STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

Nbaitruner2 - Profil | St 17.8.2011 16:12:44

: vydrák >> Zdar počkej počkej já mám za to,že ty Technice jsou tam co chytávám já?Teda dole kousek od hráze a né někde u Podolí.To je asi něco špatně.
Buď se starousedlíci seknuli,nebo já to blbě pochopil........
Jinak tyhle fotky znám.Pěkné.

    N: vydrák - Profil | Út 16.8.2011 0:36:30

    Dnes ani zítra zde nebudu.Odjíždím na ryby.Petrův zdar

      Npfly - Profil | Po 15.8.2011 23:02:04

      Super fotky.Jako že se mi Orlík líbí,tak na druhou stranu je velká škoda zatopení toho území(to se týká vlstně celé Vltavské kaskády).Podle fotek,ůdolí a okolí Vltavy muselo být opravdu velkolepé.

        NPrazak.Petr82 - Profil | Po 15.8.2011 19:07:43

        dobré ...

          N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 19:01:23

          ..sestup podél věže kostela
          foto: Petr Slezák, Kapr Divers

            N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:59:36

            A takhle vypadá vchod do kostela dnes:
            foto: Petr Slezák, Kapr Divers

              N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:53:02

              Raketýr >> Internet je všeználek:-)

                N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:48:05

                ..tyto klenby nad oltářem jsou stále zachovalé a toto místo je potápěči velmi navštěvované.

                V těchto místech je dnes hloubka 58m

                  NRaketýr - Profil | Po 15.8.2011 18:45:44

                  : vydrák >> Taky pěkný ...

                    N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:45:03

                    ..zatápění kostela v r.1960.
                    Nyní je 25m pod hladinou.

                      N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:43:53

                      obec Těchnice.

                        NRaketýr - Profil | Po 15.8.2011 18:43:28

                        : vydrák >> Pěkný!

                          N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:42:19

                          ..sonarový profil dna

                            N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:40:33

                            Třeba tento kostel ze zatopené vsi Těchnice(nedaleko od Podolí) je celý pod vodou.Chybí mu sice střecha,ale jinak je kompletní.
                            Potápěči pravidelně docházejí do tohoto kostela na podvodní mše:-)))

                              NRytíř - Profil | Po 15.8.2011 18:38:30

                              : vydrák >> jo,budu se tam muset doject podivat.

                                N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:38:23

                                Raketýr >> Já pokaždý,když tam jedu.:-))

                                  N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:35:51

                                  Rytíř >> Ještě,že to ti památkáři prosadili!:-))

                                    NRaketýr - Profil | Po 15.8.2011 18:33:59

                                    : vydrák >> Stál jsem tam taky s hubou dokořán :-)

                                      N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:33:58

                                      ..úryvek z knihy Zmizelá Vltava od J.Čáky

                                      Někdy v zimě 1846 se Lanna sešel s tehdejším zemským správcem, arcivévodou Štěpánem. Snad nad kávou, čajem nebo mezi zákusky si tehdy arcivévoda povzdychl, že by v Podolsku rád viděl nový most. Budovala se totiž nová silnice mezi Táborem a Pískem a na most přitom chyběly peníze. Lanna neváhal. "Nevadí, postavím most hned a na peníze si těch pár let počkám,"

                                      Jak Lanna řekl, tak se i stalo. V květnu 1847 sezval na břeh českorakousko-uherské hodnostáře a s velikou pompou je nechal poklepat na základní kámen. V rekordně krátkém čase - 7. září 1848 - most dokončil a otevřel. Tehdy se však mocnářství zmítalo nepokoji, takže se otevření mostu pojmenovaného po arcivévodovi Štěpánovi odehrálo zcela v tichosti. A mostu stejně nikdo neřekl jinak než podolský.

                                      Dlouho zůstal Lannův most jediným pojítkem břehů mezi Prahou a Týncem nad Vltavou. Jeho mostní brány ohromovaly velikostí. Mezi nimi vedly přes řeku dva mohutné řetězy, které nesly vlastní mostovku 87 metrů dlouhou, 6 metrů širokou. Osmdesát let vyhovoval, dokud nezačaly silnice namísto povozů brázdit těžké automobily. Pak už se stal řetězový most se svou nosností 3 tun zastaralým.

                                      V roce 1938 proto začal vedle řetězového mostu vyrůstat nový, železobetonový. A totálně svým velkolepým zjevem starý "řetězák" zastínil. Řeku překlenoval jeden jediný obrovský oblouk klenoucí se až do výšky 64 metrů. Na něj navazovalo osm menších. Svého času byl největším železobetonovým mostem v Evropě a třetím na světě. Stojí dodnes a vede po něm dvouproudová silnice.

                                      Dvacet let stály mosty vedle sebe. Po velkém svištěla auta, malý používali už jen místní. Koncem padesátých let však padlo rozhodnutí o stavbě přehrady, a Lannův výtvor tak mohl skončit na dně nádrže. Památkáři však prosadili jeho stěhování, a tak se po mostě mohou projít i dnešní současníci.

                                        NRytíř - Profil | Po 15.8.2011 18:30:46

                                        : vydrák >> přesně tak,žadný blbci,ne jak dneska.