Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

NDenny - Profil | Pá 30.6.2023 2:36:30

Ja si dnes otevrel extreni disk, kam jsme ulozili floru a kdyz jsem to videl, tak jsem ho zase zavrel :-0)
Vubec netusim, zda bych to dokazal dat dohromady, protoze jsou tam fotky nejen z prirody, ale i ze zahrad, vcetne botanicke. Treba to jednou nekdo nevyhodi a bude se mu to na neco hodit. Zatim do te databaze budu jen prikladat nahodna fota a nedej boze, aby jsme jeli dolu na jih, to by bylo botanicke peklo :-)

    NDenny - Profil | Pá 30.6.2023 2:32:07

    ZMS >> Lekninova pole nebo co je to za rostliny?

      NDenny - Profil | Pá 30.6.2023 2:29:39

      Lasskoun >> Ja kdyz videl ten latinsky nazev poprve, tak jsem si rikjal, ze to musel pojmenovat nejaky Cech. Proste veronica spicata je zcela jasna veronika špičatá :-)

        NZMS - Profil | Čt 29.6.2023 20:56:26 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        U těchto kytek to nebývá špatné...

          NLasskoun - Profil | Čt 29.6.2023 0:07:20

          Lasskoun >> edit / doplnění: ... neb mi během dne ještě problesklo, cože jsem to vlastně napsal ... ¯_(ツ)_/¯ ...

          - takže označení "spicata" v názvu rostlin je správně "klasnatý" ... a nikoliv "klasný", jak jsem napsal, za což se velice omlouvám ...
          (joke: jelikož dle valence je dvojmocný a nikoliv jednomocný "xDDDDD)

          - a rovnou i důkaz toho, že aj v latinském pojmenování je stále docela slušný "binec" v nejednotnosti pojmenování ... viz. např u lichoklasu: "Termín však nebývá vždy používán důsledně, někdy jsou jím označována i stejně vypadající složená květenství homotaktická, například klas klásků u lipnicovitých, typicky obiloviny jako pšenice nebo ječmen" ... (https://cs.wikipedia.org/wiki/Lichoklas) ...

            NDenny - Profil | St 28.6.2023 14:34:36

            starecek >> Diky, neznam, podivam se.

              Nstarecek - Profil | St 28.6.2023 13:59:31

              Denny >> Optimální zdroj pro bádání kolem rostlin původních i vysazených v ČR je stránka PLADIAS.

                NLasskoun - Profil | St 28.6.2023 9:13:29

                Denny >> .... myslíš u toho "Veroníča"?;oDDD ...

                ... Karle, s latinou je to stejné jako se všemi jazyky ... každé slovo má hned několik významů, které se v taxonomii používají pro vyjádření vlastností / charakterů, a to dle uvážení dotyčného pojmenovatele / překladatele ... takže např. to "spicata" skutečně znamená "špičatá" nebo-li "hrotová", od čehož je pak odvozeno "s klasy" (nejspíše dle těch "bodlin" na konci klásků) ... pročež, když má něco botanického přídomek "spicata", je to tudíž většinou "klasné" ... ":o)

                pozn: ale pokud je něco např. "bodlákoidního", může to být klidně označováno slovem "tribulus" ... ";o)))))))))))))))

                ... latina tak slouží jako styčný jazyk pro ty ostatní jazyky, aby v tom nebyl až tak velký binec, ale i tak je to přesto někdy docela hoňka, dopátrat se, která rostlina je vlastně ta která, neb některé (byť to nebývá pravidlem) mají klidně i dva lat. názvy, které dodnes nikdo nesjednotil ... což je asi dáno tím, že tak málo lidí chodí na doučování k profesorovi Hrbolkovi ... ";o)) ... jelikož jak víme: "i skladník ve šroubárně .... "xDDD
                https://www.youtube.com/watch?v=Oi884tHz1kE&ab_channel=MartinDew

                  NDenny - Profil | St 28.6.2023 2:04:25

                  ZMS >> Zajimave, takhle by to melo byt s tou jedovatou formou z bazin. Musim se priznat, ze doma jsem skumpu nekolikrat trhal jako doplnek k jinym kvetinam do vazy a nikdy jsem zadne problemy nemel. Rostla a verim ze tam stale roste, podle cele cesty k hajovne, kde jsem bydlel. Ale to uz je pravek, v te dobe jsem byl rad, ze vim, ze je to skumpa :-)

                    NZMS - Profil | Út 27.6.2023 23:57:33

                    Denny >> https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0kumpa_orobincov%C3%A1

                    Jedovatá je,ale méně než jiné druhy.Nedoporučuje se sázet na dětská hřiště ap. Zrovna minulý týden jeden můj kolega při údržbě zahrady po kontaktu s ní měl puchýře a pokožku na ruce jak po spálení.

