Vyjádřete se k navrhovanému omezení olova při venkovní střelbě, lovu a rybolovu

NČudlamudla - Profil | Čt 8.4.2021 22:11:58

Koudy1979 >> Cyklostezky mě taky štvou, rostou rychleji než houby po dešti. Na mnoha místech byla krásná příroda a klid, teď je tam hluk a nepořádek. Svůj klid přestala mít i zvěř, ta se odstěhovala, jestli ještě má kam. A oko rybářovo zaplakalo když spatřilo místo krásné přírody se zvěří jen beton, asfalt a uřvané cyklisty. K tomu olovu, někde jsem četl, že aby olovo vypouštělo nějaké množství škodlivých látek, musí se narušit jeho povrchová oxidace, přes kterou je uvolňování minimální, stejně jako významný negativní vliv na přírodu. Víc škodlivé jsou cigarety. Nevím jestli ten článek náhodou nebyl z tohohle webu, nejsem si jistý.

NKoudy1979 - Profil | St 7.4.2021 13:55:25

Olovo chtějí zakázat myslivcům, rybářům...
Kolem Labe se vesele kácejí stromy, aby se mohly stavět cyklostezky. kolik je to km ročně?
Je to krása, když sedím na břehu a celej den poslouchám uřvaný cyklisty. (nic proti nim)
Za mě je větší zlo evropská unie a kraje které ničí původní přírodu kolem Labe než pár desítek kila olova na dně řeky. Před deseti lety jsem chodíval na místa kde člověk živáčka nepotkal , majestátné topoly, mezi nimi vrby nakloněné nad vodu, dnes vše nenávratně zplundrováno, místo porostu asfalt... Toť můj názor na tuto věc z pohledu rybáře...

Nsef142 - Profil | Út 6.4.2021 18:39:17

Zdar rybáři,ruku na srdce,kolik kilo olova jste za dobu rybaření utopili ? Já osobně jsem jej více pověsil na stromech kolem řeky a když to odhadnu,tak ve vodě skončilo tak 30 dkg.Je jisté,že kapraři mají větší spotřebu,ale při první ztrátě se určitě poučí a nedláždí dno dalším kovem.Všeobecná snaha EU je zničit tradiční koníčky /vč.myslivosti/ a zástupný důvod se vždy najde.Začneme používat kamenné zátěže a EU si smyslí,že brání průtoku vody.Chorá mysl živená našimi daněmi je smrtonosná kombinace.

Nkakr - Profil | Po 5.4.2021 14:07:01

MrKos >>
Nějaký svaz má EU u zadele.
V honbě za nejnejvětším kaprem jsou lovci ryby domácí schopni čehokoli.

NMrKos - Profil | Po 5.4.2021 13:53:15

kakr >> no tak zde EU už jen supluje neschopnost svazu vydávat nepopulární opatření, tato opatření kontrolovat a náležitě trestat. Ani jedno z toho svaz neumí. A spoléhat na zdravý rozum lovců je naivní a nefunkční. To už historie ukázala opakovaně.
Je nepříjemné, že to odnesou slušní rybáři, souhlasím. Když se kácí les...

Nkakr - Profil | Po 5.4.2021 13:18:26

MrKos >>
Že tupí lovci ryby domácí házejí do vody tuny olova je faktum. Také trh na to zareagoval, neb žijeme v tržním prostředí a odpadávací olova nabízí.
Ale zakázat kvůli zavilým kaprařům používat broky při plavačce se mi zdá dost ujeté.

NMrKos - Profil | Po 5.4.2021 13:13:59

kakr >> průměrný věk a chronické choroby lidí používajících olověné nádobí i rozvody je třeba uvádět taky. Abychom to měli kompletní a diskuze byla objektivní.

Asi se dokážu odprostit od spojování čehokoliv s EU a vycházím jen z prostých faktů. Olovo je podle platné legislativy jedovaté (a já to nepsal ani toxicitu nezkoumal), rybáři ho přesto úmyslně házejí do vody a holt někomu někde pomalu dochází trpělivost. Přijde mi to logické.

