Stavba prutov a restaurovanie.

Zacal som sa o tuto temu zaujimat, horko tazko som zhanal informacie tu na mrku. Casom som sa sice dozvedel dost aby som zacal s repasaciou mojho stiepaneho prutu a planovat stavbu privlacaku, ale dalo to zabrat a stale o tom zdaleka neviem dost. Takze pre podobnych nadsencov zakladam otazku v ktorej bude mozne dozvediet sa zaklady, vymenit si poznatky o materialoch, postupoch a podobne. Vitane su odkazy na videa, stranky ktore predavaju komponenty, navody na vyrobu pomocok na viazanie, uplny ideal su fotoserialy vlastnych pokusov.
Autor diskuse: P!F - Profil , 11.4.2011 všeobecné - domací dílna

Njarohardy - Profil | Út 6.11.2018 21:02:44

TomVl >> obyčejný lodní ? já používám epoxidový jednasl. a v takovém ohybu bych si nebyl jistej jestli vydrží. kolik vrstev ?

    NTomVl - Profil | Út 6.11.2018 20:59:40

    jarohardy >> ne ne použil jsem lodní a ten se ani nehne.

      NTomVl - Profil | Út 6.11.2018 20:58:25

      P!F >> sedlo je zaměr vzal jsem si mustr z anglických štípaných muškařských prutů. Ty jsou taky na pohled moderní. Já staré sedla mám ... starých prutů mám hafo Chtěl jsem něco jiného.....

        Njarohardy - Profil | Út 6.11.2018 20:45:08

        TomVl >> No pěkný to je jako reklama od Storka , zatočit do kruhu. Co na to lak ? nepopraskal ?

          NP!F - Profil | Út 6.11.2018 20:38:52

          TomVl >> bomba, skoda toho grafitoveho sedla, bolo by lepsie hlinnikove...

            NTomVl - Profil | Út 6.11.2018 20:34:09

            kaprus >> tak pár prvních fotek od vody ....

              Nzetfly - Profil | Po 5.11.2018 19:00:32

              kaprus >> Tá symetrickosť je naozaj dôležitá vo všetkých smeroch a ten jemný závit asi bude tiež lepším riešením. Len neviem či skrutky s jemným závitom sú bežne zohnateľné...
              Plán putoval na mail :-)

                Nkaprus - Profil | St 31.10.2018 9:37:18

                zetfly >> jeste takova vec. Srouby bych dal s jemnym zavitem. Lip se to bude stelovat.

                  NTomVl - Profil | St 31.10.2018 0:43:52

                  kaprus >> Já ho zátěžově zkoušel před kompletací 😀 no a myši by se potom nechtěli ani narodit 😂

                    Nkaprus - Profil | Út 30.10.2018 6:31:08

                    TomVl >> co bys delal kdyby ti ten blank ted treba nahlodaly mysi. Nebo ho dejmetomu blbe slepil. Neni to na provaz??😀

                      Nkaprus - Profil | Út 30.10.2018 6:27:20

                      zetfly >> ja osobne bych to nesrovnaval, neuhloval.
                      Ty profily sou fakt presne. Kdyz se to ofrezuje tak se to prohne a tezko se stim pak domlouva. Samozrejme bych to zkontroloval ale ze zkusenosti vim ze se pak jenom tezko dosahuje puvodni presnosti. Nekdy je to nemozny kor pri te delce.
                      Cili bych to svrtal, vyvrtal, vyrezal, zkontroloval esi to nezapracovalo a drazky bych delal zvlast v kazde pulce. Bude aspon dobre videt co delam, a bude to dokonale symetricke.

                        Nzetfly - Profil | Po 29.10.2018 16:42:10

                        kaprus >> Znie to lákavo, dám sa do hľadania. Ten materiál, z ktorého mám formu teraz je za studená ťahaná oceľ 25*25 mm. Naozaj je dôležitá ta presnosť - teda najskôr zrovnanie tých strán, ktoré idú k sebe - potom navŕtanie presných otvorov a narezanie závitov - zoskrutkovanie formy a zrovnanie vrchnej a spodnej strany - zafrézovanie V-čka plynule vystúpaného od cca 4 (2) do 2 (0,4) na celej dlžke formy.
                        Neviem a akom formáte som mal ten plán, ale pre prípad, že ho nájdem by si mohol poslať mailovu adresu do SZ

