STARÁ (ztracená) VLTAVA

V letech 1954–1961 byla na Vltavě budována vodní nádrž,která byla pojmenována ORLÍK.
Přehrada byla od r.1960 postupně napouštěna a v prosinci 1961 byla slavnostně uvedena do provozu.
Vzniklému umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil,650 obytných a hospodářských staveb,celé vesnice.

Myslím,že každý rybář rybařící na Orlické přehradě jistě přemýšlel - ..jaké to asi bylo u staré Vltavy?

Proto vznikla tato diskuse.Vítány jsou staré fotografie,mapy.Jistě je zde spoustu pamětníků,kteří pamatují začátky rybaření na Orlíku.
Při klesající hladině vystupují z vody staré cesty,základy domů,pilíře mostů aj. - takové fotografie jsou tu velmi vítány.

Vstupte a diskutujte.
Poděkování nedávám. Petrův zdar

N: vydrák - Profil | Pá 30.10.2015 17:56:46

Další celkem zajímavý pohled na hrad z obou stran.

    N: vydrák - Profil | Pá 30.10.2015 17:42:49

    Vzal jsem si dneska dovolenou a udělal si podzimní vyjížďku kolem Zvíkova.
    Tak pár fotografií při sníženém stavu vody.

      N: vydrák - Profil | Pá 30.10.2015 4:40:26

      jirfak >> Díky za info.

        Njirfak - Profil | Čt 29.10.2015 20:26:20

        Romane,jediná žena na voru byla Andrea Pondělíčková.
        Měla na starosti plavby v roce 2011 2012 a v roce 2013.
        Jirka

          N: vydrák - Profil | Čt 29.10.2015 20:01:15

          jirfak >> To je můj sen svést se na voru.
          Jirko,co to bylo za tu ženskou s tebou na tom voru v úterním - Tajemství rodu?

            Njirfak - Profil | Čt 29.10.2015 19:58:11

            Jo,pan Husa a vory. Tak přidám pár foteček z loňského roku,kdy parta nadšenců na Lipně v prostoru přívozu ve Frymburku,čtyřtabulový pramen svázala. Pod vedením ing Jiřího Trávníčka a dřevo dodaly Vojenské lesy a statky. Pramen pak,po celou dobu oslav sloužil jako atrakce pro zájemce o nevšední svezení. Posléze na podzim pramen posloužil k natáčení pořadu s Matějem Rupertem, Tajemství rodu,který byl odvysílán včera.
            Fota z natáčení budou později.

              Npsí dědek - Profil | Čt 29.10.2015 19:58:07

              : vydrák >> jj seš dobrej tak to sem zvědavej

                N: vydrák - Profil | Čt 29.10.2015 19:39:06

                psí dědek >> Před chvilkou jsem dopsal a odeslal do MN další článek o staré Vltavě.
                Tak příští středu pokračování:-)

                  Npsí dědek - Profil | Čt 29.10.2015 19:34:26

                  : vydrák >> když sem to čet tak mě to hned napadlo když to tady čtu jak o tom píšeš dobrý já bych neměl tu odvahu je vidět že máš přehled tak dalece já sem se o to nikdy nezajímal já si jen pamatuju jako malej kluk okolí Orlíka a Kostelce

                    N: vydrák - Profil | Čt 29.10.2015 16:58:22

                    JaMi >> Mě se to taky moc líbilo.
                    S pana Husy vyzařuje takovej zvláštní klid a nadhled. Zajímavej člověk.

                      N: vydrák - Profil | Čt 29.10.2015 16:56:18

                      psí dědek >> Psal, dobrej postřeh :-)

                        Npsí dědek - Profil | Čt 29.10.2015 14:12:30

                        : vydrák >> nepsal si článek do milevskejch?

                          NJaMi - Profil | Čt 29.10.2015 9:20:33

                          : vydrák >> Díky moc. Krásné pokoukání.

                            N: vydrák - Profil | St 28.10.2015 17:13:57

                            Kdo včera nestíhal nebo předčasně usnul jako já,tak zde je ten zmíněný dokument s panem V. Husou.
                            http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10312897742-t​ajemstvi-rodu/

                            ..hlavně stejně,ty záseky veslem musej bejt stejný! Krásný.

