Rybářské svazy a ochrana původních druhů ryb: Jaká je realita?

6x v oblíbených a 2x v ignorovaných.

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

NScorpio-75 - Profil | Út 14.1.2020 12:56:12

Karel Liška

NHonza7 - Profil | Út 14.1.2020 9:03:32

Mrknato >> Ahoj Pavle, náš svaz ( ÚS ) likviduje schopné co mají výsledky za účelem dovozu ryb z jiných zemí - při tom u nás je dost lidí co jsou schopni udělat potočáky, to víš pokud z větší dálky se ryby dovezou, tím je to levnější - strohá matematika našeho ÚS.

NMrknato - Profil | Út 14.1.2020 8:47:51

Honza7 >> Zdravím tě, určitě nejsem jediný, kdo zažil mezi lety cca 1974-1995 rybařinu na mennších řekách, která se s tou dnešní nedá vůbec srovnávat. Co se změnilo? Je toho hodně. Mění se příroda, klima, životní styl lidí, a z toho pro mě plyne, že se musí nutně změnit i rybařina. Neříkám to rád, nemám z toho radost, ale je to realita. Dnes si kupujeme emisní povolenky, zakazujeme dieslová auta, pole musí vyprodukovat 3x tolik plodin co dřív, ruší se atomové elektrárny, vyrábíme elektřinu z větru a vody, odpadní vody nepouštíme do země, ale do řek a co to znamená? Mizí biodiverzita. Je to šeredný slovo a jestli to chceme napravit, tak to bude stát ohromný peníze a zhorší se životní styl lidí, na který si všichni zvykli. A současně nemůžeme zachraňovat jen jednotlivé druhy například pstruhy, nebo čolka, nebo čmeláky.
Z chovu například čmeláků je byznys. Dívíš se, že z chovu pstruhů je také byznys?

Jen náš Vč.ÚS má 829ha pstruhovek o délce 1382km. Čím je má zarybňovat? No podle mě pstruhy nakupovat od těch, pro které to je byznys a umí to...... MO ČRS jsou právnické osoby, stejně jako ÚS. ÚS jako uživatel revírů potřebuje zarybnit a kde má vzít potřebné násady, když svéprávné MO jedou v kapřbusinessu, většinou pro sebe, pro své soukromáky? Když koupí pstruhy 30cm u komerčních chovatelů, rybáři mají co lovit a samozřejmě to nezachrání pstruhy. Když koupí pstruhy 10cm od MO, rybáři mohou tak akorát závodit, nebo provádět kontrolní odlovy a pstruhy to také nezachrání, protože hamižné MO vymlátí nejen chovné úseky, ale i revíry....., a na nákup slušných ryb už nejsou peníze.

A jako dnes vše, měla by být i rybařina o penězích. Tak jsme si to zařídili, nemůžeme se tomu pak divit a svaz by o tom měl zapřemýšlet a změnit soji strukturu a toky peněz ve svazu. Není dále možné chtít podporovat a doplňovat původní druhy ryb a současně přeposílat cca 50% peněz od rybářů do MO......, protože MO je základ rybařiny. MO není základ rybařiny, soudruzi si napsali, že MO jsou základem svazu a to je velký rozdíl.

NHonza7 - Profil | Út 14.1.2020 5:34:46

Mrknato >> Ahoj Pavle v pohledu na pstruhové vody se určitě neshodneme. Jak už tady zmiňoval kolega - opravdu si myslíš, že pouze v místě kde působí Honza Knap je pouze příznivá situace pro lososovité ryby????
V celé republice takové revíry nejsou????
Proto je takový současný stav jaký je - myslíš, že může zmutovat pstruh v kapra???
Nepamatuji, že na revíru kde jsem rád chytával se kapři proháněli - za to tam bylo spoustu potočáků, lipanů, střevlí, hrouzků a dalších. Dnes tam můžeš vyrazit na kapry - stačí ti to takhle napsat.
Bez práce v terénu to nejde ani nepůjde - jiná cesta k zlepšení současné situace není. U nás jsme měli kolegu - Stilet, který měl výsledky, když ostatní dávno byli bez pstruhů. Víš jak to dopadlo???
Zlikvidovali ho !!!!! Úspěch se neodpouští.
Můžeš neschopný blbec vychovat schopné rybáře - podle mě to nejde.

