Fotografování z pohledu amatérského rybáře

Diskuse ke článku Fotografování z pohledu amatérského rybáře z blogu anyz.mrk.cz

Autor diskuse: Anýzový dědek - Profil , 23.5.2012
Dále moderují: airfish Profil + jirka0 Profil + DeProfundis Profil

V jakém programu upravujete svoje fotky?

A) Zoner44%

B) Adobe Photoshop24%

C) IrfanView3%

D) PFX studio4%

E) Jiný - prosím napište jaký25%

Od 24.5.2012 hlasovalo 343 čtenářů.

NCasio - Profil | Pá 21.12.2018 15:20:48

Tatra815 >> Nejlíp se polepšíš když se začneš ptát co je špatně.

    NDenny - Profil | Pá 21.12.2018 15:07:31

    DeProfundis >> No protoze jsem s timhle tak nejak pocital a obaval se,ze bych mohl "napalit " fotak,tak jsem si koupil drzak ,ktery pridelam na stativ,takze fotak samotny bude od toho miopse dost daleko.
    Neewerֲ® 11"/28cm Adjustable Friction Power Articulating Magic Arm and Large C

      NDeProfundis - Profil | Pá 21.12.2018 11:38:33

      Denny >> je pravda, že se paprsek trochu rozšiřuje a nedrží tenkou "tečku", ale ono bude záležet především na citlivosti toho miopse. Když bude někdy chuť, tak to můžu otestovat. Jako daleko větší problém však na tu dálku vidím to, že by mohlo dojít k náhodnýmu nasvícení čipu v aparátu a to bysme asi raději nikdo testovat nechtěli. Tak to ber jako varování při pokusech, aby sis toho miopse nedal do sáněk na blesk a pak s ním nehledal paprsek a neoddělal sis blbou náhodou čip. S mrazem a laserem je opravdu problém, musel bys ho nějak udržovat v teple.
      Jednu takovou kamerku mám na kablíku i s ledkama, ale musel bych sebou tahat noťas, abych videl to video. Na mobil mi to bohužel nejde, takže jsem to vlastně nikdy nepoužil.

        NTatra815 - Profil | Pá 21.12.2018 10:47:17

        Jo,fotky hrůza,ale baví,snad to někam dokopu.

          NDenny - Profil | Pá 21.12.2018 10:34:38

          Tatra815 >> Nikdo uceny z nebe nespadl,ja se ucim porad :-) Dulezite,ze te to bavi.

            NTatra815 - Profil | Pá 21.12.2018 8:45:55

            Zdravím pánové,fotoaparát a sklo pořízeno,tak se začínám učit,zatím jen z okna jsem marod a tady jedna prvotina,no nic moc,snad se polepším.

              NDenny - Profil | Čt 20.12.2018 20:35:33

              Serjoža >> To mam rad,daleko od lidi,kam jen tak nikdo neprijde.Jezdime do lesu na sever,kde nemame ani signal na mobil.Uzasnej relax,kdyz vyjdes rano ze srubu a nikde zadnej rachod od aut,nikde neslysis zadnou fabriku,maximalne volani ptactva nebo sumeni vln jezera.Chytis si rybu,kterou si upeces a pijes caj z kotliku.Kdo nezazil asi neuveri,jak obrovsky je to relax.I kdyz jsou urcite mnozi,kterym by to pripadalo nudne bez telky,pocitace,prodejny za zadkem a vsech dalsich vymozenosti by byli otraveni.

                NSerjoža - Profil | Čt 20.12.2018 19:58:48

                Denny >> jo a není tam žádná cesta,stavěli to pomocí vrtulníku,aji tam lítají vrtulníkem.dá se tam jen na enduru dojet.

                  NDenny - Profil | Čt 20.12.2018 19:35:59

                  DeProfundis >> Psal jsem si s odbornikem na lasery a jdu od toho.Budu to vyuzivat jen asi doma nebo na nejakou kratkou vzdalenost.V zime je laser temer nepouzitelny,vadi mu mraz a vysvetlil me jak jde paprsek atd.Je to docela veda a navic zakony tady znacne omezuji pouziti silnejsiho laseru.Jeden jsem objednal,ale jak pisu,bud doma nebo venku na kratkou vzdalenost za prijatelneho pocasi.

