Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

ZMS - Profil | So 10.2.2024 9:53:23 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Vilíny kvetou i v zimě. Borovicová momentka.

    mirmen - Profil | St 7.2.2024 1:06:34

    Vloni na oblíbeném místě, semeno asi přinesla voda ( v předchozích letech zde nerostla ).
    Mělo by se jednat o vrbinu obecnou a údajně je vhodná pro léčení ran a proti průjmům.

      osprey - Profil | Út 6.2.2024 20:11:35 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

      Tak zase trocha bejlí. Tentokrát ryze vodního.

        mirmen - Profil | Čt 1.2.2024 11:02:40

        osprey >> možná se na lokalitu v létě dostanu, tak zkusím zjistit více - po cca půl století :-)

          mirmen - Profil | St 31.1.2024 20:57:22

          osprey >> já těm rostlinným společenstvím taky nerozumím, nijak zvlášť ( jsem líný ).

            osprey - Profil | St 31.1.2024 19:53:22

            mirmen >> No, v tom Dánsku je to jasné - je to na křídě. Celé ty útesy jsou z křídy, rostou na nich unikátní bukové lesy a na okolo jsou zajímavé extenzivně obhospodařované pastviny.

            Celá ta oblast je úžasné místo. Ale jsem příliš špatný botanik na to, abych to ocenil stran kytek. To bych spíš uměl zalézt do moře a zaházet si na mořské pstruhy.

              mirmen - Profil | St 31.1.2024 10:55:10

              osprey >> hezké. to stanoviště přesliček v Dánsku mi docela připomíná ta na Trutnovsku .
              Nevím, jaká je tam půda, ale Podkrkonoší , kde jsme byli na vandru, má převažující podíl hornin pocházejících z období prvohor s obsahem železa ( při povodních voda barvená do červenohněda ) a s
              vystupujícími hřebeny pískovců.
              A kromě toho nějaké výlevové horniny z bývalé sopky Zvičiny .
              Jaká hornina dávala materiál pro vznik půdy v místě nálezu, to nevím.
              Stanoviště bylo v mírném svahu, stíněném olšemi, jívou.
              Ostatní porost už v hlavě nemám, nějaké vlhkomilné traviny a možná jaterník .
              V geologii se nevyznám, ber s rezervou.

                osprey - Profil | Út 30.1.2024 20:50:01 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                Přesličku obrovskou jsem fotil v roce 2021 v Dánsku u útesů Mons Klint.
                V jedné rokli (kousek od schodů na třetí fotce) jí tam byl slušný porost a některé kousky měly i metr a čtvrt.

                  mirmen - Profil | Po 29.1.2024 22:17:51

                  ZMS >> upolíny jsem viděl zhruba před 40 lety na čundru kousek ode Dvora Králové.
                  A o nějaký měsíc později jsme nedaleko nalezli i přesličku obrovskou .
                  Žel, foto nemám.
                  Tenkrát jsem stejně fotil černobíle, s veškerou parádou v zamčené koupelně atd.
                  Krásné mladé časy.

                    mirmen - Profil | So 27.1.2024 19:23:06

                    Zima odhalí i to, co se děje v létě.
                    Lužní záplavová oblast bohatá na dusík, oblíbené stanoviště kopřiv ... A " molitanová koule "

                      ZMS - Profil | Čt 25.1.2024 9:19:24 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      osprey >> A rašeliník asi ?
                      Já z mokřin sem dám upolín. Tyto jsou ze Severu, kde jsou v červnu, červenci všude. U nás jsem ho viděl před 45 lety u krásného rybníka Robousy nedaleko Jičína. Od té doby jsem se s ním setkal jen zahradách v různých formách, plnokvěté, oranžové atd. Moje oblíbenkyně dryádka.
                      Botanicky to v severní Evropě bude jiný druh.
                      https://cs.wikipedia.org/wiki/Upol%C3%ADn
                      https://cs.wikipedia.org/wiki/Dry%C3%A1dka

                        osprey - Profil | St 24.1.2024 20:32:02

                        ZMS >> Antikrist je něco opunciovitého s výškou kolem metru, s trny jako hřebíky a věčnou snahou se překlopit a spadnout na někoho, kdo jde kolem. Občas bývá pokrácen, aby se s ním dalo vydržet.

