Vše co má peří

Vzhledem k tomu, že diskuze o opeřencích - www.mrk.cz/diskuse.php?id=658562 - byla z nějakých divných důvodů uzamčena, tak by byla škoda, kdyby nevznikla jí podobná. Podotýkám, že jsem pouze zakladatel a veškeré pravomoci v této diskuzi přenechám odborníkům na slovo vzatým.
Prosím vkládejte fotky všech možných ptáků a ptáčků, vodních, horských, domácích mazlíčků a i ptáků ze všech možných koutů světa, a to i včetně ZOO. A v neposlední řadě zde můžete pomoci s určováním, rozmnožováním a vším, co s ptactvem souvisí.
Autor diskuse: zelí - Profil , 25.2.2016 všeobecné - ostatní
Dále moderují: Piskořík Profil + DeProfundis Profil

DeProfundis - Profil | Čt 20.4.2017 11:45:21

Denny >> ten jestřáb se ti povedl, na to že jsi jen "vypálil" :-) Což mi připomíná, že jsem v dalších dvou lesích zaslechnul jestřába, ale nedohledal. Moje drahá si letos umanula každej den nachodit min. 5km, tak to často spojíme, já vezmu dalekohled a jdeme někam do lesa. Jen od ní poslední dobou slyším, že by ráda do nějakýho novýho lesa:-) A tak vždycky na mapě vytipuju nějaký zalesněnější místo, kde jsme ještě nebyli a vyrazíme. A ono to mívá o docela výhody. Naposledy jsem takhle v jednom lese našel dutinu s datlem, hnízdo pravděpodobně se sedící kání, dutinu nejspíš s puštíkem podle vývržků, nějaký doupňáky, zaslechnul jsem jestřába a dokonce se mi povedlo najít hnízdo s černým čápem:-) Takže občas jsem rád, že mě takhle zblbne a donutí najít nějakou novou lokalitu.

    Denny - Profil | Čt 20.4.2017 2:41:51 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

    Na ceste domu jsme se zastavili na malou chvili u Michiganu a tak jsem zahledl dva dravce,kteri se pronasledovali.Priznavam,ze v prvni chvili me napadlo,ze jsou to motaci,podle bile skvrny na zacatku ocasu i kdyz me bylo divne,kde se tam berou a ze divne litaji.Byl to opravdu jen mzik a tak jsem po jednom z nich spis pudove "vypalil" a tady je vysledek.Cooperuv jestrab.

      Denny - Profil | Čt 20.4.2017 2:34:05

      Dnes jsme odhadem videli a fotili asi dvacet druhu ptaku,od velkeho orla pres pelikany az po nejmensiho kralicka.Presto me udelalo asi nejvetsi radost tohle hejnko.Pro mnohe obycejny racek,ale tady se bezne nevyskytuji a domnivam se,ze je to racek bonapartuv.Pokud nemam pravdu,tak me opravte,radost budu mit stejnou,protoze jsem je jeste nikdy v realu nevidel a jejich let spis pripominal let rybaku.

        Denny - Profil | Čt 20.4.2017 2:05:08

        Nesnezi nam tady,ale do hezkeho pocasi to ma daleko.Byli jsme kouknout na par mistech a I neco nafotili.

          Balzer - Profil | Út 18.4.2017 19:39:48

          Pár fotiek

            Denny - Profil | Út 18.4.2017 11:26:29

            DeProfundis >> Ja ho mam uz od lonska a taky jsem se k tomu nedostal,meli jsme starosti az nad hlavu,mimo jine stehovani dovolena s rodinou z Cech atd,atd.Ted nas sice jeste take ceka stehovani,ale jen z jednoho baraku do druheho,kvuli psovi,ktereho nam dovezou z Oklahomy a pak uz snad bude opravdu cas na tyhle aktivity.I to je duvod,proc se na to ted tolik tesim a doufam,ze nebudu zklamanej.Ted po zime a jarnich destich je zde zatopenych dost mist kolem reky a na jednom z nich bych rad zacal.Bude to slozity v tom,ze je tam jen 10-20cm vody a stejne tolik bahna.To bude pekne valeni :-) Za dva mesice uz to bude plocha zarostla misty az nad hlavu,je to takovy napul mocal,ktery podle pocasi vysycha nebo se naplnuje vodou.Ted tam ale hoduje dost kachen,mimo jine lzicaci a cirky,tak to je duvod,proc tam chci zacit.Pak uz jen pobrezi stojaku s rakosim a zarostla reka.Jeste si musim nahrat nejake hlasy a pridelat na ten vor nejakou vodotesnou schranku,kam nacpu dalci veci.Jitka rika,ze z toho delam tank :-)Ne nedelam,jen to chci mit vychytany,abych mel v pripade poterby vse po ruce,od nahradniho tela a skla az po malickosti.Jeste resim,kam narvat bagl,abych nemusel jit k vode na nekolikrat,ale ja to nejak vyresim :-) Na tu tabulkuse podivam az dorazim z prace,diky.

