- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Povodně 2013 - vše kolem
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
23x v oblíbených a 4x v ignorovaných.
Nolo - Profil | Pá 14.6.2013 7:32:53
až na poptrhané ukotvenie . To sprvím nové . Chaty , ktoré neboli zvýšené na 2 m , boli zaliate , všade je 10cm blata a bordel neskutočny.
NSiven Polní - Profil | Po 10.6.2013 16:35:55
Tady je úvod k autorovi:
Síla a rozsah záplav nás šokovaly. Klademe si otázku, zda jsme způsobili záplavy my lidé svojí neuváženou činností nebo zda jsou silné srážky a povodně nezávislé na činnosti člověka. V následujícím článku doc. Jan Pokorný shrnuje některá fakta dokazující, že naše civilizace globálně mění tok energie a vody v krajině. Pochopení základních ekologických principů přitom není obtížné. Známá fakta vyznívají často spíše jako banality, přesto je při svém počínání ignorujeme.
Doc. RNDr. Jan Pokorný, CSc. dlouhodobě působí v oblasti ochrany životního prostředí, má bohaté zkušenosti ze spolupráce se zahraničními a tuzemskými výzkumnými subjekty. Publikoval na 250 původních vědeckých prací. Přednáší na Přírodovědecké fakultě UK, ČZU Praha a na Univerzitě v Turku (Finsko). V posledních letech se odborně věnuje výzkumu efektu hospodářských zásahů v krajině na vodní oběh, distribuci teplot a tím na místní a globální klima.
(Čerpáno z:http://www.neviditelnycert.cz/blog/pel-mel/)
No a tady je celý článeček...
http://uprm.sweb.cz/krajina_a.html
Petrův zdar,
hajz.ům zmar!
N(o)_(o) - Profil | Pá 7.6.2013 16:16:26
Abych napověděl,ono je totiž známo, že tato dokola omýlaná skoro už fráze "retenční schopnost půdy" je z fyz. hlediska velice omezená a hraje svoji krátkodobou roli pouze v počáteční fázi vývoje povodňového období...
Nvendys-vt - Profil | Pá 7.6.2013 12:17:19
Tady je vysvětlení pro TV Nova:
http://www.stream.cz/video/818052-opily-kalousek-pro-tv-nova-nekdo-tomu-rika-viroza-nekdo-unava
Nkubamaly - Profil | Pá 7.6.2013 12:12:47
NRST - Profil | Pá 7.6.2013 11:24:13
Nzelí - Profil | Pá 7.6.2013 10:40:28
Nkubamaly - Profil | Pá 7.6.2013 10:31:26
Nalex.del.piero - Profil | Pá 7.6.2013 9:01:48
NRST - Profil | Pá 7.6.2013 8:53:39
Nalex.del.piero - Profil | Pá 7.6.2013 8:48:36
NRST - Profil | Pá 7.6.2013 8:33:30
Nkubamaly - Profil | Pá 7.6.2013 8:12:54
Je otázka, jestli je vůbec technicky možný udržovat současný přehrady trvale na extra nízké hladině.
I tak je třeba počítat s tím, že podobný opatření by nástup povodňový vlny jen zdrželo. Při extrémních srážkách (2002) se retenční prostor zaplní během několika desítek hodin a ničivému vzestupu hladiny na dolních částech toku stejně nezabráníš.
NM0RGAN - Profil | Čt 6.6.2013 22:07:58
Ale je to ode mě teorie, v praxi jsem to nezkoušel. Hádám, že ti, kteří to používají, tak ano :-)
NErva - Profil | Čt 6.6.2013 21:28:47
NM0RGAN - Profil | Čt 6.6.2013 21:27:28
NErva - Profil | Čt 6.6.2013 21:10:11
NM0RGAN - Profil | Čt 6.6.2013 21:06:20
Předpokládám, že po opadnutí okolní špinavé vody tuto čistou jednoduše vypustí otevřenými dveřmi nebo tak nějak :-)
NErva - Profil | Čt 6.6.2013 20:49:18
NM0RGAN - Profil | Čt 6.6.2013 20:44:54
NErva - Profil | Čt 6.6.2013 20:41:43
Nfoxxx - Profil | Čt 6.6.2013 20:20:59
NRadek Fox - Profil | Čt 6.6.2013 18:30:17
NRadek Fox - Profil | Čt 6.6.2013 18:26:13
NRadek Fox - Profil | Čt 6.6.2013 18:25:02
Nvendys-vt - Profil | Čt 6.6.2013 18:20:01
Takže přemýšlej, uvažuj:
1. Byla opravdu vltavská kaskáda postavena jen pro elektřinu?
2. Kdo, kdy a proč změnil účel vltavské kaskády?
3. Jeden z těch "rádoby expertů" z MZ vykládá, že je vltavská kaskáda vybudována pro zajištění vody pro Prahu - fakt černý humor!!!