                        Mechy jsou české, slovenské a chorvatské (1 fotka z Plitvic). Na Norsko zatím nedošlo, to až časem.
                        Suchopýr by to měl být. Tahle fotka je, tuším, ze Šumavy.

                          ZMS - Profil | St 24.1.2024 6:54:07

                          osprey >> Antikrist - to bude nějaký nebezpečný píchák, ne ? Nebo něco takového jako tato Opuntia microdasys "Angel´s Wings kterou jsem si jako 13r. kluk kdysi koupil. Reklama sice tvrdila,že není nebezpečná jako původní druh, ale není to pravda, starší rostliny jsou to bestie se zavádějícím jménem. Má krásné žluté kvítky, ale jako většina kaktusů na jeden den.
                          Mechy jsou z Norska? Na poslední fotce je suchopýr ?

                            osprey - Profil | Út 23.1.2024 22:04:52 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            ZMS >> Dřípatka se určitě neomrzí a kaktusy máš krásné.
                            Žena je taky pěstuje a občas jí to kvete moc hezky.
                            Ale v kaktusech se nevyznám. Jménem znám jen jeden - říkáme mu Antikrist:-))

                            Dnes dám mechy.

                              ZMS - Profil | Út 23.1.2024 11:04:06 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              Našel jsem pár fotek na zimní osvěžení . Jsou to rostliny, které si musely zvyknout na nedostatek vody, i když ta třetí, Oreocereus trollii, co roste v Andách až do 4000m.n.m. bývá občas i pod sněhem. V kultuře u nás moc často nekvete, tak se trochu chlubím....
                              A jedna naše z mokra, dřípatka. Nedávno tady byla, myslím, že se neomrzí.

                                osprey - Profil | Ne 21.1.2024 21:51:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Dnes ryze vodní kytky. Blatouch, něco rdesnovitého (už jsem to zapomněl) a vachta trojlistá.

                                  mirmen - Profil | So 20.1.2024 20:25:54

                                  Pár dní jsem tu nebyl, ( tak se někdy stává ).
                                  Když jsem zakládal tohle vlákno, diskuzi, tak jsem si představoval, že právě o přírodě ( jejíž součástí je i voda ) , to bude.

                                  Sedím u vody a vnímám okolí.
                                  To je od Hadaikonu přes 4 miliardy let dlouhý proces, kdy tuhlo magma, vytvářely se kontinenty, které postupně zanikly, vznikal základ života, od sinic atd.
                                  Vnímám krajinu, geologické procesy, vznik rostlinných společenství aj.
                                  Žijeme ve 21.století, odoláváme civilizačním tlakům a máme radost z pohledu na okolí.
                                  Zda využíváme byliny ( chmel, kyprej, houby druhu sirovec aj ? ) ?
                                  To nepovažuji za podstatné.
                                  Rybaření je životní styl.
                                  A pokud si od vody odnesu pár šištic chmele či trochu kůry z vrby, tak je to jen bonus navíc ( pokud vím k čemu je použít ).

                                  Rybář je většinou i člověk, který má rád les.
                                  A les se jako krajinotvorný prvek propojuje i s průtoky vody, povrchovými i s těmi, které se odehrávají pod zemí.

                                  Tahle otázka skutečně nemá mít meze.

                                  Je určena pro ty z nás, kteří se snažíme vidět přírodu v souvislostech.

                                  Bez vody to samozřejmě nejde, bez lesů jajkbysmet.

                                    MiPo - Profil | Ne 7.1.2024 13:39:21

                                    osprey >> co si z mladých let pamatuji tak nad Prahou na Vltavě a Berounce také stromy nebyly. Vodáci když koníčkovali (na provazech proti proudu) kanoe a pramice tak by jim stromy vadili
                                    http://www.offroad-rc.info/WordPress/?page_id=669

                                      ZMS - Profil | Ne 7.1.2024 13:30:38

                                      Na Jizeře těžili z koryta písek. Všechno ručně na velkou pramici.