Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

Nmirmen - Profil | Ne 4.9.2022 22:54:44

Vatovec - lužní les , voní i slimákům

    NZMS - Profil | Út 30.8.2022 9:18:29 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

    Oměj šalamounek. Šnekovi alkaloidy asi nevadí.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Om%C4%9Bj_%C5%A1alamounek

      NZMS - Profil | Čt 25.8.2022 20:53:03 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

      Něco od vody. Už zdálky žlutě svítily hojné plody.Myslel jem si,že je to kalina obecná,která občas roste u řeky,ale to množství plodů (měchýřky), Takže spíš tavola kalinolistá,která se sem dostala z nějaké zahrady. Mívá zelené,zlaté,červené listy,které pěkně kontrastují s lesklými plody.
      Kalina obecná má velice podobné listy,ale plody jsou peckovice.
      https://www.atlasrostlin.cz/fotka/tavola-kalinolista/fotky-pridane-uzivateli-2851

        NDenny - Profil | Po 15.8.2022 1:38:56

        mirmen >> Je to mozne, ja jen typnul.

          Nmirmen - Profil | Ne 14.8.2022 21:16:58

          BoMik >> spíš kyprej vrbice

            Nmirmen - Profil | Ne 14.8.2022 21:15:09

            Denny >> taky botanik nejsem .. a často se mýlím ....... K té fotce .. tipnul bych spíš invazivní KYPREJ VRBICE ( léčivka ).

              NDenny - Profil | Ne 14.8.2022 11:34:10

              BoMik >> Nechci delat chytreho, botanika opravdu neni muj obor, ale rekl bych po tom, jak se ruzne ucim, ze se jedna o Veronica spicata. To si pamatuju, protoze si myslim, ze tenhle a par dalsich latinskych nazvu asi dal nejaky Cech. Kdyz si clovek dosadi hacky a carky, tak je z toho krasne ceske jmeno :-) Ale treba je to jen nahoda, jen me to proste napadlo.

                NDenny - Profil | Ne 14.8.2022 11:30:12

                timb >> Diky moc.

                  NBoMik - Profil | Ne 14.8.2022 9:49:26

                  Z vycházky na JM. Detaily jsem nefotil.

                    Ntimb - Profil | Ne 14.8.2022 7:15:48

                    Denny >> Penízek rolní

                      NDenny - Profil | Ne 14.8.2022 5:15:28

                      Ja jsem asi blbej. Tuhle rostlinu znam uz davno, ale priznam se, ze nevim, jak se jmenuje a ani jeji nazev nemohu najit. Vzdycky jsem tomu rikal penizovka i kdyz vim, ze penizovka je houba. Znate nekdo jeji nazev?

                        NDenny - Profil | Ne 14.8.2022 5:13:06

                        mirmen >> Ono tech "pochutin" bylo pomerne dost :-) Ted si tak uvedomuju, ze tohle nikdo nikoho nemusel ucit, asi to bylo dane tim, ze jsme vic chodili ven s jinymi a nedrepeli u pocitacu. Proste to bylo jine a vetsine dnesnich deti mladi opravdu nezavidim.

                          Nmirmen - Profil | So 13.8.2022 9:33:35

                          Denny >> cucáni nektaru z květů kostivalu :-)

                            NDenny - Profil | Pá 12.8.2022 15:03:32

                            ZMS >> No jo, zvejkani stoviku a rada dalsich dobrot za naseho mladi byla bezna zalezitost. Dnes vetsina deti mozna ani nevi, co to ten stovik je. Nezazlivam to nikomu, jen si myslim, ze je to skoda.

                              NZMS - Profil | Pá 12.8.2022 14:59:24

                                NZMS - Profil | Pá 12.8.2022 14:54:02

                                Denny >> jo jo,nebylo to tím,že bychom v padesátých a dalších letech trpěli hladem,spíš to bylo ze setrvačnosti po předcích..,a pak byli jsme pořád venku. Taky se jedl t.zv chlebíček,nedávno jsem ho pro jednoho staromila vykopal a nahrnkoval,má to kůlovitý kořen,je to plevel,ale dalo to práci udržet.Nemohu si vzpomenout na jméno,jdu to hledat.

                                  NDenny - Profil | Pá 12.8.2022 14:42:20

                                  Posledni kvetinu, kterou jsem daval na fotce se me konecne podarilo dohledat. Jedna se o Ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa), doma jsem se s nim nikdy nesetkal, tak netusim, jestli roste volne v prirode.

                                    NDenny - Profil | Pá 12.8.2022 14:40:23

                                    ZMS >> Koukam, ze jste se cpali podobnymi "vecmi" jako my. Ja to prvne ochutnal na Slovensku ve Smrekovici