4. Mrkni na Plzeň a Hracholusky.
5. Kdy začaly problémy s povodněmi a byla vůbec někdy snaha najít důvod tak velkých škod, které způsobily?
6. Uznávám názory lidí, kteří tam mají chaty, loděnice, rekreační zařízení, rybaří tam, ale určitě nebyla ani jedna z přehrad vybudována právě pro jejich uspokojení.
7. A můžeš si tady doplnit další otázky k zodpovězení - nejvíc ti jich položí lidé poškození povodněmi...
Nfoxxx - Profil | Čt 6.6.2013 17:57:10
Nkubamaly - Profil | Čt 6.6.2013 17:16:27
Protože máme často problémy s nedostatkem vody, mohl by to být i celoroční stav.
NM0RGAN - Profil | Čt 6.6.2013 17:12:21
Zrovna u cyklostezek to nechápu, proč ty by tam nemohly být? Ty nejsou poškozené nějak výrazně povodní, nebo se pletu?
Cituji z článku http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-60012850-povodne-nas-naucily-vydelavat-rika-sef-firmy-na-zachranu-zaplavenych-domu :
"Naopak domácnostem se příliš nechce vkládat peníze do protipovodňové ochrany. Firma JaP Jacina se pokoušela drobné vlastníky oslovit po povodních v roce 2002. Nabízí speciální desky s nafukovacím těsněním. Uchrání obydlí před vodou, která dosáhne až na 1,2 metru.
„Majitelé říkali, že si škody raději nechají znovu proplatit od pojišťovny. Kdo investuje, je stát a firmy,“ uvádí Petr Víta, který má ve společnosti na starosti oblast Čech."
Každopádně se snad shodneme v tom, že by stát měl dohlédnout na to, aby se obnovila zadržovací schopnost krajiny.
N(o)_(o) - Profil | Čt 6.6.2013 16:14:03
NM0RGAN - Profil | Čt 6.6.2013 15:04:46
Jestli ono by nebylo lepší se řídit spíš doporučeními Cílka, tedy obnovit schopnost krajiny zadržovat vodu a PŘESTAT KONEČNĚ STAVĚT V ZÁPLAVOVÝCH OBLASTECH. Když voda opakovaně vyplachuje nějaké místo, tak bych tam vůbec nepřispíval na jakoukoliv opravu, protože to je lití peněz do černé díry.
NRadek Fox - Profil | Čt 6.6.2013 14:39:35
NPedro1 - Profil | Čt 6.6.2013 14:30:08
Teď vážně,naprostý souhlas.Kdyby měli aspoň něco upuštěno a začali dřív,....,ale přehrady narvaný k prasknutí od začátku.
Ale co,svede se to na Berounku a Sázavu,něco se zase vybetonuje a všechno vyšumí.
NRadek Fox - Profil | Čt 6.6.2013 14:25:27
Nkubamaly - Profil | Čt 6.6.2013 12:44:18
N(o)_(o) - Profil | Čt 6.6.2013 12:21:25
NRadek Fox - Profil | Čt 6.6.2013 5:33:18
NŠámik - Profil | Čt 6.6.2013 4:59:10
NRadek Fox - Profil | Čt 6.6.2013 3:51:49 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
NŠámik - Profil | Čt 6.6.2013 2:57:43
NPaul Delpiaz - Profil | Čt 6.6.2013 1:34:03
NVL.K. - Profil | St 5.6.2013 20:32:58
http://litomericky.denik.cz/galerie/povoden-letecke-snimky1.html?mm=4532962
NPaulus - Profil | St 5.6.2013 17:00:08
To je marný hele ....
NPedro1 - Profil | St 5.6.2013 16:51:17
NM0RGAN - Profil | St 5.6.2013 16:45:58 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Své názory často konzultuji s kolegy na povodích a v hydrometeorologickém ústavu. Jeden z nich teď osm dní objížděl většinu moravských toků. Volal mi a říkal: "Václave, na těch řekách se skoro nic neděje. Většinou se nevylévají z břehů a tam, kde zaplavily lužní lesy či pole, tam se vylévaly vždy."
Ve svých článcích varujete, že náchylnost k povodním je daleko větší, než bývala kdysi. Například proto, že krajina rychleji odvádí vodu, která nemá tolik možností se vsáknout.
Zcela eliminovat velké povodně nejde, lze je pouze omezit souborem různých opatření. Ta bývají technická a přírodní. K těm druhým patří zejména to, aby se co nejvíce vody vsáklo tam, kde spadne.
