aminokyseliny nebo esence

jsou dulezitejsi aminokyselyny nez esence?LK krasa tvrdi ze kapr reaguje drive na aminy nez na esenci.........rad si poslechnu vas nazor
Autor diskuse: alda2211 - Profil , 28.5.2010 kaprařina - nástrahy, návnady

co dam do kouli radeji

A) esenci0%

B) aminy60%

C) nic0%

D) vsechno jsem jako pejsek a kocicka0%

E) CSL0%

F) tekuta jatra40%

Od 19.4.2012 hlasovalo 5 čtenářů.

m.kindl - Profil | St 2.6.2010 10:23:46

Tak dobře...řeknu děkanovi že je vůl a do knihovny akademie věd už taky nikdy nepůjdu :-)
Jak říkal klasik...je to marný..je to marný...je to marný.

    tomfisherman - Profil | St 2.6.2010 10:19:39

    m.kindl >> A ještě pokud si chtěl otázkou z čeho se skádájí tuky a cukry, naznačit, že snad z aminokyselin!? Tak věř tomu, že to skutečně tedy ne. Např tuky obsahují vyšší mastné kyseliny a cukry s kyselinami nic společného nemají natož s aminokyselinami. Aminokyseliny jsou ty, které obsahují aminoskupinu(-y) NH2 navázanou na řetězci (ne na COOH skupině).

      Sla - Profil | St 2.6.2010 10:13:38

      m.kindl >> pouštis se na slaby led.

        tomfisherman - Profil | St 2.6.2010 10:05:19

        m.kindl >> Tak pokud ryby chytáš na umělé nástrahy, kapra např. i na kuličky z polystyrenu, tak asi těžko ryba dle čichu hned pozná o co se jedná.
        Rozebrat chemickou rovnici na atomy, to je už sám o sobě blábol a to že ryba všechno hned analyzuje a ví přesně s čím příchází do styku je zkreslená představa.
        Už jen klasická zkušenost - např. tam kde ryby neznají boilies a začneš tam krmit i nějakým "nadupaným" boiliesem, tak většinou dost dlouho trvá než ho začnou příjímat a než přijdou na to, že jim zrovna tohle chutná a vyhovuje.

          Geneticist - Profil | St 2.6.2010 9:56:44

          m.kindl >> takže, např.:k.máselná je podle tebe a těch chemiků co míchají pachy pro výcvik psů vlastně aminokyselina. Potom bych vážně pochyboval o skutečném vzdělání těch "chemiků" jestli mi rozumíš.
          Jen pro info zjednodušeně, aromatické látky jsou skupina těkavých látek, mají různé chemiké složení a patří do různých chem. skupin. Většinou s AMK či bílkovinnou povahou nemají lautr nic společného.
          tyto látky více či méně různí živočichové detekují v různých koncentracích. Někdy stačí i molekula arom. látky ve vzduchu či vodě (feromony...), kterou zachytí jejich receptory.

            natas - Profil | St 2.6.2010 9:53:26

            Je třeba si uvědomit, jak se tyto látky chovají a co jsou zač. Navíc, musíte připočíst to, co o kapru neznáme. Esence jsou speciální aromatické látky a dá se předpokládat, že kapr na ně reaguje na větší vzdálenost, než na ostatní látky. Aminokyseliny jsou důležité svoji chemickou strukturou ve výživě kapra. Je otázkou jakým způsobem je kapr detekuji a rozlišuje. Něco víme, ale není to komplexní pohled.

              m.kindl - Profil | St 2.6.2010 9:49:26

              tomfisherman >> Ještě k tomu že máš tři druhy koulí....já přece nepíšu o tom jak si z nich kapr vybere tu nejlepší ale o tom jak ony tři koule a klidně každou jinou v tom bahně najde a jak je dokáže identifikovat a oddělit třeba od kamenů nebo třeba napadanýho listí...

