Proč je na Berounce minimálně rybiček

Ahoj chtěl bych se zeptat jestli někdo neví proč poslední dobou je na Berounce tak málo rybiček a nemyslím si že za to můžou dravci ?
Autor diskuse: Tomba - Profil , 3.6.2025 všeobecné - ostatní

Pedro1 - Profil | St 2.7.2025 13:05:27

Nepročetl jsem to celé, každopádně z úseku, kam chodím je situace letos následující. Jedná se o B2, několik set metrů středně hluboký úsek pod dlouhým proudným mělkým úsekem.
Vody málo.
Voda velmi čistá, což už ale je několik let. Mají na to vliv čističky, ovšem otázka zní, zda je takhle "čistá" voda dobrý i pro ryby a jejich potravu.
Z vody zmizely oukleje a tlouštíci. Nevím kam, ale nikdy jsem nezažil, aby ve břehu nebyly stovky kusu rybek 2-12 cm. Teď tam hodím hrst červů a nepřiplave nic. Větší bílá taky není. Přitom ještě před 3 roky bylo možné sledovat kromě ouklejí a tloušťíků stohlavá hejna hrouzků, okouny pod vrbami, na červy se dali chytat krásné plotice, na pelety nebo kouli tam visel do 10 minut slušný tloušť. Teď je tam hovno. Na hladině aktivita nulová, jednou za hodinu zalovení od malé ryby. Ze stromu nejsou vidět parmy ani jiné ryby, které by stáli v proudu a krmily se.
Zároveň jsem v zoufalství bez záběru zkoušel najít chrostíka - pod kameny je hovno, kromě 1 jedné malé pijavičky na 5 kamenů. Nakonec jsem chrostíka našel, malého chcípáčka asi pod 30. kamenem.
Všude hromada schránek od vodních plžů a mlžů, živého jsem neviděl.
Na jaře jsem byl několikrát v nadjezí s feederem a velká bída. Ryb málo a malé.
Ovšem tahle prázdnota v úseku, kde bylo dycky ryb jako hnoje od malých až po velké je teda děsivá.

    G.Moolis - Profil | St 2.7.2025 12:36:10

    Vévoda z Wellingtonu >> Tady se občas dozvíš věci.

      Vévoda z Wellingtonu - Profil | St 2.7.2025 12:32:22

      G.Moolis >> Děkuji za osvětu. Nebudu to dohledávat, ale někdo z kolegů, když jsem se radoval jak čistá Berounka posl. 3 roky byla, a že už ryby v létě tolik nechcípají, tak mě docela zpražil. Taky tu byla diskuze ohledně vodního hmyzu - někdo dokonce tvrdil, že ubývá, přitom ho je teď na Berounce jak hnoje.

        G.Moolis - Profil | St 2.7.2025 12:22:48

        Vévoda z Wellingtonu >> myslím si, že to spolu nemusí vůbec souviset. Na Berounce a na jiných řekách roste biodiverzita vodního hmyzu. To, že by měla být čistá voda příznakem horšího stavu je nesmysl. Pokud ubylo cejnů (což nemůžu hodnotit, nechytám je), může to být z mnoha jiných příčin.

          Vévoda z Wellingtonu - Profil | St 2.7.2025 12:07:02

          G.Moolis >> vynikající zápis. Chápu to správně, že jak jsem tady před časem vychvaloval Berounku posledních let, že je čistá jak nepamatují ani naši dědové -poté mi bylo vysvětleno, že to může být stav horší než lepší-, že i tohle má výstup v razantním "zmizení" např. těch cejnů?

            G.Moolis - Profil | St 2.7.2025 11:57:40

            Tady je článek na diskutované téma, jak je málo (hodně) bezobratlých a hlavně hmyzu v českých řekách a tocích.
            https://ziva.avcr.cz/2025-3/recept-na-viteze-duvody-prudkeho-narustu-diverzity-v-nasich-zachovalych-tocich.html

              Vévoda z Wellingtonu - Profil | Ne 22.6.2025 11:34:02

              Petr64 >> občas vyprsknu smíchy a tohle bylo jako joke luxusní :)

                u x a - Profil | So 21.6.2025 21:46:36

                Klobasa1 >> chodím na podobná místa co ty ,duch Oty Pavla je tam doslova hmatatelný...

                  standas - Profil | So 21.6.2025 21:00:08

                  Petr64 >> 😱

                    Petr64 - Profil | So 21.6.2025 19:48:51

                    standas >> Bejt laická veřejnost feederu neznaje,tak ti podle fotky řeknu, že bída by nebyla,pokud by si nechytal na břehu mezi přívěsem a lodí.😉😁

                      standas - Profil | So 21.6.2025 18:00:04

                      .Seč, taky bída❗☹️

                        macek - Profil | So 21.6.2025 14:03:19

                        Vévoda z Wellingtonu >> Cejn byl naposledy spatřen s Hliníkem.

                          Vévoda z Wellingtonu - Profil | So 21.6.2025 12:14:46

                          razisdas >> vím, ale nejsem nikterak zásadně dobrý rybář :-)
                          Tloušti letos u nás v nejmenších velikostech, co mi paměť slouží, i v polarizačkách pod korunami stromů na top flecích, kde se vedle nich strachy krčí ještě pár pidi okounů. S pejskem obchůzka od jezu k jezu. Stále letos nikdo neviděl cejna (!)

                            razisdas - Profil | So 21.6.2025 11:50:03

                            Vévoda z Wellingtonu >> tech je tam jak hnoje😜

                              Vévoda z Wellingtonu - Profil | So 21.6.2025 10:41:59

                              Klobasa1 >> včera jsem na své nejlepší woblírky čapnul 5 tlouštíků kolem 15 cm, a odcházel jsem šťastnej a spokojenej. Bylo tam krásně.

                                standas - Profil | Pá 20.6.2025 15:42:45

                                hydrolog >> Jo, akorát se zatím nic zásadního! Neděje! :-(

                                  hydrolog - Profil | Pá 20.6.2025 14:11:27

                                  Vévoda z Wellingtonu >> tak půl kapra

                                    hydrolog - Profil | Pá 20.6.2025 14:10:54

                                    standas >> alespoň něco! Už delší dobu se projevuje kaproloby

                                      Vévoda z Wellingtonu - Profil | Pá 20.6.2025 14:07:48

                                      hydrolog >> jj. na kapra můžeš.
                                      Akorát těch sumců 40-60 cm, kterých je u nás ranec, nevím kolik na kapra chytneš. Předpokládám, že kolega chce udělat aspoň nějaký záběr.

                                        standas - Profil | Pá 20.6.2025 14:04:03

                                        hydrolog >> problém je že když se intenzivně začne teď, tak to poznáme za teprve 5. a více let ☹️