Kormorán 2017

Petrův zdar.
Kolegové rybáři pokud máte něko fotografie kormoránů hodujících na rybách, fotky okolí a můžete je s číslem revíru zaslat mému kamarádovi, který je použije jako podklad pro svou práci v boji za zachování ryb v našich revírech dalším generacím!!!
Jinak diskuze je otevřena a můžete zde probírat téma KORMORÁN a vše kolem tohodle ptáka.

Kontakt na mého kamaráda pro zasílání fotek a třeba i dotazu na toto téma. Pavel je podle mne velkým odborníkem a přínosem pro náš ČRS.

Ing. Pavel Vrána, Ph.D.
Odborný referent pro životní prostředí, čistotu vod, ichtyologii.
ČESKÝ RYBÁŘSKÝ SVAZ, z. s.
Sekretariát Rady ČRS
Hospodářské oddělení
Nad Olšinami 282/31
100 00 Praha 10
mobil: +420 728 701 379
e-mail: vrana@rybsvaz.cz
web: www.rybsvaz.cz
Autor diskuse: dizlektik fídža - Profil , 17.1.2017 všeobecné - ostatní
Dále moderují: TEZAR Profil + martin37 Profil + Hans40 Profil

Jaký je Váš názor na snížení stavů kormorána v naší zemi?

A) Zásadně nesouhlasím-kormorány mám rád2%

B) Nesouhlasím-at si stavy kormoránů vyřeší matka příroda2%

C) Souhlasím pouze s jejich plašením odpalováním petard atd.0%

D) Souhlasím s jejich omezením formou zákonného odstřelu95%

Od 23.2.2017 hlasovalo 176 čtenářů.

NVítek - Profil | Ne 19.2.2017 8:02:43

potočák 62 >> Ovšem chytal jsem každé léto na jedné pískovně, kde byla hojnost perlínů a okounů v té velikosti jedlé pro kormorány. Ti tam však nebyli, protože tam byl hluk a houfy koupajících se. Zato však tam byl kiosek a v něm prodavač, kterému se je podařilo za tři roky pytlácky vylupat, že z generačního hejna stovek perlínů jich zbylo tak dvacet, třicet a okouni se už u břehu přestali ukazovat. A ještě kioskář volal na rybáře RS, aby si udělal pověst neohroženého hlídače pořádku.Takovíhle "kormoráni" jsou možná ještě hojnější, než ti opeření.

    Nzdevac - Profil | Ne 19.2.2017 0:44:14

    potočák 62 >> Vnucuje se jedna otázka - No a co? Mění se doba, mění se podmínky, mění se klima... a ruku v ruce s tím se bude měnit i druhová skladba. Rostlin i živočichů. Pro některé nebude místo, jiným se změní životní podmínky tak, že to nerozdýchají, jiné druhy budou v nových podmínách naopak prospívat více. Řada toho vyhyne a zmizí, jejich místo zaujmou druhy jiné, které zde dosud nebyly. Víš, kolikrát se to v historii již stalo? V jednu chvíli, pokud se nepletu, vyhynulo téměř 95 procent všech druhů. A by to nějaký problém? Naopak, jen díky tomu se prosadili savci na úkor dinosaurů. Ona si příroda nějak poradí, ono to uvolněné místo nezůstane prázdné moc dlouho.

      Nrikox - Profil | So 18.2.2017 20:23:22

      potočák 62 >> Já žádné ryby nevysazuji ani naše organizace. Ty pouze chrání faunu a floru jak jen to jde před vybíjením nebo ničením. Ale neustále se zdražují rybářské povolenky a ryb je méně a méně a rozhodně za to nemohou Kormoráni když chytám 25 let na jedné a té samé vodě kde jsem viděl možná 2 nebo 3 kormorány a ryb je méně a méně a rybářů tam chodí stále stejně nebo i méně. Kde je chyba tedy ?

