svém původním místě - v Podolí.

                                N: vydrák - Profil | Po 22.8.2011 16:15:21

                                Nějak jsem přeskočil Podolí,takže aby to bylo správně po vodě,tak dnes Podolí aneb dva mosty:
                                http://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-z​​​traceneho-casu/202324246000308/