Hmyz okolo vody

Zdravím všechny fotografující rybáře.
Okolo vody poletuje velké množství nejrůznějšího hmyzu. Pochlubte se, na jaký hmyz jste u vody naraziiy! Vítány jsou všelijaké vážky, komáři, mouchy, luční koníci a jiná bezobratlá chamraď.

Vítáni jsou zdejší entomologové (Carabus, Curculio) na určování neznámého hmyzu. Všem předem děkuji za fundované odpovědi.

Diskutujte slušně a na úrovni. Hmyzu dar:-))

Prosím vkládejte více fotografií do jednoho zápisu. Bude to přehlednější a já si ušetřím čas za poděkování. Děkuji za pochopení...
Autor diskuse: : vydrák - Profil , 10.5.2011 všeobecné - ostatní

Carchy - Profil | So 25.6.2011 18:49:27 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Šidélko.

    Radek Fox - Profil | Pá 24.6.2011 9:03:52 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

    : vydrák - >> Fotka mladé vážky

      G.Moolis - Profil | Pá 24.6.2011 8:08:57

      b.gun >> je to Lixus iridis. Jediný podobný je L. paraplecticus, který žije na vodních mrkvích. Je celkově štíhlejší a má ty špičky na koncích krovek výrazně do vidličky. A je taky daleko vzácnější. Ten iridis byl prý taky kdysi velmi vzácný, jezdilo se na něj na jižní Slovensko, v posledních desetiletích ale došlo k invazi a to zvíře je všude. To jsem si nevymyslel, mám to od odborníka pamětníka.

        wet - Profil | Pá 24.6.2011 2:36:42 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        Muchnica

          b.gun - Profil | Pá 24.6.2011 0:19:15

          Carabus >> Proto raději píšu "snad", a ještě s otazníkem...

            Carabus - Profil | Pá 24.6.2011 0:13:36

            b.gun >> nosatců u nás běhá na můj vkus až moc - cca 700 druhů, radím neurčovat :-) dochází k překvapenim

              Carabus - Profil | Pá 24.6.2011 0:10:06

              Lauri >> Kněžice páskovaná (Graphosoma lineatum)

                b.gun - Profil | Čt 23.6.2011 23:26:53

                Lauri >> Nosatec - snad rýhonosec zelený (Lixus iridis)?

                  Lauri - Profil | Čt 23.6.2011 23:12:31 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                  ??????????

                    Lauri - Profil | Čt 23.6.2011 23:11:09 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    moucha

                      Lauri - Profil | Čt 23.6.2011 23:09:44 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      ??????

                        Arsenal - Profil | Čt 23.6.2011 11:53:36 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                        Chlupáč...

                          Carabus - Profil | St 22.6.2011 17:37:41

                          b.gun >> z našich jsou na tom celkem dobře snad jenom otakárci, u nich jsou housenka i motýl pěkní

                            b.gun - Profil | St 22.6.2011 15:47:28

                            : vydrák >> No jo, někdy se z ošklivé housenky vyklube pěkný motýl, zde je to opačně - ze zajímavě, futuristicky vyhlížející housenky je ve výsledku šedá myš. A to je na tom ten sameček na tvé fotce - i když to žádná hitparáda není - ještě relativně dobře, ten má alespoň křídla. Samičky nemají ani to...

                              : vydrák - Profil | St 22.6.2011 15:28:47

                              Carabus >> Máš pravdu.housenka babočky kopřivové vypadá takto-viz.foto(není mé)
                              Tu sem tam ovšem neviděl:-)))) Dík za identifikaci

                                : vydrák - Profil | St 22.6.2011 15:21:35

                                b.gun >> Motýl podle housenky zas takový krasavec není!! :-)))

                                  b.gun - Profil | St 22.6.2011 0:38:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  Štětconoš trnkový (Orgyia antiqua)...

                                    Carabus - Profil | Út 21.6.2011 20:59:23 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    : vydrák >> Je to divný, motýl je Babočka kopřivová, housenka však patří Babočce pavímu oku, kdyby měla červenější nohy, mohla by to být i osiková. A teď si to přeber :-)

                                      : vydrák - Profil | Út 21.6.2011 20:09:59

                                      A tohodle chlupatýho zmetka neznám.S rozvětvenou rodinkou ožíral listy kopřiv:-))) Hmyzu zdar

                                        : vydrák - Profil | Út 21.6.2011 20:08:34

                                        Motejl babočka,co mi seděl na značce.