Nsindeji3 - Profil | Po 13.1.2020 23:38:58

Mrknato >> Nebudu tady veřejně označovat MO, kde by mohli, ale třeba nemají dost lidí atd. Naposled používaný na chov tam jsou dva potoky, jeden cca 2,6km, kde jsem se byl podívat minulý rok a viděl slušné PO, ale i potěr. Pak další asi 1,5km potok, kterej není tak přírodní a když se tam ještě lovili agregátem, tak dával 5-10% toho, co v minulosti, ale bez jakéhokoliv prahování atd, což by pomohlo. Na obou jsou i dneska nějaké zbytky PO a jsou tam vranky a mihule. A to se tam nějaký rok nic nedávalo. Další potok k dispozici má nějaké 3 km, který se už nepoužil déle, ale je přírodního charakteru s dostatkem vody - rozhodně by v něm šli. Ryby v něm dlouhodobě jsou bez vysazování. Na revíru samotném je bez vysazování přírodní PO ze samovýtěru po celém toku, jsou tam hluchá místa a většina míst je s malýma pstroužkama (10-20cm špačči), ale mírovej se sem chytne a níže jsou i krásní velcí lipani, vranek a mihulí je tam skutečně mnoho, sám jsem se přesvědčil při rekonstrukci břehu bylo cca 20 metrů řeky odkloněno a ochránce přírody ze vzniklé uzavřené laguny vylovil několik ks PO, přes 100 vranek a asi 20 mihulí. Podle mě by to stačilo jenom podpořit.

NMrknato - Profil | Po 13.1.2020 22:58:39

sindeji3 >> Když to není pravda, tak mně ukaž revír, kde se v jeho prospěch může rabovat 47km pokoků-revírů a dalších cca 40km chovných potoků. Nebo nemůže, ale rabovat by se dalo.

Edit: nikdy jsem neřekl, že si práci vymýšlí, ale jen říkám, že jeho entuziasmus pro který je schopen se spolčit s lidmi jako je Dytrych, nebo Hýbner, by měl pro P rybařinu v ČRS význam. Po nechová v ČRS jen on.

NDenny - Profil | Po 13.1.2020 22:54:40

Mrknato >> Proc jsou ty ryby pryc,to me opravdu zajima,predatori,lovci,nebo proc.Ja od jiste doby opravdu fandim hlavne muskarum,protoze oproti jinym jsou v lovu znacne omezovani a myslim,ze by bylo spravne,kdyz uz je to takhle nastavene,aby aspon meli dostatek ryb,puvodnich ryb.

N1Mara - Profil | Po 13.1.2020 22:54:13

Mrknato >> Já ty revíry samo sebou neznám, do pstruhovek nedělám , ale nemůžeš napsat, že za Honzou není vidět kus práce a že jeho práce je zbytečná. Dále se v tom já pitvat nebudu, spoustě věcí nerozumím a tak mě je mrzí, že na místo aby se lidi dali dohromady tak se štěpí a uráží a podobně na místo toho, aby se něco vymyslelo aby to fungovalo jako dříve a to myslím né jen u řadových rybářů, ale i u vedení svazu :-)

Nsindeji3 - Profil | Po 13.1.2020 22:53:17

Mrknato >> Nemluv o všech ostatních MO, protože to prostě není pravda, že vhodné toky mají jenom u potočáka62. Vím o místech, kde to je, jak tvrdíš - ekologicky zničená pstruhovka dobrá jen pro granuláče a vím o místech, kde mají krásné chovné potoky a revíry, kde se PO vytírá, je tam mihule, vranka a zdejší populaci PO by stačilo jen mírně pomoct (ale i teď čistě ze samovýtěru v samotném revíru se tam mírovej PO chytne) a mohli by dělat totéž, co u něj.

NDenny - Profil | Po 13.1.2020 22:52:07

Mrknato >> Ne nepodleham,vychazim z toho co vidim a vim. Absolutne neverim,ze v cele Ceske republice maji jen oni takove podminky,takze kdyz pominu nektere oblasti jako jsou NP,Lanskou oboru a par dalsich lokalit,kde bych povazoval za samozrejme,ze tam ta ryba bude,protoze se tam nesmi bezne chytat,tak proc ostatni,kteri maji stejne,nebo podobne podminky ty ryby nemaji. Ja jsem presvedceny,ze je za tim hlavne hromada poctive prace,protoze kdyby se nestarali,byli by na tom stejne jako je tomu na vetsine ostatnich P reviru,kde pak nahrazuji ty stavy ryb treba duhakama.

