Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

NPetr64 - Profil | So 10.6.2023 20:31:05

Nilsmaster >> Pěkná okrotice .

    NDenny - Profil | So 10.6.2023 19:44:22

    Tak nevim, zda jsem ten strom nasel spravne AESCULUS GLABRA .Na am. strankach pisou, ze jde o ker nebo maly strom a jinde to popisuji jako strom , ktery dosahuje 15 m.

      NMiPo - Profil | So 10.6.2023 19:00:19

      Neví někdo co je toto zač roste to na rybníku podle břehů nebo to plave a ucpává to odtok

        NDenny - Profil | So 10.6.2023 16:11:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        Nevim, zda jde o nejaky druh kastanu, vzrustem je to spise velky ker.

          Nstarecek - Profil | So 10.6.2023 6:00:07

          ZMS >> No já nyní nevím. No používaly se v kyselém písku v produkčním lese, ale jako nepůvodní dřevina jsou dost ostrakizovány ekologisty.

            NZMS - Profil | Pá 9.6.2023 18:51:19

            starecek >> Vysazují se někde?

              Nstarecek - Profil | Pá 9.6.2023 15:37:50

              ZMS >> No jak kde. Do NPČŠ fakt nepatří.

                NNilsmaster - Profil | Pá 9.6.2023 11:10:03 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                Ostrov Gotska sandön (Švédsko).

                  NZMS - Profil | Pá 9.6.2023 7:46:45

                  Tohle je také zajímavé - https://www.lesprace.cz/casopis-lesnicka-prace-archiv/rocnik-89-2010/lesnicka-prace-c-11-10/drevo-borovice-vejmutovky

                  Truhláři v Čechách mi říkali,že dřevo vejmutovky je nanic...

                    NZMS - Profil | Pá 9.6.2023 7:38:00

                    Denny >> U nás je v poslední době vejmutovka považována za invazivní dřevinu,má podobné vlastnosti jako akát. Měl jsem je jako podnože,ale trpí dost rzí a musel jsem se jí zbavit.

                    Docela pěkné čtení o borovicích - https://cs.wikipedia.org/wiki/Borovice

                      Nstarecek - Profil | Pá 9.6.2023 6:59:23

                      Denny - 8.6.2023 16 No jasany mřou i v Česku. Jednak brouk šířící houbu a pak je i jiná houba (z hlavy nevím jména). A spolu ničí jasany plošně.

                        NDenny - Profil | Čt 8.6.2023 16:59:47

                        starecek >> Uprimne, vubec netusim, jak stare jsou ty obrovske vejmutovky, ktere clovek neobejme. Obvykle jsou to solitery, protoze tady kolem mas najit cisty jehlicnaty les je spise nahoda, prevladaji listanace a bohuzel, tisice stromu(neprehanim) umira. Jsou zde cele hektary uschlych porostu, najit zdravy jasan je vzacnost. Neco znilila tornada, ale domnivam se, ze nejvetsi problem jsou skudci. Uz nekolik let zde radi brouk dovleceny z Ciny(musim se podivat na nazev, nepamatuji si ho) a tak odchazi i obrovske stromy v parcich. Nastesti duby, javory, lipy a rychlerostouci dreviny jsou tomu zatim usetreny.V nekterych lokalitach, ktere by se daly prirovnat k nasim luznim lesum, uz nekolik lets stoji voda, v podstate tam, kde to driv vysychalo je v lese ted souvisla hladina vody celorocne a domnivam se, ze i to je jedna z pricin v nekterych lokalitach, proc tisice stromu je mrtvych nebo umira. Kdyz si vzpomenu, tak nafotim, neni to zrovna potesujici pohled na takove lesy :-(

                          Nstarecek - Profil | Čt 8.6.2023 16:31:49

                          Denny >> No v Americe není 400 let žádný věk, v Česku je 200 let na konci životnosti.

                            Nstarecek - Profil | Čt 8.6.2023 14:59:32

                            Denny >> No v Česku taky rostou a dobře, ale z nějakého nejasného důvodu je většina amerických stromů u nás krátkověká.

                              NDenny - Profil | Čt 8.6.2023 14:25:03

                              ZMS >> Diky :-) Tady se moc casto nesetkavam s borovym lesem, jak tomu bylo doma. Ne, ze by zde nebyly, ale je to jine. Doma byly tyhle lesy nejak hezci. Nedokazu definovat proc, asi je to dane tou samotnou skladbou a cistotou lesa. Co se me zde ale libi, jsou nadherne obrovske bile borovice(vejmutovka), to jsem doma v Cechach nikdy nevidel. Videt ale kus souvisleho lesa techto velikych stromu je take vzacnost, zrejme vetsima postupne padla pri dobyvani Ameriky novymi osadniky. Kousek od nas je skanzen, jehoz soucasti je i kus takoveho lesa a to je opravdu nadhera.

                                NZMS - Profil | Čt 8.6.2023 8:06:25 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Borovicové údobí pokračuje,povzbuzení pro Dennyho.

                                  NZMS - Profil | Út 6.6.2023 16:47:29 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  Borovice z Laponska a z pobřeží středního Norska.

                                    NZMS - Profil | Út 6.6.2023 16:37:47

                                    Martin >> Děkuju... Já po špatných zkušenostech v bytě letos také ve skleníku,zatepleném okny ap., netopil jsem,přežily to,moc nemrzlo.

                                      NZMS - Profil | Út 6.6.2023 16:35:02

                                      Denny >> sází se hlavně ty s červenými listy.Podle fotky jsem ji nepoznal. Doma je v jižní Evropě,roste i na Slovensku.

                                        NDenny - Profil | Út 6.6.2023 12:29:05

                                        Tak jsem ten strom nebo ker dohledal - Ruj vlasatá (Cotinus coggygria)