                m.kindl - Profil | St 2.6.2010 9:46:15

                Geneticist >> Ach jo...já nejsem kapr,já nevím jestli pozná švestku a jahodu třeba ne...to přece není podstatný.Podstatný je z čeho se skládá to co on ucítí...z čeho se skládá vlastně pachová nebo čichová stopa ? Řešil jsem tohle kdysi dávno s chemikama co míchají pachy pro výcvik psů...celá pachová stopa je jen a jen kombinace aminokyselin...na základě toho se zvířata orientují v potravní systému.

                  m.kindl - Profil | St 2.6.2010 9:41:29

                  tomfisherman >> Dobře tak ještě jednou...z čeho se skládají cukry a tuky...Co ucítí kapr když ucítí cukr nebo tuk..např lososový olej ?
                  Člověk si řekne : cítím lososový olej....kapr si neřekne nic...ucítí něco a na základě chemoreceptoru pozná že se jedná o potravu...jak je to možné ? Člověk pozná buďto jestli to voní a nebo smrdí ale zvířata mají natolik vyvinutý čichový smysly že poznají už jen podle chemické skladby jestli se jedná o potravu či nikoli.Oni dokáží aniž jsou si toho vedomi rozebrat chemickou rovnici na atomy a posoudit jestli se jedná o potravu nebo ne...ale z čeho se skládá ten obláček smradu...co to je ta vůně ? To je to podstatný..každá organická látky ovolňuje do okolí svůj profil a informaci.

                    Geneticist - Profil | St 2.6.2010 9:36:28

                    LudvaBrno >> obdivuji tvoji snahu

                      m.kindl - Profil | St 2.6.2010 9:34:48

                      Sla >> No ale jednak se bavíme o nosiči a jednak jak vlastně alkohol vzniká ? Jsou to složité chemické procesy přeměny cukrů a kyselin.I zvířata v přírodě detekují alkohol a jakmile začne ovoce kvasit začne se uvolňovat silné aroma a vosy se slétnou z širokého okolí....ale co je to co detekují ? Zase je to jen a jen závan vůně která když se rozebere na atomy je jen a jen minokyselinový profil.Zvířata umí tuto informaci přečít a organismus zareaguje....

                        Geneticist - Profil | St 2.6.2010 9:34:45

                        m.kindl >> Koukám, že mám určité mezery ve vzdělání. Mohl by jsi mi napsat, které konkrétní aromatické látky je kapr schopen analyzovat rozkladem na aminokyseliny, ten jak říkáš aminokyselinový profil? Rád se něco dozvím z kaprařské biochemie.

                        Díky.

                          tomfisherman - Profil | St 2.6.2010 9:33:56

                          m.kindl >> Kde bereš tu jistotu, že cítí aminokyseliny? Co tuky a cukry....atd.?
                          Člověk to většinou ví, jestli se jedná o jídlo či ne. Ale pokud bys měl před sebou kouli čehosi, poznáš dle čichu, jestli se jedná o jídlo či ne? Tam si myslím, že je obdoba, ať je to ryba či jiné zvíře či člověk. A to i když má ryba daleko lepší čich.
                          Mimo jiné rybu i kapra chytneš i na umělou nástrahu a obsahuje aminokyseliny či bílkoviny?
                          Takže je to důležitá složka potravy pro organismus, ale ani kapr ani člověk nepozná, co které jídlo obsahuje. Mít na výběr ze 3 jídel, koulí, tak si myslím, že není možné podle vjemů, vybrat to, které má nejlepší složení, nejvíce aminokyselim, bílkovin...atd Buď se to ví anebo se zkouší.

                            Sla - Profil | St 2.6.2010 9:18:36

                            m.kindl >> esence treba na alkoholovem nosici. aminokyseli jsou zakladni stavebni prvky bilkovin. takze to nebude tak horke.