                    NDenny - Profil | Čt 20.12.2018 19:29:08

                    Dneska me zaujala jedna vec,zdanlive nesouvisejici s fotografovanim.Ale,jen zdanlive..Mam pustenou telku a ukazovali endoskop pro pouziti v domacnosti,takze na prohlidku ruznych mist,kam se clovek bezne nemuze podivat.,treba do odpadnich trubek atd.Takova smirovaci kamerka :-)Tak jsem zacal hledat a nasel jsem jeste lepsi(podle me),s kterym jde jednak I fotit,nahravat kratka videa,ma nastavitelnou intenzitu osvetleni,pouzitelny pod vodou,wi-fi a kabel s dosahem 3.5metru. Okamzite me napadlo,ze by to mohl byt velmi dobry pomocnik na kontrolu budek,nor a dutin.Neuvazoval jsem s timhle o samotnem foceni,kvalita by asi byla velmi mizerna,ale kdyz uz s sebou taham mobil,tak proc nevyuzit moznost zjistit,zda je treba dutina nebo kratsi nora necim obydlena a nasledne toho vyuzit na pozorovani nebo foceni by nemuselo byt az tak uplne marne. Nemate nekdo s necim podobnym zkusenosti?
                    Wireless Endoscope, Depstech WiFi Borescope Inspection Camera 2.0 Megapixels HD Snake Camera for Android and iOS Smartphone, iPhone, Samsung, Tablet - Black(33FT)

                      NDenny - Profil | Čt 20.12.2018 19:06:10

                      Serjoža >> Nejaka horska chata?

                        NSerjoža - Profil | Po 17.12.2018 19:12:57

                        Rumunsko.

                          NDenny - Profil | Po 17.12.2018 19:06:59

                          Abych jen neblafal,tak jedna fotka z dneska.

                            NDenny - Profil | Po 17.12.2018 13:40:09

                            DeProfundis >> To je jen takove me teoreticke uvazovani laika,jen si rikam,ze nekde nejake zarizeni bude.V dobe kdy se vyrabi mnohem technicky slozitejsi veci treba pro armadu by to pro nejake vyvojare mela byt hracka.Treba to nekdo nekde pouziva,ale kdo a
                            jaka je cena,kdo vi :-)
                            Co se tyka toho Miopse( mimochodem uz ho mam doma) ,tak jsem si precetl vse mozne o jeho vyuziti a pochybuju,ze pouziju vsechno a zatim ani vsemu poradne nezozumim,ale o to nejde.Hlavni vec,kterou jsem studoval je ten laser a vychazi me z toho,ze na denni pouziti,kdyz je vic svetla a na vetsi vzdalenost bych musel pouzit pomerne silny laser,aby to fungovalo bez chyby.Laser s malym svetelnym vykonem nebo vetsim rozptylem svetla,jak jsem pochopil,muze zapricinit nespravnou funkci toho Miopse a je v podstate nepouzitelny.No a znas zver,kdyz se ji neco nelibi,tak dokaze uprene sledovat zdroj,odkud to vychazi a je jedno,zda jde o zvuk,pach nebo svetlo.Takze tam se opravdu bojim,ze bych se silnym zdrojem mohl nejake zveri nebo ptakum poskodit zrak,kdyby to bylo nainstalovane nejak nevhodne.Takze se na to asi vykaslu a zacinam premyslet o lacinne fotopasti(tam,kde delame jsou opravdu ty jednoduche za par dolcu,kde fotky jsou opravdu jen orientacni),nainstalovat a pokud bych videl ,ze je tam nejaka pravidelnost v navstevovani zveri,tak premyslet,co a jak dal.Nainstalovat to nejam na stezku zvere nebo k dutine,asi by to bylo zajimave,ale jak ctu to,na co to lide pouzivaji,tak venku ten laser nepouziva temer nikdo nebo opravdu jen na velmi kratke vzdalenosti.Zacnu to pouzivat az po vanocich,je to darek :-),tak pak se s tim zacnu teprve v praxi seznamovat :-)

