Malé vodní elektrárny aneb mlít či nemlít...
Diskuse k bleskovce Malé vodní elektrárny aneb mlít či nemlít...
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
5x v oblíbených a 1x v ignorovaných.
NŘízek 5,125 - Profil | So 30.3.2024 20:18:33
U nás je obnovitelných zdrojů asi tak osm, a nijak dramaticky to přibývat ani nebude.
Mnohem horší je neustálá výstavba na ZPF, včetně půd s vyšší bonitou.... A to je nevratny stav, na rozdíl od FVE..
Ale na to nikdo nenadava, to je snad naopak v pořádku.
Přitom se obce čím dál víc nevratne rozlézají do volný krajiny...
Nu x a - Profil | So 30.3.2024 20:09:18
NRožnovák - Profil | So 30.3.2024 18:01:41
Nnumen - Profil | So 30.3.2024 11:53:55
Dokonce jednou bylo stanovisko ministerstva, že by na kraji,mohli také jednou říct ne. Že na Ohři je elektráren již hodně a další je nežádoucí. Bohužel změna na ministerstvu a názor je diametrálně odlišný.
NCiffik - Profil | So 30.3.2024 9:26:37
@numen úprava územního plánu je jistě dobrá cesta. Bohužel, je to často jak píšeš - nikoliv o tom zda to tam postaví, ale kdy to postaví... řeším teď něco obdobného dokonce na hranici CHKO, nechci předjímat, ale zdá se, že projekt nezastaví ani negativní závěr biologického hodnocení =/
@jxr letos by se teoreticky mohl rozjet projekt hodnotící vlivy vodáctví
Nsliver - Profil | So 30.3.2024 8:54:14
Nnumen - Profil | So 30.3.2024 8:04:25
U nás s elektrárnami obrovské problémy, kolísá voda, občas dokonce zastaví tok.
Krom jedné tu vlastní povodí a ta se snaží.
Dvakrát dostal povolení od krajského úřadu, dvakrát ministerstvo při odvolání, povolení shodilo.
Jenže teď současná vláda otočila. Jedna obec má územní plán, že elektrárnu postavit nelze, druhá to již chtěla takto vyřešit také. Bohužel ministerstvo,jim to nepovolilo.
Nedávno jsem mluvil s jedním člověkem od investora a ten pronesl, doba uzrála. teď nám do toho rybáři a tady ty malé obce kecat nebudou..
Přitom je to poslední splav na Ohři bez elektrárny.
Njxr - Profil | So 30.3.2024 7:03:57
NRožnovák - Profil | Pá 29.3.2024 22:35:44
-svaz se v bleskovce prsí svým jasným postojem k hájení mravných hydrologických poměrů-ono To ale není moc platné pokud se To nerealizuje v praxi na všech úrovních od MO . přes ús až na radu- např. při vedení vodoprávních a stavebních řízeních při plánováních nových MVE- a napadaní lumpáren jako v Tomto odkazu- kde o rybářích není ani slovo-postup úřadů je velmi vlažný a nebýt sportovců z pádly kdo ví jak by To dopadlo.
https://www.inrybar.cz/investor-stavi-vodni-elektrarnu-v-chko-s-vice-nez-100-let-starym-povolenim/
Nrazisdas - Profil | Pá 29.3.2024 21:32:45
V dnesni dobe se projekty daji udelat tak, aby byly setrne ke krajine a zaroven efektivni. To ze to tak neni je problem uredniku, kteri povoluji a nastavuji pravidla.
Za me mlýt, ale brat ohledy na prostredi.
NŘízek 5,125 - Profil | Pá 29.3.2024 20:26:43
:-)
NŘízek 5,125 - Profil | Pá 29.3.2024 20:25:33
FVE na ZPF je u nás celkove asi tak na 0,025%celkovy rozlohy. Na populaci koroptví a apod to zatím nemá zásadní vliv.
Všechna tahle drobná zvěř byla vázaná na kulturní krajinu, která byla nějakým udržitelným způsobem obhospodařovaná.
A tahle krajina zmizela, a s ní i koroptve, zajíci,sýčci a spol.
Hrabošů je hodně proto, že je teplo a v zásadě sucho. Můžou celej rok žrát a množit se.
To dravci nejsou schopny zregulovat, navíc tam je nějaká setrvačnost, nejdřív se namnoží kořist, pak ti co jí žerou...
Hrabose nejvíc zreguluje počasí..a dostupnost potravy
Jinak u nás se taky dost hnoji statkovými hnojivy,
Průmyslový dost zdražily, a jeden z mála, kdo je může používat ad libidum je pan nemajitel, který je zároveň jejich největším producentem...
Nrybomil - Profil | Pá 29.3.2024 16:29:05
FVE coby oáza klidu to možná zlepší, ale potrvá to možná déle než je ta její životnost?
Tady bych zásadní přínos neviděl.
