MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Jak řešit, z hlediska RS, neoznačený způsob lovu na pstruhových revírech ?

Jak řešit, z hlediska RS, neoznačený způsob lovu na pstruhových revírech - váš názor.

Autor diskuse: kanic ®
Zařazeno do: všeobecné - RŘ, MO, svazy, 26.4.2012


Neoznačení způsobu lovu na pstruhových revírech

A)Zadržení povolenky 49%
B)Zápis o přestupku do povolenky 34%
C)Domluva 17%

Od 26.4.2012 hlasovalo 41 čtenářů.

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 2 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N kanic - ® Ne 5.5.2013 20:15:38
no tak nevím jak reagovat na předešlé reakce,ale na zahájenou nezapsaný úlovek Pd 46 a nezapsaný způsob lovu.Co s tím mám dělat ?
N Flip - ® Čt 3.5.2012 10:43:15
šmudla007 >> víš po těch letech jsem došel k závěru jejich politiky-Musíme zacpat masem ať už kaprovým a nebo granuláčovým většině lidem hubu a ty okolo co k té vodě chodí z jiných pohnutek než naplnit mrazák už nějak zpacifikujeme,protože většina za náma stát bude.:-(
N šmudla007 - ® Čt 3.5.2012 10:38:03
Flip >> Tak když je duháků tolik tak proč sportovcům to sportování nepřiblížit přirozeným stavům v revíru? Pak si nevážijou ani kilovýho pstruha. Je fakt, že tenhle přístup ucpat masajům mrazáky je taky efektivní..u nás se takhle povedlo konkrétně mě osobně takovým způsobem překaprařit, že kapra u nás nechce nikdo ani vidět. Kdyby došlo k podobnému logistickému "omylu" při zarybňování revírů Severomoravského svazu i MP duhákem kilo až tříkilovým= vůbec bych se nezlobil. Asi máme ve výborech málo rybářů závodníků sportovců.
N Flip - ® Čt 3.5.2012 10:35:00
šmudla007 >> ono totiž o jihočeském hospodaření svědčí to,že jsme vystoupili ze svazového hospodaření co se týká pstruhových vod a každý si k nám musí koupit hostovačku.Pochopitelně je to i opačně-i já za hranicema JČ si musím kupovat pstruhové hostovačky všude protože na mne se žádná svazovka nevztahuje.
Oni si ti naši mocipáni z toho vlastně tady udělali ,,duhové království":-(
N Flip - ® Čt 3.5.2012 10:26:09
šmudla007 >> U nás na jihu je to samej sportovní duhákodrom,kde ty granuláče serou pod tlakem.Teď už je vysazujou běžně i na MP vody.
N Flip - ® Čt 3.5.2012 10:24:50
aleš vavřina >> Pokud má velkou rodinu a patří mezi rybožravce,tak to zase tolik není:-)))
N šmudla007 - ® Čt 3.5.2012 10:23:12
Flip >> Aj tož to chápu, 50ks pstruhů= nesmíte tak moc nasazovat aby se chytali aji nějací okouni tloušti .. můj rekord z dob pstruhařiny jsem měl 62ks pstruha/rok ..pak to šlo všecko od desíti k pěti a když sem měl za rok 12ks PO tak sem s pstruhařinou seknul.
My včil máme limit na MP ročně 40ks a taky už musím sem tam pouštět abych se vlezl do měsíčních a ročních limitů.. a je pravda že na konci léta už většinou jen zapisuju datum a i když moc chci tak bratelnou rybu většinou nechytnu(loňský srpen byl tristní= 4ks kapr+amur na 12 vycházek).
N aleš vavřina - ® Čt 3.5.2012 10:21:02
Flip >> 50 ks lososovitých ryb na pstruhovou povolenku? Tak to je dle mého i na hodně rybomilného rybáře trochu moc. Při ponechání 50 ks lososovitých ryb by dotyčný musel srát bíle jako volavka.
N Flip - ® Čt 3.5.2012 10:07:05
šmudla007 >> ono je to složitější-masaj je podle tvého i uspěšný rybář-on ovšem ten úspěšný rybář chytající a beroucí ryby v limitu u nás v JČ (opět praxe z historie) zapomíná častěji kroužkovat datum pokud se blíží limit 50 ks lososovitých ryb na jednu povolenku.
N aleš vavřina - ® Čt 3.5.2012 9:58:16
kanic >> netvrdím, že v každém vidíš ha.zla, ale tohle přirovnání jsem použil jako obecný příměr, lze použít i jiné - kdo chce psa být, hůl si vždy najde.

