Přírodní lékárna ... aneb bylinkové povídání ...

... zde místo jest pro všemožný různý bejlí, křoví anebo stromoví, především hlavně pak to planý divoký, pro zdraví i jen tak ku zdlabání (nebo pouze jako koření), prostor pro mastičkářsko-kulinářské receptury rostlinné všeho druhu, kteréž tělu znavenému dodají zas novou vzpruhu, jež přijdou k duhu zdravé mysli (též aj přirození, při dětí plození či jen při tělesném splynutí duší potěšení, nechť časem naň-e se chutě vůbec nemění / ať ženy v očích divočáků jsou i nadále jako smyslné laně ";-)), zkrátka pro všechny ty lidi, kteří i přes plot zahrady své do daleka vidí (a na rozdíl od ostatních jim to trochu jinak myslí ";-), co plevelům se však nijak nebrání, o tom, že zahradničení nutně nemusí být vždy klasické "zahrad-ničení", kdy vše zbytečné nadobro zbytečně se vyplení ... i pro ty, co do lékáren nechodí příliš moc rádi, avšak s přírodou jsou přitom velcí kamarádi ... ":-) ... vítány jsou staré babičkovské rady lidové, co před stonáním každého vždy ochrání, jako takové, ať od nemoci či zloby, nechť trhnou si všechny ty bezbožný chemo-farmako-lobby i zdravo-odložný záložny, rovněž ať škubnou si končetinou slovutní mudr(c)ové, ti neschopní, kteří všici společně své peněženky jen navzájem si hutní, už jednou provždy konec jejich nikdy nekončícímu vzájemnýmu rýmování!!! ... proto bylinkáři celého světa, SPOJTE SE, ať prostý proletář před nimi už více se netřese!!! ... ":-DD ... vždyť v přírodě je toho tolik zdarma k mání ... ":-) ...Autor diskuse: Lasskoun - Profil , 25.2.2019 všeobecné - ostatní

96x v oblíbených a 11x v ignorovaných.

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

Nkrkoška - Profil | Út 19.5.2020 8:51:36

Doporučuji shlédnout!
Je tam řečeno mnoho zajímavého.

https://m.youtube.com/watch?v=soY6RV3-mLY&list=WL&i​ndex=124&t=2366s

Nkrkoška - Profil | Út 12.5.2020 8:36:10

phoenix410 >> supr. Tak pak napiš jak to funguje.

Nphoenix410 - Profil | Út 12.5.2020 7:10:26

krkoška >> Díky, včera se mi podařilo v jednom zahradnictví sehnat sazenice levandule lékařské, tak jsem rovnou koupil dva květináčky. Jak se trochu oteplí, dám je k růžím.

Nkrkoška - Profil | Po 11.5.2020 12:24:14

*Vladimír Vytásek ;)

Nkrkoška - Profil | Po 11.5.2020 12:14:26

phoenix410 >> Ještě jsem si vzpomněl, že Vladimír Vitásek používal nějakou bylinu (možná označovanou jako plevel) na postřik brambor, rajčat...nepamatuji si přesně, co to bylo.
Zde máš odkaz:

NKnapík - Profil | Po 11.5.2020 10:09:02

phoenix410 >> máma nakládá hřebíček do Alpy, ale účinnosti úplně nevěřím, stejně jako u jiných prostředků, když už na tebe to klíště vleze, obvykle se někde zakousne.

Nkrkoška - Profil | Po 11.5.2020 9:38:15

phoenix410 - 11.5.2020 9:08:28 >ahoj
Tak možná levandule. Měla by být jak proti klíšťatům, tak proti mšicím.
Prý vedle záhonů růží byla nasazena levandule a po mšicích ani památky.
A taky hezky voní😊

Nphoenix410 - Profil | Po 11.5.2020 9:08:28

Ahojte příznivci bylinek a přírodní lékárny. Mám několik dotazů.
1. Existují nějaké bylinky/rostlinky proti klíšťatům a komárům? Že bych si z nich udělal mast/postřik.
2. Existují nějaké bylinky/rostlinky na odpuzení mšic, mandelinek, mravenců, krtonožek, molice, dřepčíka? Všechna ta havěť je poslední dobou čím dál tím více odolnější proti chemickým postřikům. Tak mne napadlo zkusit likvidaci přírodní cestou, pokud to bude možné.

NCannabis - Profil | Ne 10.5.2020 15:45:41

krkoška >> Má celkem zajímavý videa, když mám čas tak se na ně mrknu.