                              NDeProfundis - Profil | Ne 16.12.2018 22:35:11

                              Denny >> no to by sice šlo, ale opět by to vyžadovalo značnou dávku bastlení. Musel bys mobil rozdělat a najít motůrek na vibrace, na něj připojit vhodné relátko a tím teprve spínat spoušť aparátu. Ale i tak by to mělo dost spoždění, než by ti začal vyzvánět mobil po zaznamenání PIR fotopasti.
                              Pokud chceš fakt ušetřit, tak bych našel poblíž nějakýho kutila, co rozumí elektronice. Dal bych mu nějakou bezdrátovou spoušť a nějakej PIR senzor, oboje od číňana za pár šušní. A pro něj už by to nebyl problém zapojit tak, aby ten PIR senzor zapnul tu bezdrátovou spoušť. V podstatě to, co mají ti angláni už odladěný, jen by to stálo zlomek ceny a musel bys to testovat.
                              S tím laserem a miopsem bys to musel taky vyzkoušet, tam bude nejdůležitější uchytit ten laser, aby se opravdu nehnul a pořád svítil na toho miopse a těžko říct, jak to půjde na 100m naladit.

                                NDenny - Profil | Ne 16.12.2018 19:44:35

                                DeProfundis >> Aha,tomu rozumim,takze nejjednoduzsi a cenove nejdostupnejsi zpusob asi bude tem miops.Jeste by jsi me mohl rict jednu vec.Jedna (mozna,ze vic,nevim) z tech fotopsati je udelana tak,ze si muizes nastavit , ze te to okamzite upozorni,kdyz je v tem miste nejaky pohyb.Urcite to znas,pracuje to na jakoukoliv vzdalenost,pokud je tam signal na mobil.To sice neni lacinna zalezitost,ale pracuje to bez omezeni a baterie tam vydrzi I nekolik dni,nehlede na to,ze se tam da pridat zdroj nebo solarni dobijeni.Kdyz neco takove funguje,ze ti to da signal na mobil,nebylo by ciste teoreticky mozne tohle vyuzit? Nejak to predelat aby vzapeti mobil dal podmet ke spusteni fotaku?Napadlo me to,kdyz jsem oteverel suplik u stolu,kde se me vali 3 stare mobily,ktere nepouzivam.Zase na druhou stranu ,netusim,jak dlouho by vydrzel s energii ten mobil i kdyz pridavny zdroj energie,to je asi to nejlacinejsi.Tam co delame 9 dolcu.Ja mobily nemam vubec rad :-),uznavam,ze to neni spatna vec,ale nekolikrat se me stalo,ze jsem cekal na zver a Jitka nebo nekdo jiny me zavolal a to bych vrazdil :-))) Nakonec me Jitka jeden vnutila,aby vedela kde se toulam v bazinach ,ale jakmile jsem nekde na cekane,vypinam zvuk nebo ho vypnu na tvrdo uplne a tak by mel nektery z nich aspon nejake vyuziti.

                                  NDeProfundis - Profil | Ne 16.12.2018 15:27:49

                                  Denny >> to je trochu složitější záležitost:-). Ty fotopasti pracujou na snímači s principem PIR, což je vcelku jednoduchej snímač, kterej umí snímat infračervený záření. IR záření vyzařuje prakticky všechno. Čím teplejší věc, tím víc, takže každej teplokrevnej živočich ho vyzařuje víc, než okolí. A právě změna toho záření se vyhodnotí jako pohyb a to čidlo se spustí. Jenže každý takový PIR čildo má vcelku omezenej dosah, běžně tak do 15m. Ono to snímá celou "scénu" pod daným úhlem a tak na větší vzdálenost ikdyby tam něco živýho proběhlo, tak to bude jen tak drobná změna v IR záření celý scény, že to nevyhodností. Samozřejmě, že ten úhel jde zužovat, ale k tomu už je potřeba nějaká lepší "optika" a zrcátka atp. a pak ta cena bude dost vyskakovat. Ale i tak si nemyslím, že by pasivní IR čidlo fungovalo na 100m. Ono by to třeba fungovalo teoreticky, ale tím, že je to jen jedno čidlo, tak prakticky tam nastane velikej problém - podobně jako když na 100m zamíříš objektivem tak, abys snímal relativně malou plochu a vem si, jak se ten obraz i na stativu docela chvěje. A stejně tak by se chvělo IR záření a to čidlo by bylo prakticky pořád sepnutý. Další problém by bylo nejspíš i v létě samotný chvění vzduchu, kterej se ohřívá od povrchů a na těch 100m by to asi dělalo "bordel". Bohužel by tam podle mě nepomohla ani tzv. světelná bariéra, která by se skládala jak z IR vysílače, tak snímače. Což funguje daleko ryhleji než pasivní IR snímání. Dokonce jsem našel 2 firmy, který takový specialitky vyrábějí pro fotografy, co chtějí fotit třeba i netopýry a asi to i funguje. Jsou to němci a francouzi a ty ceny nejsou zrovna lidový a ani to není bezdrátový. Ale hlavně ani tyhle systémy nejsou stavěný na nějakej velikej rozsah, francouzi mají zvlášť vysílač a zvlášť snímač a k tomu 10m kabel a němci to mají v jednom a na druhou stranu mají jen odrazku a píšou dosah 16m. Takže na IR prostě zapomeň na takovou vzdálenost, pokud nechceš použít ten systém od anglánů a ovládat to přes rádiovej signál na dálku. Teoreticky by na to šla použít nějaká chytřejší termovize, což je vlastně kamera, která ma v sobě místo CMOS čipu mikrobolometr a ten snímá IR záření místo viditelnýho spektra. Ale nepředpokládám, že by vzhledem k vysoký ceně těch mikrobolometrů vůbec někdo uvažoval nad tím, aby ta termovize uměla spouštět foťák. Protože je pak pořád násobně levnější si koupit ten jednoduchej trigger od anglánů:-) Nevím, jestli jsem to popsal pochopitelně, ale závěr by z toho měl bejt takovej, že není jednoduchý něco funkčního udělat na takovou vzdálenost, aby to fungovalo jen pasivně (bez vytvoření vlastního paprsku) a aby to bylo za lidovou cenu.