Za těch pár let co dělám RS jsem si plně vědom, že každá kontrola (kontrolovaný rybář) je svým způsobem jiná(ý) a zároveň stejná(ý). Jiná v okamžitých okolnostech při provádění kontroly (patří sem i roztržitost) a stejná v tom, že se vždy jede dle jednoho zákona. Nějaký univerzální metr na všechny kontrolované asi budeš těžko hledat. Nejspolehlivější je asi lidské hledisko vnímání konkrétní kontroly, jak jsem již výše uvedl - nejde o válečnou zónu. Funkci RS beru především jako výchovnou, represe je dle mého až tím nejkrajnějším řešením - uvedu příklad : Před cca 7 lety jsem na Svitavě kontroloval dva kluky cca 10 let, jeden měl povolenku a druhý si ji ještě v té době dělal - navštěvoval rybářský kroužek. Tak jsem klukům trochu vyhuboval a bylo. Výsledek? Nyní je pravidelně potkávám - oba s povolenkou a vždy pár slov prohodíme. Jak by to vypadalo v případě, že bych postupoval striktně dle zákona? Lze jen domýšlet. A tak je to ve všech případech prováděnín kontroly.
N Flip - ® Čt 3.5.2012 9:55:40
Flip >> do tašky nesmím a do kapes už vůbec:-)))
N Flip - ® Čt 3.5.2012 9:54:53
šmudla007 >> omyl-moje praxe mi říká že masajové píšou,když jsou kolem lidé.Většina jich tak otrlých není.
N šmudla007 - ® Čt 3.5.2012 9:53:09
Flip >> Tak třeba když si klasický masaj nebude zapisovat žádnou ulovenou rybu.. tak ho potkáš, zkontroluješ, vidíš žádná zapsaná ryba= pozdravíš kolegu pouštěče a ejhle přitom právě tohodle bezúlovkovýho rybáři jsi měl prošacovat a prolustrovat až do morku kostí a z každé kapsy by vypadnul podměrečnej potočák.

RS která přistupuje přísněji k rybářům co poctivě zapisují ulovené ryby ...to není moc hezký a férový přístup. Je možné že masaj zná pravidla lépe a dodržuje je ,více než rylísák a zapsat kroužek nezapomene a už vůbec nezapomene zakroužkovat a zapsat když chytne a vezme prvního mírového.
Naštestí není v BP postih za prohřešek "masařina "rozuměj braní úlovků v limitech daných pravidly rybolovu". To bych už dávno byl stokrát bez papírů.

I masaj je kolega rybář, obvykle úspěšný kolega rybář. Z pohledu RS existuje jistý MasajoRasizmus. Když přísnost tak na úspěšné lovce :)
N aleš vavřina - ® Čt 3.5.2012 9:42:09
Flip >> naprostý souhlas
N Flip - ® Čt 3.5.2012 9:34:55
kanic >> nerozumíš mi pokud vidím že si ryby moc nebere- viz.historie úlovkového záznamu
N kanic - ® Čt 3.5.2012 9:33:18
Flip >> pokud rybář nemá zapsanou rybu tak to už jsme úplně někde jinde
N kanic - ® Čt 3.5.2012 9:32:05
aleš vavřina >> já jsem daleko od toho abych viděl v každém rybáři ha.zla - jak píšeš ty a plně se ztotožňuji s tvým posledním odstavcem .Je tady opět to ale, jak to chceš všechno kntrolovat tak ,aby jsi jednomu rybáři neublížil a druhého postihl za přestupek.
N Flip - ® Čt 3.5.2012 9:31:55
aleš vavřina >> já bych tě ještě maličko doplnil-ona také taková povolenka -úlovkový list je výkladní skříní rybáře.Jinak bych v takovém případě přistupoval k člověku,který ještě nemá zapsanou rybu a nebo jen tak symbolicky a jinak k člověku co týdně plní limit 9 kusů salmonidů.-přiznám se že bych v takovém okamžiku neváhal ani pikosekundu.
N aleš vavřina - ® Čt 3.5.2012 9:22:20
kanic >> Je to jen o vnímání lidí a přístupu k nim. Pokud chceš v každém vidět hajzla, tak toho hajzla v něm uvidíš. Pokud ti jde o prosazování zákona a dohlížení na jeho plnění, tak máš několik možností jak toho dosáhnout - ale cestu si každý volí sám.

