- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Přežili byste na pustém ostrově?
Dále moderují: marmyš Profil + MAXXSKATER Profil
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
17x v oblíbených a 8x v ignorovaných.
Nlunimus - Profil | St 18.9.2013 11:37:41
Nlunimus - Profil | St 18.9.2013 11:32:24
K zapáleniu ohňa parabolickým zrkadlom len toľko, že sa to naozaj dá. Je to dokonca podobne exektívne ako s lupou. Ale to musíš naozaj vyleštiť dokonale a musí svietiť slnko. No a popravde povedané, skúšal si už niekedy reálne zapáliť niečo lupou? Nebavíme sa teraz o tom, že ti niečo zadymilo, ale že si dostal dokonca oheň.
Keď je slnečno + teplo a máš dobrú lupu, môže to byť otázkou pár sekúnd ... ale skús to v zime. Budeš rád, ak ti podklad väbec zmení farbu :)
Oveľa lepšie skúsenosti mám s kresadlom, tam je môj rekord cca 25s ... čo asi po stroskotaní mať nebudem, alebo s trením driev. Luk na rozpaľovanie ohňa + drievka si s nožom spravím prakticky kedykoľvek. Zvlášť ak predpokladám, že ma more nevyhodilo úplne nahého a mám napr. šnúrku od topánky :)
Mne sa síce nikdy nepodarilo dostať pod cca 5minút, ale to bude skôr tým, že som sa tomu nikdy moc nevenoval, ale poznám sa s týpkom, čo mu to trvá niečo pod minútu :)
Btw. k tej plechovke od piva ešte jeden tip.
Dá sa z nej vyrobiť jednoduchý a celkom účinný varič. Podrobnosti som svojho času popísal u chytlavej konkurencie a preto sem nebudem dávať priamo link, ale kto chce si to môže dohľadať pod názvom: "Liehový varič z plechovky od piva" ... prípadne by to mal byť prvý odkaz na google, ak tam zadáš tieto kľúčové slová :)
NŠámik - Profil | St 18.9.2013 11:19:36
Nmarmyš - Profil | St 18.9.2013 11:16:50
NŠámik - Profil | St 18.9.2013 11:09:01
Npupin11 - Profil | St 18.9.2013 11:05:19 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Btw: jj jak píšeš než tělo zvířete vychladne dá se použít k prohřátí např. omrzlých končetin
Nlunimus - Profil | St 18.9.2013 10:56:58
Btw. v severských krajinách je krv práve uloveného zvieraťa vhodná i ako dočasný zdroj tepla :)
Nlunimus - Profil | St 18.9.2013 10:54:40 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Btw. uvediem jeden príklad. Hovorí sa, že králičie mäso je vhodné pri držaní diéty, aby človek schudol.
Ja to len doplním. Ak by sa človek živil výhradne králičím mäsom, tak po čase umrie od hladu. Mäso síce nie je ťažko stráviteľné, ale obsahuje tak málo využiteľnej energie, že viac energie tvoje telo spotrebuje na strávenie králika, ako získa jeho strávením.
Pri chudnutí teda platí, že králik ti zacpe žalúdok a ty nemáš pocit hladu, ale prijmeš menej energie ako vydáš.
Npupin11 - Profil | St 18.9.2013 10:51:18 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
NŠámik - Profil | St 18.9.2013 10:48:00
Nlunimus - Profil | St 18.9.2013 10:47:55 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Okrem toho plody tejto rastliny sú tak jedovaté, že smrteľnú dávku u dospelého môže tvoriť už 10 bobulí. To znamená, že ak nie si alergik, tak jedna bobuľka ťa nezabije. Okrem iného, ak zacítiš horkú príchuť, tak to nebudeš predsa prehĺtať, ale to vypľuješ, čím znížiš obsah prijatého jedu na prijateľnú úroveň :)
NŠámik - Profil | St 18.9.2013 10:38:42
Člověk se může otrávit jednak přímou konzumací plodů, nebo přes kozí mléko či kozí maso, pokud koza tuto rostlinu sežere. Smrtelnou dávkou jsou u malého dítěte už 3 bobule(!), u dospělého asi 10.
Jako protijed (antidotum) se užívá fyzostigmin nebo pilokarpin.
Hlavní příznaky otravy:
rozšířené zorničky
vyschlé sliznice
zčervenání obličeje, suchá teplá pleť
zrychlený tep
Využití[editovat]
Ze sušených listů (Folium belladonnae) a kořene (Radix belladonnae) této rostliny se získává atropin, ze kterého se vyrábějí atropinové kapky užívané v očním lékařství k rozkapávání očí za účelem usnadnění některých typů očních vyšetření (atropin roztahuje zorničky). Ze stejného důvodu si dívky ve starověku a středověku vtíraly šťávu z rulíku do očí, aby je měly krásně veliké. Odtud také pochází druhové jméno rostliny (bella donna = krásná paní). Bylo to účinné, nepříliš praktické (dočasně to zhoršuje kvalitu zraku, při dlouhodobém používání se zrak může zhoršit trvale) a nebezpečné (mohlo dojít k nebezpečnému zánětu oka nebo otravě).