                              m.kindl - Profil | St 2.6.2010 9:09:59

                              tomfisherman >> " Když vidí kouli poprvé" No a to je právě ono...nekonečná diskuse...Co když ta koule je zapadnutá v bahně...to jí neuvidí ale ucítí,ale co ucítí...ucítí to čemu se říká aminokyselinový profil.Podle toho pozná jestli se jedná o potravu nebo třeba o kus klacku nebo dřeva....Musí oddělit potravu od okolí a to se děje na základě čichu,receptorama který fungujou jako čidla.Vezmi si jen psa...hodíš mu buřta a hodíš mu kámen..co sežere ? A na základě čeho pozná co je jídlo ? Zase jsou to jen aminokyseliny co pes analyzuje a na základě čeho se rozhodně potrava či nikoliv.Samozřejmě to jak či není kapr při chuti a na co má zrovna náladu hraje taky svojí roli.Stejně tak podle ročního období preferuje vhodnější potravu.Srovnávat s člověkem je ta největší hovadina protože člověk koukne a vidí jestli se jedná o potravu nebo ne.Zvířatům chybí inteligence proto musí detekovat potravu chemickou cestou...analýzou aminokyselin jakožto základního stavebního prvku.
                              Sla : Aminokyselina je základní stavební prvek,esence je na nějakém nosiči...je to potravina a opět je z něčeho postavena.Myšleno na molekulární úrovni.

                                Sla - Profil | St 2.6.2010 8:58:21

                                m.kindl >> možná se šeredne pletu, ale jsi si jisty ze esence se sklada z aminokyselin? nejsem o tom presvedcen.

                                  tomfisherman - Profil | St 2.6.2010 8:54:31

                                  Aminokyseliny se také dělí na esenciální a nesenciální. Esenciální jsou ty, které si organismus nedokáže sám vyrobit a musí je tedy přijímat v potravě.
                                  To jestli kapr pozná, kde, kolik a jaké jsou aminokyseliny či bílkoviny, o tom pochybuji. Když vidí kouli poprvé, tak myslím, že ho zaujme ničím jiným, než obsahem aminokyselinči bílkovin, že to není schopen poznat! Asi tak jako člověk, když kouká na jídlo, které nezná. Až po čase přijde na to, jestli mu to vyhovuje či nikoliv.

                                    m.kindl - Profil | St 2.6.2010 8:44:40

                                    Tvrdit že kapr reaguje na aminokyseliny dřív než na esenci je nesmysl....protože všechno se skládá vlastně z aminkyselin a zvířata právě detekcí aminokyselin posuzují jestli se jedná o potravu či nikoliv.Kapr plave vodou a ucítí aminokyselinový profil...na základě toho vyhodnotí jestli se jedná o potravu případně o jakou.Esenci detekuje úplně stejným způsobem protože jí opět receptorama rozebere na aminokyselinový profil.To že esence může( ale nemusí) slibovat něco co se potom nenaplní je věc jiná.Tekutý aminokyseliny se přidávají z důvodu toho že jsou silně koncentrovaný a usnadňují orientaci...
                                    Představ si že jsi slepej a jdeš po ulici kde se grilujou kuřata,ucítíš tu vůni a spustí se ti sliny....a prodavač aby jsi to ucítil z větší dálky vezme koncentrovanou vůni pečenýho kuřete a bude jí vypouštět do vzduchu...nic jinýho v tom není.

                                      Golem - Profil | St 2.6.2010 8:21:56

                                      Tady mate chlapci postup, jak si doma pripravit "cerstvy" kasein. Z 1 litru mleka je mozne ziskat az 35 g teto bilkoviny. Izolace je velmi jednoducha a mel by ji zvladnout i nechemik.

                                      http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_isbn-80-708​0-586-2/pdf/081.pdf

                                      Ja budu izolovat tento tyden (jakmile mi dorazi ostatni suroviny na koule, abych mel kasein cerstvy), tak dam vedet jak to slo. Matne si vzpominam, ze jsme to delali na vejsce v biochemickem praktiku.

                                        eččo - Profil | Po 31.5.2010 19:28:59

                                        Kyselinár >> to berem,aj ja poznam boile ktore nachytali velke kapre,ale skoro vsetky velke ryby boli chytene na ine boile,a nikto z kamosov co ma chyteneho velkeho nechytil na tu nastrahu ako ten druhy.vsetko chyta aj velkych len treba mu toponuknut v spravny cas an spravne miesto,to mi das dufam za pravdu.Ak su kapri neni pri chuti mozes im tam dat aj kakovy kolac, v druhom pripade ked zeru tak napichces aj kukuricu a mas ho.