Jako RS mě při kontrole zajímá následující :
1) má-li kontrolovaný platnou povolenku k lovu pro tento rok na danou vodu
2) případné ponechání úlovku a prováděný způsob lovu
3) povinná výbava
4) přístup k uloveným rybám (v případě předchozího pozorování) a celkově šetrný přístup k přírodě (celkem mě vytáčejí na podzim "sportovci" v neoprenech co se při lipanění šmatlají v trdlišti potočáka)

Pokud jsou body 1)-4) v pořádku, kontrolovaný je slušného vystupování, tak nějaké opomenutí kroužku v případě dosavadního neponechání ryby bych nějak neřešil. Jiná situace by byla, pokud by v košíku už byli dva pstruzi.

Ale znovu opakuju, jde o výkon našeho koníčku, relax a odpočinek u vody. Nejde přece o plnění mise ve válečné zóně - pokud to tak někdo bere, tak je buď pako a nebo si léčí komplexy - dle mého. Ale volba přístupu ke kontrolovaným je v kompetenci každé RS. Stejně tak musí být ze strany RS respektováno právo úspěšného lovce na ponechání úlovku - a to bez škatulkování do kastlíku masajů, masařek a jiných rybomilných postaviček.
N Flip - ® Čt 3.5.2012 9:21:57
kanic >> při tomhle kšeftu si na to člověk už zvykne.Zapomene každý to je jisté a ne vždy to musí znamenat průšvih.Bohužel v tomhle případě je to zapomenutí dost riziková záležitost a rybářský řád na případ zapomenutí jaksi taky asi zapomněl:-(
N kanic - ® Čt 3.5.2012 9:03:18
Flip >> mám stejný názor,ale zde vidíš,že se dá všechno vysvětlit i jinak a zase RS je ta špatná,protože rybář jenom zapoměl.
N kanic - ® Čt 3.5.2012 9:00:29
aleš vavřina >> to je všechno pěkné,ale jak to chceš u vody rozlišit a postihnout jen ty vyčuránky - to je asi neproveditelné,bohužel
N Flip - ® Čt 3.5.2012 8:57:48
kanic >> pokud je to jasně napsané že při vláčení musí značit extra,tak není pochyb ,že dotyčný to udělat musí.
N kanic - ® Čt 3.5.2012 8:56:54
kanic >> k této situaci mně převedla jedna kontrola v Brně kdy jsem povolenku z těchto důvodů zadržel a vznikla u vody takováto diskuze. Dokonce ani všechny KÚ nemají na tuto věc stejný názor i když jde ,na pstruhových vodách ,o závažné porušení zákona.
N Flip - ® Čt 3.5.2012 8:56:28
aleš vavřina >> hezky napsané-ale jak má u vás RS poznat,že jsi opravdu to udělal neúmyslně?Myslíš že máš ve tváři napsáno že zrovna ty nejsi masaj.Co když to masař bude?
Bohužel v tomto případě přijdou ti poctiví zkrátka a pokud natrefíš na přísnější RS,tak máš papíry v depozitu a nemůžeš se divit.
N kanic - ® Čt 3.5.2012 8:53:41
Flip >> jak to máte u vás nevím,popisuju situace v MRS
N aleš vavřina - ® Čt 3.5.2012 8:52:57
kanic - >> Za sebe, taky jsem RS, bych situaci řešil důkladným prověřením kontrolované osoby a v případě bezproblémového výsledku kontroly pouze napomenutím a zápisem do přehledu o docházce k vodě - to slušnému postačí. Jak někteří píšou, že zapomenout nelze a všechny "závadné" zápisy docházky k vodě jsou podvod - s tím ZÁSADNĚ NESOUHLASÍM.

Jako příklad uvedu sebe : V neděli 29.4.2012 jsem se moc těšil k vodě, ale pořád jsem musel odjezd odkládat z důvodu vyplnění nejrůznější "neodkladných" úkolů - a to od 12 hod. Nakonec jsem se po 16 hod. urval a kolem 17 hod. jsem byl u vody. RYCHLE RYCHLE zapsat a začít lovit. Po hodině lovu jsem znejistěl a znovu se podíval na zapsání docházky k vodě - jasně, chybělo zakroužkování (nedočkavost a spěch udělal své). Vše jsem napravil a pokračoval v lovu. V zásadě se věcně nic nestalo, chod světa nebo tok vody se nezměnil. Chtěl jsem chytračit s docházkama na lososovité ryby? Proč? Byla neděle a toto byla má první docházka k vodě v tomto týdnu. Jen nedočkavost z absence koníčku v průběhu týdne a celkové rozptýlení mysly z hromady "neodkladných" věcí udělaly své - jen jsem neúmyslně zapoměl.