Nkakr - Profil | Po 5.4.2021 12:50:47

MrKos >>
Nikdy jsem netvrdil, že olovo je mana nebeská.
Olověné nádobí se používalo po staletí, jen se tenkrát nevědělo, že je toxické a přesto lidstvo nevyhynulo.
Ale současná hysterie pocházející od buvolích hlav (můj výraz pro zelené) podporovaná EU ,která by nejraději zakázala vše se mi prostě nelíbí. Přitom jsem pro vstup do EU hlasoval.
Dnes bych byl proti.

NMrKos - Profil | Po 5.4.2021 12:31:12

kakr >> budeš muset informaci o dlouhověkosti vaší rodiny předat autorům studií, které ukazují opak. Já ty studie nepsal a dokonce jsem nepopsal ani všechny zdravotní následky, které dlouhodobá expozice olovem přináší. Fakt nepsal :-)

NMrKos - Profil | Po 5.4.2021 12:28:07

Specialista >> jo a fandím jim. Zde u nas v MRS je to výrazně jiné a jakákoliv omezení jsou nepopulární predevsim ze strany tvůrců pravidel. Kontrola se limitně blíží nule a na 100 dochazek jsem RS obvykle potkal tak dvakrát.

NMrKos - Profil | Po 5.4.2021 12:26:32

sliver >> to je nesprávná argumentace. Ostatně kolik znáš osobně lidi, kteří nakupují na eshopech v Číně? Já dost. A zapojil jsem se do hnutí, že na eshopech nenakupuju. Moje auta mám z evropské produkce a potraviny se snažím nakupovat tuzemske. Musime začít po troškach.
PS: odpadavaci olovo jsem nikdy nepoužil

NSpecialista - Profil | Po 5.4.2021 11:26:51

MrKos >> když můžou jihočeši kontrolovat pevné montáže?..

Nnofish - Profil | Po 5.4.2021 11:01:01

kakr >> A to mu neříkej, že v době, kdy se jezdilo na olovnatý benzín, se lidi prali o trávu z příkop okolo cest. Sušili seno, krmili tím domácí zvířata a je a jich produkty konzumovali...

edit: Potahy nejsou ekologické, hospodářská zvířata produkují metan a ten nám otepluje planetu.

Nsliver - Profil | Po 5.4.2021 10:56:18

MrKos >> ty a tobě podobní by měli své síly nasměrovat , aby společně donutili EU, aby zakázala dovoz a prodej všech potravin a spotřebního zboží, které se vypěstuje a vyrobí mimo EU a nebude splňovat normy a nařízení platná při jejich výrobě pro EU.
Asi bychom chodili nazí , pěšky a hladoví. A bydleli bychom na stromech a v jeskyních.
Pokud se zapojíš do takového hnutí, uvěřím ti, že to s tím olovem myslíš vážně.

Nkakr - Profil | Po 5.4.2021 10:47:13

MrKos - 5.4.2021 10:30:26 >>
Matka se dožila 86 let, pokud mě nesežere KV19 budu mít za pár měsíců 77, zřejmě díky toxickému olovu přes které nám do baráku tekla voda......
Jo a před olovnatým benzinem se používaly volské i koňské potahy, zcela ekologické.
Kouřil jsem od 15 let, je fakt, že posledních 35 už ani čmouda:-))

NMrKos - Profil | Po 5.4.2021 10:30:26

kakr >> taky se kourilo v hospodách , jezdilo na olovnaty benzin, jedlo se chemicky upravené jídlo atd atd. Olověné trubky jsou známá vec

Nnofish - Profil | Po 5.4.2021 10:28:46

MrKos >> Tady nejde o omluvu, ale o konstatování reality. Nikdo nepopírá, že olovo není žádná dobrota, ale na druhou stranu se opět jde po lidech, ne po těch co mají zásadní vliv.
Jinak ten tříhrnek je fajn připomínka. Ano, má dvacet krát turbo a menší spotřebu. Ovšem pak je tu věc, jak dlouho vydrží a jakou ekologickou zátěž představuje výroba dalšího motoru, protože potřebuješ druhý.

Nkakr - Profil | Po 5.4.2021 10:21:10

Inu doba se mění. Před 100 léty olovo zřejmě toxické nebylo, neb všechny domovní rozvody vody bylo provedeny olovem. V domě kde bydlím mám díky původní olověné přípojce do baráku připojeno uzemnění.

