Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

Nlištička 33 - Profil | So 29.10.2022 9:41:11

ZMS >> Plody kaliny jsou po uvaření jedlé a lze z nich připravovat např. marmeládu.

    NZMS - Profil | So 29.10.2022 7:04:25 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

    Dva jedovaté keře od vody.Brslen evropský a kalina obecná.

      NZMS - Profil | Út 25.10.2022 11:56:29 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

      Občas je ještě u řek vidět prutník .

        Nstarecek - Profil | Pá 14.10.2022 9:24:08

        Petr64 >> No já jen okopíroval, co je uvedené na botany.cz u ibišku bahenního. Asi je to Čína a spol.

          NPetr64 - Profil | Čt 13.10.2022 19:33:05

          starecek >> Jihozápadní Evropa a východní Asie. Co myslíš tou východní Asií???😁😁😁

            NPetr64 - Profil | Čt 13.10.2022 19:31:03

            starecek >> Tady na Moravě je k mání,ale bez těžkýho podkouření umělým hnojivem nepřežije 2 sezony.

              Nstarecek - Profil | Čt 13.10.2022 19:24:07

              Petr64 - 12.9.2022 22:00 Severoamerický druh, který se vyskytuje především ve východní části kontinentu, zasahuje však i na sever Mexika, do státu Chihuahua. Severní hranice jeho rozšíření prochází jihem kanadského Ontaria. Areál nominátního poddruhu leží převážně východně od řeky Mississippi, poddruhu Hibiscus moscheutos subsp. lasiocarpos pak západně od Mississippi a na Floridě. Pěstuje se jako okrasná rostlina v mnoha oblastech světa, byl zavlečen do jihozápadní Evropy a východní Asie.:58 >>

                Nstarecek - Profil | Čt 13.10.2022 19:10:45

                Denny >> Existuje ibišek bahenní, je velkokvětý, odolný mrazu, ale vyžaduje slunce, ale vlhko a dost hnojení.

                  Nmirmen - Profil | Čt 13.10.2022 8:40:19

                  Na místě několikaleté skládky zeminy se objevují rostliny, které šikovné využívají prostor po úpravách terénu.

                  Nějaký laskavec a durman.
                  Bude-li čas a chuť, tak se na místo podívám blíž..
                  Půda byla zřejmě svážena z více míst, předpokládám , že se vytvořila další lokalita s v daném místě nepůvodními a agresivními druhy.
                  Už v době, kdy se před několika lety začala deponie vytvářet, tak jsem obdivoval, jak si priroda vede.
                  Objevily se i divizny, štětky, máky, rmeny i heřmánek. Halda se během několika měsíců zazelenala a měnila v různobarevnou džungli.
                  Nyní je deponovaná zemina už odvezena a terén srovnán .. a osídlován dalšími včetně durmanu, který jsem tam dříve neviděl.

                  Předpokládám, že podobnou cestou ( převozy zemin, pneumatiky zemních strojů ... ) se podél cyklostezky rozšířil i česnek podivný, který si dobývá lokalitu v místním lužním lese.

                    NZMS - Profil | Čt 6.10.2022 8:59:51 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    Šicha černá - https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0icha_%C4%8Dern%C3%A1 Měl jsem ji léta ve skalce a teď poprvé ochutnal,no,jde to.

                    Roste i na Šumavě. Použití je popsáno např. v knize Pod polárním sluncem - Peter Freuchen,Finn Salomonsen .
                    Knihu doporučuji všem milovníkům Severu,moc pěkné.

                      NDenny - Profil | Čt 6.10.2022 3:29:01

                      ZMS >> Hmm, trosku zavidim, ja jsem casove tak zaneprazdneny, ze se mohu toulat jen desitky kilaku po okoli :-(

                        NZMS - Profil | Čt 6.10.2022 0:52:02 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                        Výhledy o vody.

                          NZMS - Profil | Čt 6.10.2022 0:39:32 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                          Rychlý výlet na Sever,počasí bylo lepší než u nás.

                            NDenny - Profil | St 5.10.2022 17:39:09

                            Take obcas houbarim :-)

                              NDenny - Profil | Čt 15.9.2022 20:10:00

                              mirmen >> Ano je to presne tak, mohu potvrdit. Vim presne o cem pisu. Zabloudit tam je to nejmensi a clovek ani v mnohych mistech nema sanci dat zpravu, kde vlastne je. Ted s odstupem casu , kdyz tam vyrazime, tak se na tom severu chovam s velikou pokorou. Malem jsem v jedne lokalite zustal a teprve tehdy si clovek uvedomi, jake to opravdu je sahnout si na dno. Nejhorsi co jsem zazil je ten strasne spatny odhad v danych podminkach. V te ciste prirode sice muzes pouzivat nejakou jednoduchou navigaci, pokud tam neni signal, ale kdyz jsem si urcil bod, kam vyrazim a kde na me cekala Jitka, odhadoval jsem , ze tam do hodinky dojdu, tak zkutecnost byla takova, ze jsem na misto dorazil za 5 hodin. Ta cistota vzduchu a viditelnost tam vsechno strasne zkresluje, ale to asi znas sam. Dneska uz bych se i moooc rozhodoval jit tam sam, driv jsem byl tak trosku magor, ale hlavne byla uplne jina telesna kondice nez dnes. No a taky kdybych to oznamil Jitce, tak me asi zabije :-)))

                                Nmirmen - Profil | Čt 15.9.2022 18:58:10

                                Denny >> řekl bych, že Sever, poušť, hory a moře vedou k zodpovědnosti, svědomitosti.
                                Chyba se tam neodpouští a často není ani přítel na telefonu..

                                Přírodní výběr, člověk není výjimkou..

                                  NDenny - Profil | Čt 15.9.2022 2:40:12

                                  ZMS >> Krasny. Kdyz jsem prvne vyrazil na sever, byl jsem prave temi smrky prekvapeny. Zvykl jsem si na stromy z naseho pasma a tam to je uplne jine. Nerikam ze hezci nebo osklivejsi, proste jine a hlavne ciste.

                                    NZMS - Profil | St 14.9.2022 21:30:20 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    Moře lesů a štíhlé severské smrky. V červnu a níž,65°.

                                      NZMS - Profil | St 14.9.2022 21:13:57 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Tak něco ze Severu. 70°,začátek července.

                                        NPetr64 - Profil | Út 13.9.2022 11:21:22

                                        Denny >> Všechno se dá pěstovat venku. Něco ale musíš na zimu uklidit mimo mráz.