Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

ZMS - Profil | St 9.11.2022 3:15:24

Denny >> Máš pravdu,špatně jsem četl,spíš málo.

Tady jsou i fotografie. https://cs.wikipedia.org/wiki/Brkoslav#Tah .

    Denny - Profil | Út 8.11.2022 22:57:23

    ZMS >> Ne opravdu je jich vice, konkretne tri druhy, pokud si dobre pamauju z knizek. Jeden je japonsky, ani si nepamatuju jak vypada. V Americe jsou dva druhy Cedar Waxving , to je ten americky a Bohemian Waxving, ktery se vyskytuje v Evrope. Ty rozdily jsou velmi male, ja sam bych je v prirode asi nerozpoznal pokud bych nemel moznost delsiho pozorovani. Latinske nazvy z hlavy nevim, musel bych dohledat. Myslim, ze i zpusob zivota je stejny, ja je pozoruju hlavne , kdyz dozravaji moruse, to se jich sletaji hejna.

      mirmen - Profil | Út 8.11.2022 20:43:04

      ZMS >> šíření ptactvem.. v Česku nádherně viditelné u stožárů v polích .
      Těch několik desítek centimetrů v okolí betonové patky, k níž se neodváží pluh , postačuje pro vyklíčení a růst černého bezu .
      Který se vypořádá i s mnohými pesticidy a díky výživě a vodě zasahující kolem betonu má větší květenství i plodenství oproti bezu , který má konkurenci v lese.
      Bidýlko na stožáru 😃

        ZMS - Profil | Út 8.11.2022 20:41:53

        Denny >> Brkoslav bude asi jenom jeden,severní.
        https://cs.wikipedia.org/wiki/Brkoslav_severn%C3%AD#/media/Soubor:BombycillaGarrulusIUCNver2019_1.png

        Takže ten u vás je ze severu Ameriky.

          Denny - Profil | Út 8.11.2022 11:03:41

          lištička 33 >> Ty jsem tady nikdy nevidel, tak nevim, zda se zde vubec vyskytuje. Zustava zde cast zdejsich kosu, ale pres zimu je vidavam jen v lese.

            Denny - Profil | Út 8.11.2022 11:02:02

            ZMS >> Ano ten, vetve plne plodu, sviti to na dalku. Pravdou je, ze tady lidi hodne prikrmuji, ale nektere ptaky na krmitku clovek nikdy neuvidi. Konkretne brkoslavu jsou zde hejna, jak tech evropskych , tak americkych, proto je me divne, ze ty jerabiny zustavaji netknute.

              lištička 33 - Profil | Út 8.11.2022 10:48:52

              Denny >> V mém okolí je obvykle sežerou na tahu kvíčaly (Turdus pilaris ), ale žerou je i jiní drozdovití.

                ZMS - Profil | Út 8.11.2022 8:39:16

                Třeba mají něco lepšího...Tady také zůstávají některé stromy s plody celou zimu.Zrovna brkoslav prý jako jeden z mála žere kalinu. Jinak mi připadá,že ptáci oklovají veškeré možné plody,pěstovat borůvky,brusinky je bojem s ptáky,spousta jablek oklovaná už začátkem září.
                Ty jeřáby byly tyto - https://abecedazahrady.dama.cz/katalog-rostlin/jerab-americky ?
                https://cs.wikipedia.org/wiki/Je%C5%99%C3%A1b_(strom)
                Jejich spoustu druhů,kříženců. Viděl jsem ho na vrcholu Kotle v Krkonoších 1435m.n a nebyl to ten místní,sudetský. Krásně kvetly začátkem července v chráněném fjordu na norském ostrově Soroya (70°),pěkně to vonělo. Co to bylo za druh přesně nevím,byl jsem plně zaměstnán rybami.
                Pionýrská dřevina. Závislost na ptácích při rozmnožování je jen o přesunu na vzdálenost,zahradníci je vysévají bez nich...

                  Denny - Profil | Po 7.11.2022 20:10:38

                  Vite co je zvlastni? Tady ptactvo ani v zime nezere jerabiny. Nechapu proc, ani ptaci jako brkoslavove na ne tady nejdou. Osypane stromy a vsechno spada . Jsou veci, ktere pro me zustavaji zahadou, tahle je jedna z nich.

                    ZMS - Profil | Po 7.11.2022 18:43:38 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    Tak tahle kalina by stála za otrhání,je po mrazíku. Není to u vody. 850 m.n. u Javorníka na Šumavě.
                    Přírodní břeh řeky.

                      mirmen - Profil | Út 1.11.2022 10:11:35

                      ZMS >> hezký článek..

                        mirmen - Profil | Út 1.11.2022 8:33:40

                        Našel jsem článek o brslenu evropském , který je jedovatý .. a je zkoumán kvůli možnostem využití v medicíně ( zřejmě nejenom humánní ) a možná i v zemědělství ( insekticidní účinky ).
                        Příbuzné druhy z čeledi jesencovitých jsou využívány v léčitelství na Madagaskaru , v Asii, Austrálii i v Severní Americe.

                        Pokud chcete více do hloubky tak by mohl zaujmout článek z časopisu VESMÍR

                        https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2011/cislo-1/proc-jeste-neni-brslen-lecivou-rostlinou.html

                          mirmen - Profil | Út 1.11.2022 8:19:31

                          ZMS >> zdroj BYLINKY PRO VŠECHNY. .. uvádí, že jed v plodech je termolabilni. Dle Wiki se má jednat o kumariny , které mají antikoagulační účinky.

                          Využití v lidovém léčitelství zejména v péči o kůži , astma, prevence potratů aj .... doporučuje se nepřekračovat denní dávky.

                          https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/2021-kalina-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani

                          Zřejmě se užívá k lidské výživě ( v dobách nouze ) a v léčitelství od Azie po Atlantik.

                            ZMS - Profil | Ne 30.10.2022 20:31:37

                            A co se týká kaliny jako léčivé rostliny Janča,Zentrich) - je využívána jako gynekologikum. Zmiňují se o jejím využití indiánů v Sev.Americe,ale to musel být asi jiný druh kaliny,protože kalina obecná tam údajně není původním druhem.

                              ZMS - Profil | Ne 30.10.2022 20:00:41

                              lištička 33,mirmen,Denny - děkuju,takže jsem hledal dál a dočetl jsem se,že u plodú kaliny se hořká chuť vařením,pečením,sušení ztrácí,a tak je lze požít k výrobě marmelády,rosolu,sirupu,vín,likérů. Plody se mají sbírat až v době mrazů,protože namrzlé plody ztrácejí do značné míry svou typickou hořkost a zápach po kyselině valérové (kozlík lékařský) a máselné. Asi to nebudu zkoušet.

                                Denny - Profil | So 29.10.2022 14:16:09

                                lištička 33 >> Diky, netusil jsem, ze je to jedle, nikdy jsem nevidet to nekoho trhat, roste to zde vsude. Ne v nejak obrovskem mnozstvi, ale nic vzacneho to rozhodne neni.

                                  Denny - Profil | So 29.10.2022 13:11:33

                                  ZMS >> I kdyz oba dva druhy znam, tak se s nimi setkavam velice zridka. V posledni dobe stale casteji nachazim plody ruznych lian. Jak mizi listi na stromech a kerich, jsou ty liany mnohem vice viditelnejsi , tak asi proto si vic vsimam. Kdyz pominu divoke vino, tak asi nejcasteji vidim druh, kteremu se rika divoka okurka - Maroon cucumber. Roste tenhle druh take doma v Cechach?

                                    mirmen - Profil | So 29.10.2022 10:51:45

                                    ZMS >> jo, krása už na první pohled.
                                    Podíval jsem se na jejich využití.
                                    Brslen prý i na výrobu dýmek, párátek a klínků do bot.
                                    A kalina se využívala přes svou toxicitu i v lidovém léčitelství.
                                    Tinktury na exémy a kožní potíže.
                                    Vnitřně na potíže s dýcháním a s menstruací.
                                    Nepatří k rostlinám které by měl člověk bezelstně používat, škody mohou být větší než přínos.