              DeProfundis - Profil | Út 18.4.2017 8:27:58

              Denny >> o tomhle vždycky jen sním, ale čas si na takový akce nikdy neudělám. Snad se dokopu k nějakým sovičkám, až začnou krmit. A tuhle jsem si na tebe vzpoměl, jak jsi zmiňoval tu židličku a jednu takovou jsem si za pár kaček koupil, když jsem byl v decathlonu. Tak si budu mít ve stanu aspoň na co sednout:-)
              Teď jsem koukal na tu závěrku na 1DX a to mi hlava nebere, proč tam neudělali tichý režim, to je fakt divný na takovým stroji. A jinak kdybys chtěl takovej ten přepočet pro různý kombinace skel a těl, tak na megapixelu mají docela dobrou online vychytávku - https://www.megapixel.cz/prepocet-ohniskovych-vzdal​enosti

                Denny - Profil | Po 17.4.2017 21:44:05

                DeProfundis >> Takze to neni jen muj amaterky pohled ,coz jsem rad :-)
                Zkousel jsem jak AF,tak MF a opravdu ten rozdil je dost poznat.Verim,ze fotky jsem s tim daji udelat slusne,ostatne na webech je jich k dohledani dost,ale nevim,jak moc je to nasledovne upravovane.Urcite 800 f5.6 udela lepsi fotky nez ta 400 f2.8 a co jsem cetl,tak si ty dlouha skla profici hodne chvali.Jenze kazdy take podotyka,ze cestovani s tim je znacne problematicke a I to byl jeden z faktoru,proc jsem sel do te 400.Ikdyz priznavam,ze nejvic jsem byl ovlivneny tou svetelnosti a rychlosti.Vcera jsem si zkousel rychly rezim a to je opravdu blesk.Takze se budu snazit v tech mocalech dostat k tomu ptactvu ce nejblize.Na lodi me pustili nekteri ptaci dost blizko,tak kdyby se me poarila polovina te vzdalenosti,byl bych nedsenej.Obvsem k tem bukacum,jednomu druhu potapek a nekterych kachnam,to bude asi velice obtizne se dostat bliz,no cas ukaze.Ted me Jitka dosiva horejsek votovoru,tak uz opravdu budu mit vse,abych ty vody aspon castecne prozkoumal.stejne neni sance se dostat do ok v rakosi a tam je obrovske mnozstvi druhu ptactva.

                  DeProfundis - Profil | Po 17.4.2017 21:27:41

                  Denny >> je to tak, já sice žádný TK nemám, ale beru to tak, že to jsou dva optický členy u kterých se musí zákonitě ty vady sčítat, né li násobit.
                  Na jedněch dobrejch stránkách píšou o použití TK s tou 400vkou tohle:
                  Adding a Canon 1.4x Extender to the 400 f/2.8 IS yields a still-fast 560mm f/4 IS Lens with only slight sharpness and contrast degradation and some additional CA and barrel distortion added. Adding a Canon 2x Extender will result in an 800mm f/5.6 IS lens that will autofocus on all Canon EOS bodies but will result in a noticeable amount of sharpness and contrast loss.

                    Denny - Profil | Po 17.4.2017 21:01:16

                    DeProfundis >> Noooo,to je presne to,co jsem chtel vedet.S tou ctyrstovkou muzu pouzit TC,mam 2x i 1.4 a funguje to,jenze kazdy me muze rikat,jak je to dobre ale ty fotky nikdy nebudou tak kvalitni jako bez TC.Vyzkousel jsem si to na vsech fotakach co tady mame a na 4 Lkovych sklech.Takze pouzit to jde,kvalita slusna ale ne spickova.Je to opravdu na te kvalite znat.Navic co vidim,tak mam pocit,ze starsi 1.4x nejak s tema sklama lip komunikuje nez ten 2x v poslednim trojkovem provedeni.Rekl bych,ze nejlepsi vysledky jsou na te Jitcine 100-400 s TC 1.4x,to sklo je opravdu velice kvalitni.Asi jsem od tech TC ocekaval vic a ted jsem z toho trosku zklamanej.
                    Takze se budu snazit dostat na co nejmensi vzdalenost a uz se tesim na to valeni v bahne :-)))

