Kutilské jádro MRKu

Téměř v každém odvětví rybařiny se dá uplatnit nějaký dobrý nápad, zlepšovák, vlastnoruční výrobek, který může usnadnit, nebo zpříjemnit rybolov. Není nad to, ulovit rybu na vlastnoruční nástrahu, či s vyrobeným splávkem, krmítkem...
A nemusí to být jen rybolov. Třeba i práce na zahrádce kolem domu, může být snažší s nějakým vynálezem. Kutilství se meze nekladou.
Vkládejte sem vaše nápady, výrobky a vynálezy se kterými se chcete pochlubit a o které se chcete podělit s ostatními, ať máme vše na jednom místě :)
Autor diskuse: novel - Profil , 27.7.2019 všeobecné - domací dílna

Jak to mají (nejen) rybáři s kutilstvím?

A) Jsem závislák, každou chvíli něco vyrábím a vylepšuji29%

B) Je to zábava a jsem rád, když můj výrobek funguje46%

C) Jen si tak někdy krátím dlouhou chvíli7%

D) Moc mě to nebere, ale radši něco vyrobím, než abych to kupoval3%

E) Vyrobím něco, jen když musím (konkrétní věc si nemohu koupit)6%

F) Nic nevyrábím, je to ztráta času8%

Od 21.2.2021 hlasovalo 96 čtenářů.

NCalex - Profil | Čt 28.1.2021 13:52:09

Lasskoun >> Zdarec vědec. Já jen že hydroxidu mám dost. Sundával jsem s tím lak ze starejch beden na hodiny.:-)))))))
Ta soda myslíš že by šla??
Zkusím nejspíš C4H8O2, ten mám taky......
Na mechanický čištění mám šábry a cidliny. :-)))) To jsem ale už předem zavrhnul....

    NLasskoun - Profil | Čt 28.1.2021 13:13:52

    Calex >> ... Ty, Líbo, nejsi náhodou chemik?:o)) ... 2AL + 2NaOH + 2H2O → 2NaAlO2 + 3H2 ... takže hydroxid určitě ne-e ...
    ... což nechat to povařit v hodně koncentrovaný sodě?;o) ...

    ... popř. mechanický otryskání (suchým ledem, sodou apod.) ...

      Nmlaďoch - Profil | Čt 28.1.2021 13:09:18

      Calex >> https://www.kovonastroje.cz/
      dobrý věci se zančkou made in czechoslovakia za pár drobnejch měl i v tomto obchodě,ale nakupuje tam víc sběratelů a zásoby se tenčí,tak ani nemá vše na e-shopu,a hlavně jde o nový věci.Já tam občas jedu,tak se zastavím.

        NSUFO - Profil | Čt 28.1.2021 12:33:52

        Zdravím,nevíte prosím kde najdu násady na truhlářská dláta ne na pilníky.Děkuji

          NCalex - Profil | Čt 28.1.2021 12:28:02

          Zdarec, kutilové....Čím sundám vypalovací barvu ze starýho navijáku..Slitina hliník..Doma je čočkový hydroxid, to se trochu bojím aby to nezčernalo, protože nevím jestli to budu znovu stříkat nebo to nechám jen vyleštěný....Pak mám doma ještě ethylacetát, ten by to mohl vzít.....Opalovat se mi to nechce, protože to smrdí.....Dík....

            NCalex - Profil | Čt 28.1.2021 11:49:09

            VT >> Dražší stroje do hodin si už radši nechávám dělat...Je jich málo a většinou se musí přepouzdřit a udělat osičky a vyvážit...... Pak aby to sedlo přesně proti sobě není sranda........Stroje už jsou dost drahý a většinou po smrti...Po něčem se asi budu muset poohlídnout...

