Hmyz okolo vody

Zdravím všechny fotografující rybáře.
Okolo vody poletuje velké množství nejrůznějšího hmyzu. Pochlubte se, na jaký hmyz jste u vody naraziiy! Vítány jsou všelijaké vážky, komáři, mouchy, luční koníci a jiná bezobratlá chamraď.

Vítáni jsou zdejší entomologové (Carabus, Curculio) na určování neznámého hmyzu. Všem předem děkuji za fundované odpovědi.

Diskutujte slušně a na úrovni. Hmyzu dar:-))

Prosím vkládejte více fotografií do jednoho zápisu. Bude to přehlednější a já si ušetřím čas za poděkování. Děkuji za pochopení...
Autor diskuse: : vydrák - Profil , 10.5.2011 všeobecné - ostatní

NPiskořík - Profil | St 8.6.2011 18:04:31

Carabus >> Třeba "doma" nemyslí v ČR ale poblíž toho Gruensee, takže je tu teoretická šance, že tesařík prožil spokojený sexuální život....:o)

    NArsenal - Profil | St 8.6.2011 17:30:36 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

    Jedna běžná vážka...

      Ncrizi - Profil | St 8.6.2011 16:33:18

      G.Moolis : díky ;-)

        NCarabus - Profil | St 8.6.2011 15:47:01

        jehla >> oni vyhlodají cca 8mm a ten trám se ztenčuje postupně, když ta krycí vrstva odpadne a vysypou se staré piliny, tak teprve jedou další vrstvu, chytat na ně ani nezkoušej, jediný s čím jsem měl jakýs úspěch, tak byly ponravy

          Njepice - Profil | St 8.6.2011 15:11:11

          G.Moolis >> děkuji za vysvětlení rozdílů. Při studiju systematiky se mi to bude hodit :-)

            Njehla - Profil | St 8.6.2011 15:03:47

            Carabus >> jo, piliny už jedou tak třetí tejden...zatím to udrželo i mě, když jsem shazoval sníh...jednou to holt přide....začnu shánět trámy z chmelnice a tyhle zlikviduju...ale to už říkám léta...:-(((

            Nojo, poznávám je, asi by na to šlo asi i chytat, ale nějak se mi eklujou....vážete je někdo?:-)

              Njehla - Profil | St 8.6.2011 15:02:05

              G.Moolis >> ale voni asi budou v trámech...jinak tam je bordel spíš kovového typu a dávám tam auto...až zase budu mít na haubně larvu, blejsku ji (než ji sežeru...:-) )))....

                NCarabus - Profil | St 8.6.2011 15:00:29

                jehla >> ty larvy hlodají těsně pod povrchem krovů (na povrchu nechají vrstvičku jako papír, dýhaři by měli radost) a z výletových otvorů se sypou světlé piliny. http://www.skudci.com/files/tesarik-krovovy-4.jpg

                  NG.Moolis - Profil | St 8.6.2011 14:51:56

                  jehla: vystěhuj věci ze stodoly a je po problému:-) Fakt si netroufnu podle popisu hnusná, tlustá larva něco určovat. Navíc by larvy tesaříka vypadávat z trámů neměly.

                    Njehla - Profil | St 8.6.2011 14:49:45

                    G.Moolis >> asi mám problám i v případě, že jsem ho našel ve stodole, co? a občas mi na auto padaly (letos ještě ne) hnusný tlustý larvy...to je od něj?

                      NG.Moolis - Profil | St 8.6.2011 14:48:30

                      jepice >> Je to jednoduchý. Trichoptera (chrostíci) mají křídla pokrytá chlupy (trichami), střechatka má jenom holý povrch křídel a výraznou bohatou žilnatinu.

                        Njepice - Profil | St 8.6.2011 14:45:38

                        G.Moolis >> ha, díky za opravu. Asi nebudu první, kdo se u tohohle hmyzáka spletl.

                          NG.Moolis - Profil | St 8.6.2011 14:42:54

                          jepice >> ne, je to střechatka rodu Sialis
                          A "hrobařík" je tesařík krovový (Hylotrupes bajulus). Pokud jsi ho našel doma, máte problém.

                            Njehla - Profil | St 8.6.2011 14:39:37

                            náááádhera, tady to jedeeee, díky moc všem!!!!

                              NArsenal - Profil | St 8.6.2011 14:23:44 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              List jako letadlová loď...

                                Njepice - Profil | St 8.6.2011 14:22:58 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Tiplice

                                  Njepice - Profil | St 8.6.2011 14:21:38 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  Vřetenuška

                                    Njepice - Profil | St 8.6.2011 14:20:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    Hrobařík? Tohle sám nějak nevím

                                      NArsenal - Profil | St 8.6.2011 14:20:13 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Moucha...

                                        Njepice - Profil | St 8.6.2011 14:20:09 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        Sršeň