                      DeProfundis - Profil | Po 17.4.2017 19:28:52

                      Denny >> aniž bych něco počítal, tak z mých chabých zkušeností to je na 70m vyloučený. Podle mě i 30m je už na drobný ptactvo moc. Ještě tak na nějakou kachnu. Ten pták musí na fotce zabírat nějaký prostor a né tam být jen ťupka přes pár pixelů.
                      Když si řekneme z toho výpočtu, co jsem ti psal před tím, že na 600mm máš 7m na fotce při 100m vzdálenosti, tak to znamená že na 50m budeš mít na fotce 3,5m. Počítáno na FF. Pokud to dáme přes crop na APS-C, tak to je nějakých 2,2m. A tak si vem, jak velkej ten pták ve skutečnosti je a jak málo místa ti bude na těch dvou metrech zabírat. Na 25m vzdálenosti už se dostáváš na cropu na 1,1m a tam už by se asi nechalo mluvit o nějakým hraničním momentu, kde to má ještě při 600mm a dobrý kresbě objektivu smysl. Ale já bohužel nikdy neměl na test tak dobrý sklo, abych to vyzkoušel. Takže pro mě je hraničních třeba nějakých 15m.

                        Denny - Profil | Po 17.4.2017 16:35:37

                        DeProfundis >> Na te 7D mark II je to fakt strasne znat,ted jsem to zkousel na 1Dx a tam je to mnohem,mnohem mene,ale je.Nejmensi problem je s tim Rebelem (1100),ale ten je zase strasne pomalej.

                          Denny - Profil | Po 17.4.2017 16:30:56

                          DeProfundis >> Aaaha.Me je jasne,ze cim vetsi objekt,tim by melo byt to foceni jednoduzsi a asi take fotka ostrejsi.Beru to tak,ze fotit slona na 50 metru bude o necem jinem,nez kdyz budu fotit mys :-)Romane v podstate me jde o to,zda ma treba cenu fotit jeste na 70 metru mensi nebo stredni ptactvo tak,aby bylo dokonale ostre oko nebo kresba peri.Ja vim,ze cim mensi vzdalenost,tim bude ta fotka lepsi ale jiste me das za pravdu,ze ne vzdy ma clovek moznost se dostat na vzdalenost,kterou by si pral.Dokumentarnich fotek ,ktere jsou opravdu o poznani nebo kde jsou zachycene pro me zajimave momenty,jsem nacvakal tisice,ted bych se rad venoval nekolika druhum,ktere je dost tezke fotit kvuli jejich zpusobu zivota a plachosti.Tam me bude zalezet i prave na te vzdalenosti,protoze pochybuju,ze se k nim dostanu na mene nez 50 metru.Treba se pletu,ale co jsem zatim vypozoroval,tak I kdyz jsem ukryty pod siti,tak na rozdil od ruznych pevcu,kteri ma pomalu sedaji na hlavu,jsou tyhle druhy tak ostrazite,ze jakmile se tam "vytvori" neco noveho,tak se drzi pokud mozno co nejdal.Jedna se o par druhu vodniho ptactva,nejake volavky,bukace a chrastaly.Mista,kde jsou jsem nasel,ted uz me jen zbyva se tam uvelebit s fotovorem a mit stesti na pocasi a na to,ze vylezou.Pod 100 metru jsem se k nim zatim nedostal.Take se obavam,ze to,jaky vydava zvuk uzaverky ten 1Dx,je bude plasit.Proste tam chybi ten tichy rezim te moji sedmi,to neni temer slyset.Uplne me ten rachot desi :-)

                            DeProfundis - Profil | Po 17.4.2017 12:11:27

                            Denny >> to je způsoběný nějakým bugem ve firmwaru tamronu, pokud to teda nějak neprzní canon. To je přesně ten důvod, proč jsem měl tamrona v servisu a stejně to nedoladili, už jsem o tom psal dost pár měsíců zpátky. Na starých tělech se to chová dobře a na těch nových jako je 80D to dělá takovýhle blbosti. Naštěstí jen někdy.