        Npotočák 62 - Profil | So 18.2.2017 19:09:31

        Vítek >> První zápis o chovu kapra na našem území pochází z 11.století a i rybníky se budovali hlavně kvůli němu.Určitě by kolektivní lovec působící ve velkých hejnech neunikl jejich pozornosti.Ale zcela správně jsme v přítomnosti a potom by otázka správně měla znít.Je možný tak vysoký počet kormoránů na našich upravených tocích????Nezpůsobí to vyhynutí některých dalších druhů a není možné,že to nastartuje řetězovou reakci,která způsobí vyhynutí dalších desítek a stovek živočišných a rostlinných druhů???? Petrův Zdar

          NVítek - Profil | So 18.2.2017 18:47:07

          Apso >> Ekomoudro jseš leda ty. Rozkliknul sis ten odkaz? Najdeš tam příkaz veterinárního hygienika. To jsou úřední pokyny, fakta,selský rozum a ne tvé přihlouplé dojmy, které tu pořád opakuješ jak poškrábaný vinyl.Ale vidím, že jseš jeden z těch pochůzkových lenochů, co by chtěl jen, aby se za něj ostatní starali.

            NApso - Profil | So 18.2.2017 18:36:17

            Vítek >> Ty tady neustále rozdáváš ty svoje ekomoudra. Tak se nediv. Měl bys ty a tobě podobní začít používat selský rozum.A s tím sázením bys měl pohnout. Dnes jsem pří pochůzce kolem vody viděl další nahlodané stromy. Ať se dílo daří.

              NVítek - Profil | So 18.2.2017 18:15:57

              Apso >> Ty jseš asi ortodoxní hnědý. Na tomto vzorovém úředním odkazu z Mariánek si přečteš výčet ptačích druhů, které má nálezce v krizovém stavu ptačí chřipky oznámit. A už prosímtě přestaň tlachat své spekulace a domněnky a vyjadřuj se k tomu co můžeš jednoznačně dokázat, ano? Jinak by si tu plýtval časem, podobně jako další spekulující rozumbradové.
              https://www.muml.cz/mesto-a-jeho-sprava/bezpecnost/​krizove-situace/ptaci-chripka/

                NVítek - Profil | So 18.2.2017 18:10:34

                potočák 62 >> Petrův zdare, těžko se mohl kormorán v zápisech objevit, když prostě z té doby žádné nejsou. Buďto je nikdo nepsal, nebo nebyly ještě rybníky ve velkém, anebo kroniky shořel za husitských válek. Podobně tam nenajdeš kapra, nebo candáta. Bu´dto tyhle jevy tehdy nestály za pozornost, anebo nebyly dostačují výskytem. My však jsme v přítomnosti, tedy máme jednat zde.

                  NJarda Bořek Stavitel - Profil | So 18.2.2017 17:26:13

                  Vítek >> Jeden by rek, ze ve svem veku uz poberes trochu rozumu. Ctu te tu treti den a nevychazim z uzasu.
                  Jako prdel se ti to uz trochu vymklo. Neverim, ze jsi skutecny, a ze to co pises, myslis vazne. Fakt jsi ze Sušice?!

                  Xaxap, kdyz uz nic, aspon pekne zaveršoval pri vecernim sberu, nez ho tu semlely ty rodinne zalezitosti. Ale stale mel koule.

                    Npotočák 62 - Profil | So 18.2.2017 17:06:25

                    rikox >> Jako dlouholetý člen SMOP a ČSOP.Můžeš nám zdělit, kolik druhů ryb,v jaké velikosti,váhovém množství a ceně ročně vysazujete do tekoucích vod, jako potravu pro rybožravé predátory? Petrův Zdar

                      Npotočák 62 - Profil | So 18.2.2017 17:01:08

                      Vítek >> Pokud´by se vyskytoval i dříve,tak bud´ ujištěn,že by se v zápisech objevil už dříve a to už z jednoho prostého důvodu,protože by panstvu ve velkém škodil. Moje prognostické vize nejsou moje ani pánů Klausů,Komárků,Zemanů a td. ale pocházejí od různých pracovníků ochrany přírody,AOPK a seminářů.Tak jako údaj o tom,že se usilovně hledá druh,který smrk nahradí,ten zatím u nás rostoucími druhy nejde nahradit.Už se do toho investovalo dost peněz,pracuje na tom několik výzkumných týmů ale zatím marně.Ale pochopitelně, tobě jako ochránci přírody jsou tyto údaje známy,tak čemu se divíš??Petrův Zdar

                        Nvoz - Profil | So 18.2.2017 16:23:56 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                        Vítek >> Myslím že ty poslední dvě myšlenky mají fakt váhu a beru je.
                        Takže za každého střeleného kormorána sadit strom, ten kvůli jeho trusu stejně uschnul, a pak bude i ten klid...