Nkrkoška - Profil | Ne 10.5.2020 14:20:02

Cannabis >>
Dlouho jsem videa tohoto pána nesledoval. Díky za připomenutí, zase začnu 😊

NCannabis - Profil | Ne 10.5.2020 10:06:39

Lasskoun >>

NLasskoun - Profil | Pá 1.5.2020 2:16:45

citace z článku: ... Kvůli remdesiviru začne koronavirus mutovat, říká virolog ...
(Info ad Covid-19)

[Nelze předvídat, jakým směrem mutace půjde?]
Jakým způsobem bude vir mutovat, se nedá předpovědět nebo jenom velice těžko. V souvislosti se začátkem používání remdesiviru nebo případně do budoucna s vyvinutím nějaké vakcíny, tak když by se tahle léčba nasadila masivně, bude na virus vyvinutý velký selekční tlak. A ten virus nebo kmeny toho viru, které mají odolnost proti tomuhle selekčnímu tlaku, se budou množit rychleji. A my začneme pozorovat nárůst mutací, které vlastně způsobují rezistenci.

[Takže jestli virus zeslábne nebo zesílí nebo jak se změní, závisí vlastně na tom, jaké prostředky proti němu nasadíme?]
Určitě. Ten virus existuje ve velikánském množství variant, viry mutují velmi rychle. Když narazí na nějaký selekční tlak, tak se začnou v populaci virů víc prosazovat ty kmeny, které jsou proti tomu tlaku odolné. A léčba je jeden z důležitých selekčních tlaků, který my na virus vyvineme."
(Zdroj: ... https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nakupni-centra-a​-open-space-jsou-pro-koronavir-uzasny-inkubator-rik​a-virolog-103378 )

----------------------
to Jeden3: ... což je to, o čem jsem se zmiňoval i https://1url.cz/bzqIF ... ":o

Nkrkoška - Profil | Pá 17.4.2020 19:15:56

Cannabis >> ano, znám. Viděl jsem asi polovinu. Díky za připomenutí, je na čase zkouknout půlku druhou.
Jinak o bylinky se zajímám několik měsíců, ještě to není ani rok, takže doma toho moc nemám. Ale něco v plánu je.

NCannabis - Profil | Pá 17.4.2020 18:05:58

krkoška >> Já jsem se letos těšil na česnek medvědí, ale nikde nic, je sucho, jen malá troška na zahrádce. Jinak dobrý víno je z šípku, musíš počkat až bude první mrazík :D jednou jsem měl víno z chlebových kůrek, chutnalo to jak voda z kysanýho zelí :) Zachvilu ti začne čajová sezóna květy bezu,smrkové výhonky,listy ostružin atd... Jinak tady máš o bylinkách, ale to budeš znát: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kou​zelne-bylinky/7669-bylinky/

Nkrkoška - Profil | Pá 17.4.2020 17:27:58

Cannabis >> včera jsem si přinesl petrklíče. Letos jich moc není, takže je ani nebudu nijak moc trhat a sušit . Nechám je na semeno😉
Ještě třeba plicník.
Většinou piju to, co jr aktuálně v přírodě dostupné. Takže brzy si natrham březové listí. To si i usuším.
Víno kvasí nekvasí 😂 dělám to prvně, tož uvidíme.
Jinak jsem si natrhal trochu pupenů z břízy. Ty jsem zalil lihem.
Narazil jsem i na.podběl. ten jsem ususil. Nechám si ho, až mi bude hůř.

NCannabis - Profil | Pá 17.4.2020 16:53:33

krkoška >> Čau, jsem rád, že máš zrak v pořádku. Já mám zrak v pohodě (musím zaklepat na dřevo :) i tak dík za odkaz, kdybych někdy potřeboval.
S Jindrou se člověk může bavit o čem chce, když potřebuju poradit tak se ho zeptám.
Co piješ za jiné byliny? Já teď piju eleuterokok a rozchodnici růžovou, než mi dojde kotva od Jindru. Dneska jsem část bylin zalil lihem. Už kvasí březové víno?
Taky Ti přeju pěkné a spokojené žití a pevné zdraví :)

