Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

mirmen - Profil | Po 23.8.2021 20:00:29

Zlatobýl kanadský, léčivka.
Pro sběr vhodná doba. Nejlepší za sucha, po poledni.
Přehledně diky panu MUDr.Mlčochovi zde https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1041-zlatobyl-kanadsky-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

    Charley7 - Profil | Po 23.8.2021 15:58:20

    Nilsmaster >> nevím jestli to sem už někdo dával, zkus si nainstalovat do mobilu apku PlantNet, vyfotíš list, květ a hned ti to ukáže výsledek, pokud je tedy v databázi, zatím nezklamala..

      ZMS - Profil | Po 23.8.2021 15:03:51

      Vegetace u horské řeky.
      Neznámou rostlinu dole budu hledat večer,jsem na rybách.

        Nilsmaster - Profil | Po 23.8.2021 14:53:48

        Zdravím, nedávno jsem na rybách na břehu narazil na rostlinu, neumím zařadit. Díky za radu. Nils

          ZMS - Profil | Po 23.8.2021 13:53:34

          Denny >> To myslíš ten odkaz s denivkou? Je to zásilkový obchod,ale třeba mají velkou druhovou pestrost a dá se tam mnohé najít.Já,protože jsem vyrůstal bez internetu,ty taky,že, mám množství knih,atlasů ,některé jsou rozděleny podle barvy květů...,a pak jdu na internet a srovnám si to. Třeba https://botany.cz/cs/ .
          Denivky v Sev.Americe nejsou původní .Ale pěkné jsou,píší tam,že rostou všude.

            Denny - Profil | Po 23.8.2021 8:34:40

            ZMS >> Nekam si mu sim ulozit ten odkaz, super na poznavacku.Mimo jine jsem tam hned nasel dablika bahenniho, ktery zde na jedne lokalite hodne kvete. Obvykle hledam latinske nazvy , pak uz neni problem se dostat na anglicke a ceske jmeno. Problem je v tom, ze casto nevim, pod cim to hledat.

              Denny - Profil | Po 23.8.2021 1:57:17

              ZMS >> Wisconsin. Jsou mista,kde jsou velike plochy techto rostlin,obvykle kraje lesa,ale hodne skarpy. No a pochopitelne parky a zahrady. I kdyz v zahradach techto kytek moc videt neni, jako by lidi nemeli o tuhle kvetinu moc zajem,drzi ji hodne pod kontrolou aby se moc nerozrostla. Jestli je to dane tim,ze jak odkvete,moc atraktivni to neni,nebo jaky je duvod,netusim.

                ZMS - Profil | Ne 22.8.2021 21:24:38 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                Ještě jedna léčivka - chrastavec lesní.Pospíchal jsem na ryby,musel jsem se spokojit s touto rostlinou.

                  ZMS - Profil | Ne 22.8.2021 20:10:06

                  Denny >> Já jsem to trochu střelil od boku,na jednom snímku to vypadá na lilii,ale tamto jsou denivky - https://cs.wikipedia.org/wiki/Denivka .Kde to je ? Asi jsem špatně četl diskuzi....
                  https://www.bing.com/images/search?q=denivka&ufn=Denivka&stid=b5a64cba-b1ae-11f0-edf0-b74732654ac7&cbn=EntityAnswer&cbi=0&form=IARRTH&first=1&disoverlay=1

                    ZMS - Profil | Ne 22.8.2021 19:09:39 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    Chvíli jsem chyběl,něco jsem potkal kolem vody.Dvě invazní,zvláště netýkavka je agresivní.Mezi nimi špatně vidět pelyněk černobýl,dobrý čaj .Jedny prázdniny na dolní Sázavě dost pršelo (1966?),byla stále velká voda,a když opadla,objevily se tam poprvé netýkavky. Oměj šalamounek,starček na horní Vltavě a další léčivka vrbice kyprej,kousek od vody.a jedna provokace,suchomilná rostlina,kousek od řeky,ale v pařeništi.

                      ZMS - Profil | Ne 22.8.2021 18:51:50

                      Denny >> Ta kytka co připomíná lilie,je denivka.Zplanělá nebo ji někdo vyhodil ze zahrady.

                        Volas - Profil | Po 9.8.2021 6:30:08

                        MiPo >> Děkuji Vám

                          MiPo - Profil | Ne 8.8.2021 13:14:06

                          Volas >> není to náhodou Orsej jarní

                            Volas - Profil | Ne 8.8.2021 12:50:11

                            Ahoj všem,

                            Je tomu už nějakou chvíli co jsem vyfotil tuto rostlinu. Nemohu přijít na její název a někde hluboko unitř si říkám, že bych ji měl znát a měl bych se stydět...
                            Prosím tedy o její název. Děkuji

                              Denny - Profil | Ne 8.8.2021 12:37:04

                              novel >> Super,diky moc.

                                novel - Profil | Ne 8.8.2021 5:28:21

                                  Denny - Profil | Ne 8.8.2021 4:28:58

                                  Mel bych na vas prosbu. Bohuzel nemohu dohledat nikde tuhle kvetinu a nemohu si ani presne vzpomenout, v kterych mistech jsem ji fotil. Zda to bylo v lese (coz je nejpravdepodobnejsi),u vody nebo na louce opravdu nevim. Pomuzete nekdo s identifikaci?

                                    mirmen - Profil | St 7.7.2021 0:57:33

                                    b.gun >> Díky za odpověď, ta otázka ( květiny u vody ) mně nějak proklouzla nebo jsem na bi zapomněl.

                                      b.gun - Profil | Út 6.7.2021 22:34:31 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      woody >> Původní je netýkavka nedůtklivá (Impatiens noli-tangere) - velké žluté květy.
                                      Nepůvodními druhy jsou netýkavka malokvětá (Impatiens parviflora) - malé, světle žluté květy - a netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera) - růžové květy.

                                      https://www.mrk.cz/diskuse.php?action=searchthis&id=635329&q=impatiens