Vzduchovky, praky, luky a kuše v rukou Mrkmenů

Nastala doba, kdy už není výkon vzduchovek nijak omezen, tak se pochlubte, co kdo má a jak se mu daří přesně střílet nebo co máte v plánu si pořídit. I střelci z praků jsou zde vítáni, neb i jím se dá střílet na terč a tak. Věřím, že je zde dost nadšenců do těchto dvou "zbraní". Pochopitelně se očekává, že zde budou i příspěvky, jak likvidujete škodnou, zákonem danou a k lovu povolenou. Nebudem tedy zasírat otázku o zbraních na zbroják ani o myslivosti.
Autor diskuse: Káceč - Profil , 3.2.2022 všeobecné - ostatní
Dále moderují: sven Profil + TEZAR Profil + já 2 Profil + Vash Profil

NKáceč - Profil | Út 8.8.2023 21:02:14

TEZAR >> vlastně né. Sousedka je v domácnosti, je taky pořád doma :-)
Každý dopoledne vidím u hřebce na pastvině čtyři straky a předevčírem byly dvě u nás na dvoře. A nějak nejsem schopnej s tím něco udělat. Buď prší nebo vichr. Dřív nějakou straku ulověj kočky, než já :-)

    NTEZAR - Profil | Út 8.8.2023 20:56:24

    Káceč >> Po prázdninách krůtí lovná sezona?.-)))

      NKáceč - Profil | Út 8.8.2023 20:50:04

      TEZAR >> teď to nejde, jejich děti maj prázdniny a jsou doma :-)

        NTEZAR - Profil | Út 8.8.2023 20:48:03

        Káceč >> Tak to ti neporadím...-))))

          NKáceč - Profil | Út 8.8.2023 20:30:48

          Pindˇa >> snad v příštím díle :-)

            NKáceč - Profil | Út 8.8.2023 20:30:27

            TEZAR >> sousedi maj krůty na volno, na dvoře, mám to prubnout? :-)

              NPindˇa - Profil | Út 8.8.2023 20:07:41

              Káceč >> Já pořád čekal, kdy picne toho kozla😁

                NTEZAR - Profil | Út 8.8.2023 19:02:15

                Káceč >> To by mě taky bavilo a krůtí mám rád.-)

                  NKáceč - Profil | Út 8.8.2023 18:36:11 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                  Tak několik krůt bych si taky střelil a sežral :-)

                  https://www.youtube.com/watch?v=L4jtpwtiGK0&pp=ygUHYWlyIGd1bg%3D%3D

                    Nsven - Profil | Út 25.7.2023 14:38:20

                    hadica >> Ahoj, nevím jestli to byla reakce na můj příspěvek ale pro upřesnění .-)
                    WD 40 není samozřejmě konzervant ale solvent, tedy čistič - rozpouštědlo a navíc vytěsní z hlavně vlhkost. Pokud se pohybuješ v prostředí, kde je vlhkost např. 90%, bude stejná i v hlavni a hrozí koroze. Navíc má tento solvent schopnost, si s počínající rzí poradit. Při čistění zbraní se používá naprosto běžně.
                    https://gunshop.cz/produkt/olej-wd-40-250ml/
                    Pokud nebudeš používat zbraň denně, je potřeba ošetřit hlaveň nějakým olejem.
                    Na trhu je řada spešl olejů ale stejnou službu udělá i motorový.
                    Doba konzervace olejem je samozřejmě omezená a proto pro dlouhodobou konzervaci, je třeba použít vhodnou vazelinu.
                    Protahování šňůrou je levný oblíbený způsob ale existují i spešl šňůry s nepoměrně lepšími čistícími schopnostmi než uzel z hadříku a navíc umí i odstranit zbytky olova z vývrtu :-)
                    https://www.colosus.cz/cistici-snura-boresnake-venox-cal-5-5mm-x142635

                      NPindˇa - Profil | Út 25.7.2023 10:15:25

                      sven >> @hadica chlapi díky za nasměrování

                        Nhadica - Profil | Po 24.7.2023 23:52:54 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                        a co tak nieco jednoduchsie v podstate zadarmo?
                        kazdy ma doma nejaky monofil, alebo fluorocarbon, samozrejme co najhrubsi, vlasec zo strunovej kosacky je na to idealny.
                        Jednu stranu vlasca zahrejes zapalovacom aby zmekol a dal sa tvarovat. Pritlacis to na nieco aby sa ti vytvorila na konci bambula. Velkost bambule podla kalibru hlavne. Ak je moc velka, tak odstrihnut a zopakovat, alebo pripadne obrusit na pozadovanu velkost.
                        Odstrihnes si potrebnu dlzku podla hlavne.
                        Druhy koniec vlakna zastrihnes do hrotu, a potom uz len navlecies kusok handry (nastrihas zo stareho bavlneneho tricka, mne sa osvedcila flanelova kosela), stiahnes az k bambuli a pretiahnes to hlavnou. Vymenis za cistu handru a opakujes dokial ti budu liezt spinave handry.
                        Na handru mozes pripadne kvapnut aj nejake to cistidlo ak si na to potrpis, alebo olej ak chces vyvrt kozervovat (cize urcite nie WD40...).

