Mohykáni pod Pálavou

Diskuse k rybářskému videu Mohykáni pod Pálavou

Autor diskuse: Martin M. - Profil , 8.3.2016

Nafjee - Profil | So 12.3.2016 12:25:26

WsaW >> Já si myslím, že na tom bude mít z nějaké malé části i samotná voda, protože pochybuju, že není nějakým způsobem znečištěná. Minimálně na ní mají vliv kyselé deště. Ty mají třeba i vliv na zemský povrch a pokud se v půdním podloží nachází nějaké ložisko s obsahem hliníku, tak ten je kyselinou sírovou rozpouštěn a dostává se do půdy. Pak následně třeba do hub, rostlin atd. Nevím, kolik bys toho musel sníst, aby to mělo mít na zdraví nějaký vliv, ale ta možnost tady je. Stejné to bude i u těch ryb, které v sobě mají nějaké množství olova. Možná by ti dříve narostly ploutve, než by tě nějakým způsobem poškodilo olovo .)

    NWsaW - Profil | So 12.3.2016 12:24:13

    Grasel >> To nevím, proč se to cínovalo. Jediné co jsem zjistil, tak že se cín používá jako ochrana proti oxidaci (např u plechovek a tam se stejně ještě lakuje, protože i cín je toxický). Ale proč jsou tedy ty amalgámové plomby? Když je olovo tak jedovaté? Záleží na tom, jaké produkty z toho olova vznikají, a ty mohou a nemusí být nebezpečné.

    Nicméně na to už odpověděl Knedla12.

      Nafjee - Profil | So 12.3.2016 12:20:18

      WsaW >> V sedimentech se vyskytuje tolik plynů a probíhá celá řada chemických, biochemických a biologických procesů.

        NGagi - Profil | So 12.3.2016 12:13:34

        Martin M. >> Nikdy jsem odpadávací olovo nepoužil, jen se mi nelíbí hon na čarodějnici (Těšínského) a to jsem nikdy jeho zboží nekoupil. Přiznávám .... jednou jsem dostal darem plovky oliheň i s dipem. :-)

          NWsaW - Profil | So 12.3.2016 12:12:33

          Knedla12 >> Děkuji za objasnění. To, že jiné látky jako napříkald uvedený NaOH reagují s olovem za vzniku onoho oxidu olovnatého jsem nevěděl.

            NWsaW - Profil | So 12.3.2016 12:09:45

            afjee >> Já toho o olovu moc nevím, ale pokud tedy není rozpustné (jak sám píšeš), tak jak se z těch sedimentů dostane do ryby? To ho jako ryba sežere? Nebo to olovo sežere nějaká vodní breberka a tu pak sežere kapr? To že každá látka může mýt lékem i jedem zároveň je známo. Píše se to často i v učebnicích toxikologie. Prý záleží jen na dávkování...

              NGagi - Profil | So 12.3.2016 12:09:00

              Martin M. >> Reagoval jsem na celou diskuzi. Samozřejmě že olovo může být pro lidi a zvířata nebezpečné, ale myslím že v případě olova ve vodě to nebude tak horké. Znám lidi co mají celý život olověnou střelu v těle a jsou zdrávy (tedy až na problémy způsobené přímo tím postřelením). Olovo je nebezpečné při spolknutí (vodní ptactvo) 100g olovo nikdo nespolkne ... leda někdo kdo je pořádná husa.
              Ps: Olovo se v přírodě prostě vyskytuje.
              Pps: Rostliny na střelnici 50% olovo a 50% hlína měli v sobě stejné množství olova jako rostliny z volné přírody.

                NWsaW - Profil | So 12.3.2016 12:06:02

                Soulfish >> Ano, oxidace tam proběhne, ale je výsledkem této oxidave oxid olovnatý? Pro nějž jsou uvedeny ty R a S - věty?

                  NMrKos - Profil | So 12.3.2016 12:00:08

                  Jarda Těšínský >> třeba osobně považuji zákony naší země za nadřazené nějakému DVD od Foxe nebo velitelství kaprařských značek v Anglii... a už vůbec nevidím důvod, proč bych se tam měl někoho na něco ptát

                  pokud je to z pohledu kapraře naopak, tak se nedá nic dělat... ono to o něčem taky svědčí

                  ale v kartě také nemám fotky velkých ryb, takže můj názor nic neznamená a argument o tom, že kaprařská značka nepoškozuje životní prostředí raději ani nekomentuju

                    NRajsi - Profil | So 12.3.2016 11:58:22

                    Jarda Těšínský >> Jardo, olova od Foxe stojí ranec a ne každý si muze dovolit hazet je do vody, kdežto prezentovány systém s odpadavacim olovem a domaci vyrobou olov ano. Snad si rozumíme.