Brácha dělá 36 let ve větší zemědělské společnosti a je na poli velice často, jak se stroji, tak jako vedoucí. Tolik málo průmyslových hnojiv co dávají poslední 3 roky nepamatuje. Kdyby neměli bioplynku, tak jsou asi 15 let úplně ve finančním hnoji. FVE mají docela velkou, ale proti BIOPS je to mizerné. Přitom plochu kuku potřebnou pro BIOPS snižují. Vedlejší zem. společnosti bez BIOPS jsou na tom ještě hůře.
Neobhajuju to, ale zatím jinudy cesta pro ně moc nevede. Jenom sladovnický ječmen, potr. pšenice či mléko prodané do Němců je neuživí, maso je možnej prodělek. Za měsíc jdeme na valnou hromadu, myslím že nějaké změny nejsou reálné.
Nsliver - Profil | Pá 29.3.2024 12:15:29
,,Světlým zeleným zítřkům",
čili zpátky na stromy, tak co se ti nelíbí ? Dyť se i tady píše, že pod solárama můžeš chovat křečky nebo ovečky.
Ono stačí sledovat Německo, do stejné prdele se řítíme taky.
NTomáš - Tom - Profil | Pá 29.3.2024 10:15:32
Nhechtmrk - Profil | Čt 28.3.2024 15:11:13
NŘízek 5,125 - Profil | Čt 28.3.2024 13:18:34
tak ta výstavbou FVE není v podstate nijak zásadně dotčena, FVE je tam umístěna dočasně, do pudních struktur se nijak zásadně plošně nezasahuje, po konci její životnosti se dá půda zase obhospodařovat.
v podstatě je to nějaká půdní rezerva:-)
navíc je to většinou oplocený areál, bez přístupu veřejnosti, techniky a pod, tak je to takové klidové refugium pro ptáky- koroptve, křepelky, skřivani- všichni, kdo hnízdí na zemi, drobní hlodavci- křeček, dále třeba zající, králíci..
oplocení se dá udělat se vstupními otvory pro tuto drobnou zvěř, sekání trávy se dá načasovat mimo hnízdní období, nebo se tráva dá udržovat v pastevním režimu pomocí ovcí-koz...
je fakt otázka- co je jako horší- jestli na pudě hospodařit pomocí těžké mechanizace, a průmyslových hnojiv-
jako na většině pudy u nás, nebo jí část nechat ladem a dělat na tom elektřinu...
za mě pořád lepší než větrník nebo ta MVE.
btw- ale ty střechy se můžou využivat taky, vo tom žádná.
NMartin M. - Profil | Čt 28.3.2024 13:17:17
NCiffik - Profil | Čt 28.3.2024 12:59:44
Měl jsem na toto téma rozepsaný sálodlouhý příspěvek o tom, jak to v praxi (nejen u nás ale i v zahraničí) chodí (povolovací proces, možnosti „obrany", vlivy), ale po krátké úvaze jsem se rozhodl to veřejně neventilovat. Když tak někdy osobně - třeba na srazu feederařiny na řece, pokud se tam náhodou potkáme...
Těch problémů, kterým ochrana přírody čelí dennodenně a nic se v kontextu jejich řešení nemění, je, bohužel, vícero.
NMartin M. - Profil | Čt 28.3.2024 12:07:48
Nemelo by to byt tak, ze o takove misto se bude vest soutez a vyhraje ten, kdo nabidne nejvyssi ceny za kubik vody, pripadne procento z obratu, at to ma nejakou dlouhodobou korelaci s vyvojem cen?
U tezebnich spolecnosti chapu, ze davaji nejaky desatek z kazde tuny vytezeneho nerostu, tohle mi pripada podobne a chybi mi tam ta ekonomicka paka, proc tohle dovolujeme. Pred par dny byla na CT1 v hlavnich zpravach v podstate lobbisticka reportaz nejakeho spolku tady tech malych elektraren, ze ktereho mi vyznelo, ze EU nam navrhuje zkratit schvalovaci rizeni, podporit obnovitelne zdroje elektriny vice nez doposud, a ze CR je pozadu a je skoda, ze nam protece tolik vody bez uzitku. Kdyby v CT nebyli srabi a nechovali se tak debilne novinarsky korektne, tak by tam melo zaznit, ze venujeme temto lidem unikatni misto, kde je zdroj energie zdarma, aby ji premenili na elektrinu a tu nam mohli prodat za plnou cenu. Jedine, co dostaneme na oplatku, je slib, ze nebudou skodit rece.
Budu rad, kdy mi najdete mezeru, kde mi neco unika, jako ze treba provozovatel MVE plati nejake vypalne, o kterem nevim.
Kde to žije - všechna témata
5:58NCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 41
2:11NHlídač slev eshopů 751
ÚtNRybáři vs ochránci přirody 68
ÚtNATTs hlásiče a ATTx příposlech 544
ÚtNStaré Česke rybářské vybavení 394
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 2
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
ÚtNPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 24
ÚtNPolsko, okolí Dunajce 6
ÚtNLabe fishing store 19
PoNNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoNŽermanky a bivakovani 4
PoNPoradna: Sumcařina 2570
Co je nového - všeobecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic












