Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

NDenny - Profil | Út 13.9.2022 11:15:41

Petr64 >> Ja tenhle veliky nikdy pred tim nevidel. Ty bezne se prodavaji u nas na obchodaku v zahradnim oddeleni . Ja ho mel vzdy jen doma a netusim, zda se da pestovat i venku, obvykle , kdyz jsme se stehovali, tak jsem ho nekam postavil, aby si ho nekdo vzal.

    NPetr64 - Profil | Út 13.9.2022 7:50:19

    Denny >> Jen mi to tak docvaklo,protože u nas v Boskovicích je zahradník,co se specializuje na megaibišky,který importuje ze států. Bez umělé výživy je ale v našich podmínkách moc roků v plné síle neudržíme. Já ho měl 3 roky a pak zanikl.

      NDenny - Profil | Út 13.9.2022 2:49:33

      Petr64 >> Tak jsem dohledal, ze se muze jednat o druh ibisku. Mel jsem jich nekolik ale kvety normalni velikosti, tohle by byl nejaky specialni druh.

        NDenny - Profil | Po 12.9.2022 22:10:48

        Petr64 >> Ano, neco na ten zpusob, vide jsem ho asi na 50m.

          NPetr64 - Profil | Po 12.9.2022 22:00:58

          Denny >> Vypadal ten květ podobně?

            NDenny - Profil | Po 12.9.2022 21:28:24

            mirmen >> Zavidim ti, ze mas cas na cteni, fakt bez smajla. Ja jako mladej jsem byl strasnej knihomol, ale co jsem tady, tak nejdriv unava, ze jak jsem zacal cist, tak jsem hned usnul a v poslednich letech absolutni nedostatek casu. Mam tolik okolnich zajmu, ze spolecne s praci nestiham ani to, co bych potreboval. Kdyz prijedeme na sever, tak s sebou ani neberu zadny atlas, Jitka obvykle s sebou tahne nejaky historicky roman, ale rybarina , lod, les a foceni me zabere tolik casu, ze i kdyz rano vstavam za svitani, tak bych potreboval par hodin slunecniho svetla navic. Je to jak pises, ten sever, to neco neuveritelneho a kdo se umi divat, tak ma strasne moc zazitku. Perfektni je na tom to, ze jezdime do lokality, kde nic nefunguje :-)) Takze zadna telka, zadnej mobil, zadnej internet, proste z meho pohledu neco uzasnyho. Jenze diky tomu za 3 tydny nasbiram nekolik tisic fotek a jejich zpracovani me zabere vsechen volny cas , kdyz se vratime dolu . Urcite to znas, ze kdyz ti koncoidovolena, tak si rikas, ze by jsi potreboval jeste tyden na odpocinek :-))) Ted zacal i tah lososu, takze muj den vypada tak, ze jdu na chvili do prace, pak na ryby, k tomu taham fotak a prijdu domu , jdu se psem, utahanej a spinavej, tak uz zvladnu se jen vykoupat a padnu :-)) Driv jsem se flore temer nevenoval, vyjimka byl les a stromy, to byla moje prace, ale ted me ty kytky zajimaji cim dal vic.

              NDenny - Profil | Po 12.9.2022 21:13:59

              MiPo >> No jo Wlda a jehedna z jeho nejznamejsich. Sice na koni jsem trosku jezdil, ale pri dnesni me vaze by ten kun byl rad, kdyzbych tu holku uvidel hned po nasednuti a hned spadnul:-))) Sice nejsem zadnej drobecek. mam pres 190, ale prece jen vaha kolem 110 pro kone neni nic moc :-)) Ale jo, tech krasnejch kytek je opravdu strasne moc a mozna vic zajimavych nez krasnych.Mimochodem, vcera jsem byl se psem a vedle u baraku nekdo vystavil kvetinac s nadhernymi kvety. Nic takoveho uz jsem dlouho nevidel. Kvet odhadem 20+cm v prumeru a ja nemel fotak :-( Musim se zeptat sousedu, co a ci to je . Jsem spise na faunu, ale nektere veci z flory jsou opravdu jedinecne.

                Nmirmen - Profil | Po 12.9.2022 19:05:57

                Denny >> Kdysi jsem četl TAJUPLNÉ A TRAGICKÉ BŘEHY od Loomise.

                Pojednává o osudech Francise Halla, obstarožního, přitloustlého obchodníka ze Cincinnati, který se nechal unést osudy Franklinovy expedice hledající Severní cestu z Atlantiku do Pacifiku.
                Expedice zmizela.
                Hall se je pokoušel nalézt, poté sr pokusil dosáhnou Severního pólu.
                Je pohřben na jedné kamenité výspě v Grónsku.
                Loomis se vydal po jeho stopách ( tehdejší noviny. Zprávy z archivů ministerstev, korespondence, cesty na Sever , spolupráce s vědci ... atd.).

                A já, jak mám v oblibě, brouzdal díky panu Googlu po stopách výše uvedených.
                Vůbec kombinace cestopisů, literatury faktu a internetu je fantastická.

                A proč to píšu... Ta severní tundra a arktická květena je taky úžasná 😃

                https://www.databazeknih.cz/knihy/tajuplne-a-tragicke-brehy-124044

                  NMiPo - Profil | Po 12.9.2022 13:28:35

                  Denny >> kdyby byly žlutý bylo by to jasný 🤭

                  Jedu vám takhle stezkou
                  Dát koňům v řece pít
                  Vtom potkám holku hezkou
                  Až jsem vám z koně slít.…

                    NDenny - Profil | Po 12.9.2022 12:24:10

                    mirmen >> Ja fotil v tydnu tuhle kytku. Neni zde vubec bezna, pisou od Texasu nahoru na tech obrovskych planich. Ja dolu na jih nejezdim, nebo zcela vyjimecne a i kdyz jsem tam bydlel, tak me nejak neprirostl k srdci, palmy me zevsednily za par dni a jedine, co bych jeste rad videl je rozkvetla poust. Je sice zajimave videt tamni faunu a floru, ale bydlet uz bych tam z mnoha duvodu nechtel. Par tydnu v roce na dovcu a rychle zpet na sever, kterej mam rad :-) Takze i tuhle kytku bych tam rad videl nekde na tech pastvinach, ale jestli se me to nekdy podari, to netusim.
                    Edit: omluva, ja zapomel , ze se jedna o Eustoma , cesky nazev jsem zatim nehledal.

                      NDenny - Profil | Po 12.9.2022 12:15:31

                      mirmen >> TY jo, ocun znam, ale netusil jsem, ze je tak jedovaty. Ja nastesti kvetiny netrham, takze u me to nebezpeci nehrozi, ale je dobre takove informace vedet.

                        Nmirmen - Profil | Po 12.9.2022 10:04:34

                        Před pár dny u lesní strouhy, ocún jesenní (VELICE nebezpečný!!! ).
                        Sice se používal k ošetření .. ve středověku ...ale smrtících je už pouhých 20 mg účinných látek užitých vnitřně, a vstřebává se zřejmě i kůží.
                        Používal se na rakovinu kůže a asi i na dnu.
                        Obsahuje kolchicin + desítky dalších látek.

                          NDenny - Profil | Čt 8.9.2022 10:34:15

                          Tak tuhle kvetinu jsem nalezl velmi lehce - hořec lahvový

                            NDenny - Profil | Čt 8.9.2022 3:28:42

                            Foceno dnes na okraji bazin, jeste jsem nezjistoval o jakou kvetinu jde, ale zaujala me.

                              NDenny - Profil | Čt 8.9.2022 3:27:51

                              mirmen >> To nechavam na Jitce, jak se znam, tak bych z toho udelal gulas :-)

                                Nmirmen - Profil | Út 6.9.2022 16:47:47

                                Denny >> Včera se mně moc nepovedly.

                                  NDenny - Profil | Po 5.9.2022 22:54:55

                                  mirmen >> Ja vim, je zde par lokalit, kde bezne rostou a parkrat jsem z nich rizky jedl. Docela fajn pochutina :-)

                                    Nmirmen - Profil | Po 5.9.2022 15:28:10

                                    Krása člověkem neudržovaných míst.. asi vrbovka malokvětá ( i z ní lze připravit IVANŮV ČAJ ), zajímavá prostatiky .. i jako prevence potíží.

                                    Pro zájemce odkaz .. vrbovka úzkolistá ( nicméně malokvětá má shodné účinky , přínosy)

                                    https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/224-vrbka-uzkolista-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci

                                      NDenny - Profil | Po 5.9.2022 4:15:41

                                      mirmen >> Zrovna vcera jsem jednoho takoveho, uz trosku ozraneho od slimaku, fotil tady v parku.