                        Tu svoju prvú formu som robil spôsobom odkúkaným z už spomenutej stránky:
                        http://www.thomaspenrose.com/form01.htm

                          NTomVl - Profil | Po 29.10.2018 14:56:19

                          kaprus >> ne ne je to na širší řadu blanků, pouze nastavením se štěp zvětšuje nebo zmenšuje tzn. pro kaprový prut roztáhneš a potom jedna strana šestiúhelníku trupu u sedla navijáku bude např. 7 mm a u muškařského pouze 4 mm..., ten úkos musí mít úhel 30 stupňů, aby dohromady vyl 60 stupňů a potom musíš mít speciální tabulky jak nastavit rozměr formy na jak který blank. např, tabulka výše je samozřejmě v palcích, jedná se o blanky muškařských prutů. myslím, že se vždy nastavuje rovnoběžně, ale to si nejsem jistý......

                            Nkaprus - Profil | Po 29.10.2018 14:25:34

                            TomVl >> jasne. Chapu to. Ne uplne ale rozumim tomu ze zakladni nastaveni ujimani je dane pokud sou profily spolu rovnobezne. Pokud chcu mirne jine ujimani lze pofily nastavit do nerovnobeznosti. Pokud chcu znatelne jine ujimani potrebuju strmejsi pripravek nebo naopak, teda jiny. Je tak? Neni to prece univerzalni na jakykoliv blank ne? Dik😃

                              NTomVl - Profil | Po 29.10.2018 11:06:44

                              kaprus >> jenom pro Info úkos určitě není stejný po celé délce...ale to ty určitě víš, spíše reaguji na níže uvedenou připomínku. Jinak cena perfektní beru, do zprávy ti napíšu své číslo, můžeme si někdy večer o tom pokecat.

                                Nkaprus - Profil | Po 29.10.2018 10:23:00

                                zetfly >> Bych to odhadoval na 2-3000 za praci. Material bych myslim zajistil. Asi 4hran 25*25

                                  Nkaprus - Profil | Po 29.10.2018 10:18:42

                                  packa >> pane packo. Jasne jenom to, ze je lepsi se zepatat nez vymyslet vymyslene. Neni to orloj takze princip je mi opravdu jasny. Jenze nastaveni ma jiste nejaky rozsah,pokud je konstrukce myslena tak ze je moznost nastavit pripravek rozbyhave a menit ujimani, neni to na prvni pohled patrne. A aby to bylo vyrobene bezchybne a na poprve je lepsi mit kompletni a poradny vykres. Jasne?
                                  Verim tomu ze na tom vykresu sou vsechny potrebne udaje a koty. Ja prece nemuzu rict masine udelej to cca tak a tak. To snad uznate ne?😃
                                  Ono se to samozrejme da dopocitat ale byla by to zbytecna prace. Pokud vykres nebude, nakreslim ho a prezentuju pro kontrolu.

                                    NTomVl - Profil | So 27.10.2018 5:29:32

                                    kaprus >>

                                    tady je výkres opět v palcích i s popisem

                                    http://www.thomaspenrose.com/form07.htm

                                      NTomVl - Profil | So 27.10.2018 5:11:35

                                      kaprus >> tady jsem něco našel, ten odkaz má několik stran
                                      http://www.thomaspenrose.com/form01.htm

                                      a ještě nějaké fotky
                                      poslední je tabulka jak se to nastavuje, většinou je vše v palcích.....

                                        Nzetfly - Profil | Čt 25.10.2018 22:27:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        kaprus >> Hoď aspoň nejaký nástrel ceny, aby som mal motív prehrabať tie kopy materiálov. Verím, že ten plán som neodmazal a že ho neodmazala ani zmena z WIN7 na 10
                                        Ale z tých dvoch predchádzajúcich obrázkov je princíp jasný.
                                        Každých 5 palcov, sú štelovacie skrutky, uprostred zapilované (zafrezované) V-čko dávajúce 60 stupňov, s plynule sa zmenšujúcou hĺbkou (cca od 4 - do 2 na jednej a od 2 - do 0,4 na druhej strane), forma dlhá cca 2 metre
                                        Dôležité je, aby to bolo všetko presné - teda roviny, po ktorých budeš chodiť hoblíkom musia byť kolmé na stredovú os a musia byť v jednej rovine, vzdialenosť tých skrutiek ...

                                        Tu je obrázok k akým chybám môže viesť nepresnosť

                                          Červené karty: S&F - pescador