                              DeProfundis - Profil | Po 17.4.2017 12:04:59

                              Denny >> Karle, na to žádný tabulky ani existovat nemůžou:-) To bys musel přesně specifikovat, co je to ten detail. Protože to může být choupek na pavoukovi, stejně jako to může být v dálce okno na paneláku. A ta ostrost bude v obou případech stejná, takže ten detail vykreslí objektiv "stejně" na 10cm, tak na 10m, nebo 10km. Daleko důležitější, než tahle tvoje vysněná tabulka, je kvalita objektivu samotnýho, tzn. jaký reálný rozlišení je schopen ten objektiv vykreslit. A to už se občas nechá dohledat. Např. pro Tamron namontovanej na 5DSR platí tohle - goo.gl/6FGEZo . A z toho vyčteš, že ti to reálně vykreslí 16 P-Mpix, více o tomhle měření, se dočteš na goo.gl/rj9vi0 . Zbytek už je danej jen fyzikou a optikou. A teoreticky to jde i dopočítat:-) Třeba v manuálu k Tamronu se dočteš, že má "Angle of View 16 ̊ 25' - 4 ̊ 8' ". A teď si vezmeš těch 4 ̊ 8' a např na 100m ti to přes vzorec na rovnoramenný trojúhelník vyplivne 6,98m (snad dobře počítám) :-). Zaokrouhlíme na 7m ať se líp počítá. A teď si vem, že na svý 5DSR máš rozlišení 8688x5792. A když podělíš těch 7000mm (7m) horiz. rozlišením 8688, tak vlastně vidíš, že bys měl na 100m rozeznat na fotce víc než 1mm detaily. Takhle si můžeš pro představu přepočítat pár skel, abys viděl, nějaký fyzikální limity. Tolik ke tvý teoretický tabulce. Praxe bude taková, že budeš rád, když s touhle sestavou na 100m uvidíš detaily 5mm a to ještě v ideálních podmínkách. Za prvý těch 16 P-Mpix je hodnota spíš někde kolem 150mm a na 600mm to kreslý hůř a za druhý venku ty laboratorní podmínky nikdy mít nebudeš... Když si na DXO procvakáš chování konkrétních objektivů na různých tělech, tak zjistíš, že to je další důvod, proč taková tabulka není. Všude se to chová trochu jinak a teoretický výpočty jsou fakt hooodně zavádějící.

                                Denny - Profil | Po 17.4.2017 0:43:15

                                DeProfundis >> Jeste jeden dotaz,obcas vidim u Tamronu,ze nemuze na vetsi vzdalenost zaostrit i kdyz je tam nejaka hrana nebo neco,co by mel vcelku dobre snimat.Jakoby se to rozostrovalo a zase zaostrovalo,ale v hledacku to videt neni,jen pri LV.Cim je to zpusobene?

                                  Denny - Profil | Po 17.4.2017 0:23:49

                                  DeProfundis >> Romane nejde me o foceni krajiny ale o detail.Jiste uznas,ze I pri nekolikanasobnem zvetseni uz nikdo za tou loukou nepozna jehlici na stromech.Tahle tva hezka fotka je cista,krajinarsky urcite ostra,ale me jde opravdu o to,na jako vzdalenost je jeste u jednotlivych skel rozumne fotit detailUrcite je rozdil mezi 100 a 800 a o to me jde.Vim,ze nektere zabery na dalku jsou koukatelne,kazdy pozna co na nic je,ale pri zvetseni je to pochopitelne rozmazane.Takze,jsou nekde nejake tabulky na jednotliva skla,kde je neco podobneho popsane? Ja si vymyslim treba canon EF 300mm 2.8 IS L nejzazsi vzdalenost na porizeni mensiho detailu(ne makro) je zhruba 15 metru.Neco takoveho jestli se nekde udava???

                                    DeProfundis - Profil | Po 17.4.2017 0:13:58

                                    Denny >> u delších vzdáleností nehraje roli ani tak objektiv, jako klimatický podmínky. Musí být čistý vzduch a to je málokdy, takže ideálně po dešti, vzduch se nesmí moc vlnit teplem a nesmí být mlha atd atd... Když se to trefí, tak můžeš udělat relativně ostrou fotku i na 4km, jako jsem to při vhodných podmínkách zkoušel před pár dny na týhle fotce, která teda díky jpg mrkvelikosti moc ostrá není:-)

                                      DeProfundis - Profil | Po 17.4.2017 0:01:40

                                      Ravachol >> puštíci dneska nemají moc příležitostí, kde zahnízdit, takže budkou určitě nepohrdnou. Ale ikdyž letos zahnízdili dýl, tak tu budku už to chce dát tak do listopadu. Já co dával na Silvestra před 2 roky, tak to taky obsadili až další rok.

                                        Denny - Profil | Ne 16.4.2017 23:33:21

                                        DeProfundis >> Romane nemas nejaky odkaz na mou otazku.Na jakou vzdalenost je mozne u ruznych objektivu fotit,aby to bylo jeste ostre? Tim myslim detailne ostre.