NMrKos - Profil | Po 5.4.2021 10:16:15

nofish >> osobne si to tou fabrikou omluvit neumím a asi ani nechci. Kazdy to má jinak a tak je to v pořádku.
Uz jsme jen krůček k tomu, jestli má význam snižovat emise u litroveho trivalce s vedomim provozu zaoceanskych lodi. Z mého pohledu to smysl má. Ale o tom tato diskuze není.

NMrKos - Profil | Po 5.4.2021 10:11:03

Specialista >> to se svazu nehodi a navíc by to neměl kdo jak zkontrolovat. Tradicne

Nnofish - Profil | Po 5.4.2021 10:02:26

MrKos >> Ano. Ovšem, já za celý život nedodám do vody tolik ROZPUŠTĚNÉHO olova jako nějaká fakrika za den- přece jenom víme kde žijeme a jak se dělají kontroly. Jak někde fungují čističky, které při velké vodě nepoberou vodu z kanalizace a teče to obtokem, to samé fabriky a jejich čističky.... nebudeme se v tom hrabat, ne?
Ale ono je lepší jít po lidech, než po firmách. Tady si hrajeme na komedie se snižováním emisí a likvidujeme tím finančně sami sebe, když tipuji tak 70-80% škodlivin vypouští země, kterým jsou nějaké emise ukradené.
Zatím jsem neviděl okolo revírů se válet kachny otrávené olovem a v lese lišky, co je sežraly a otrávily se taky. Za to vidím, jak člověk svým chováním, ničí jak kachny, tak jejich životní prostředí. (Kachna = obecně, všichni vodní ptáci). A zakázal bych gumové nástrahy, u nás když upustí přehradu, je vidět, že je něco okusuje, nestráví a pak jsou tam barevná hovínka, zajímavé, že jigovky okusovat nezkouší.

NSpecialista - Profil | Po 5.4.2021 9:45:13

MrKos >> a nestačilo by odpadávací olova zakázat v řádu?

NMrKos - Profil | Po 5.4.2021 9:21:10

Uchylujete se k levné rétorice postavené na tom, jestli kachna snědla olovněný brok a jestli ji z toho bolelo bříško. I to je cesta. Hned další variantou je poukazování na to, že někdo (chemičky) znečišťuje přírodu víc a to mi dává právo ji znečišťovat v mých očích méně. Samosebou taky nesmysl.
Asi bych se zkusil pro začátek zamyslet nad tím, že vnášíme toxické látky (olovo) do povrchových vod. Učivo základní školy plus platná legislativa. Někdo tam ty jedy vnáší neúmyslně (feedraři, vláčkaři) , někdo naopak úmyslně (kapraři). V tomto světle je logické, že se to někomu někde přestává líbit. A protože spoléhat se u rybářů na zdravý rozum je velmi neefektivní, tak se možná dočkáme zákazu.

Ntomvec - Profil | Po 5.4.2021 8:54:03

Specialista >> vidíš, a já si zase říkal, z čeho mají pelikáni tak vytahaný ten pytel pod zobákem, a to mají od toho zběsilého sbírání odpadávacích olov.

NSpecialista - Profil | Ne 4.4.2021 23:51:01

sliver >> jako děláš si srandu, ale já to viděl na vlastní oči. Ptáci olovo milují a samozřejmě ho vyhledávají. Viděl jsem nasranýho labuťáka, jak v Praze na Mánesově mostě atakoval projíždějící skútr. Vyrval zobákem startovací baterku. Byla to gelovka, takže mu pěkně sklouzla krkem do žaludku. Pták mi pak připadal takovej nabitej... jediný minus bylo, že mohl do vody jen na takovou hloubku, kde dosáhl blánama na dno. A lítal jako tučňák

Nfishmen17a - Profil | Ne 4.4.2021 23:27:38

Olovo se používá už mnoho desítek,stovek let.A není vidět nějaká katastrofa.Zatímco plasty,vidíte na každém kroku,na každé větvi.Po větší vodě,visí na každém břehu,na všech větvích,keřech plasty a vlchčené ubrousky.Což jsou také plasty.Vlchčené ubrousky jsou katastrofou.Ani čističky odpadních vod,neví co s nimi.