A to se v současnosti neděje?
Hydrologové si už před deseti lety všimli, že málo zaprší, ale jim rychle někde vyskočí povodňová voda. To proto, že málo vody zůstává v krajině. Kolem deseti až dvanácti procent Evropy je dnes vybetonováno a vyasfaltováno, to je jeden z důvodů. Dalším problémem je stav lesa, zejména nepřiměřeně velké množství smrků. Pro zadržení vody by bylo lepší mít daleko více listnatých stromů.
Jinak se také obdělává zemědělská půda. Už naši předkové věděli, proč orat po vrstevnici, nechávat na poli velké hroudy či kolem své obdělávané půdy nechat hlubší rýhu. To vše zadržovalo vodu. Kdysi se budovala terasovitá pole. To nebyla žádná móda. Takové pole lépe udrží vodu i půdu. Už Karolína Světlá psala, že když rolníkům voda v podhorských krajinách spláchne půdu, tak ji budou muset v nůších vynosit nahoru. Dnes málokdo na podobné věci bere ohled. A pak se divíme, že jsou povodně."
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/prijdou-jeste-vetsi-povodne-rika-geolog-cilek-foo-/domaci.aspx?c=A060409_085026_domaci_jan
NRadek87 - Profil | St 5.6.2013 11:05:33
NPedro1 - Profil | St 5.6.2013 10:28:39
Když se podívám na odtok z kaskády,kterej se snížil,na průtok Berounky kterej spadnul o několik stovek kubíků,na to že menší toky od Orlíku až pod Prahu (Kocába,Botič,Rokytka,Šárecký potok,...) uklidnily,což dá vcelku taky několik stovek kubíků a na to,že Vltava v Praze klesá jenom o desítky,nějak mi ty počty nevychází.
NRadek87 - Profil | St 5.6.2013 10:20:01
NPedro1 - Profil | St 5.6.2013 8:48:47
Zdar
NMB - Profil | St 5.6.2013 8:43:47
apropo ahoj ty tu
NPedro1 - Profil | St 5.6.2013 8:30:42
Ale už se nikdo z chytráků nezmínil o tom,že debilní pražáci včera stáhli odtok z kaskády o 400 kubíků aby odlechčili těmto městům.A udělalo se to i přes to,že je kaskáda narvaná po okraj.
Když už se tady teda řeklo,že se všechno řídí z Prahe.
NMaxi Sob - Profil | St 5.6.2013 7:41:29
Nchřenovák - Profil | St 5.6.2013 6:51:55
NeXecutor - Profil | Út 4.6.2013 22:22:10
(foto SME.sk)
NBarbusek - Profil | Út 4.6.2013 22:14:58
což doufám, že ne.
NBarbusek - Profil | Út 4.6.2013 22:09:19
NMakrelobíjec - Profil | Út 4.6.2013 21:08:53
Nroman - Profil | Út 4.6.2013 20:30:39
docela zajimavý článek o povodních
NBarbusek - Profil | Út 4.6.2013 20:16:23
NPaulus - Profil | Út 4.6.2013 19:27:21
Zakázal jsem si rozčilovat se s vemenama a potažmo jsem doma slíbil, že už dám pokoj ...
NKóĎA - Profil | Út 4.6.2013 19:03:30
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59870
NRybářsko-houbařské jádro .-)45010
NUdírny a uzení51140
NPražská Vltava: úlovky, zkušenosti15218
NSpolek pozůstalých GFC110362
NBrněnské jádro364683
NBellyboat - Fan club4856
NZoologický koutek MRKu.33418
NDokumenty z přírody kolem vody624
NItalská klika - smetánka jižních lovišť23577
Kde to žije - všechna témata
15:07NRybáři vs ochránci přirody 86
13:52NZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 4
13:24NDiskuse k článku: Invazivní druhy ryb v našich vodách 2 - Sumeček americký 21
13:13NDivoký potočák nebo granulák? 61
8:59NCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 48
8:21NPoradna: Sumcařina 2574
6:48NStaré Česke rybářské vybavení 399
StNMedkovy rybníky Kroměříž 188
StNBečva Vsetinská 4a Nový hrozenkov 0
StNPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 31
StNATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
StNPoradna: Redakce MRK.cz 1766
StNHlídač slev eshopů 751
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
Co je nového - všeobecné
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
Rybářské centrum Olomouc
Rybářské potřeby pro Vaše životní úlovky. Na prodejní ploše 160 m2 a na eshopu naleznete vše pro sladkovodní i mořský...




































