STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:30:36

Tento mostek se klenul v Podolí nad potůčkem a navazoval na starý řetězový most.Dnes je 11 metrů pod hladinou přehrady.

    N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:29:10

    Rytíř >> Byli to fakt machři.Neměli ani počítače ani jiný moderní přístroje.
    Kdo na tom mostě stál a trochu zapřemýšlel - musel mít jistojistě hubu dokořán:-))

      NRaketýr - Profil | Po 15.8.2011 18:25:02

      : vydrák >> Je to tam moc pěkný, byl jsem zavláčet pod tímhle jezem, ale pověsil se mi na to jen jeden zoufalej jelec cca 25cm.

        NRytíř - Profil | Po 15.8.2011 18:24:16

        Hoši,řeknu vám popsat všechny ty kameny a ostatni dily co k mostu patřili,to teda klobouk dolu,fakt.

          N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:21:37

          Raketýr >> Já tam občas taky jezdím,nemám to daleko.

            N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:19:44

            A zde stavitel mostu - Vojtěch Albert Lanna.


            Řetězový most najdete od roku 1975 u Stádlece na Táborsku. Je posledním empírovým řetězovým mostem na našem území. V letech 1848–1960 vedl přes Vltavu u Podolska. V roce 1959 byl prohlášen Národní technickou památkou a rok poté byl rozebrán, protože by byl zatopen v Orlické přehradě. Po patnácti letech byl znovu sestaven na řece Lužnici u obce Stádlec.

              NRaketýr - Profil | Po 15.8.2011 18:17:22

              : vydrák >> A ten samý most na Lužnici. Byl jsem pod ním na rybách ;-)

                NRytíř - Profil | Po 15.8.2011 18:14:59

                : vydrák >> no budu muset:-)

                  NMikulas - Profil | Po 15.8.2011 18:14:50

                  krásná diskuse!

                    N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:13:54

                    Rytíř >> :-)))),to zvládneš!

                      NRytíř - Profil | Po 15.8.2011 18:12:36

                      Nechte toho,už mam zas nějaký zamlžený oči:-))

                        N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:10:49

                        Lannův řetězový most - v době,kdy se ještě klenul nad Vltavou u Podolí.

                          N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 18:05:26

                          ..soutok vltavy s Lužnicí - 1920.

                            NRaketýr - Profil | Po 15.8.2011 17:49:50

                            : vydrák >> Jsou to moc pěkný záběry.
                            Přidám ještě něco ze sbírky starých pohlednic ...

                            Edit: Pardon nějakým nedopatřením je to tu dvakrát...

                              NRaketýr - Profil | Po 15.8.2011 17:49:47

                              : vydrák - 15.8.2011 17:46:36 >> Jsou to moc pěkný záběry.
                              Přidám ještě něco ze sbírky starých pohlednic...

                                N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 17:46:36

                                Raketýr >> Čekal jsem,že to hned poznáš.-))Zvláště u té druhé je vidět Ferdinadův sloup!

                                  Nvahaj - Profil | Po 15.8.2011 17:44:37

                                  : vydrák >> Voraři na Vltavě. Zdroj: Böhmerwaldheimat, Fanny
                                  Greipl,

                                    NRaketýr - Profil | Po 15.8.2011 17:40:36

                                    : vydrák >> Ty fotky vorů ve Sv.jánských proudech jsou perfektní!

                                      N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 17:27:47

                                      ..a zase vory

                                        N: vydrák - Profil | Po 15.8.2011 17:00:45

                                        Ještě nějaký fotografie starý Vltavy.