                      Nnofish - Profil | So 12.3.2016 11:54:42

                      Jarda Těšínský >> Cín se do olova přidává, pro zvýšení jeho tvrdosti. Není nutné používat cín. Je to dobré do krmítek a podobně, zpevní je to.
                      Ovšem tvrzení, že je olovo v obalu (barva, plast), že se nic neděje, není moc aktuální. Povrchová úprava/obal, má opět nějakou životnost.

                        NMartin M. - Profil | So 12.3.2016 11:52:25

                        Gagi >> ja si nemyslim, ze to jsou magori, alespon v pripade olova.

                          NJarda Těšínský - Profil | So 12.3.2016 11:48:50

                          Pokud vim na vyrobu zatezi se nepouziva ciste olovo ale slitina s cinem a mozna jeste necim navic vsechna olova jsou zapouzdrena v nejakem obalu. Kdyz se podivate na na dvd od Foxe pouzivaji odpadavajici olova a nebo nove od Nashe ktere vyslo vcera a je zatim na youtube tak treba Alain tam doporucuje odpadavajici zateze. Protoze se jedna asi o dve nejvetsi a nejprestiznejsi znacky v kaprarine z Anglie s celosvetovou pusobnosti neverim ze by jakkoli poskozovali zivotni prostredi. Tem kterym to lezi hodne na srdci doporucuji napsat primo na velitelstvi techto znacek do Anglie a zeptat se jak to s tim olovem je. Pochybuji ale ze to nekdo z Vas udela. Ja mam na vikend lepsi zabavu tak se tu mejte hezky a nehadejte se :)

                            NGagi - Profil | So 12.3.2016 11:48:23

                            Tahle diskuze je důkaz že magoři co hodně mluví (píší) překřičí ty co něco dělají, znají a umí. A když se na to pak podívá někdo nezaujatý a ne příliš znalý problematiky, nabyde dojmu že mají pravdu.
                            Demokracie není zkrátka to nejlepší pro posun vpřed.

                              NLeorim - Profil | So 12.3.2016 11:47:42

                              9minuta dělají to všichni .....https://youtu.be/vxApE49i2wc

                                NMartin M. - Profil | So 12.3.2016 11:47:26

                                Soulfish >> v plynech se nevyznam, myslel jsem ze to je treba kyselejsi nebo zasaditejsi vodou, nebo nejakou reakci s bahnem.

                                  Nafjee - Profil | So 12.3.2016 11:47:12

                                  WsaW >> Pokud si to dobře pamatuju, tak by olovo ve vodě rozpustné být nemělo, ale je lipofilní, tedy rozpustné v tucích. No a za předpokladu, že se usazuje na dně v sedimentech, které se společně s potravou dostávají do těl živočichů, může být olovo skrz potravní řetězec přeneseno až do našich těl. A to, že olovo patří mezi těžké kovy a v určitých koncentracích je pro lidský organismus nebezpečné, to je známá věc a netřeba se o to přít. Proto absolutně nechápu, jak může být někdo tak bezohledný a vidět před sebou jen kapra rekordních rozměrů a ještě s klidnou tváří konstatovat, že je třeba takové ryby chránit a jak celkově přírodu miluje. Pokrytectví.

                                    NSoulfish - Profil | So 12.3.2016 11:40:51

                                    Martin M. >> jo, to by mohlo být, protože těch plynů ve vodě je prostě značně míň než tady u nás nad hladinou - tady to frčí v sekundách

                                      Nnofish - Profil | So 12.3.2016 11:38:44

                                      Leorim >> nápodobně. Jdu jen nastudovat teorii o neškodnosti olova a pravděpodobně i o tom, že i do budoucna je jedno, kolik se ho pod vodní hladinou válí.

                                        NMartin M. - Profil | So 12.3.2016 11:38:22

                                        Soulfish >> na nekterych revirech ti stribne olovo zcerna doslova za par minut.