              NCalex - Profil | Čt 28.1.2021 11:33:36

              mlaďoch >> Za tři litry mám pěknýho centrpina, to bych takhle skončil brzo pod mostem.:-))))))

                NVT - Profil | Čt 28.1.2021 11:24:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                Calex >> Pokud mohu poradit, tak stolní vrtačku bych vybíral podle materiálu podstavce a pohyblivého stolku - pokud je to jenom lisovaný plech, tak nebrat - celý je to málo tuhý, kolmá díra už je problém. Bohužel teď i ta Lídlovka je plechařina. Druhým kriteriem jsou vůle na vřetenu - pokud při největším vysunutí ucítíš při tlaku na stranu nějaký vakl, tak je to také na vyřazení z případného nákupu. Pokud si dobře pamatuji, tak opravujete hodiny a podobné menší mechanismy, tak tam by se hodila i možnost upínání vrtáků od průměru 1mm, ne až od 3mm - jde řešit pořízením příslušného sklíčidla s trnem. Pokud se týká výkonu motoru, tak na drobné práce je 250W dostačující.
                Já při svých kutilských pracech používám vrtačku Rotwerk RB 13, která uvedenými neduhy netrpěla,, akorát jsem dokoupil sklíčidlo a trn na malé vrtáky. Mám ale dojem, že už se u nás nedá koupit.
                Pokud bych se měl znovu rozhodovat, tak si půjdu osobně vybrat mašinku s litinovým podstavcem i stolkem, vysunu si vřeteno co nejvíce a pořádně si s ním zalomcuju, pokud je tam vakl, jdu o kus dál.
                Zdraví V.T.

                  Nmlaďoch - Profil | Čt 28.1.2021 11:04:10

                  sven >> jeho kutění baví

                    Nmlaďoch - Profil | Čt 28.1.2021 11:03:54

                    Calex >> nejlepší je podívat se v nějakýn hobby marketu,můžeš to osahat a co se týká závitů,když si přikoupíš závitořeznou reverzní hlavičku,tak máš vystaránohttps://www.primadilna.cz/Automaticka-zavitovaci-hlava-MK3-reverzovaci-M3-M12-d8484.htm?
                    možná seženeš něco kradenýho na bazarech

                      Ndrvoštěp - Profil | Čt 28.1.2021 10:53:44

                      Calex >>Já bych si hlídal tu z Lidlu. Ta má 710W

                        NCalex - Profil | Čt 28.1.2021 10:42:42

                        mlaďoch >> Na to moje vrtáníčko by stojan stačil...Stojanovka asi bude přesnější. Narexka by asi mohla trochu házet. Nevím......Jestli by tohle na doma stačilo..Má to i rychlosti ale zdá se mi to slabý...https://aukro.cz/250w-stolni-vrtacka-16mm-dilenska-sloupova-stojanova-sverak-g80275-6977610933

                          Nsven - Profil | Čt 28.1.2021 10:35:34

                          mlaďoch >> To v každém případě. Kdo pořád něco kutí, tak se mu fakt vyplatí a hodně to ulehčí práci.

                            Nsven - Profil | Čt 28.1.2021 10:33:49

                            Calex >> Já mám tu největší Narexku a poctivý totalitní, litinový stojan. A těžký, jako samice tura domácího.. Za ten jsem dal celých 100,- Kčs, :-) když šel prosperující Stavoprojekt, do řízené likvidace:-(
                            Akorát jsem musel vytočit silonové (rozříznuté) futro, do toho stahovacího oka, protože i na ní bylo velké.
                            S těmi válečky, to je dobrý nápad :-)

                              Nmlaďoch - Profil | Čt 28.1.2021 10:33:45

                              Calex >> pokud máš místo,kup si radši stojanovou vrtačku

                                Ndrvoštěp - Profil | Čt 28.1.2021 10:27:38

                                sven >> 😂😂

                                  Nsven - Profil | Čt 28.1.2021 10:21:29

                                  drvoštěp >> celá rodina, mohla být na Vánoce krásně rozzářená :-))

                                    Ndrvoštěp - Profil | Čt 28.1.2021 10:11:16

                                    sven >> Škoda že jsem onehdá nevyfotil jak moje žena zapojila vánoční osvětlení když se jí rozpadla zástrčka (samec) Mě normálně polilo horko😂😂