Výtažek z listů (Belladonnae folii extractum siccum normatum) se rovněž využívá proti křečím hladkého svalstva (spasmolytikum), obvykle však pouze ve směsích s analgetiky.
Nlunimus - Profil | St 18.9.2013 10:37:41 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Nlunimus - Profil | St 18.9.2013 10:36:15
V naších zemepisných šírkach však máš o jednu základnú vec postarané - to je voda. Nech si u nás prakticky kdekoľvek, tak sa k zdroju pitnej vody dostaneš rýchlo.
Som presvedčený, že v našich končinách by som prežil aj rok, keby som mal na začiatku len nôž.
Na pustom ostrove to zaručiť neviem. Je tam veľa atribútov, ktoré na to budú vplývať.
Okrem iného na takom ostrove uprostred oceánu ani nemôžeš predpokladať výskyt väčších zvierat, ako sú srny a jelene. Skôr tam budú nejaké hlodavce, ktoré sa tam dostali možno v minulosti pri stroskotaní nejakej starej plachetnice ...
Tiež budú ostrov obývať zrejme nejaké plazy a vtáky.
Základnou otázkou bude tiež, aké plazy sa tu budú nachádzať. Či sú jedovaté, alebo sa tu nachádza nejaký veľký škrtič, ktorý by bol schopný zaútočiť aj na teba ...
Otázka je tiež, či sa tu vyskytuje aj jedovatý hmyz a podobne ...
Priznám sa, že nemám moc veľkú prax pri manipulácii s jedovatými tvormi. Max naše pavúky a naše hady - vretenica (zmije), ale naša vretenica je asi najmenej jedovatý had všeobecne a je to najmenej jedovatý had spomedzi ostatných druhov vreteníc.
A teda pre mňa by bolo asi kritické prežiť práve po boku takýchto tvorov :)
NŠámik - Profil | St 18.9.2013 10:34:03
NŠámik - Profil | St 18.9.2013 10:19:08
Nlunimus - Profil | St 18.9.2013 10:15:21 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Všetky videá, ktoré tu sú, sú síce fajn, reálne sa takto dá prežiť, ale predpokladajú, že sa vyberieš do divočiny s batohom v ktorom máš na prežitie najnutnejšie veci.
Autor diskusie ale predpokladá, že som stroskotal na ostrove len s nožom a tak je veľká časť vedomostí získaných vo videách aspoň zo začiatku nepoužiteľná.
Ak predpokladám, že som na pustom ostrove s vegetáciou a zvieratami, určite tam bude aj zdroj pitnej vody. Ten je dôležitý avšak nie prvoradý.
Je tu totiž základná otázka, či chcem ostať na tomto pustom ostrove, alebo existuje šanca na záchranu. Ak šanca existuje, tak v prvom rade je nutné vytvoriť viditeľnú stopu, že som tu, že som živý a chcem byť zachránený. Napr na pláž treba do piesku napísať HELP, prípadne ak sú poblíž nejaké konáre, kamene, palmové listy atď, bude takýto "help" trvanlivejší.
Vytvorenie základného signálu je jednoduché a nezaberie moc času.
Je veľký predpoklad, že po stroskotaní budú vyslané do oblasti záchranné zložky. Asi by nikto nebol nadšený, keby mu pátracie lietadlo preletelo nad hlavou v momente, keď sa prediera húštinou a hľadá vodu. Takže ten signál tam byť musí ako prvý.
Čím dlhšie som na ostrove, tým je šanca na moje objavenie menšia. Voda je základ prežitie, ale minimálne v prvých okamihoch by sa človek nemal vydávať ďaleko mimo miesta stroskotania.
Dôležité je, aby prísun energie bol vyšší, alebo rovný výdaju energie. Nezačnem teda hneď budovať chatu, ani nezačnem kopať jamu na mamuta.
Ak som stroskotal na ostrove loďou, tak som asi niekde na pláži.
Btw. predpokladám stále len stroskotanie loďou, lebo ak niekde padnem s lietadlom a náhodou prežijem, tak mám do základu celkom slušné vybavenie a nie len nôž :)
Minimálne budem mať nejaké plechy z lietadla použiteľné ako odparovacie dosky na zdroj vody, elektrické káble, ktoré použijem na výrobu jednoduchej pasce na menšie zvieratá, v lepšom prípade bude k dispozícii nejaká baterka, minimálne dočasne bude vyriešené ubytovanie vo vraku lietadla atď ...