NMrknato - Profil | Po 13.1.2020 22:48:01

1Mara >> To, co tady píšu, psal i potočák62 a co se týká rozsahu revírů, stačí se podívat do soupisu revírů a na mapu. Jedná se o zatím o čisté Krkonoše, tak se tam ryby rozmnožují, jako dříve všude. Já mu to nezávidím, ale situace ve zbytku Vč. ÚS je zcela jiná. Na Orlicku také chovají Po, vysazují jich dost, ale za rok ty ryby jsou pryč....... a tak je to všude.

NMrknato - Profil | Po 13.1.2020 22:31:18

Denny >> Podléháš propagandě. Nikoho nešpiním. Mají hodně potoků, tak mohou dělat to, co dělají. Co říkám já, že to není přenosné na jiné MO!!!

Nvaga - Profil | Po 13.1.2020 22:13:37

Zase si nevzal lieky..

N1Mara - Profil | Po 13.1.2020 22:07:05

Mrknato >> Pavle, to co ty tvrdíš nemáš ničím podložený, nebo máš ?

N1Mara - Profil | Po 13.1.2020 22:05:54

Mrknato >> No, měl bys pro sebe něco udělat, opravdu se vysrat na měření pinďourů a zajet přímo osobně k Honzovi, abys jeho práci viděl, né je jeden potok, ale další jejich vody, o které se stará, a někde generační rybu na tření odlovit musíš a kde jinde, než na svých původních tocích. Já netvrdím že jsi blbec, to bych si nedovolil, ale sám Honzu a jeho práci znáš jen z MRKu, ve skutečnosti by to pro tebe bylo i jiné a přestalo by tady běhat to Potočák62 a DH versus Svaz a jiné píčoviny. Opravdu už by se lidi měli semknout a začít na místo keců něco dělat.

Já u něho na návštěvě byl, hlavně tedy né kvůli pstruhovým vodám, ale kvůli slunce a KO, jinak Honzu a jeho zdravotní stav obdivuji, že vůbec dělá to co dělá a vydrží, a i to že dýchá o polovic méně než my, strčí do kapsy i mladý lidi a to je srdcařství. Jako fakt tam zajeď třeba s manželkou a udělejte si hezký výlet, Honza nekouše a věřím, že by sis i krásně zachytal a podobně. To je můj názor. .-)

NMrknato - Profil | Po 13.1.2020 22:03:47

sindeji3 >> Ty revíry (potoky) co rabuje agregátem asi bez výjimky mají 47km....... Udicí se tam odloví pouze desítky jedinců PO. K tomu samozřejmě chovné potoky, celkem hodně přes 80km. Řeka kam ty ryby přemísťuje má 15km. Které okolní MO mají takové podmínky, nebo MO v jiných ÚS? Proto jeho "Pláničkova metoda" není přenosná na jiné revíry, stejně jako ta Pláničkova....)))

NDenny - Profil | Po 13.1.2020 21:44:42

Mrknato >> Me to neda :-) Ja ty reviry znam z fotek a videl jsem fotky,kde rybari lovi,pisu si s lidmi,kteri tam lovi,takze opravdu si myslis,ze na vode,ktera ma I dvacet metru na sirku se da lehce chytat ryba do ruky? Chovne potoky a vody,kde se muze lovit s povolenkou je prece rozdil I kdyz jsou to reviry,nemam pravdu? Nezlob se,ale tohle uz me zavadi za kazdou cenu pospinit vysledky neci prace.Byl jsi se tam vubec nekdy podivat? Videl jsi ty vody,na kterych se opravdu lovi? Pokud ne,tak nechapu,jak tohle muzes napsat.Fotky kde treba ukazuje ,kde delaji prahovani a kde jsou I tune,ty si opravdu myslis,ze to jsou reviry,kde muze kazdy s platnou povolenkou jit a lovit tam? Pripada me logicke,ze kdyz je nekde chovny potok,tak se pak nejakym zpusobem slovi,nejednoduzsi je asi ten agregat,ale jak jinak z te vody dostat tu odchovanou rybu,poradis?
Pokud v tehle MO maji ryby a v jine se stejnymi nebo podobnymi podminkami ty ryby nemaji,tak jake jsou ty vlivy,mozna myslis nezajem,pohodlnost a lenost,to pak s tebou musim souhlasit.
Mam na tebe prosbu.Jses chytrej chlap.tak pokud me budes odpovidat,tak naprosto vecne na to,co pisu,zadna omacka a okecavani me fakt nezajima.