                          Nvoz - Profil | So 18.2.2017 16:21:25

                          voz >> dizlektik fídža - >> Ještě mě napadlo, že kdyby se podepisovali petiční archy při tom předávání povolenek, tak by to vlastně mohla být i petice přímo do Bruselu....Ale během roku to smysluplně připravit s právníky atd. je záběr na plný úvazek...

                            NApso - Profil | So 18.2.2017 16:19:16

                            Vítek >> Soudě podle tvých příspěvků, bych tě zařadil mezi ortodoxní zelené. A na ty ornitologické prameny, bych být tebou, tak nahlížím s rezervou. My tady v okolí máme samé CHKO, takže vidíme a známe skutečnou realitu a můžeme posoudit, co je pravda a co blafi pro laickou veřejnost.

                              NVítek - Profil | So 18.2.2017 15:25:53

                              Apso >> Kdyžtak mi napověz, kdo "my" nechal kormorány nekontrolovaně přemnožit? Osobně jsem nepřemnožoval ani jednoho kormorána, ani nikoho jiného. Možná je to normální přírodní stav, ale nepasuje už do naší industrializované krajiny.O té liché teorii pozor, mám to z ornitologického pramene. Tak buď lžou oni, nebo si vymýšlíš ty. Já jenom prodávám, jak jsem koupil.

                                NApso - Profil | So 18.2.2017 15:15:44

                                Vítek >> Další lichá teorie, že ptačí chřipka postihne i kormorány. Zatím se nenašel ani jeden kus, který by na tuto nemoc uhynul. Vy jste je nechali nekontrolovaně přemnožit a teď to musí za vás někdo jiný dávat do pořádku. A na evropskou unii se spoléhat nemůžeme. Ti nejsou schopni řešit daleko běžnější věci, než nějakého ptáka. Proto si musíme pomoci všemi dostupnými prostředky, které máme tady u nás k dispozici. Tedy i odstřelem. Ryba je také živý tvor a patří od nepaměti do přírody. Nevím, proč by měla být jiným druhem, kterého pár nezodpovědných rádoby odborníků, kteří vyhlásili kormorána za chráněného, vyhubena.

                                  NVítek - Profil | So 18.2.2017 14:00:43

                                  potočák 62 >> Petrův zdare, že byl kormorán registrován v nějakém zápisu ve 14. století ještě neznamená, že tu dříve nebyl - ale znamená to, že jej fořt písemně zaregistroval. Tvoje prognostické vize jsou známy od prof. Klausů, Komárků, Milošů Zemanů, a plnily se jen zpola, nebo vůbec. Nyní probíhá epidemie ptačí chřipky, další vlna jež obchází globálně Zemi. Můžeme očekávat, že v místech s větší koncentrací volně žijících ptáků proběhne přirozená decimace, a protože kormorán patří k ptákům vnímavým na její vir, bude tím zřejmě jako druh taky postižen.Jde o regulační ekologický mechanismus, přírodní proces a žádné keci - viz račí moc, parmí mor, atd. Tyto procesy probíhají stamilióny roků od počátku života na Zemi pořád a jsou jedním z hnacích motorů evoluce a přirozeného výběru druhů. S tímhle vědomím už můžeš jít k přijímačkám na přírodovědnou fakultu.

                                    NR.P. - Profil | So 18.2.2017 13:37:42

                                    žasnu nad tím co jsou někteří lidé schopni sesmolit za bláboly

                                      NSerjoža - Profil | So 18.2.2017 13:31:42

                                      Já viděl poprvé kormorána jak se napustila poslední Mušovská nádrž D5,tak na těch suchéch stromech.To tam bylo pár jedincu,asi předvoj.Dříve sem ho tady nikde neviděl.A to tenkrát někteří byli rádi že to sem přilítlo.

                                        Červené karty: rover, rikox, zdevac, keltt