Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

mirmen - Profil | Út 6.7.2021 19:57:36

woody >> začal jsem se trochu zajímat o byliny a o to, co pro sebe může člověk udělat.
Mě znalosti jsou omezené a často se zmýlím.
Také jsem ji považoval za původní středoevropskou rostlinu.
Uvádějí, že se začala šířit koncem předminulého století, zejména z různých parků a zahrad, které měla obohatit.

    woody - Profil | Út 6.7.2021 18:19:03

    mirmen >> to koukám, já jsem měl Netykavku za původní. Musím si uvědomit to, že to znám z dětství, ještě neznamená, že je původní. 🤦
    Děkuji Ti moc za zdejší rozšiřování obrorů👏👍

      mirmen - Profil | Út 6.7.2021 16:17:23

      NETÝKAVKA MALOKVĚTÁ , invazivní, ze Sibiře. Ročně se šíří i o 20-25 km .
      Do půdy vylučuje latky, kterými omezuje růst původních rostlin a tím dobývá jejich stanoviště.
      Typická pro lužní les.

      Důsledkem samozřejmě i úbytek hmyzu, který je vázán na "starousedlé " rostliny.

        mirmen - Profil | Po 5.7.2021 9:09:26

        krkoška >> Pozornost tužebníku by měli věnovat ti, kterým znepříjemňují život problémy uvedené níže ( zdroj www.bylinkyprovsechny.cz MUDr Mlčoch )

        Účinky rostliny:
        horečka (stejný účinek jako Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin)
        bolesti (stejný účinek jako Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin)
        dna
        revma, revmatismus, revmatoidní artritida
        kožní nemoci
        čistí krev - detoxikace
        chřipka
        zánět očí, zánět spojivky
        žaludeční vředy
        překyselení žaludku
        zánět žaludku, gastritida, gastritis
        zlepšuje metabolismus
        žaludeční nevolnost u dětí
        menstruační bolesti, menstruační křeče
        antibiotikum, antibiotické účinky
        protizánětlivý účinek
        střevní mikroflóra - pozitivní vliv

          krkoška - Profil | Po 5.7.2021 6:44:21

          mirmen >> Čau, marně jsem se pokoušel si vzpomenout, jak že se ta rostlina jmenuje, když ji co chvíli vidím při procházkách venku v přírodě. Pomohl jsi mi, dík 😉

            Denny - Profil | Ne 4.7.2021 19:26:02 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

            sven >> Diky,ja to tady na jinem miste v prirode nikde nevidel.Bezne jsou tady lilie,tech jsou nekde opravdu "lany" nebo plne skarpy.

              sven - Profil | Ne 4.7.2021 14:31:54

              Denny >> Ahoj. Myslím, že je to půpalka křovitá..
              Pěstuje se poměrně běžně.
              https://www.zahradnictvi-flos.cz/oenothera-fruticosa-pupalka-krovita.html

                Denny - Profil | Ne 4.7.2021 14:14:54

                Vcera jsem tuhle kvetinu videl u vody v lese. Znate nekdo? Diky.

                  mirmen - Profil | Ne 4.7.2021 10:56:36

                  Zřejmě TUŽEBNÍK JILMOVÝ , významná léčivka, ve strouze přivádějící vodu do říčního ramene

                    ZMS - Profil | St 30.6.2021 20:30:21 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    Zaznamenal jsem u řeky skoro rozkvetlou Lilii zlatohlávek a pak asi nějaký (?) Starček,který jsem neurčil.

                      Calex - Profil | Pá 18.6.2021 21:20:56

                      Denny >> Zdarec, nám stačí divokej chmel.😀😀Tohle jak píšeš asi bude jedovatec....

                        Denny - Profil | Pá 18.6.2021 20:35:30

                        Calex >> Jsi me pripomel jedno zdejsi botanicke zlo a doufam,ze doma to neroste.
                        Poison Ivy (cesky nazev neznam) - tahle liana je opravdu peklo,pokud o ni venku nekde zavadis. Odkazu je na to dost,staci zadat do Google,my s tim mame take "bezva" zkusenosti :-)
                        Doma ,pokud jsem dobre cetl,tak podobne jedovate latky ma skumpa,ta je bezna i tady,ale neslysel jsem,ze by nekdo mel od ni nejake prolemy.

                          Calex - Profil | Pá 18.6.2021 15:38:32

                          sven >> :-))))) Zdarec, mám to na chatě v živým plotě a nemůžu se toho zbavit...Navíc když o to zavadím při sekání, pálí tojaxwiňa a ruku mám červenou..Asi alergie...

                            Denny - Profil | Pá 18.6.2021 15:35:15

                            Martin >> Diky.Zrovna vcera jsem chodil v lese mezi temito kytkami a fotil ty plody, tvarem pripomna takovy vetsi liskovy orisek,pozdeji,kdyz nezapomenu,dam fotku :-)

                              Martin - Profil | Čt 17.6.2021 22:00:33 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              Denny >>
                              Ahoj,
                              je to Podophyllum peltatum, u nás neroste, je to americká kytka. U nás jen ve sbírkách nadšenců:-) Plod je jedlý a velmi chutný

                                mirmen - Profil | Čt 17.6.2021 20:28:19

                                sven >> součást čajů, na nevolnosti nevolnosti a na nespavost.
                                Mladé výhonky do jarních salátů, daly se i nakládat do octa

                                Ve středověku se šištice kouřily v dýmce , halucinogenní účinky , po intoxikaci zvracení, bolesti a někdy i několikadenní potíže

                                V pivu brání "vločkovatení", tj. srážení bílkovin. Jedna z látek se jmenuje tetrahop a - pokud vim - podílí se ba trvanlivosti pěny a zvyšuje chuť.

                                Žel, vyrábí se už syntetický a některé české pivovary pohánějí pivo za oblibou u zákazníka syntetickým tetrahopem.

                                  sven - Profil | Čt 17.6.2021 11:36:57 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  Nejdůležitější léčivá rostlina na světě .. kudy teče - tudy léčí .-)

                                    mirmen - Profil | Čt 17.6.2021 11:03:30

                                    ZMS >> zajímavá rostlina.
                                    Uvádějí využití v lidovém léčitelství ( krvácení, nevolnosti , očista jater, problémy se žlučníkem, respirační potíže, močopudné účinky, ústní deodorant aj.. ) a v parfumerii, např. v pánských vodách po holení.

                                      ZMS - Profil | St 16.6.2021 23:42:16 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Kosatec žlutý roste většinou u stojatých vod v nížinách.Tady u pstruhové vody,odněkud zavlečen.

                                        mirmen - Profil | Po 14.6.2021 20:09:41

                                        Vloni jsem drtil semena ostropestřece , abych mohl vyrobit tinkturu.
                                        Šlupky jsem hodil před boudu .. v domnění, že nic nerozšiřuju.
                                        Ejhle... chybka se vloudila.
                                        Nechám ho růst, ale ne do semenné dospělosti.