Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

Npepa-č - Profil | Pá 12.8.2022 14:38:41

ZMS >> diky

    Npepa-č - Profil | Pá 12.8.2022 14:37:06

    Ciffik >> dekuju

      NZMS - Profil | Pá 12.8.2022 14:36:57

      pepa-č >> myslím si,že to je pupava bezlodyžná ,roste na suchých lukách."Takový bodlák". Jako děti jsme jedli zdužňatelný úbor (asi),připomínalo nám to chutí kedlubnu. To bylo kolem 400m n.m. u dolní Sázavy. Roste až do subalpinského stupně. Léčivka.
      https://cs.wikipedia.org/wiki/Pupava_bezlody%C5%BEn%C3%A1

        NCiffik - Profil | Pá 12.8.2022 14:29:53

        pepa-č >> pupava bezlodyžná

          Npepa-č - Profil | Pá 12.8.2022 13:35:01

          co to je, prosim? 5cm-8cm. 800m n m.

            NDenny - Profil | So 6.8.2022 10:53:45

            ZMS >> Diky

              NDenny - Profil | Pá 5.8.2022 17:48:20

              kaprus >> Na tohle ja nejsem, nikdy jsem nezkusil ani marjanku, nejak jsem to nemel zapotrebi, ale zajima me to, tak proto se ptam.

                Nkaprus - Profil | Pá 5.8.2022 15:25:31

                Denny >> peyotl. usušš to a normálně se z toho sjedeš, sníš to😀
                Nevím jak teď, ale dřív se to prodávalo na každé burze. Ti největší pankáči to měli doma za oknem na experimenty🤣
                Účinná látka mescalin.
                Blbá červená muchomůrka umí taky pořádně zamávat.

                  NDenny - Profil | Pá 5.8.2022 12:59:10

                  ZMS >> Jedovaty do jake miry? Ty narkoticke ucinky predpokladam, ze to bude po nejakem zpracovani nebo z nejakych plodu?

                    NZMS - Profil | Pá 5.8.2022 8:29:12

                    Já jsem již jen nostalgický pěstitel kaktusů,ale z dob dřívějších k Lophophora williamsii - hezký a snadno pěstovatelný kaktus.Narkotické účinky jdou mimo mě,nejsem na to.Příbuzné druhy,jsou velmi podobné,fricii,pojmenovaný po A.V.Fričovi českým kaktusářem Habermannem, je velmi jedovatý.Kaktus na snímku je horský druh z Argentiny.
                    U vod toho v současné době kromě invazivních druhů moc nekvete, některé stromy i na březích mají spálené listy...

                      NDenny - Profil | Čt 4.8.2022 19:56:40

                      mirmen >> :-)))) Ja nejak tyhle "opatreni" fakt nechapu. To musi vymyslet nekdo, kdo se v praci nudi, jinak to neni mozny :-) Kdo byl ve statech a videl, co se prodava u benzinek proti unave ridicum, tak asi koukal. Verim, ze ceskej clovicek by z toho udelal smakuladu, az by fetakum lezli oci z dulku :-)

                        Nmirmen - Profil | Čt 4.8.2022 14:44:15

                        Denny >> v Česku lophophoru údajně nacpali do šuplíku " drogy" ..... i když obsah mescalinu v u nás pěstovaných kaktusech je prý oproti přírodním rostlinám mizivý . Takže běžný kaktusář postaven na rovinu s výrobcem či dealerem syntetických drog, hašiše ... .
                        Podle kolujících zvěstí údajně fetky strouhali kaktus jako okurku , snad se i pokoušeli o nějakou zálivku .