                        Samozrejme velkost bambule musi byt podla hrubky pouzitej handry, aby to prechadzalo hlavnou, ale nebolo to moc volne, aby to dostatocne tesnilo a z vyvrtu aj vytahovalo bordel.
                        Metodou pokus omyl sa na 3-4 krat dopracujes k spravnej velkosti...

                        Druha moznost je tiez za pouzitia vlasca, ale uz tensieho. Bez pouzitia zapalovca, ale pre zmnu s brckom na pitie. Vlasec prelozis na polovicu, navlecies brcko, cim sa vytvori slucka, do slucky handru, zatiahnes slucku a pretiahnes hlavnou.
                        nazornejsie asi vysvetlene vo videu
                        https://www.youtube.com/watch?v=pDHYkWD7jYs
                        alebo ina varianta
                        https://www.youtube.com/watch?v=9Ca6ctjmngg
                        https://www.youtube.com/watch?v=A6HtNnfNOUg

                        ked na tie vide ale pozeram myslim ze ta prva metoda so zapalovacom bude najrychlejsia

                          Nsven - Profil | Po 24.7.2023 21:26:20

                          Jašu >> Ahoj. Uchošťour je bezvadný ale jen na 4,5mm.
                          Také ho používám na běžné protažení wedečkem ale celý. Ničemu to nevadí a učinek dvojnásobný :-)

                            Nsven - Profil | Po 24.7.2023 21:21:19 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            Pindˇa >> Ahoj. Podotýkám, že ta sada od OG vypadá za ten peníz hodně dobře.
                            Ale abys měl o čem přemýšlet :-)
                            Klasická sada na pistoli je krátká, schválně jsem to změřil a má dosah až na konec kartáčku jen 24cm.
                            https://www.strobl.cz/sada-cisteni-pistole-raze-5-6mm-22_p142

                            Nejspíš by byla krátká i jednodílná pistolová tyčka.. (daroval jsem ji, tedy nezměřím)

                            Tedy bych to řešil klasickou, třídilnou tyčkou (možno případně použít i na dlouhou)
                            https://www.strobl.cz/vyterakova-tyc-vzduchovka_p3132

                            A solo přikoupenými kartáčky
                            https://www.strobl.cz/nylonovy-kartacek-5-6mm-22_p169
                            https://www.strobl.cz/textilni-kartacek-lacetka-5-6mm-22_p344
                            https://www.strobl.cz/bronzovy-kartacek-5-6mm-22_p155

                            Určitě bych přibral i očko na hadřík
                            https://www.strobl.cz/mosazne-ocko-na-vyterakovou-tyc-raze-22-29-tipton_p7809
                            Ale protože má jiný závit než tyčka, tak vzal i redukci.
                            https://www.strobl.cz/redukce-na-vyterakovou-tyc-1-8-8-32_p7525

                            Nad použitím bronzového/mosazného kartáčku bych velice váhal, bo Tvá hlaveň není průchozí a kdyby se v ní drátěné štětiny šprcly proti srsti.. nedostal bys ho po dobrém ven. Ne, že by to nešlo ale zbytečná komplikace..
                            Já před čistěním čehokoli, střiknu do hlavně WD40 nebo čistič na brzdy, chvíli počkám a pak vyšůruju kovovým, silonovým a plstěným. Nakonec protáhnu hadříkem nebo plstěným s kapkou motorového oleje. Zajetelený plstěný, vyperu v teplé vodě, s kapkou Jaru.

                              NPindˇa - Profil | Po 24.7.2023 20:10:47

                              Jašu >> Tím už nic neušetrim, navíc v 5.5 jsou už moc navolno, aspoň ty naše šťoury 😁 vezmu je na balistas i s tou sadou na čistěni, jak poradil @OG

                                NJašu - Profil | Po 24.7.2023 19:46:44 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Místo filcovýho válečku stač vystřelit odstřihnutej konec uchošťouru. Už tady myslím o tom i někdo psal

                                  NPindˇa - Profil | Po 24.7.2023 18:28:51

                                  OG >> Díky moc o těch filcových válečkách jsem ani nevěděl