Z výše uvedeného zážitku jsem si vzal jedno poučení - neúmyslně zapomenout může každý, i krajská RS. Takže za sebe - pokud je vše ostatní při kontrole v pořádku, tak pouze zápis do povolenky a žádné okamžité odebírání povolenky a jiné hony na slušné a rozrtžité kolegy. Zkus se na věc podívat i z příkladu mé nedávné příhody. Jsme jen lidi a rybařina má být zdrojem pěkných zážitků od vody a ne dalším důvodem ke zbytečnému stresu.
N Flip - ® Čt 3.5.2012 8:50:10
kanic >> V jižních Čechách to bohužel postihovat nejde pokud ho nedrapnu že si ponechal rybu a datum má bez kroužku -nás na to není páka.Může klidně vláčet a datum kroužkovat nemusí:-(
N kanic - ® Čt 3.5.2012 8:46:51
Flip >> o tom to právě je,rybář vyčkává až jak se mu zadaří a pak datum označí - pokud se nedaří, neoznačí nic a má den lovu k dobru
N Flip - ® Čt 3.5.2012 8:27:41
Na jihočeských revírech kde se může lovit 7 dní v týdnu i losovité ryby ale pouze tři dny ponechat je to kroužkování pouze náhrou na smeč masařům.
Příklad-přijdu v pondělí k vodě zapíšu datum bez kroužku a až teprve se zapsáním ulovené ryby,kterou si chci ponechat ten datum zakroužkuju.Když neberou tak to zase zkusím v úterý a to by byl čert abych si jednou tu tašku nenaplnil.
Bolševik byl blbec ale jeho systém značení na P revírech byl celkem funkční.Šel jsem na salmonidy dal jsem datum do kroužku a mohl jsem jít pouze třikrát.Na bílou rybu se dvakrát podtrhávalo a nemohlo se třeba vláčet.Na dravce se mohlo vláčet ale datum byl překřížkován .Ve dnech značení jiné než bylo datum v kroužku jsem si pochopitelně salmonida nemohl ponechat.
N kakr - ® Čt 3.5.2012 8:02:01
V MRS existují tři způsoby zápisu v P povolence.
Datum v kroužku - lov ryb lososovitých - max. 3 dny v týdnu
Datum dvakrát podtržené - lov ryb nedravých -není omezen
Datum přeškrtnuté křížkem - lov dravých (dříve škodlivých) ryb - není omezen

Každoročně mě projde rukama při sumarizování úlovků pár povolenek, kde je napsáno pouze datum, bez specifikace způsobu lovu.
Bohužel, někdy jsou na nich i podpisy kontrol od RS........
N kanic - ® Čt 3.5.2012 7:31:25
F16 >> já si to myslím taky
N F16 - ® St 2.5.2012 22:56:37
Jasně,že zadržet povolenku.Výmluvy,jako,že jsem zapoměl jsou jen a jen podvod.Zapomenout se dá zapsat datum.Ale zapsat a neoznačit zakroužkováním je podvod.
N kopr69 - ® St 2.5.2012 22:45:30
šmudla007 >> Myslim ze zapisu a domlouvani uz bylo za ty roky dost.RS tu neni pro srandu kralikum.
N šmudla007 - ® Po 30.4.2012 14:22:36
kopr69 >> Jen čistě logicky. Jak je možné za lov bez povolenky odebrat povolenku přítomnu tamtéž? Lovím-li bez povolenky, není možné mi ji odebrat.

Básníci v BP asi mysleli jako zabavit veškeré ryboovné zařízení přítomno u lovce bez povolenky a toto vrátit až na konci pstruhové sezóny. Povolenku bych za toto opomenutí nebral, jen nářadí, prostě domluvou mezi rybáři kolegy+ zápis do kolonky o dohodě(aby se na to nezapomělo).
N TIRO - ® Po 30.4.2012 14:11:53
kanic >> Nemůžete se chovat jako předpisový demagog. V každém jednání bych nejdříve hledal úmysl a vážnost provinění. Poud nějaký rybář zapomene a nemá povolenku plnou zápisů RS, napsal bych mu do povolenky výstrahu a dát mu šanci. Jsme přece taky lidi a chybovat a odpustit je přece lidské. Pokud tuto vlastnost nemáte, nedělejte funkci RS.

Červené karty: Mrknato

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 2 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | RŘ, MO, svazy ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniHumminbird taška na echolot konečně skladem!

Za 1.179
Nejlépe zpracovaná taška na echolot včetně kufru opět konečně skladem!

akce, rybareniRobinson Vlasec Carpex Neon Red 600m

Za 198
Nový univerzální vlasec Robinson Carpex Neon Red, neodráží světelné paprsky a proto je pod vodní hladinou téměř neviditelný.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské potřeby - Rybáře Rybářské potřeby - Rybáře

Karlovy Vary, Sokolovská 81