                        Zda tehdy místní fetky pokročili na další level, tj. na chytání ropuch a olizování jejich hřbetů , to mi není známo .. ale při trošce představivosti :-)

                          NDenny - Profil | Čt 4.8.2022 13:18:04

                          mirmen >> Tak to je dost zajimave o tech kaktusech, to si musim neco vyhledat a precist. Ja je bral vzdy pro me jako takovou zvlastnost, s kterou se setkavam malokdy. Jsou zde lokality, kde kaktus je bezna rostlina, ale kdyz jsme bydleli třeba v Las Vegas, tak v tech okolnich poustich jich zase tak moc neroste, jak by clovek predpokladal. Jinde na tech nasich toulkach jsem videl i obrovske porosty tech co jim rikaji Joshua tree a je to velmi zajimave, (mimochodem, ja blbec jsem si na jeden sahnul, velmi neprijemna zkusenost) :-)), ale u takovych tech klasickych westernovskych vysokych kaktusu z pousti Arizony nebo Mexika i kdyz jsem tam nekolikrat projizdeli jsem nikdy nestal a ani zadny velky v realu nevidel. Tam bych to chtel videt, kdyz to kvete.

                            Nmirmen - Profil | Čt 4.8.2022 11:50:59

                            Denny >> mně to nevadí a jak ostatní, kteří mají stránku v oblibě .. nechť se vysloví .

                            Ke kaktusům -- údajně na přelomu sedmdesátých-osmdesátých let stoupl v Čechách počet kaktusářů.

                            Ke staříkovi - kaktusáři - přišlo několik neobvyklých zájemců o kaktusy z Mexika , prý se chtějí specializovat jen na mexické kaktusy.

                            Stařík se podivoval, proč se vlasatci v odrbaných gatích zajímají o druh Lophophora .

                            Údajně indiáni tři druhy nazývají MALÝ ZLÝ MUŽ a jednomu druhu říkají VELKÝ ZLÝ MUŽ.

                              NDenny - Profil | Čt 4.8.2022 11:19:51

                              ZMS >> Tohle jsem vcera najit nedokazal. Podobnych dost, ale struktura toho kvetu vzdy uplne jina :-(

                                NDenny - Profil | Čt 4.8.2022 10:49:59

                                ZMS >> Ty kaktusy, to je nadhera. Me se nikdy nepodarilo trefit cas, kdy rozvete zdejsi poust, vzdy jsem prijel pozde, ale je to tim, ze primarne jedu vzdy za zveri. Nekde jsem cetl, ze u kaktusu je naje narizeni, kolik jicj clovek muze pestovat, nic blizsiho o tom nevim, snad jen ze to ma neco spolecneho s drogama/ Tyhle narizeni dost dobre nechapu, kdyz ve svete jsou bezne dostupne vyrovky, ktere drogy obsahiji nebo se z nich daji vyrobit. Tady je zahrada, kde maji velmi pekne kaktusy, ale clovek muze koukat jen pres mlecne sklo, dovnitr je zakaz. V zadne botanicke jsem zde dosud nebyl . Ten "bodlak" je zde bezny, ale nemyslim, ze by byl tak rozsireny aby ohrozoval prirodu. Zadne souvisle porosty jsem tady nikde nevidel.

                                  NZMS - Profil | Čt 4.8.2022 5:58:11

                                  Denny - https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Echinops_bannaticus - bělotrn je invazivní rostlina,rozšířil se i do Sev.Ameriky .
                                  https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C4%9Blotrn
                                  U nás tak nebezpečný není. Je značně medonosný.Vlastním Herbář léčivých rostlin Janča-Zentrich a tam o něm píší jako o velmi perspektivní léčivce.Drogou jsou semena obsahující alkaloid echinopsin,velmi podobný obsahově strychninu a z toho vychází i praktická aplikace drogy....,no na rozdíl od strychninu se v těle nekumuluje.
                                  Mně by uvádění dalších rostlin nevadilo,myslím,že už tady byly,včetně mých kaktusů,jejichž skleník je kousek od řeky. Lonicera .

                                    NDenny - Profil | St 3.8.2022 23:59:28

                                    Tak myslim, ze jsem tu kvetinu z louky nasel , puvodni zdejsi rostlina, cesky nazev (asi) Želonice lysá (Chelone glabra) angl. Turtlehead-White.

                                      NDenny - Profil | St 3.8.2022 16:29:52

                                      Z lesni louky , z brehu prirodniho vodniho zdroje. Zatim jsem ani nehledal co to je, ale zaujalo me to, tak jsem to cvaknul.