Sonarové mapy ČR

Vážení kolegové-rybáři. Podařilo se už někomu sehnat(koupit) mapový podklad pro sonar na naše české a moravské vodní nádrže (např.Vranovská přehrada)? Jak využít GPS v sonaru, když tento podklad chybí? Díky za odpovědi.
Autor diskuse: Pokec - Profil , 31.1.2013 všeobecné - náčiní, doplňky

Nalfonz42 - Profil | Po 11.2.2013 13:16:37

fotojakes >> Kdybys měl "něco" i z jižní Moravy, bylo by pěkné se rozdělit s lenivými moraváky co máme zmapované jen vinné sklépky :-)

    Nfotojakes - Profil | Po 11.2.2013 13:14:17

    Miras >> jj, to bude asi ono:-)

      NMiras - Profil | Po 11.2.2013 13:13:45

      fotojakes >> Řekl bych, že tu loď jsem zahlédl i Praze na Vltavě - má taková dlouhá ramena a jezdí sem tam, sem, tam:-)

        Nfotojakes - Profil | Po 11.2.2013 13:12:08

        alfonz42 >> tohle byla moje voda:-) Pár takových map mám i na svazové vody, ale ty jsou jen pro mé potřeby:-)

          Nalfonz42 - Profil | Po 11.2.2013 13:10:21

          fotojakes >> Tak to gratuluju, pěkná práce, už se těším až bude každej revír takto detailně zpracovaný. Fakt jseš dobrej.

            Nfotojakes - Profil | Po 11.2.2013 13:06:53 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

            Tohle jsem vytvořil pomocí obyčejného echlotu, mapy vytisklé na papíře a propisky. Následně jsem to v PC zpracoval do této podoby. Voda má 0,6 ha a za den to bylo komplet hotové.

              Ndraveček - Profil | Po 11.2.2013 13:05:34

              alfonz42 >> dneska jsou sonary co ti ve 3D zaznamenávají okolo 20 metrů na každou stranu,takže pro ty co mají na takový sonar a počítačový program,by to zase taková fuška nebyla.

                Nfotojakes - Profil | Po 11.2.2013 13:00:22

                alfonz42 >> pokud si dobře pamatuji, tak Fláje (cca 160 ha) sondovali asi týden v kuse. Ta loď s vybavením měla hodnotu několika milionů, takže to rozhodně nejde srovnat s tím co používáme my.

                  Nfotojakes - Profil | Po 11.2.2013 12:58:02

                  Martin M. >> já si tu mapu neprohlížel, ale napravím to jak na přehradu pojedu:-) Ta přesnost, nebo spíše podrobnost nebude asi natolik velká, protože pro jejich účely to stačí.

                    NMartin M. - Profil | Po 11.2.2013 12:53:00

                    fotojakes >> pred par lety jsem se na to ptal Povodi Moravy a bylo mi receno, ze v jejich povodi maji zmapovany jen Plumlov a Brnenskou prehradu. Tyto mapy ale nejsou nijak zvlast presne - viz obrazek Plumlova (pred bagrovanim, takze jiz neplati).

                      Nalfonz42 - Profil | Po 11.2.2013 12:48:00

                      Gisák >> Pěkně řečeno, ale nedokážu si to v praxi představit, při běžném vybavení jak dlouho by trvalo zmapování 17 ha závlahové nádrže? To je myslím i pěkné sousto pro profi firmy, ale kdo by to zaplatil? Dneska není nic zadarmo.

                        NPokec - Profil | Po 11.2.2013 12:31:40

                        M0RGAN >>
                        Loďka se sonarem, GPS a 3D zobrazením s možností uložit do paměti_dobrý nápad. Asi lépe využitelný na menších vodách, na přehradních nádržích a velkých vodách využitelný až po delším mapování určitých úseků.
                        Je to komerčně uchopitelné.

                          NPokec - Profil | Po 11.2.2013 12:25:58

                          alfonz42 >>
                          Samo, je to škoda, že nemáme moře, ale máme naše krásné vody a jak je vidět, zlaté české hlavičky už hledají cestu, jak se k tomu dostat.
                          Sice trochu pracně, ale o to víc to člověka těší, že si mapu můža vytvořit sám a za výsledek si ručí.
                          Díky.

                            NPokec - Profil | Po 11.2.2013 12:17:46

                            fotojakes >>
                            Díky za info, snad se skutečně i tyto informace dostanou mezi nás rybáře.
                            Zkusím oslovit Povodí Moravy, jestli v tomto také něco nepodnikli na Vranovské přehradě. Pokud mi odpoví, dám vědět do diskuse.
                            Díky za inspiraci všem účastníkům diskuse.
                            Pokec

                              NGisák - Profil | Pá 1.2.2013 18:40:06 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              Mapový podklad nepotřebujete. Pokud je u vašeho sonaru dostatečně přesná GPS, tak z naměřených dat si tu mapu můžete v GIS (geografickém informačním systému) na počítači sami vytvořit. Vhodné je předem zaměřit břehové linie při definované nadmořské výšce hladiny vodní nádrže. Z naměřených souřadnic GPS a naměřené hloubky pak lze vypočítat a zobrazit do mapy digitální model dna vodní nádrže, případně do mapy zakreslit zjištěné překážky lovu ryb. V místech prudších zlomů dna by měla být hustota naměřených hloubek dna větší, pak je model přesnější. Potřebný software QGIS a GRASS je svobodně přístupný na internetu pro Linux i Windows. Výslednou mapu dna pak lze uložit do jakékoliv digitální mapy v mnoha formátech dat, případně vytisknout v libovolném měřítku a souřadnicovém systému.

                                Nalfonz42 - Profil | Pá 1.2.2013 18:35:38

                                fotojakes >> Tak snad někdy v budoucnu se dostaneme k těmto tajným informacím. Dík za info, člověk se furt mejlí..

                                  Nfotojakes - Profil | Pá 1.2.2013 18:15:46

                                  alfonz42 >> ale existuje, nechává je vytvářet povodí a to i u relativně menších nádrží. Tady u nás na severu se před nějakou dobou dělala flájská přehrada (160 ha). Asi týden křižovala speciální loď přehradu a vytvářela digitální mapu. Podle těchto map se toho dá pro správce přehrad mnohé zjistit, třeba přesný objem vody v nádrži, místa kde dochází ke kumulaci nánosů na dně, atd... Akorát nevím zda jsou někde volně přístupné:-)

                                    NM0RGAN - Profil | Pá 1.2.2013 17:56:45

                                    Zneužiju této otázky, měl bych dotaz, jestli existuje nějaké zařízení se sonarem, ideálně loďka na dálkové ovládaní se sonarem a GPS, kterou bych jednoduše poslal objet jednou neznámý rybník a zobrazila by mi 3D reliéf dna ? (nebo klasickou mapu s vrstevnicemi) :-) Mohla by to být užitečná pomůcka při příchodu na neznámou vodu, jak zvolit lovné místo. Případně vyhnout se větvím ve vodě a podobně.

                                      Nalfonz42 - Profil | Pá 1.2.2013 17:48:16

                                      Pokec - >> Mám obavu, že nic takového neexistuje, nemáme moře...

                                        NKoly.P - Profil | Čt 31.1.2013 18:58:08

                                        Hm...zajímavý. Snad se to rozjede zajímavá diskuse:).