                      NDenny - Profil | Út 27.6.2023 23:29:19

                      Lasskoun >> Ja vetsinou hledam podle aglickych nazvu, ty latinske si pak dopisuju podle wiki, ale kdyz hledam cesky nazev, tak pochopitelne v latine. Latinu neovladam, tak nemohu hodnotit, ale obcas kroutim hlavou nad tim, jaky tomu dal jmeno nekdo v Cechach. U nekterych rostlin se me ale vyslovene latinske nazvy libi, protoze si rikam, ze to jmeno musel urcite dat nejaky Cech. Treba "Veronica spicata ", dopln si carky a hacky a je to jasne :-))

                        NLasskoun - Profil | Út 27.6.2023 21:36:39

                        Denny >> ... čau Karle ... no, pokud si člověk nezapne filtry nebo to nehodí do uvozovek, tak zrovna rozchodníky gúúglit pouze dle jejich lat. rodového jména ("sedum") je taky docela slušná fuška ... ":oDD ... kdysíváva jsem to v jedné zdejší diskuzi radil Pěna-ovi ... 0;o)) ... https://www.mrk.cz/diskuse.php?idzapisu=15398815&id=658909 ... (neb ještě před pár lety tu záměnu "sedum" za "sedm" dělal Google automaticky, anžto si myslel, že v češtině to je chyba ... ":o)))) ...

                          NDenny - Profil | Út 27.6.2023 17:27:40

                          To, co pisu, je pro vas asi zname, ale treba sem chodi nekdo, kdo je na tom s botanickymi vedomostmi podobne jako ja, tak tuhle informaci treba oceni. Vsichni vi, ze jak v zivocisne , tak botanicke risi je mnoho podobnych druhu, podruhu atd. a ani u teto rostliny, o ktere pisu, tomu neni jinak.Vcera jsem si popisoval skumpu ( Rhus typhina) a chtel se dozvedet neco vic. Domnival jsem se, ze tato bezna roslina zahrad , parku a dalsich mist je jedovata. Ovsem opak je pravdou.Tato jedovata neni. Opravdu jedovata skumpa (Toxicodendron vernix) , ktere muze zpusobit velke problemy samotnym dotykem, roste udajne jen v bazinach. Nevim, jak moc je rozsirena, protoze do bazil v ruznych lokalitach chodim uz vice jak 10 let a jeste jsem se tam s ni nesetkal. Cesky nazev se uvadi škumpa laková.

                            NCalex - Profil | Út 27.6.2023 12:47:07

                            Martin >> Děkuji moc, hned dohledám co tý rostlince může chybět..

                              NMartin - Profil | Út 27.6.2023 12:06:14

                              Calex >> Carex morrowii "Variegata"

                                NCalex - Profil | Út 27.6.2023 11:01:34

                                Zdarec, nevíte někdo co to mám na břehu za trs trávy? Bylo to kdysi koupený v zahradnictví a nevím co by to mohlo potřebovat..Nějak to tady pár let živoří. Děkuji za info..

                                  NDenny - Profil | Po 26.6.2023 17:04:23

                                  Skumpu netreba predstavovat, krasna, ale nebezpecna rostlina. Netusil jsem, ze je to puvodem americka rostlina

                                    NDenny - Profil | St 21.6.2023 21:48:58

                                    OG >> Diky za cesky nazev, musim si ho ulozit.

                                      NDenny - Profil | St 21.6.2023 21:48:34

                                      ZMS >> Urcite to jeste nafotim, aby bylo jasne presne o jaky druh jde, jen doufam, ze nerostou spolecne :-)))

                                        NDenny - Profil | St 21.6.2023 21:46:57 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        Cesky nazev jsem nezjistoval, ale vcelku bez problemu jsem vygooglil, ze jde o Goldmoss Stonecrop (Sedum acre).
                                        Mimo jine jsem dnes lustil, co je za kyticku tohle, co je fotce. Trosku me tam zmatlo, kolik ma okvetnich listku, ale nakonec jsem to myslim urcil spravne. Canada anemone (Anemonastrum canadense - Anemone canadensis). Omlouvam se, ze nepisu ceske nazvy. Ja si to popisuju nejdrive v latine a angline a kdyz si to tridim, tak teprve se snazim dopisovat ty ceske.