Nsindeji3 - Profil | Po 13.1.2020 21:24:11

Mrknato >> Ale je to jeho zásluhou. Kousek vedle jsou stejný revíry stejnýho charakteru, kde jsou všechny předpoklady a zdaleka to s rybama takové není, protože tamní MO pro to nic nedělá. Je to čistě tím, že se stará.

NMrknato - Profil | Po 13.1.2020 21:18:05

1Mara >> Já zas na rovinu říkám, že jestli "u něj" ty PO jsou, tak to není jeho zásluhou, ale komnbinací vnějších vlivů. Ono vytahat z potoků tisíce PO a vysadit je do pár tůní není zázrak...... Viděl si ty "jeho potoky, co jsou revíry"? Tam se nedá chytat jinak než do ruky, nebo agregátem. To dělá většina P MO......

NKáceč - Profil | Po 13.1.2020 21:12:16

1Mara >> ale o všem rozhoduje ten s největším pinďourem, proto to měření. Akorát se to zaseklo na tom, že se nemůžou dohodnout na nestranným rozhodčím....

N1Mara - Profil | Po 13.1.2020 21:08:25

Mrknato >> hele na rovinu stojím za tím, že u Honzy ty ryby jsou a drží se a to je nějaký výsledek na orzdíl od svazu a jeho vedení, kam až to nechali zajít, podívej se do okolních P vod. jsou zdecimovaný a podobně, takže dle mého tady by se mělo začít tahat za jeden provaz a na místo měření si pinďourů začít jednat a konat .-)

NDědek - Profil | Po 13.1.2020 21:06:22

Mrknato >> oni by ho tady úplně dojebali. Mezi ně bych jít nechtěl...

NMrknato - Profil | Po 13.1.2020 21:02:33

Dědek >> Tak vám pučíme potočáka62..... on dá know hauuu, vy novodur a potočáci vás umlátěj ploutvema......)))

NDědek - Profil | Po 13.1.2020 20:55:39

Mrknato >> v Ostravě prý tři kila...

NMrknato - Profil | Po 13.1.2020 20:54:32

1Mara >> Chápu, já tam také chytal... Nejdřív zmizel Li a Po, ale s tím nikdo nic neudělá, ale pak zmizeli až na provařené fleky i Pd a Si.......
Co ale můžeme chtít, když všichni chtějí kapř a z cca 2500,-Kč od každého rybáře svaz dává do revírů jen 500,-Kč a to hlavně do kapř?

N1Mara - Profil | Po 13.1.2020 20:43:17

Mrknato >> Tak asi tam chytá či chytal, já to nevím, jen se mě jeho odpověď líbí to je vše a podepsal bych se pod to .-) usuzuji podle sebe a našich vod jak vypadají .-)

NMrknato - Profil | Po 13.1.2020 20:31:42

1Mara >> Nevím, jak na to p. Vladimír Miller přišel, ale na revírech které jmenoval se nevyskytují už ani Pd a Si........

N1Mara - Profil | Po 13.1.2020 18:34:13

Dám jsem jednu reakci z fb pod kterou bych se podepsal .-)

Vladimir Miller Takové ty politické kecy, co jiného čekat 😒. Ohánění se čísly a penězi, výmluvy, napadání a kritika opozice a výsledky skoro žádné :-(... Zajímavé že Jan Knap výsledky má a práce za ním je víc než vidět !!! ☝️ To se o druhé straně myslím zrovna říct nedá, že se někde bezmyšlenkovitě i něco nasype a za chvilku tam nic není? Super, tak máte argument investice za xxx tisíc a následně výmluvy na stavy toků atd. - pro rybáře jsou to vyhozené prachy a výsledek žádný. U nás v okolí PO prakticky zmizel, Chrudimka, Doubrava, Loučná, Krounka, Novohradka. A čím dál víc se všude objevuje PD, aneb reofil jak noha. Jak u prostřeného stolu se tam zdrží vydra a norek a odskáče to i zbytek původních obyvatel toku + další negativa.
Pak je výsledek takový jaký je, proto už jezdím chytat jen na vody k Jan Knap 👍🎣🐋🐟 Jinak už bych ani nevěděl jak PO a Li vypadá :-(
Bohužel práce u koryt je vždy +/- stejná, se stejnými výsledky a těžko se těch "poctivců" a "srdcařů" zbavit rychle, jak by bylo potřeba :-(
Snad se víc lidí začne zajímat a zapojovat, ať se nestane, že by děti znali například PO a Li jen z knížek a v MO by k povolence dostávali zdarma koblihu 😕
Petrův Zdar ...