Nkrkoška - Profil | Pá 17.4.2020 13:46:09 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Cannabis >> Ahoj, tak ze své zkušenosti mohu nejednou potvrdil Jindrův nekonečný rozhled. Je to jakoby stál Jindra na mrakodrapu a my ostatní chodili pod ním. Přestože by na nás mohl házet bobek, nebo nám dělal jiné nakalosti :DDD tak se tak neděje, ba naopak. Ostatně už jen fakt, že si člověk může přečíst pár jeho zdejších příspěvků se může přesvědčit o jeho vědomostech a nápomocnosti. I když to v některých případech není člověk štont pochopit :)))
Od mala (3 roky) nosím dioptrické brýle. Často se mě lidé ptali, když přišla řeč na brýle, kolik dioptrií mám. Vždy jsem odvětil, že dvě. Poté se mě ptali, zda vidím hůř do dálky nebo na blízko. Řekl jsem, že nevím (dodnes nevím a už je mi to jedno :)). Rozdíl jsem nepozoroval. Na druhém stupni základní školy jsem si všiml toho, že někteří moji zpolužáci, kteří taktéž seděli v posledních lavicích učebny, říkali, že to z tabule nemůžou přečíst a občas se dlohosáhle dívali na tabuli a zaostřovali. :D Načež jsem si sundal brýle a řekl jsem jim, že to není možné, že to přečtu i bez brýlí.
Každoročně jsem jezdil na prohlídku k oční do Zlína, byl jsem pod dozorem.
Asi ve 14 letech mi doktorka řekla, že zrak se mi mírně zlepšil, že bych mohl mít na čtení jen 1 a 3/4 dioptrie. Řekl jsem, že dvoje brýle s sebou tahat nebudu. Dále říkala, že už sem nemusíme jezdit, když se to dlouhé roky nehorší. Že stačí preventivně zajít k nám na místní polikliniku.
Poté přišla střední škola. Spolužáci opět tápali (a tápají) zrakem po tabuli. Vzrostlo mé uvědomění a řekl jsem si, že když bez brýlí vidím lépe než ti, kteří je nenosí, tak nevidím důvod je neustále používat. Načež jsem brýle cca ve druhém ročníku začal sem tam odkládat. Na hodinku či dvě.
Pak jsem si uvědomil, že pokud si chci zlepšit zrak, musím ho nějakým způsobem posilovat, ale jistě ho neposílím tím, že budu vadu očí vymezovat vhodnými čočkami.
Na jaře roku 2019 jsem Jindru kontaktoval, že bych chtěl kotvičník vyzkoušet, ne proto, že by mi snad něco bylo, ale na očistu těla. jelikož je lepší pečovat o své tělo pravidelně, nežli začít řešit problém až v případě, kdy se ozve. Pokud budeme tělu naslouchat, nebudeme ho muset poslouchat, když pláče...
V zimě roku 2019 se mi Jindra zmínil, že kotva při dlouhodobém užívání (v řádu měsíců) může opravit i zrak. Poradil mi ještě děrované brýle (dolů hodím odkaz). Chvíli jsem na jejich koupí uvažoval, zarážela mě cena víc jak 1 000 Kč za kousek plastu. Za nějaký čas jsem narazil na levné, které stály pár desítek korun i s poštou. Rozdíl by tam měl být pouze v tom, že ty levné mají obyčejné dírky, kdežto ty dražší je mají konické (do kužele).
No a je tu dnešní den. :))
Brýle dioptrické nenosím vůbec, mám je jen v autě po ruce pro případ, že bych byl podroben silniční kontrole.
Tomuto okamžiku předcházela ještě jedna příhoda. Jak jsem zmiňoval, brýle jsem častěji a častěji odkládal. Načež jsem si je jednou odložil do náprsní kapsy u montérkové blůzy. Za boha jsem je nemohl týden nebo dva najít. Z této situace jsem usoudil, že brýle nechtějí, abych je nadále používal, a až budou chtít, samy se ukážou. Více jsem tedy energií při jejich hledání neplýtval. Až když jsem si blůzu znova za čas oblékl, usmál jsem se a žil dál :)) ale bez brýlí.
Za několik týdnů jsem si brýle na zkoušku opět nasadil a viděl jsem naprosto rozmazaně. Tímto malým testem mi bylo jasné, že zrak se zlepšil. K očnímu ale nejdu. Předepsal by mi jiné brýle s menší dioptrií.
Počkám pár let, až se oči dají úplně do pořádku a pár měsíců před výměnou řidičského průkazu si k oční zajdu, vše jí popíšu. Snad mi pak dá doklad a já nebudu mít v ŘP zapsánu oční vadu a nebudu muset mít v autě stále po ruce ty dioptrie. Kdybych si je i teď při silniční kontrole nasadil, neviděl bych obličej policisty, natož pak rozeznat řidičák od techničáku nebo občanky :)))
Ještě podotýkám, že kotvičník někdy piju měsíc v kuse, jindy si dávám pár dní pauzu nebo ho konzumuji ob týden. Jelikož rád popíjím i jiné byliny.