                                    NDenny - Profil | Ne 16.12.2018 14:20:20

                                    DeProfundis >> Romane porad me nebere hlava jednu vec.Treba ty fotopasti pracujou take na nejakem paprsku nebo zareni a kdyz do toho neco vstoupi,tak to zacne snimat.Presne obracene nez ten Miops ktery paprsek nevydava ale prijima.Ale pro nas by bylo prece mnohem uzitecnejsi,kdyby bylo zarizeni,ktere by pracovalo jako ta fotopast,ale s mnohem vetsim dosahem a mnohem mensim uhlem snimani.Nejak se me nechce verit tomu,ze neco ve svete na ten zpusob neni.

                                      NDeProfundis - Profil | Pá 14.12.2018 16:21:26

                                      Denny >> chápu, to by asi chtělo nějaký sofistikovanější zařízení. Čistě teoreticky by mělo na takovou dálku fungovat i to laserový spojení na miops. Laserový ukazovátko bys pevně upevnil za nástrahu a svítil s ním na ten trigger, kterej bych pro jistotu dal trochu dál od aparátu a pak už bys jen vyměňoval baterky v tom ukazovátku:-) Ale fungovat by to mělo.

                                        NDenny - Profil | Pá 14.12.2018 12:33:25

                                        DeProfundis >> Romane vzdyt vis,jak na tom,po tehle strance jsem :-) Mozna,kdybych to mel nekde napsane krok za krokem,tak bych to dal,ale sam od sebe ani nahodou a uprime,ani se o to nesnazim.Navic,jak jsem jiz psal,neni to pro me zadna nutnost,jen by me to asi umoznilo udelat par zaberu,ktere na blizko udelat nelze.Jedna z tech moznosti je treba to,ze mame velmi dobrou znamou a na hranici jijiho pozemku je zakazana oblast,Byvaly lom,cele uzemi je monitorovane kamerami a pokuta za vstup je extremne vysoka - 20 tisic dolcu,takze si myslim,ze je tam jeste neco jineho.No a z tohoto uzemi prichazi kojoti a navic kojoti s mladaty.Neznam jine misto v okoli,kde by nekdo videl dospele kojoty v doprovodu s odrostlymi stenaty.V te dobe jsou extreme opatrni a dostat se k nim pod 100 metru je obrovska nahoda a stesti.Takze na hranu toho uzemi nainstalovat snimac ,dat nejakou navnadu a nekam na pozemek te nesi zname pripravit fotak.Treba by z toho nic nebylo,ale mozna,ze by se nejaky zaber podaril.Stejne tak je to s mistnimi jezevci,proste nemam cas cekat nekolik dni na par zaberu,jako jeden zdejsi profik,ktery tam byl s malymi prestavkami 5 dni.Presne na tohle a nekolik dalsich veci by se by se to dalo pouzit,jinak bych o tom neuvazoval.

                                          Červené karty: Knapík, nhgjhgjhgjghj