                              NFero123 - Profil | Út 27.10.2015 18:39:15

                              Maki1 >> Děkuji za infotmace a je dobře,že jste si pěkně pokecali a že jsou ještě normální lidé. Tu knížku jsem dostal nedávno a čeká až budu mít trochu času.:-))

                                NMaki1 - Profil | Po 26.10.2015 23:45:45

                                Zapátral jsem na dně archivu a v zaprášeném albu našel dvě zajímavé fotky z Hladné. Vyfotil jsem je někdy kolem roku 1997 v levobřežní zátoce přímo na Hladné. Na první je taras u původního domu rodiny Husů a propustek potoka na příjezdové cestě k němu. Na druhé je kamenné koryto potoka výš v zátoce. Obě fotky jsou unikátní tím, že je dnes už nikdo nepořídí. Od povodně roku 2002 je celá zátoka až k ústí zanesena ohromnou spoustou jemného říčního písku, který tahle místa skryl, zřejmě už opravdu navždy.

                                  NMaki1 - Profil | Po 26.10.2015 23:30:15

                                  Fero123 >> Ahoj. Já jsem ten příběh o původu Lannova kříže četl v nádherné knize Zmizelá Vltava od Jana Čáky. Kdysi jsem ho přepsal na server zanikleobce.cz a doplnil o pověst ze současnosti, kterou jsem slyšel kdysi při jednom toulání kolem Vltavy v kempu na Horním Lipovsku.

                                  http://zanikleobce.cz/index.php?detail=1437021

                                  Oslovil jsem tehdy v kempu jako mlaďas s batohem jednoho staršího rybáře, jestli by mi za padesátikorunu nepůjčil na půl hoďky pramičku, abych si mohl udělat fotku křížku z vody. Jen mávl rukou jako že nic nechce a jen abych si posloužil. Když jsem se pak vrátil, seděl už rybář v kempu na židličce před stanem. Ukázal jsem mu na břeh vytaženou pramičku a málem násilím mu vnutil tu slíbenou padesátikorunu, načež kontroval "nedáš si šálek čaje" ? A tak jsem si přisedl a začali jsme se bavit o křížku a Staré Vltavě,a tehdy jsem od něj pověst o koupání krista slyšel poprvé.

                                  Kupodivu ten rybář neznal knihu Zmizelá Vltava od J.Čáky, kterou jsem měl v ruksaku. Tak jsem jí vyndal a tomu rybáři půjčil. Se zálibou jí otevřel a hned se začetl. "To je nádhera, tak abys neřekl já ti taky něco půjčím" řekl, na chvíli zmizel ve stanu a vrátil se se starou vodáckou mapou Vltavy v ruce. Seděli jsme pak pěknou chvíli u stolku před stanem, usrkávali teplý čaj a tiše očima cestovali každý svým vesmírem po proudu staré Vltavy od Týna až po Štěchovice.

                                  Bylo tam moc hezky a pěkně jsme si nakonec ve stínu tiše šumících stromů i popovídali o lidech, rybách a přírodě, ale čas se začal naplňovat a já musel vyrazit zase dál. Nidy víc jsme se už nepotkali, ale kdykoliv jsem se od té doby dostal na Horní Lipovsko, vždycky jsem vyhlížel jestli náhodou někde ten jeho stan neuvidím.

                                    N1568 - Profil | Po 26.10.2015 20:36:02

                                    : vydrák >> Sice nemají tolik znalostí,ale mají rozvinutou osobnost!!!!!!To není ironie,to je výrok tř.učitele na rod.schůzce!!!!!:-((((((((

                                      Nneprduch - Profil | Po 26.10.2015 20:02:09

                                      sumec 1950 >> Byl jsem dnes na Kořensku a přes noc to upustili, takže rybky moc nespolupracovaly.

                                        Njirfak - Profil | Po 26.10.2015 19:41:51

                                        Kdo si chce poslechnout vyprávění Vašíka Husy,tak má možnost.
                                        Zítra,v pořadu "Tajemství rodu",bude vyprávět.
                                        Pořad bude vysílán na ČT 1,večer,v 21 05 hod