Vráťme sa teda na pláž. Nevidel som ešte more, kde by sa nedalo nájsť nejaké mušle, kraby a kde by pri brehu neplávali menšie rybky. Ako som spomenul, tak minimálne na začiatku je nutné nevydávať zo seba zbytočne veľa energie, takže chytať to, čo neutečie. Maximálne by som z nejakých prútov uplietol jednoduchšiu vršu. To je v princípe kôš, môže to byť jednoduchá rúra, kde sa na vstupnej strane spraví lievik smerom dnu. Do vrše sa vloží návnada, popučené mušle a iné lastúrniky, prípadne zbytky rýb a umiestni sa to celé do vody k nejakej skale, kde sa prirodzene držia rybky, kraby atď. Tie vojdú dnu, ale málo kedy sa im podarí uniknúť von.
Chytanie rýb kopiou je vo väčšine prípadov blbosť. Je to síce fajn spôsob získavania kúsok väčších rýb, ale to chce cvik a to zas vyžaduje na začiatku veľký výdaj energie.
Kritické však bude získanie pitnej vody. Aby ti práve v mieste stroskotania tiekol potok so sladkou vodou, na to asi môžeš zabudnúť. Stráviť 2 dni hľadaním zdroja je tiež blbosť. Ak nemáš žiadnu nádobu, tak na pustom ostrove z teba nebude McGyver, aby si orazu povedal : "aha tam je kokosová palma a rozpolením orechu získam 2 misky" ... takto to skrátka v praxi nefunguje ...
Isto, je veľa vecí, ktoré sú použiteľné ako alternatíva misky. Môže to byť napr. väčšia ulita ... treba sa rozhliadnuť okolo seba.
Ak už nemám v danom okamihu zdroj pitnej vody, tak i keď asi nie v dostatočnom množstve, ale aspoň niečo na predĺženie života, kým človek niečo nevymyslí, sú použiteľné šťavy z rôznych rastlín, prípadne ich koreňov. Tu však treba dávať pozor na možnú toxicitu. Preto nebudem piť šťavu, ktorá je horká, trpká alebo inak nechutná. Rovnako platí, že nebudem piť túto šťavu hneď po litroch (o pití sa hovoriť vlastne nedá, keďže budem skôr korene žuť). Treba trochu ochutnať a počkať aspoň hodinku na reakciu nášho tela. Ak sa mi čokoľvek nepáči, tak s danou rastlinkou neexperimentovať! a v kritickom prípade vyvolať zvracanie. Ak nepozorujem žiadne negatívne vplyvy, dávku je možné zvýšiť, ale znovu budem čakať na reakciu tela.
Inak by som odporučil absolvovať nejaký výcvik prežitia, kde je na získanie vody kladený celkom slušný dôraz :)
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59868
NRybářsko-houbařské jádro .-)45010
NUdírny a uzení51140
NZoologický koutek MRKu.33418
NDokumenty z přírody kolem vody624
NZahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22050
NDaruji věci na ryby ...863
NKulinářský kroužek aneb vše co se dá uvařit z ryb5795
NBushcraft, zálesáctví, pobyt v přírodě2177
NČína - objednali ste uz nieco?15718
Kde to žije - všechna témata
23:17NMedkovy rybníky Kroměříž 188
22:49NRybáři vs ochránci přirody 79
22:03NZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 3
22:03NBleskovky: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru 1
21:15NStaré Česke rybářské vybavení 398
19:31NBečva Vsetinská 4a Nový hrozenkov 0
19:03NCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 46
17:34NPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 31
16:03NATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
14:34NPoradna: Redakce MRK.cz 1766
8:49NPoradna: Sumcařina 2572
2:11NHlídač slev eshopů 751
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
Co je nového - všeobecné
22:03NBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
Akční nabídky
Sensas pelety Super Feed 650gZa 115 Kč
Klasické zakrmovací pelety. Můžete je použít jako přídavek do vašeho krmení nebo s nimi volně krmit rukou nebo prakem.
Shimano šňůra Kairiki 8 Mantis Green 150mZa 449 Kč
Inovovaná šňůra Shimano Kairiki 8 je splétána z 8 nosných vláken, vyrobených v Japonsku, pomocí nové techniky VT.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme cestovku
CA RYBOLOV NORSKO
Jsme cestovka zaměřená na rybolov v Norsku. Nabízíme velmi atraktivní lokality jako je SOROYA, BAKKAN WAHL, NORDKAPP,...