Přeju pěkné a spokojené žití :))

https://nakupdnes.cz/zbozi/28929457-derovane-bryle-​pro-zlepseni-zraku?

Ndrvoštěp - Profil | So 11.4.2020 10:54:39

Lasskoun >> 😂😂 podám info

NLasskoun - Profil | So 11.4.2020 4:19:31

drvoštěp >> ... tak pak dej vědět, zda mladej Mat-oušek, zbavil se tím bolení oušek ... ":oD ... dej nám to, Karle, vědět honem, když v jeho případě, je to skoro "nomen-omen" ... ";oDD ...
(i když vlastně, vždyť je to vlastně pouze jeho věc, jak moc velkej je to ušatec "xDDD)

Ndrvoštěp - Profil | Út 7.4.2020 13:28:53

Lasskoun >> Dík za odkaz. Hned jsem ho přeposlal klukovi. Co teď fasuje za roušky, tak tímto neduhem trpí. Prej jsou šité pro děti.Půjdu mu něco zbastlit. Snad mě neodmítne😂

NLasskoun - Profil | Út 7.4.2020 3:20:36

Úžasná vychytávka - doplněk k držení roušek, co zamezí bolení oušek ... ":o)
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clane​k/chlapec-tiskne-na-3d-tiskarne-prakticky-doplnek-p​ro-zdravotniky-40319598

NLasskoun - Profil | Út 7.4.2020 3:08:16

Sterilizace respirátorů v mikrovlnce ...
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clane​k/na-vscht-vymysleli-jak-sterilizovat-respiratory-l​ekaru-aby-je-mohli-pouzit-opakovane-40319587
... upozornění: ... nijak tam neřeší, pokud má respirátor nosní tvarovací kovovou sponu ... neb to následně vzniklé blýskání by pak určitě nebylo "na lepší časy";o)))

... byť pořád jsem vnitřně přesvědčen, že sterilizace pomocí papiňáku by měla být mnohem vhodnějším řešením ... = do tlakového hrnce nalít trochu vody + respirátory nebo roušky zevnitř na víko zavěsit za šňůrky, např. pomocí magnetů, tak, aby byly na hladinou (aby se nedotýkaly vody), popř. dovnitř do hrnce postavit kovový knedlikový napařovák, na nejž se položí respirátory ... + potom dvacet minut varu, při co nejvíce přiškrceném ventilu ... dosáhne se tak přehřáté páry, která má díky tlaku mnohem vyšší teplotu, což má pochopitelně větší účinnost, než jen pára za normálního atm. tlaku ...

Nkrkoška - Profil | Po 6.4.2020 21:00:33

mirmen >> JJ, znám původ slova "břečka" :)
uvidím, co na tom bude pravdy, jelikož jsem dal na Jindrovu radu a nechal více než 10l "naočkovat" vinnými kvasinkami. Tož uvidím :)

Nmirmen - Profil | Po 6.4.2020 17:58:55 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

krkoška >> v Podkrkonoší a Krkonoších se za c.k. Rakouska nechávala březová šťáva zkvasit .. výsledkem kvašení bělavá, nakyslá nízkoalkoholická tekutina, na úrovni cca 8mi stupňového piva.

Její název byl - BŘEČKA .

V té době se do kvelbů rozváželo pivo živé, kvasné.
Sudy bývaly často ve sklepě a pivo z nich hostinský donášel.
Nečepovalo se, ale nabíralo shora do velkých džbánů, ze kterých se pak rozlévalo v šenku.
Pivo ( při menším odbytu či špatném skladování ) často kyslo a tudíž se hostinským dostávalo často výtek

" za to pivo si peníze nezasloužíš , je kyselé jak břečka. Mohl jsem ušetřit a pít si svou vlastní břečku doma"

Tak uvádí Marhold v knize KRKONOŠSKÁ KUCHAŘKA .

NBulda 64 - Profil | So 4.4.2020 13:05:24

krkoška >> Jo, dneska je všechno jinak :--))

Nkrkoška - Profil | Pá 3.4.2020 8:23:22

Bulda 64 >> před pár lety tam bouchnul ten sklad, který jsi jistě chodil hlídat...😂😂
Kasárny jsou v rozpadu. Ve zbrojovce jsou firmy, ale už všechny soukromé.
Jsem kousek od Slavičína.