NGašpi - Profil | Ne 4.4.2021 14:03:00

rybomil >> všechno vytěpat, ja bych se s tím moc nesmolil....nejsem střelec, ale kdybyh byl tak tu není ani kvákanec...to by byl ornitologický armagedon 🦆🦆🦆🦆🦆😁

Nrybomil - Profil | Ne 4.4.2021 12:49:36

Gašpi >> no ale já myslel Kačku Brožovou, je příjemná, akorát na tý fotce schovala kozy : D)
ten lov docela slabota co se týče ulovených kusů. Tam co jezdím na JČ vloni 198 ks, předloni 330 ks, 2018 nějak 450 ks. střílí rakušáci a kachny sic platí, ale si je neberou. Tak polovic je tím pádem k prodeji veřejnosti.

NGašpi - Profil | Ne 4.4.2021 11:24:38

rybomil >>🙋‍♂️ kačeny jsou škodná, která decimuje obojživelníky, jikry, plůdek, rybí droboť prostě všechno ..... podpora myslivců na větší odstřel kačen olovem
Kachnu morčáka taky regulovat a tak by to mělo vypadat ..... to je pěkná práce s olovem 👍😁

NGašpi - Profil | Ne 4.4.2021 11:21:53

Jak se jednou začne o takových hlupotách mluvit, tak je konečná ..... takové hlupoty se musí hned odpálkovat a ty přetrhdíla pěkně proplesknout😁💪👍

Nrybomil - Profil | So 3.4.2021 15:18:53

Gašpi >> neblbni, Káča je v tomhle v poho.

Nrybomil - Profil | So 3.4.2021 15:17:40

já 2 >> :-)))

Nsliver - Profil | So 3.4.2021 14:44:53

já 2 >> asi ne tolik, jako když ve Vltavě urveš dva gramové broky a porvou se o ně kachny s plameňákama .

Njá 2 - Profil | So 3.4.2021 14:21:19

sliver >> No pokud vystřelíš v Praze jednu kulku přímo do vzduchu, teoreticky olovo ohrozilo více než 1 000 000 lidí, ne?

Nsliver - Profil | So 3.4.2021 14:10:58

u nás vodní ptactvo nejvíc zabíjí botulin ze splachu polí s energetickými plodinami , ze sinic a jejich rozkladu. Lišky, kočky, norci atd. sežerou toho taky dost.
Čísla uváděná EK, REACH a ECHA jsou vycucaná z prstu a účelově prezentovaná nátlakovou ekologistickou organizací BIRDLIFE, jejíž součástí je i ČSO.
Například 1 000 000 dětí v evropě bezprostředně ohrožených olovem, co to jako je ?
Navíc, dnes jsou nejvíc nebezpečná rezidua pesticidů, herbicidů a zbytků po lécích. Ale to nikoho nezajímá.
U nás je střelba olovem u mokřadů zakázaná asi deset let, kde dále můžou labutě a kachny zobat olovo v takovém množství, aby aspoň jeden pták na následky uhynul ?

Nboticar - Profil | So 3.4.2021 13:05:42

Honza7 >> Já se zajímal pouze o vodní ptáky, kteří pozřeli olovo. Na to je studijí spousta a nemám moc sílu je opakovaně vyhledávat a někam na to dávat odkazy. Stačí použít google.scholar.com a zadat slova jako třeba "birds lead poisoning" a ty studie vyhledat. Protože asi nemáš přístup do placených vědeckých časopisů, tak lze často najít "pirátské kopie" těch článků na SCI-HUB. Občas se informace o ptácích otrávených broky objeví i v médiích. Naposledy to byli tuším plameňáci. Na čem se asi shodneme je to, že pro ČR je těch studí málo. ECHA nedělá nic jiného, než že plní úkoly evropské komise. ECHA nedělá obvykle ty studie, ale přebírá informace z těch časopisů nebo odjinud. Poslední doporučení vyšlo z toho důvodu, že toto doporučení bylo vyžadováno v jednom ze znění příslušného Nařízení. Funguje to asi tak, že politici nám tu řeknou, jak hlasovali proti zákazu olova, ale že zároveň odhlasovali, že má ECHA vypracovat doporučení pro omezení olova do nějaké doby, už nám zapomněli říct. Protože to je v ČR nepopulární.

NBacha San - Profil | Pá 2.4.2021 22:25:57

Danda05 >> Kdo to používá, nemyslí :-)